Hudba dneška v SNG: dvojica performerov prinesie neopakovateľný zážitok

Hudba dneška v SNG 41 / dvojica performerov

Slovenská národná galéria opäť ponúka koncert z obľúbeného cyklu Hudba dneška v SNG. Najbližšie už v stredu 16.2.2022. Vystúpi na ňom dvojica performerov. Jeho 41. časť - Sitting in a Room - prináša zaujímavý program.

Do programu SNG sa aj tento rok vracia úspešný projekt Hudba dneška v SNG. Posledný koncert z triády v znamení soundartu ovládne SNG už najbližšiu stredu. Vystúpi na ňom dvojica performerov Fero KirályEva Vozárová. Do Bratislavy prináša legendárny projekt amerického skladateľa a zvukového umelca Alvina Luciera I Am Sitting in a Room (1969).

Projekt reprezentoval v dobe svojho vzniku unikátne prepojenie koncertného vokálno-elektroakustického diela a zvukovej inštalácie. Svojou dramaturgiou symbolicky uzatvára Hudba dneška svoju „soundartovú minisériu“.

Dvojica performerov sprostredkuje nevšedný zvukovo-akustický zážitok

Jediným „hmotným“ materiálom I Am Sitting in a Room je Lucierov text. Prednášajú ho naživo, zaznamenávajú a spätne ho prehrávajú. Jeho obsahom je popis v reálnom čase vznikajúceho procesu, pri ktorom akustické vlastnosti priestoru postupne „pohltia a zničia“ text. Zostanú z neho len rytmické obrysy, modulujúce ďalší priebeh tejto nevšednej zvukovo-akustickej udalosti.

I Am Sitting in a Room uvedie dvojica performerov.
I Am Sitting in a Room skladateľa Alvina Luciera uvedie v SNG dvojica performerov. Zdroj: SNG

Alvin Lucier týmto umeleckým konceptom asi ako prvý poukázal na to, že akustický priestor môže sám byť relevantným „kompozično-performatívnym nástrojom“ vzniku aj realizácie umeleckého diela. Tým otvoril vere do novej oblasti zvukového umenia. A keďže akustické vlastnosti každého priestoru sú unikátne, aj každé predvedenie I Am Sitting in a Room bolo, je aj bude neopakovateľné. Tak ako svojho času premiéra v roku 1970 v Guggenheimovom múzeu umenia v New Yorku, bude aj uvedenie tohto diela v priestoroch SNG nevšednou udalosťou.

Soundartova miniséria je pocta umelcom 60-tych rokov

Trojica ostatných podujatí cyklu Hudba dneška v SNG bola poctou generácii umelcov 60-tych rokov 20. storočia. Títo umelci tu kultivovali prostredie smerom k vnímavosti a otvorenosti voči súčasnej hudbe. Pričinili sa aj o to, že po 50-tych rokoch poznačených stalinizmom sa Slovensko kultúrne začlenilo do západnej Európy.

Koncertný cyklus Hudba dneška v SNG realizuje SNG v dramaturgii Daniela Mateja v spolupráci s In Music, o. z., Slovenskou sekciou ISCMVENI ensemble.

V uplynulom roku ju i z verejných zdrojov podporili hlavný partner Fond na podporu umenia, Hudobný fond a SOZA.

Zdroj: SNG

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »