Novinky

Junior koncert s bratislavskými konzervatoristami už dnes v Redute

Junior koncert s bratislavskými konzervatoristami už dnes v Redute

Štvrtý junior koncert v bratislavskej Redute sa koná už dnes, v stredu 21. februára 2024 večer. Koncertná sieň SF bude po 18:00 hod. patriť mladým umelcom z Konzervatória v Bratislave pod taktovkou pedagóga Juraja Jartima. Po boku Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave sa sólistky predstavia laureáti medzinárodných interpretačných súťaží - sopranistka Nina Krížová, hráč na tube Samuel Kulík a klavirista Gregor Žovic.

V poradí štvrtý junior koncert v jubilejnej 75. sezóny Slovenskej filharmónie bude patriť mladým. Členovia Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave a sólisti si pripravili zaujímavú dramaturgiu, ktorú uvedú pod taktovkou pedagóga a dirigenta Juraja Jartima. Program otvorí ária Zaidy z 2. dejstva opery Zaide, KV 344 „Tiger! Wetze nur die Klauen!” Wolfganga Amadea Mozarta v interpretácii sopranistky Niny Krížovej. Nina Krížová je z triedy Mgr. art. Dagmar Podkamenskej Bezačinskej, ArtD. získala v októbri 2023 1. cenu na Medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského, ktorá bola zároveň cenou Nadeždy Haľko – vnučky Mikuláša Schneidera-Trnavského. Získala tiež cenu Sharon Resch Award, vďaka ktorej bude reprezentovať Slovenskú republiku na súťaži v USA v októbri tohto roku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TOTO sú víťazi 25. ročníka speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského
TOTO sú víťazi 25. ročníka speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského. Foto: Anton Sládek

Nasledovať bude Koncert pre tubu a orchester Ralpha Vaughana Williamsa z roku 1954. Skladateľ koncert venoval tubistovi Philipovi Catelinetovi a Londýnskemu symfonickému orchestru. V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii Samuela Kulíka, študenta piateho ročníka Konzervatória v hre na tube pod vedením Mgr. art. Nikolaja Kanišáka. Samuel Kulík je absolútnym víťazom Súťaže študentov konzervatórií SR v roku 2021, víťaz Medzinárodnej interpretačnej súťaže dychových nástrojov Brno 2022, víťaz Súťaže študentov konzervatórií Slovenskej republiky v hre na tube v roku 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Koncert nielen pre juniorov. Symfonický orchester Konzervatória opäť v Redute / Konzervatórium
Koncert nielen pre juniorov. Symfonický orchester Konzervatória opäť v Redute

Nasledovať bude Koncert pre klavír a orchester a mol, op. 16, nórskeho skladateľa Edvarda Hagerupa Griega z roku 1868. Návštevníci koncertu si ho vypočujú v interpretácii Gregora Žovica, ktorý získal v roku 2018 (ešte ako žiak ZUŠ) tretie miesto na klavírnej súťaži Pála Kadosu v Leviciach. Ako študent Konzervatória z triedy doc. Mgr. art. Ivety Sabovej, ArtD. obsadil v marci 2022 tretie miesto na Súťaži študentov konzervatórií Slovenskej republiky. Úspešným bol aj v roku 2023. V júni 2023 získal na Medzinárodnej klavírnej súťaži Piano Talents for Europe v Dolnom Kubíne prvé miesto, titul absolútneho víťaza a ocenenie za najlepšiu interpretáciu skladby Juraja Hatríka “Toccata”. Tretie miesto si v októbri 2023 vybojoval na medzinárodnej klavírnej súťaži InterComp, ako aj ocenenie za najlepšie prevedenie slovenskej skladby. Na záver programu zaznie  obľúbená Symfónia č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »