Novinky

Štátna opera nielen bilancovala, ale aj prezradila svoje plány (2)

Štátna opera

Divadelné prázdniny sú v plnom prúde, a tak je ten správny čas na bilancovanie, opravy, prípravy i oznamovanie plánov na nasledujúcu sezónu. Ako svoju uplynulú sezónu hodnotí banskobystrická Štátna opera? Aké má plány v nasledujúcej sezóne? Prezradíme!

Ako už tradíciou býva, cez prázdniny ani Štátna opera nie je otvorená pre návštevníkov. No čulý ruch je tam i teraz. Prebieha totiž príprava novej sezóny po technickej, organizačnej aj umeleckej stránke. Treba reagovať na nové výzvy, vytvárať nové a nové podujatia pre divákov. V podstate napĺňajú tak známu frázy „Odišiel kráľ, nech žije kráľ!“ No je to aj čas bilancovania.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna opera
Štátna opera bilancovala uplynulú divadelnú sezónu a prezradila aj svoje plány

Divákov čaká pestrá ponuka predstavení

Z dôvodu všeobecne nepriaznivej finančnej situácie musela Štátna opera zredukovať svoje pôvodné umelecké zámery. Hoci obmedzila počet nových premiér v nastávajúcej sezóne, predsa len myslí na svojich divákov. V priebehu nasledujúcej sezóny sa postupne vráti k niektorým divácky obľúbeným titulom, ktoré sa dočasne stiahli z repertoáru. Štátna opera plánuje svoj repertoár rozšíriť v nastávajúcej divadelnej sezóne 2023/2024 o pestrú paletu predstavení. Okrem nových a obnovených premiér ponúkne ďalších vyše dvadsať opier, operiet, baletov a hudobno-dramatických inscenácií.

Štátna opera odštartuje sezónu Rusalkou i baletom pre malých i veľkých

V septembri uvedie Štátna opera obnovenú premiéru obľúbenej opery Rusalka Antonína Dvořáka. Október bude v divadle patriť hlavne detskému divákovi. Na javisko banskobystrickej Štátnej opery sa totiž  vráti balet Ferdo Mravec. Priaznivcov opery čaká v novej sezóne aj Čajkovského opera Eugen Onegin. Diváci si ju budú môcť znovu pozrieť od novembra 2023. 

Okrem spomínaných obnovených premiér repertoárových predstavení plánuje Štátna opera uviesť do konca divadelnej sezóny aj tri úplne nové premiéry. V decembri to bude v podaní Baletu Štátnej opery baletný dvojtitul na motívy románov 1984 (G. Orwell) a Portrét Doriana Graya (O. Wilde). Ani v prvý polrok nasledujúceho roka nebude  núdza o premiéry. Po 20-ročnej prestávke zaznie na javisku banskobystrickej opery vo februári 2024 Bizetova opera Carmen v novom naštudovaní. Premiérový kolotoč uzavrie v máji veľkovýpravná opera Giuseppe Verdiho Aida.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 31. kalendárny týždeň roka 2023
Kam za kultúrou? Tipy pre 31. kalendárny týždeň roka 2023

Okrem spomínaných premiér nebudú, samozrejme, chýbať ani tradičné koncerty – Vianočný, Novoročný, Veľkonočný a iné koncertné či komorné podujatia.

Štátna opera mieri do Japonska

Po vynútenej covidovej prestávke sa obnovila aj dlhoročná  kultúrna spolupráca Štátnej opery a Japonska. Od začiatku sa zameriava na vzájomné spoznávanie oboch kultúr a propagáciu slovenského interpretačného umenia. Na september a október zorganizovali japonskí spolupracovníci mesačné umelecké turné pre banskobystrických umelcov. Svoje operné umenie budú môcť predviesť takmer na všetkých ostrovoch Japonska.

Spustili predaj vstupeniek

Prvým augustovým dňom spustila Štátna opera online predaj vstupeniek na nasledujúcu divadelnú sezónu. Pokladnica Štátnej opery však zostáva zatvorená až do 21. augusta 2023.

TS, Štátna opera, www.stateopera.sk

Zdroj: Štátna opera

*** Správu sme redakčne upravili. (red) ***

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »