Novinky

Hudba dneška v SNG: dvojica performerov prinesie neopakovateľný zážitok

Hudba dneška v SNG 41 / dvojica performerov

Slovenská národná galéria opäť ponúka koncert z obľúbeného cyklu Hudba dneška v SNG. Najbližšie už v stredu 16.2.2022. Vystúpi na ňom dvojica performerov. Jeho 41. časť - Sitting in a Room - prináša zaujímavý program.

Do programu SNG sa aj tento rok vracia úspešný projekt Hudba dneška v SNG. Posledný koncert z triády v znamení soundartu ovládne SNG už najbližšiu stredu. Vystúpi na ňom dvojica performerov Fero KirályEva Vozárová. Do Bratislavy prináša legendárny projekt amerického skladateľa a zvukového umelca Alvina Luciera I Am Sitting in a Room (1969).

Projekt reprezentoval v dobe svojho vzniku unikátne prepojenie koncertného vokálno-elektroakustického diela a zvukovej inštalácie. Svojou dramaturgiou symbolicky uzatvára Hudba dneška svoju „soundartovú minisériu“.

Dvojica performerov sprostredkuje nevšedný zvukovo-akustický zážitok

Jediným „hmotným“ materiálom I Am Sitting in a Room je Lucierov text. Prednášajú ho naživo, zaznamenávajú a spätne ho prehrávajú. Jeho obsahom je popis v reálnom čase vznikajúceho procesu, pri ktorom akustické vlastnosti priestoru postupne „pohltia a zničia“ text. Zostanú z neho len rytmické obrysy, modulujúce ďalší priebeh tejto nevšednej zvukovo-akustickej udalosti.

I Am Sitting in a Room uvedie dvojica performerov.
I Am Sitting in a Room skladateľa Alvina Luciera uvedie v SNG dvojica performerov. Zdroj: SNG

Alvin Lucier týmto umeleckým konceptom asi ako prvý poukázal na to, že akustický priestor môže sám byť relevantným „kompozično-performatívnym nástrojom“ vzniku aj realizácie umeleckého diela. Tým otvoril vere do novej oblasti zvukového umenia. A keďže akustické vlastnosti každého priestoru sú unikátne, aj každé predvedenie I Am Sitting in a Room bolo, je aj bude neopakovateľné. Tak ako svojho času premiéra v roku 1970 v Guggenheimovom múzeu umenia v New Yorku, bude aj uvedenie tohto diela v priestoroch SNG nevšednou udalosťou.

Soundartova miniséria je pocta umelcom 60-tych rokov

Trojica ostatných podujatí cyklu Hudba dneška v SNG bola poctou generácii umelcov 60-tych rokov 20. storočia. Títo umelci tu kultivovali prostredie smerom k vnímavosti a otvorenosti voči súčasnej hudbe. Pričinili sa aj o to, že po 50-tych rokoch poznačených stalinizmom sa Slovensko kultúrne začlenilo do západnej Európy.

Koncertný cyklus Hudba dneška v SNG realizuje SNG v dramaturgii Daniela Mateja v spolupráci s In Music, o. z., Slovenskou sekciou ISCMVENI ensemble.

V uplynulom roku ju i z verejných zdrojov podporili hlavný partner Fond na podporu umenia, Hudobný fond a SOZA.

Zdroj: SNG

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »