Novinky

Indi Stivín: „Hudba je pre mňa celý vesmír“

Indi Stivín

Pochádza zo známej hudobníckej rodiny, husle vymenil za kontrabas, ktorý prezentuje ako sólový nástroj a venuje sa aj dirigovaniu či skladaniu hudby. Len 21-ročný muzikant Indi Stivín má na svojom konte niekoľko úspechov z medzinárodných súťaží a ako jediný kontrabasista sa v roku 2018 prebojoval do finále Eurovision Young Musicians. O rok na to založil komorný orchester Collegium Stivinum, kde pôsobí ako šéfdirigent a rezidenčný sólista.

V prvý februárový štvrtok sa predstaví v koncertnej sále Domu umenia v sprievode orchestra Štátnej filharmónie Košice pod vedením Vojtěcha Spurného. Pri tejto príležitosti poskytol pre ŠFK rozhovor.

Ako vás ovplyvňovalo a možno stále ovplyvňuje vyrastanie a život v hudobníckej rodine?

Asi všeobecne platí, že prostredie, v ktorom vyrastáme, ovplyvňuje nás všetkých. Moji rodičia si pravdepodobne mysleli, že pokiaľ by som bol muzikantom, bol by som najskôr klaviristom po maminke alebo bubeníkom po otcovi, možno flautistom po dedovi. No a nestalo sa ani jedno. Zamiloval som sa do huslí, pretože sa mi páčila pani učiteľka. Bola krásna a láskavá. Musel som si ich doma teda najskôr vybojovať a sľúbiť, že ma nikdy neprestanú baviť, no a to sa aj stalo. A ako som rástol, rástli i husle so mnou, zo štvrtiek sa stali 1/2, potom 3/4 a z celých huslí nakoniec kontrabas. Husle som ale neprestal milovať nikdy, vyštudoval som hru na ne na Pražské konzervatoři u legendárneho profesora Jaroslava Foltýna.

Indi Stivín

Študujete hudbu, hráte na viacerých nástrojoch, skladáte aj dirigujete. V ktorej polohe sa cítite najviac doma?

Sólový kontrabas je mojou životnou láskou, husle sú potešením. Dirigovanie je obrovská vášeň, klavír je verným pomocníkom a písanie je niečo medzi nebom a zemou. Ťažko to ide popísať slovami a porovnávať to je vyložene nemožné. Som veľmi vďačný, že môžem skĺbiť všetky tieto radosti a všetko dohromady je pre mňa muzika. Keby som hral len na jeden nástroj, nemohol by som povedať, že to je kompletná hudba. Hudba je pro mňa celý vesmír, nie len jedna planéta. 

Na čom aktuálne pracujete?

Momentálne pracujem na novej skladbe pre hudobný festival, ktorý sa bude konať v septembri tohto roka. Pán organizátor si u mňa objednal novinku pre orchester, a to je vždy veľká výzva. Skladba ešte nie je na papieri, mám ju iba v hlave, ale myslím na ňu, kade chodím. 

Ste úspešný aj na súťažnom poli. Čo pre vás znamenajú hudobné súťaže? 

Súťaže mám veľmi rád. Som rád, že existujú. Sú vždycky veľkou príležitosťou sa stretnúť s kolegami, inšpirovať sa, napredovať. Každá súťaž, na ktorej som kedy bol, mi dala viac než celý rok v škole. Viem, že niektorí muzikanti nemajú súťaže radi, ale tých kontrabasových zase toľko nie je a pre nás kontrabasistov sú vzácne a dôležité. Obdivujem všetkých usporiadateľov, ktorí do toho idú a kontrabasovú súťaž dokážu zorganizovať. U vás na Slovensku by som rád vyzdvihol prácu profesora Jána Krigovského, ktorý usporadúva BassFest. To je skvelý projekt, ktorý u nás v Českej republike nemá obdoby. Na BassFeste v Banskej Bystrici som vyrástol, tam som sa toho naučil naozaj mnoho. V detstve som tam chodil každý rok. Pán profesor Krigovský je totiž nie len skvelý organizátor, ale hlavne famózny kontrabasista a pedagóg svetového formátu. Ešte jedna vec k tejto slovenskej súťaži. Nie je to totiž “len” súťaž. Je spojená s majstrovskými kurzami a tam má hudobník možnosť stretnúť sa po súťaži so všetkými členmi poroty a prebrať individuálne všetko, čo má na srdci. Vždy som zo Slovenska odchádzal plný dojmov, inšpirácie a nových nápadov. Takže takéto súťaže určite áno. 

Existuje aj niečo iné okrem hudby, čomu s obľubou venujete svoj čas? 

Som veľkým fanúšikom juda, ako malý som bol členom USK Praha. Dnes sa na zápasy len pasívne dívam, ale som tomuto športu vďačný za dobrý základ. Hodí sa mi za každým, keď nesiem kontrabas.

V Košiciach budete koncertovať s dirigentom Vojtěchom Spurným a orchestrom Štátnej filharmónie Košice. Čo od spolupráce očakávate? 

Na koncert v Košiciach sa veľmi teším. Zahrať si v Košiciach bolo mojim snom, pretože košický orchester je úžasný. To, že bude dirigovať pán dirigent Spurný, je ďalší splnené želanie. Hrali sme spolu v južných Čechách koncert Giovanni Botessiniho a bola to tak krásna spolupráce, že keď sme potom mali nahrávať CD kontrabasových koncertov, oslovil som hneď jeho, pretože jeho hudobné vnímanie je mi veľmi blízke. Som šťastný, že sa v Košiciach opäť stretneme. Teším sa ale tiež i na všetkých členov orchestra, na krásny kontrabasový koncert Karla Dittersa a hlavne na naše milé košické publikum! 

Vojtech Spurný a ŠFK
V košickej filke sa predstaví po boku dirigenta Vojtěcha Spurného, odborníka na historicky poučenú interpretáciu.

Ďakujem za rozhovor.

Zhovárala sa Lucia Radzová

 

Abonentný koncert B cyklu VAŇHAL – DITTERS – MOZART so sólistom Indim Stivínom sa uskutoční vo štvrtok 2. februára 2023 o 19:00 v košickom Dome umenia. Verejná generálka sa začína o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hosťami o 18:00 v Malej sále. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »