Novinky

Hudba dneška v SNG s EnsembleSpectrum

Hudba dneška v SNG

Dnes sa v Esterházyho paláci začína o 18,00 hod. jesenná časť cyklu Hudba dneška v SNG. Vystúpi na ňom EnsembleSpectrum. A bude to už 39. epizóda cyklu.

V koncertnom i kultúrnom živote Bratislavy má už piaty rok Hudba dneška v SNG svoje pevné miesto. Cyklus koncertov prináša kvalitu a nové netradičné pohľady na „vnútorné aj vonkajšie“ veci nášho sveta. Zároveň je poctou súboru a generácii umelcov, ktorí v 60-tych rokoch 20. storočia kultivovali prostredie k otvorenosti voči súčasnej hudbe. Zároveň sa pričinili o to, že sa postupne Slovensko opäť kultúre integrovalo do západnej Európy. Dramaturgicky cyklus pripravuje skladateľ, performer, dirigent a pedagóg Daniel Matej.

Večer patrí súčasnej vážnej hudbe

Na prvom koncerte jesennej časti cyklu Hudba dneška v SNG vystúpi komorný súbor EnsembleSpectrum, ktorý pred pár rokmi založil mladý slovenský skladateľ a súčasný umelecký vedúci Matej Sloboda. Teleso vzniklo v roku 2012 na pôde VŠMU ako odpoveď študentstva slovenských a zahraničných umeleckých vysokých škôl na vákuum vnímania súčasného umenia.

Súbor sa sústreďuje na štúdium nekonvenčného repertoáru z dielne kľúčových predstaviteľov post-cageovskej generácie amerických a kanadských experimentálnych skladateľov. Do Slovenskej národnej galérie prichádza s asi hodinovým výberom. Vypočujeme si na ňom skladby Music for Piano with two Slow Sweep Pure Wave Oscillators a Music for Piano with magnetic strings (verzia pre tri citary od M. Slobodu) amerického skladateľa Alvina Luciera. Zaznie aj trojica diel  Beast, Swell Piece a Having never written a note for percussion skladateľa Jamesa Tenneya. Chýbať nebude ani Joy Boy Juliusa Eastmana.

Ensemble Spectrum
EnsembleSpectrum počas koncertu v Novej Cvernovke (2021). Zdroj: EnsembleSpectrum/ Martina Levásovská - @c.z.immer - martinacimer.com

Koncertný cyklus Hudba dneška v SNG realizuje SNG v spolupráci s In Music, o. z., Slovenskou sekciou ISCM a VENI ensemble. Projekt občianskeho združenia InMusic – Hudba dneška v SNG v roku 2021 podporili z verejných zdrojov hlavný partner Fond na podporu umenia, Hudobný fond a SOZA.

One thought on “Hudba dneška v SNG s EnsembleSpectrum”

Comments are closed.

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »