Novinky

Hudba dneška v SNG s EnsembleSpectrum

Hudba dneška v SNG

Dnes sa v Esterházyho paláci začína o 18,00 hod. jesenná časť cyklu Hudba dneška v SNG. Vystúpi na ňom EnsembleSpectrum. A bude to už 39. epizóda cyklu.

V koncertnom i kultúrnom živote Bratislavy má už piaty rok Hudba dneška v SNG svoje pevné miesto. Cyklus koncertov prináša kvalitu a nové netradičné pohľady na „vnútorné aj vonkajšie“ veci nášho sveta. Zároveň je poctou súboru a generácii umelcov, ktorí v 60-tych rokoch 20. storočia kultivovali prostredie k otvorenosti voči súčasnej hudbe. Zároveň sa pričinili o to, že sa postupne Slovensko opäť kultúre integrovalo do západnej Európy. Dramaturgicky cyklus pripravuje skladateľ, performer, dirigent a pedagóg Daniel Matej.

Večer patrí súčasnej vážnej hudbe

Na prvom koncerte jesennej časti cyklu Hudba dneška v SNG vystúpi komorný súbor EnsembleSpectrum, ktorý pred pár rokmi založil mladý slovenský skladateľ a súčasný umelecký vedúci Matej Sloboda. Teleso vzniklo v roku 2012 na pôde VŠMU ako odpoveď študentstva slovenských a zahraničných umeleckých vysokých škôl na vákuum vnímania súčasného umenia.

Súbor sa sústreďuje na štúdium nekonvenčného repertoáru z dielne kľúčových predstaviteľov post-cageovskej generácie amerických a kanadských experimentálnych skladateľov. Do Slovenskej národnej galérie prichádza s asi hodinovým výberom. Vypočujeme si na ňom skladby Music for Piano with two Slow Sweep Pure Wave Oscillators a Music for Piano with magnetic strings (verzia pre tri citary od M. Slobodu) amerického skladateľa Alvina Luciera. Zaznie aj trojica diel  Beast, Swell Piece a Having never written a note for percussion skladateľa Jamesa Tenneya. Chýbať nebude ani Joy Boy Juliusa Eastmana.

Ensemble Spectrum
EnsembleSpectrum počas koncertu v Novej Cvernovke (2021). Zdroj: EnsembleSpectrum/ Martina Levásovská - @c.z.immer - martinacimer.com

Koncertný cyklus Hudba dneška v SNG realizuje SNG v spolupráci s In Music, o. z., Slovenskou sekciou ISCM a VENI ensemble. Projekt občianskeho združenia InMusic – Hudba dneška v SNG v roku 2021 podporili z verejných zdrojov hlavný partner Fond na podporu umenia, Hudobný fond a SOZA.

One thought on “Hudba dneška v SNG s EnsembleSpectrum”

Comments are closed.

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »