
V dňoch 6. – 15. júna 2025 sa v Bratislave a Svätom Jure uskutoční festival Dni starej hudby, ktorý prinesie diela starších hudobných období v historicky poučenej interpretácii. Program ponúkne zážitky a publikum si vypočuje skladby od renesancie až po 19. storočie, vrátane novodobých premiér či hudby spätnej s dejinami kultúry na území dnešného Slovenska. Súčasne pritom verejnosť spozná historické nástroje a špičkových umelcov.
Top udalosť roka sa nezadržateľne blíži! Medzinárodný festival Dni starej hudby, ktorý je jediným svojho druhu na Slovensku, sa začne už o niekoľko dní. Organizátori – Hudobné centrum a Centrum starej hudby si spolu s partnermi pripravili atraktívny program. Ďalší ročník medzinárodného festivalu Dni starej hudby, na ktorom zaznievajú diela starších období v historicky poučenej interpretácii, sa uskutoční začiatkom júna v Bratislave a vo Svätom Jure. V dňoch 6. – 15. júna 2025 si publikum príde na svoje. O zážitky sa postarajú tiež hudobné objavy, historické nástroje a inšpiratívny menoslov výnimočných umelcov a kvalitne vyskladaný program vrátane sprievodných aktivít.
Festival s medzinárodným renomé ponúkne diela od renesancie po 19. storočie. V rámci programu zaznejú tiež diela, ktoré sa dočkajú novodobých premiér. Program doplní hudba viažuca sa k dejinám kultúry na území dnešného Slovenska. Na festivale počas viac než dve dekády trvajúcej existencie podujatia vystúpili najvýznamnejšie súbory a osobnosti domácej i svetovej scény.
Dni starej hudby predstavia hudobný objav z Leuvenu
Festival, ako sme avizovali aj v najnovšom pokračovaní rubriky Kam za kultúrou, začne 6. júna v bratislavskej Koncertnej sieni Klarisky koncertom renomovaného súboru Sollazzo Ensemble. Teleso predstaví unikátny program, pozostávajúci z diel z Leuvenského šansoniéru – renesančnej hudobnej pamiatky objavenej relatívne nedávno, v roku 2015. Odborníci porovnávajú význam tohto spevníka s nájdením neznámej maľby Petra Paula Rubensa.
Piesne o láske, túžbe a nádeji, vrátane dvanástich skladieb, ktoré sa nevyskytujú v žiadnych iných prameňoch, zaznejú v interpretácii špecialistov na hudbu stredoveku a ranej renesancie pod vedením hráčky na vihuele de arco Anny Danilevskej.
Leuvenský šansoniér je vo vlastníctve Nadácie Alamire, belgického muzikologického centra, ktoré sa venuje výskumu a oživovaniu hudobnej minulosti historických krajín Nizozemska. Činnosť Nadácie Alamire priblíži v rámci sprievodných podujatí Dní starej hudby muzikológ Stef Coninx.
Poklady hudobnej minulosti Slovenska v novodobých premiérach
V nedeľu 8. júna sa festival presunie do Kostola Najsvätejšej Trojice vo Svätom Jure. Renomovaný slovenský súbor starej hudby Musica aeterna v ňom pod vedením Petra Zajíčka uvedie chrámové árie a anonymné koncerty z piaristickej zbierky z Podolínca.

Podujatie bude poctou pamiatke významného muzikológa Ladislava Kačica (1951 – 2024), ktorý sa dlhodobo venoval výskumu hudobného života v rehoľných rádoch na Slovensku. Publikum si vypočuje novodobé premiéry diel zo zbierky pátra Ferdinanda Pankiewicza, ktoré zaznejú v interpretácii slovenských umelcov, vrátane sopranistky Lenky Máčikovej.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Významnou udalosťou z hľadiska dejín domácej hudobnej kultúry bude aj záverečný koncert Dní starej hudby v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa (Jezuitský kostol) v Bratislave. V rámci neho zaznie prvé kompletné uvedenie zbierky Geistliche Harmonien I. od barokového skladateľa Samuela Capricorna (1628 – 1665), ktorý pôsobil v dnešnej Bratislave ako hudobný riaditeľ evanjelického kostola.

Kompozície zo zbierky Geistliche Harmonien I. (1659) patria k vrcholom duchovnej vokálno-inštrumentálnej tvorby 17. storočia. Spája sa v nich talianska melodickosť s nemeckou záľubou v kontrapunkte. Program naštudoval súbor Le nuove musiche pod vedením Jakuba Mitríka.

Hosťom koncertu bude huslista Peter Spišský, koncertný majster súboru Concerto Copenhagen. Koncert je pripomenutím 360. výročia úmrtia skladateľa patriaceho k najvýznamnejším hudobníkom pôsobiacim v minulosti na území dnešného Slovenska.
Romantický klarinetový repertoár na dobových nástrojoch a Bachove diela s flautou
Koncert 11. júna bude čiastočne patriť menej známej, no zaujímavej klarinetovej literatúre 19. storočia. V Moyzesovej sieni v Bratislave zaznejú diela skladateľov Roberta Schumanna, Camilla Saint-Saënsa, Henriho Rabauda, Paula Jeanjeana a Nielsa Wilhelma Gadeho v interpretácii klarinetistu Róberta Šebestu a klaviristu Ladislava Fančoviča.

Umelci budú hrať na historických nástrojoch, klarinetoch značky Buffet Crampon a klavíri Bechstein, čo je prísľubom autentického zvukového zážitku. Dielam Johanna Sebastiana Bacha pre sólové čembalo a flautu s obligátnym čembalom bude patriť koncert 13. júna v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU. Predstavia sa na ňom belgický čembalista, pedagóg a muzikológ Ewald Demeyere, špecialista na tvorbu Johanna Sebastiana Bacha, spolu s českou flautistkou Radkou Kubínovou.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
V ich interpretácii zaznie intímna a zároveň virtuózna hudba, v ktorej sa spája intelektuálna hĺbka s expresívnou krásou barokovej melodiky. Ewald Demeyere bude viesť na Dňoch starej hudby na VŠMU aj majstrovské kurzy. V nich sa zameria na hru partimenti, bassa continua, improvizáciu a ornamentiku.
Viac ako koncerty
Okrem hlavných koncertov festival Dni starej hudby ponúkne aj sprievodné podujatia. Tie obohatia poznanie o dejinách hudby, nástrojoch a interpretácii diel minulosti. Verejnosť si tak bude môcť pozrieť výstavu výrobcov kópií historických hudobných nástrojov. V sobotu 14. júna 2025 v čase 10:00 – 18:00 hod. a v nedeľu, 15. júna 2025 medzi 10:00 – 16:00 hod. nájdete túto výstavu v bratislavskom Dome Albrechtovcov. Svoje diela tam bude prezentovať osem výrobcov z rôznych častí Európy: Belgicka, Česka, Francúzska, Holandska, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovenska prináša nástroje svojej vlastnej remeselnej výroby do Albrechtovho domu, aby ste mohli načrieť do fascinujúceho sveta historickej interpretácie.
INZERCIA
Dni starej hudby 2025 tak opäť potvrdia svoj význam nielen ako umelecký, ale aj edukačný projekt. Vstupenky na festivalové koncerty zakúpite v sieti Ticketportal. Pre koncerty 8. 6. a 14. 6. je vstupné dobrovoľné.
—
PR, Hudobné centrum, www.hc.sk
Foto: Simona Babjaková, Rudolf Baranovic, Veronika Klimonová
Zdroj: Hudobné centrum
*** Posledná aktualizácia: 2025-06-03 (smp) ***