Novinky

Hudobný program na Dolce Vitaj 2023 otvorí speváčka FLO už dnes

FLO

FLO a jej Príbehy zo Stredomoria otvoria hudobnú sekciu 16. ročníka festivalu Dolce Vitaj. Prvý koncert 16. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku DOLCE VITAJ bude 6. júna 2023 od 19:00 hod. vo Veľkej sále Slovenského rozhlasu patriť výnimočnej neapolskej speváčke FLO (Floriana Cangiano) a jej kvartetu. Repertoár FLO vychádza z hudobných tradícií talianskeho juhu, kde v každom tóne cítiť horúce slnko a fascinujúcu atmosféru Stredomoria. Vstup na koncert je voľný. Festival organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.

Tohtoročný Taliansky festival na Slovensku Dolce Vitaj začal v predstihu otvorením autorskej výstavy dvadsiatich dekoláží významného predstaviteľa talianskeho umenia 20. storočia Mimma Rotellu. Stalo sa tak pri príležitosti aprílovej návštevy talianskeho prezidenta Sergia Matarellu na Slovensku. Táto výnimočná udalosť bola akýmsi prelúdiom k festivalovým podujatiam, ktoré dotvára aj dvojica jedinečných hudobných vystúpení. Hudobnú sekciu otvorí, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrouv utorok 6. júna 2023 koncert speváčky FLO.

Príbehy zo Stredomoria v podaní FLO

Koncertný program Príbehy zo Stredomoria ponúka fascinujúcu hudobnú zmes etna a jazzu, slova a dynamických zvukov tamburíny, presvedčivých melódií, skutočných príbehov i “babských” povier. Flo spieva a rozpráva o tajomnom juhu obmývanom morom, tvorenom prístavmi a otvorenými mestami, o mužoch a ženách, ktorí hovoria zmiešanými jazykmi a vyznačujú sa ľudovou spiritualitou. Jej hudobné príbehy plné hrdosti a odvahy sa pohybujú na pomedzí etna a džezu a sú nabité stredomorskou atmosférou. Koncert sa mal uskutočniť v roku 2020, ale pandémia naše plány narušila. Dnes nadišiel čas, aby na Slovensku po prvýkrát zaznel silný ženský hlas speváčky Flo a jej kvarteta. Ich koncerty sú hlbokým ponorom do vášnivej hudby talianskeho Juhu a stredomorskej ľudovej tradície,povedala Alessandra Sanniti, riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave.

Samotná speváčka svoj vzťah k hudbe vyjadrila nasledovne:Hudba bola pre mňa vždy alfou a omegou. Spev a skladanie piesní ma definujú, dávajú mi pocítiť, že mám hodnotu a miesto vo svete. Spomalenie počas pandémie, nech bolo akokoľvek bolestivé, mi otvorilo oči a umožnilo sústrediť sa na veci, ktoré som kvôli práci zanedbávala. Uvedomila som si, že je tu aj niečo iné, čo ma dokáže urobiť šťastnou, čo nie je samozrejmé a treba si to užívať rovnako ako hudbu.“

FLO / Dolce Vitaj / Kam za kultúrou
FLO otvorí hudobnú sekciu festivalu Dolce Vitaj. Foto: Roberta Gioberti

Speváčka oceňovaná kritikou i publikom

Floriana Cangiano vyštudovala operný spev na konzervatóriu San Pietro a Majella v Neapole. Hudobné pódiá zdieľala s hudobníkmi kalibru Stefana Bollaniho, Paola Fresu, Daniela Sepeho, Enrica Ravu a Peppeho Servilla. Neskôr vystupovala s vlastným programom na festivaloch po celom svete od Európy cez Južnú Ameriku, Afriku a Kanadu. V roku 2014 vyšiel jej prvý album “D´amore e di altre cose irreversibili”.

Kritika aj publikum ho prijali s nadšením a vo svojom žánri získal významné ocenenia (Premio Musicultura 2014, Premio “Radio Rai 1”, Premio Assoluto Andrea Parodi 2014). Čoskoro prekročil hranice Talianska a vyšiel vo Francúzsku, Japonsku, Veľkej Británii, Rakúsku, Nemecku, Španielsku a Portugalsku. Ďalšie albumy “Il mese del rosario” (cena Musicultura 2015) a “La mentirosa” (2018) definitívne potvrdili jej pozíciu ako originálnej a rafinovanej autorky na európskej scéne.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

V roku 2022 pripravila koncepčný album “Brave ragazze” venovaný známym aj neznámym výnimočným ženám zo všetkých kútov sveta a ich príbehom. Neskôr pracovala aj na hudbe k televíznej minisérii “Mina Settembre” vysielanej v talianskej verejnoprávnej televízii RAI. Jej koncerty sú rytmickým a strhujúcim divadlom plným úžasnej stredmorskej hudby, energie a ženského šarmu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dolce Vitaj
Jún 2023 v znamení Talianska na festivale Dolce Vitaj

Speváčka inšpiratívny program ponúkne v sprievode svojej kapely FLO Quartetto, ktoré vystúpi na Slovensku po prvýkrát v nasledovnej formácii: Floriana Cangiano – spev, Federico Luongo – gitara, Davide Costagliola – basgitara a Michele Maione – perkusie. Vstup na koncert je voľný až do vyčerpania kapacity sály.

Výnimočné zážitky s Daliborom Karvayom a Antoniom Vivadlim

Hudobnú časť festivalu doplní koncert 20. 6. 2023 Komorný orchester Sinfonietta Bratislava so sólistom Daliborom Karvayom. Koncertný majster Viedenských symfonikov odohrá program koncertu na legendárnych husliach Stradivari, ročník 1694. Tento vzácny hudobný nástroj dostal do užívania od Rakúskej národnej banky a slovenskému publiku na ňom zahrá po prvý raz. Koncert nadväzuje na úspešný projekt Stradivari z roku 2014. Na jeho programe je koncertné prevedenie Vivaldiho Štyroch ročných období, v ktorých sa spojí virtuozita hudobného materiálu s jedinečným zvukom huslí Stradivari a interpretačným majstrovstvom slovenských hudobných umelcov. Vstupenky  sa dajú zakúpiť cez www.ticketportal.sk.

TS, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, iicbratislava.esteri.it

Zdroj: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave

Redakciu informovala a fotografie poskytla Alena Štálniková, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »