Mesiac jún tradične patrí spoznávaniu kultúry iných krajín. 16. ročník Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj sa nezadržateľne blíži. V predstihu ho ešte v apríli otvorila autorská výstava Mimma Rotellu. Okrem nej si pre návštevníkov pripravil Taliansky kultúrny inštitút bohatý program od filmov, cez koncerty až po výstavy. 16. ročník festivalu Dolce vitaj opäť ponúkne nielen bohatú zmes talianskej kultúry a umenia, ale aj vône a chute Talianska na tradičnom trhu.
Tohtoročný Taliansky festival na Slovensku Dolce Vitaj začal v predstihu otvorením autorskej výstavy dvadsiatich dekoláží významného predstaviteľa talianskeho umenia 20. storočia Mimma Rotellu. Stalo sa tak pri príležitosti aprílovej návštevy talianskeho prezidenta J. E. Sergia Matarellu na Slovensku. Táto výnimočná udalosť tak bola akýmsi prelúdiom k festivalovým podujatiam, ktoré ešte 19. mája 2023 doplnila nová výstava talianskeho vizuálneho umelca Paola Masiho v Považskej galérii umenia v Žiline.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
„V dramaturgii tohtoročného festivalu nachádzame niekoľko prienikov. Jednou z jeho nosných tém je literatúra, ktorá súvisí aj s filmovou prehliadkou. Výstava módneho návrhára Roberta Capucciho, ktorého tvorba ostatných rokov spadá viac do sféry výtvarného umenia než módy, nadväzuje na dve výstavy významných vizuálnych umelcov. V koncertom predvedení Vivaldiho Štyroch ročných období sa spojí virtuozita hudobného materiálu s jedinečným zvukom huslí Stradivari a interpretačným majstrovstvom slovenských hudobných umelcov,“ povedala k programu festivalu Alessandra Sanniti, riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave. Súčasťou festivalu bude aj tradičný Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí, ktorý tohto roku potrvá od 22. júna do 2. júla.
Dolce Vitaj pozve na hudobnú cestu Talianskom - od Neapolu po Benátky
Hudobnú časť festivalu otvára koncert neapolskej speváčky a herečky Floriany Caggiano alias Flo dňa 6. júna o 19:00 hod. vo Veľkej sále Slovenského rozhlasu. Speváčka ponúkne v sprievode svojej kapely (Federico Luongo – gitara, Davide Costagliola – basgitara, Michele Maione – perkusie) fascinujúcu hudobnú zmes etna a jazzu, slova a dynamických zvukov tamburíny, presvedčivých melódií, skutočných príbehov i “babských” povier. Flo spieva a rozpráva o tajomnom juhu obmývanom morom, tvorenom prístavmi a otvorenými mestami, o mužoch a ženách, ktorí hovoria zmiešanými jazykmi a vyznačujú sa ľudovou spiritualitou. Vstup na koncert je voľný.
Virtuózne Štyri ročné obdobia Antonia Vivaldiho patria medzi najpopulárnejšie diela klasickej hudby. Mimoriadny umelecký zážitok z koncertu umocní hudobná interpretácia Komorného orchestra Sinfonietta Bratislava so sólistom Daliborom Karvayom na legendárnych husliach Stradivari, ročník 1694. Koncertný majster Viedenských symfonikov dostal tento vzácny hudobný nástroj do užívania od Rakúskej národnej banky a slovenskému publiku na ňom zahrá po prvý raz. Koncert nadväzuje na úspešný projekt Stradivari z roku 2014. Vstupenky na koncert, ktorý sa uskutoční v utorok 20. júna 2023 vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave, sa dajú zakúpiť cez www.ticketportal.sk.
Festivalu Dolce vitaj dominuje literatúra
V rámci festivalového programu dostane veľký priestor literatúra. Vďaka spolupráci s literárnym festivalom Brak zavítajú do Bratislavy traja talianski spisovatelia a 3. júna sa stretnú s čitateľmi v Novej cvernovke. Sú nimi: Luca De Santis a Sara Colaone, autori oceňovaného grafického románu V Taliansku sú iba praví chlapi, ktorý vyšiel vlani vo vydavateľstve Brak v preklade Miroslavy Vallovej, a Beatrice Salvioni, ktorá svojou literárnou prvotinou Špina zaujala natoľko, že práva na preklad boli predané do takmer tridsiatich krajín a mnohé preklady vyšli v marci tohto roku súčasne s talianskym vydaním. Na Slovensku knihu vydala Literárna bašta v preklade Evy Mesárovej. Mozaiku talianskych literárnych hostí uzavrie 21. júna o 17:30 stretnutie so spisovateľom Giuseppem Catozzellom, autorom románu Talianka, ktorý vychádza vo vydavateľstve Inaque práve v týchto dňoch. Podujatie sa uskutoční v kníhkupectve Panta Rhei v Auparku.
Cinevitaj nechýba ani tento rok. Predstaví filmovú päticu z kultových diel talianskej literatúry
Literatúra je aj súčasťou tradičnej filmovej prehliadky Cinevitaj. Tá bude patriť filmovým adaptáciám úspešných talianskych románov, ktoré zarezonovali v Taliansku i v zahraničí a vyšli aj v slovenčine. Úspešné talianske snímky podávajú výstižné svedectvo o svete v ktorom žijeme, zamýšľajú sa nad zložitosťou medziľudských vzťahov, krehkosťou partnerských a rodinných pút i nad silou priateľstva. Filmoví tvorcovia si tentokrát prizvali na spoluprácu tých najpovolanejších – talianskych spisovateľov, ktorí dokážu nastaviť zrkadlo doby tak, ako nikto iný. Filmové príbehy sú adaptáciou románov a ich autori sa v prevažnej miere podieľali aj na tvorbe scenárov.
V rámci tejto prehliadky v dňoch od 23. mája do 20. júna ožívajú počas piatich večerov na filmovom plátne románoví hrdinovia Sandra Veronesiho, Niccolu Ammanitiho, Domenica Starnoneho, Donatelly di Pietrantonio a Paola Congettiho. Na programe je päť filmov, ktoré sa budú premietať počas mája a júna v bratislavskom Kine Lumière v priestoroch Slovenskej národnej galérie. Niektoré projekcie uvidia diváci aj v Banskej Bystrici, Trenčíne, Košiciach, Lučenci a Poprade.
Filmovú sekciu otvoril Kolibrík
Cinevitaj otvorila v utorok 23. mája 2023 o 19:30 snímka KOLIBRÍK. Réžie sa chopila režisérka Francesca Archibugi, ktorá sa vo svojich filmoch v prevažnej miere venuje vzťahovým a rodinným témam. Je prirodzené, že tentokrát siahla po knižnom bestselleri Kolibrík. Je príbehom o vrodenej životnej sile, o boji, ktorý všetci zvádzame, aby sme pomocou mocných zbraní ilúzií, šťastia a radosti zvládli to, čo sa nám zdá neznesiteľné. Sandro Veronesi získal za svoj román v roku 2020 prestížnu taliansku cenu Premio Strega. V slovenskom preklade Stanislava Valla ho vydalo vydavateľstvo Slovart v roku 2021. Filmové spracovanie mapuje životný príbeh Marca Carreru (Pierfrancesco Favino), ktorý je plný osudových náhod, strát a veľkých lások. Snímka získala nominácie na národnú filmovú cenu David di Donatello v kategóriách najlepší scenár a najlepšia pieseň. Filmu dominujú herecké výkony Pierfrancesca Favina, Kasie Smutniak a Nanniho Morettiho a podmanivá záverečná pieseň tohtoročného víťaza festivalu San Remo Marca Mengoniho.
Doposiaľ odvysielali aj snímku Bernarda Bertolucciho Ja a ty
Druhou snímkou prehliadky je film režiséra Bernarda Bertolucciho JA A TY, ktorý sa na programe sekcie Cinevitaj ocitol v nedeľu 28. mája 2023 o 20.00 hod. Román Ja a ty vyšiel v roku 2010 a pre úspešného talianskeho autora Niccolu Ammanitiho znamenal najväčší komerčný úspech. V slovenčine ho aktuálne vydalo vydavateľstvo Drewo a srd v preklade Stanislava Valla. Knihou sa inšpiroval Bernardo Bertolucci, ktorý podľa neho natočil svoj posledný celovečerný film. Snímka získala Zlatý glóbus 2013 za hudbu, skladby Cure, Muse a Davida Bowieho nám pomáhajú preniknúť do vnútorného sveta hlavného hrdinu.
Filmové spracovanie mimoriadne úspešného románu Donatelly di Pietrantonio v kine už v nedeľu
Druhá júnová nedeľa – 11.6.2023 o 20:00 h. prináša na strieborné plátno filmové spracovanie mimoriadne úspešného románu Donatelly di Pietrantonio TÁ, ČO SA VRACIA. Divákov prenesie do roku 1975, do stredného Talianska. Trinásťročné dievča zaklope na dvere neznámeho bytu s kufrom v ruke a plnou taškou topánok. Takto začína príbeh dospievajúcej Arminuty, ktorá prišla zo dňa na deň o všetko: o útulný domov, najbližších priateľov a predovšetkým o bezpodmienečnú lásku mamy a otca, ktorých doposiaľ považovala za svojich rodičov. Pre dievča sa začína nový a úplne iný život. Dom je malý a ponurý, je tu kopec súrodencov a nedostatok jedla. Zoči-voči novej životnej situácii sa dievčina musí vysporiadať s pocitom osamelosti a prijať fakt, že ju vlastná rodina dvakrát zradila.
Strohý a expresívny jazyk, ktorým Donatella Di Pietrantonio dokázala vyrozprávať príbeh o vzťahoch matiek a dcér prenikol aj do jeho filmovej podoby. Film získal Donatellovho Davida za adaptovaný scenár. Román Tá, čo sa vracia vyšiel v roku 2018 vo vydavateľstve Inaque v preklade Adriany Šulíkovej a stal sa knižným hitom.
Réžiu tohto filmu ovenčil Zlatý glóbus
Predposlednou snímkou prehliadky je titul ZVIAZANÍ. Festival ho uvedie v sobotu 17.6.2023 o 20:00. Jeho dej sa odohráva v Neapole, v osemdesiatych rokoch. Manželstvo Alda a Vandy sa dostalo do krízy, keď sa Aldo zamiloval do mladej Lidie. Po tridsiatich rokoch sú však manželia stále spolu. Z tridsaťročného rodinného príbehu, ktorý zasiahne dve generácie a je zviazaný skôr ostnatým drôtom než ľúbostnými putami, sa vynára otázka: máš právo podriadiť svoj život láske? Zviazaní je film o tajných putách, ktoré nás spájajú. Nie je to iba láska, čo drží pri sebe dvoch ľudí, ale aj to, čo po nej zostane, keď sa pominie. Môžete spolu zostať z ľútosti, hanby, nevraživosti, v zúfalom pokuse dodržať dané slovo.
Je to film na motívy rovnomenného románu Domenica Starnoneho. Hovorí o tom, aké škody vie napáchať láska, keď nám náhle skríži cestu a ešte horšie, keď nás náhle prestane sprevádzať. Film získal v roku 2021 Zlatý glóbus za najlepšiu réžiu.
Cinevitaj uzavrie bestseller o priateľstve medzi ľuďmi a horou
Cinevitaj uzavrie v utorok 20.6.2023 o 19:30 intímny príbeh o priateľstve a hľadaní zmyslu života v tichu majestátnych hôr. Natočili ho podľa bestselleru Paola Cognettiho OSEM HÔR. „Tento príbeh som začal písať ešte ako dieťa; je to príbeh, ktorý mi patrí, tak ako mi patria moje spomienky. Keď sa ma pýtajú, o čom je, vždy odpoviem: o dvoch priateľoch a jednej hore. Áno, presne o tom,“ uviedol autor literárnej predlohy Paolo Cognetti.
Prvým je Pietro (Luca Marinelli), chlapec z rušného talianskeho mesta. Tým druhým je Bruno (Alessandro Borghi), chlapec zo zabudnutej alpskej dediny. Kým jeden sa každé leto vracia do hôr s rodičmi, ten ďalší kopce nikdy neopúšťa. Napriek rozdielom, zdieľajú lásku k majestátnym vrcholom, zložitý vzťah k vlastným otcom a časom i husté brady. Tak ako príroda rastie, usychá a znovu kvitne, mení sa aj ich priateľstvo. Strata v Pietrovom živote ho po mnohých rokoch zavedie späť na vidiek. Opätovné stretnutie s Brunom zmení jeho pohľad na svet. Pôsobivá dráma o hodnote priateľstva a prerode chlapcov v mužov sa odohráva v spektakulárnom prostredí Álp či Himalájí. Z deviatich nominácií na taliansku filmovú cenu David di Donatello získal štyri – za najlepší film, adaptovaný scenár, kameru a zvuk.
Móda, vône a chute Talianska uzavrú tohtoročný festival Dolce Vitaj
Festivalovú ponuku uzavrie výstava módy Roberto Capucci: Od návrhu k šatám. Tá sa bude konať od 16. júna do 22. októbra v priestoroch Sídelnej budovy Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2. Couturier Roberto Capucci patrí medzi najvýznamnejšie postavy talianskej a medzinárodnej módnej scény 20. storočia. Keď mal 26 rokov, Christian Dior ho označil za najlepšieho talianskeho módneho návrhára. Presne to o dva roky neskôr potvrdila aj cena Filene’s Young Talent Design Award pre najlepšieho mladého tvorcu. Ako prvý neamerický módny návrhár obliekal Marilyn Monroe. Vo svojej tvorbe prešiel viacerými fázami, od elegantných modelov 50. rokov, cez experimenty s alternatívnymi materiálmi ako bambus a kamene až po ikonické šaty – sochy. Práve tie sa stali jeho poznávacím znamením. Dva exponáty šiat z 80. a 90. rokov doplní takmer päťdesiat kresieb a módnych návrhov z rovnakého obdobia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, www.iicbratislava.esteri.it
Foto: Roberta Gioberti
Zdroj: IIC Bratislava
Redakciu informovala Alena Štálniková, IIC Bratislava
*** Správu sme redakčne upravili. Posledná aktualizácia: 2023-06-04 (mk) ***