Hudba dneška v SNG: dvojica performerov prinesie neopakovateľný zážitok

Hudba dneška v SNG 41 / dvojica performerov

Slovenská národná galéria opäť ponúka koncert z obľúbeného cyklu Hudba dneška v SNG. Najbližšie už v stredu 16.2.2022. Vystúpi na ňom dvojica performerov. Jeho 41. časť - Sitting in a Room - prináša zaujímavý program.

Do programu SNG sa aj tento rok vracia úspešný projekt Hudba dneška v SNG. Posledný koncert z triády v znamení soundartu ovládne SNG už najbližšiu stredu. Vystúpi na ňom dvojica performerov Fero KirályEva Vozárová. Do Bratislavy prináša legendárny projekt amerického skladateľa a zvukového umelca Alvina Luciera I Am Sitting in a Room (1969).

Projekt reprezentoval v dobe svojho vzniku unikátne prepojenie koncertného vokálno-elektroakustického diela a zvukovej inštalácie. Svojou dramaturgiou symbolicky uzatvára Hudba dneška svoju „soundartovú minisériu“.

Dvojica performerov sprostredkuje nevšedný zvukovo-akustický zážitok

Jediným „hmotným“ materiálom I Am Sitting in a Room je Lucierov text. Prednášajú ho naživo, zaznamenávajú a spätne ho prehrávajú. Jeho obsahom je popis v reálnom čase vznikajúceho procesu, pri ktorom akustické vlastnosti priestoru postupne „pohltia a zničia“ text. Zostanú z neho len rytmické obrysy, modulujúce ďalší priebeh tejto nevšednej zvukovo-akustickej udalosti.

I Am Sitting in a Room uvedie dvojica performerov.
I Am Sitting in a Room skladateľa Alvina Luciera uvedie v SNG dvojica performerov. Zdroj: SNG

Alvin Lucier týmto umeleckým konceptom asi ako prvý poukázal na to, že akustický priestor môže sám byť relevantným „kompozično-performatívnym nástrojom“ vzniku aj realizácie umeleckého diela. Tým otvoril vere do novej oblasti zvukového umenia. A keďže akustické vlastnosti každého priestoru sú unikátne, aj každé predvedenie I Am Sitting in a Room bolo, je aj bude neopakovateľné. Tak ako svojho času premiéra v roku 1970 v Guggenheimovom múzeu umenia v New Yorku, bude aj uvedenie tohto diela v priestoroch SNG nevšednou udalosťou.

Soundartova miniséria je pocta umelcom 60-tych rokov

Trojica ostatných podujatí cyklu Hudba dneška v SNG bola poctou generácii umelcov 60-tych rokov 20. storočia. Títo umelci tu kultivovali prostredie smerom k vnímavosti a otvorenosti voči súčasnej hudbe. Pričinili sa aj o to, že po 50-tych rokoch poznačených stalinizmom sa Slovensko kultúrne začlenilo do západnej Európy.

Koncertný cyklus Hudba dneška v SNG realizuje SNG v dramaturgii Daniela Mateja v spolupráci s In Music, o. z., Slovenskou sekciou ISCMVENI ensemble.

V uplynulom roku ju i z verejných zdrojov podporili hlavný partner Fond na podporu umenia, Hudobný fond a SOZA.

Zdroj: SNG

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »