Novinky

Eugen Onegin sa vracia do Banskej Bystrice. Štátna opera ho uvedie v ostatnú novembrovú sobotu

Eugen Onegin / Štátna opera / Kam za kultúrou

Po desiatich rokoch od poslednej banskobystrickej premiéry sa na dosky banskobystrickej Štátnej opery vracia najobľúbenejšia Čajkovského opera Eugen Onegin. Jej návrat si vyžiadali diváci, a tak ju v premiére Štátna opera uvedie v obnovenej premiére už v poslednú novembrovú sobotu - 25. novembra 2023.

Z dôvodu všeobecne nepriaznivej finančnej situácie bola Štátna opera nútená zredukovať svoje pôvodné umelecké zámery v roku 2023 a obmedziť počet nových premiér. “Aby naši diváci neboli ochudobnení o umelecké zážitky, postupne sa vraciame k niektorým divácky obľúbeným titulom, ktoré sme museli v covidových rokoch dočasne stiahnuť z repertoáru, a viac sa na javisko nedostali. U obecenstva boli však také populárne, že sa umelecké vedenie rozhodlo znovu ich uviesť do repertoáru v pôvodnej inscenačnej podobe,” hovorí Katarína Uhríková, vedúca propagácie Štátnej opery.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna opera
Štátna opera bilancovala uplynulú divadelnú sezónu a prezradila aj svoje plány

A tak, okrem obľúbenej Dvořákovej Rusalky a baletu pre deti Ferdo mravec, budú môcť diváci znovu vidieť aj operu Eugen Onegin. Čajkovského najznámejšie operné dielo malo poslednú premiéru v Štátnej opere 15. marca 2013. Vzniklo v hudobnom naštudovaní Igora Bullu v spolupráci s petrohradským umeleckým tímom, pod vedením režisérky Anny Osipenko.

Eugen Onegin - opera, ktorú všetci milujú

Opera v 3 dejstvách v ruskom jazyku so slovenskými titulkami návštevníkov prenesie do Ruska 1. polovice 19. storočia. Mladý unudený šľachtic a veľkomestský elegán Eugen Onegin sa vydáva so svojim priateľom Lenským na vidiek za jeho snúbenicou Oľgou. Jej sestra Táňa sa do Onegina zamiluje a vyzná mu lásku. On však pre ňu nemá pochopenie a chladne ju odmieta. Aby sa rozptýlil, začne dvoriť Lenského snúbenici.

Eugen Onegin
Eugen Onegin. Zdroj: Štátna opera

Lenskij chce chrániť česť ľahkomyseľnej Oľgy, no Onegin ho v súboji zabije. Po Lenského smrti nešťastný Onegin odchádza na bezcieľnu púť po Rusku, až sa napokon vracia späť do Petrohradu. Opäť stretáva Tatianu, ktorá sa medzitým stala manželkou kniežaťa. Vyznáva jej svoju lásku, no tentoraz je to Táňa, kto odmieta jeho vyznanie, hoci ho nikdy neprestala milovať.

Banskobystrická obnovená premiéra sa uskutoční v sobotu 25. novembra 2023 o 18.30 hod. Pod dirigentskou taktovkou Igora Bullu sa v hlavných úlohách predstavia Patrícia Malovec ako Tatiana, Michaela Šebestová v úlohe Oľgy, Šimon Svitok ako Onegin a Peter Berger v postave Lenského.

— 

TS, Štátna opera, www.stateopera.sk

Zdroj: Štátna opera

Redakciu informovala Katarína Uhríková, vedúca propagácie Štátnej opery

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »