Novinky

11. ročník festivalu Atmosféra sa už blíži

Atmosféra 2023

V čarovnom prostredí hontianskych viníc sa už o niekoľko dní začne festival Atmosféra. Ten počas aktuálneho ročníka ponúkne svojim návštevníkom hlboké a intenzívne zážitky vrátane skvelého hudobného a sprievodného programu.

Prvý augustový víkend (4. – 6. augusta 2023) bude aj tento rok patriť festivalu Atmosféra. Obľúbený festival, ktorý nerastie do šírky, ale do hĺbky svojej existencie, a ktorý je už 11 rokov synonymom netradičných zážitkov a priateľstva, veľmi dbá nielen na svoju programovú časť, ale aj na spokojnosť a komfort všetkých návštevníkov vrátane účinkujúcich. „Aj keď svet pre mnohých nie je dnes šťastným miestom, existuje základné pravidlo: je takým, akým si ho spravíme. Práve na Atmosfére môžu byť návštevníci tou najlepšou verziou samých seba. Keď na ňu prídu s týmto nastavením, vytvoria nezabudnuteľné zážitky, ktoré si môžu zobrať so sebou do všedných dní – a tie im nikto nikdy nezoberie. Toto je základná myšlienka jedenástej Atmosféry,” vysvetľuje Gretka Pavlovová, hlavná organizátorka.

Prečo by si návštevníci nemali nechať ujsť 11. ročník festivalu Atmosféra? Podľa jeho zakladateľky a hlavnej organizátorky, Gretky Pavlovovej, je to jednoduché: Atmosféru každý rok posúvame o level vyššie – v otázke služieb, hudobného a aj sprievodného programu. Inak to nebude ani tento rok. Návštevníci sa môžu tešiť na množstvo unikátnych mikrozážitkov na každom kroku.” Malebná lúka neďaleko Hontianskych Nemiec zažije slovenskú premiéru špeciálneho programu Postalgia Symphonic, za ktorým stojí Katarína Máliková a Jihočeská filharmonie. Na festivale vystúpia aj skupiny Zrní, Neha! a Korben Dallas. Milovníci poézie sa môžu tešiť na kreatívny workshop s Milou Haugovou a fanúšikovia divadla na inscenáciu Roľa divadla Nude.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v posledný júlový týždeň roka 2023? TOTO sú TOP TIPY

Atmosféra s motívom empatie a solidarity

Obľúbený multižánrový festival, na ktorom si to svoje nájde naozaj každý, opäť privíta viac ako 3000 návštevníkov. Motívom tohto ročníka je slovné spojenie Buď láska, ktoré povzbudzuje k empatii a vyjadreniu základného ľudského citu. Téma festivalu v sekundárnej rovine pripomína otázku solidarity nielen smerom k Ukrajine, ale jej cieľom je vyjadriť podporu a lásku všetkým ľuďom, ktorí na Atmosféru dorazia – bez ohľadu na ich vierovyznanie, orientáciu, či farbu pleti. „Pri vymýšľaní témy jedenásteho ročníka sme si uvedomili, aká veľká prasklina nastala v našej spoločnosti. Vnímame silnú polarizáciu a vyhranenosť názorov. No keď sa vrátime úplne na začiatok, všetci sme ľudia, máme rovnaké potreby a túžby. Preto nastáva otázka spojenia – a tú symbolizuje náš tohtoročný vizuál,” vysvetľuje hlavná organizátorka Atmosféry, Gretka Pavlovová.

Chceme, aby na Atmosfére boli návštevníci tou najlepšou verziou seba, aby boli otvorení voči sebe samým a aby si aj tento rok z lúky odniesli do všedných dní nezabudnuteľné zážitky,” hovorí hlavná organizátorka Atmosféry, Gretka Pavlovová. Chýbať nebude ani Program v Duši. Duša stage sa presunul o pár desiatok metrov a ponúkne celistvý hĺbavý pohľad do svojho vnútra. Okrem pohybových cvičení a jogy, si návštevníci budú môcť oddýchnuť v saune alebo ponoriť sa do seba formou mindfulness praktík. Unikátnou novinkou bude projekt Dreaming Scenes – šesťhodinový prespávací koncert. Celý zážitok doplní unplugged koncert Martina Geišberga. Festival viac otvára vzťahové témy, návštevníci si môžu vyskúšať, napríklad, speed dating, navzájom sa spoznať vďaka Hlbine, a dozvedieť sa viac o vzťahoch prostredníctvom diskusií o intimite.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Krajčo / Hortus Artis / Kam za kultúrou
Martin Krajčo: K tvorbe Hummela mám veľmi pozitívny vzťah

... ale i s vizuálnym refreshom

Tento rok sa organizátori rozhodli aj pre vizuálny refresh. Postaralo sa oň grafické štúdio Milk v spolupráci s ilustrátorkou Tinou Minor. Tá ma na svedomí vizuálny motív posledných siedmich ročníkov. Novému vizuálu dominuje prasklina, z ktorej vyrastajú farebné kvety. Tie sú symbolom života, ktorý si vždy nájde cestu aj tam, kde z počiatku na to nemá podmienky. A presne tieto kvety každoročne rastú aj na atmosférickej lúke.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska / fresky Stará Halič
Do rekordného ročníka súťaže Poklady Slovenska sa zapojilo svojimi hlasmi vyše 55-tisíc ľudí. Grant získali vzácne fresky v Starej Haliči.

Festival Atmosféra s jedinečnými spojeniami a aj so slovenskou premiérou

Každý rok sa organizátori snažia na Atmosfére vymyslieť niečo nové a posunúť návštevnícke zážitky o level vyššie. Jedenásty ročník nebude výnimkou. Organizátori aj v tomto roku stavili nielen na silné mená zo slovenskej a českej hudobnej scény, ale postarali sa aj o niekoľko prekvapení. Pavlovová hovorí, že hudobnú dramaturgiu festivalu už štandardne postavili na dvoch prístupoch: Na jednej strane sú tu stálice, ktoré na Atmosféru prichádzajú pravidelne a už si ju bez nich ani nevieme predstaviť. Na strane druhej sa snažíme o prezentáciu a vytváranie (nielen) hudobných spojení, ktoré nie sú až tak bežné a návštevníci si ich v mnohých prípadoch môžu vychutnať len u nás.”  Pre návštevníkov pripravujú netradičné hudobné spojenia. Jedným z nich bude vystúpenie Kataríny Málikovej s Jihočeskou filharmóniou z Českých Budějovíc, ktorí v slovenskej premiére uvedú program Postalgia Symphonic.

Podľa Gretky Pavlovovej bude jedinečnou slovenská premiéra hudobného projektu Postalgia Symphonic Kataríny Málikovej a Jihočeskej filharmonie, počas ktorej sa na hlavnom pódiu postaví naraz až 37 umelcov.

11. ročník festivalu Atmosféra prinesie viac ako tridsať hudobných vystúpení

Návštevníci sa počas troch dní môžu tešiť na viac ako 30 hudobných vystúpení. Nezabudli sme ani na to, čo robí Atmosféru Atmosférou – hlboké hudobné zážitky a prežívanie. O tie sa postarajú, napríklad, speváčka Zea alebo Dennyiah, ale aj ženské vokálne zoskupenie Neha!, Tamara Kramar a spomínaný Andrej Šeban,” dopĺňa Grétka. Pavlovová. Ďalším zverejneným interpretom je obľúbená skupina Korben Dallas.

Po štyroch rokoch sa do Hontianskych Nemiec vráti aj česká kapela Zrní. Ženskou energiou lúku naplní slovenské vokálne zoskupenie Neha!. Tu však ani zďaleka hudobný program nekončí. 

Vystúpi aj Andrej Šeban

Na 11. ročník zavíta aj slovenský gitarista Andrej Šeban, ktorý zvyčajne na festivaloch nevystupuje, no na Atmosfére urobil výnimku. Pred festivalovým publikom zahrá skladby aj z pripravovaného albumu.

Návštevníci sa môžu tešiť nielen na českú kapelu Zrní, ale tiež na slovenské zoskupenia – Korben Dallas, Fallgrapp, Saténové ruky, projekt Vec Švidraň alebo Chiki Liki Tu-A. Silné zastúpenie budú mať na festivale aj ženy – Zea, Tamara Kramar, už spomínané zoskupenie Neha!, Dennyiah, Meowlau x Val, či atmostálica Jana Kirschner. “Prekvapujúcim prvkom bude aj vystúpenie obľúbenej skupiny Para, ktorá neovládne večerný prime time, ale festival ukončí v nedeľu na obed – intímne a pod naším čarovným dubom,” dopĺňa organizátorka.

Balzam pre dušu prinesú aj nočné tancovačky

Posledné roky, ktoré boli skúškou pre duševné zdravie každého človeka, sa odzrkadlili aj na túžbe viac sa baviť a užívať si život. Návštevníci sa tak tento rok môžu tešiť na rôzne tancovačky a energické hudobné vystúpenia kapiel Chiki-Liki-Tu-A či Saténové ruky. Na festivale sa  predstaví aj duo Meowlau x Val, industriálno-rapový projekt Lyrika H a producenta Rentipa KKR. Príjemné dni ukončia nočné tanečné párty v podaní DJs – Malalata a FVLCRVM live. Festival uzavrie v nedeľu predpoludním kapela, ktorá je pevnou súčasťou Atmosféry – Para. Pod majestátnym dubom odohrajú špeciálny komorný koncert.

Ľudia sa rovnako môžu tešiť aj na spoločný koncert Martina Geišberga s hercom a hudobníkom Richardom Autnerom.

Prinesie i mimohudobné zážitky

Nová dekáda festivalu je v znamení viacerých zmien. Atmosféra nebude len o hudbe. Nehudobné pódiá organizátori presunuli tak, aby si pripravovaný program mohlo vychutnať viac návštevníkov. Presunuli sme diskusný les, kde nás aj tento rok čaká viacero podnetných spoločenských diskusií. Najväčšou zmenou prešla naša Duša,” prezradila Pavlovová. Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť na zaujímavé workshopy, interaktívny program, nočné pozorovanie hviezd, ale napríklad aj na divadelné predstavenie v prírode, kvízy a množstvo programu zameraného na literatúru – jej tvorbu a čítanie. Tešiť sa môžete aj divadelné predstavenie. Do Hontianskych Nemiec zavíta Divadlo NUDE s inscenáciou Roľa. Aby však toho nebolo málo, organizátori myslia aj na milovníkov literatúry – pripravujú pre nich bohatý literárny program, ktorého čerešničkou na torte bude tvorivé písanie s poetkou Milou Haugovou.

Novinkou 11. ročníka bude exkluzívna premiéra filmu Letné svetlo a potom príde tma, ktorý bol nakrútený podľa rovnomennej knihy obľúbeného islandského spisovateľa Jóna Kalmana Stefánssona.

Myslí aj na deti

Veľkou skupinou, ktorá prichádza pravidelne na Atmosféru, sú aj detskí návštevníci. Deti sa môžu tešiť na hudobný program – na hudobníkov, ako sú Braňo Jobus a Džumelec, ďalej pre nich pripravujeme workshopy, divadelné predstavenia a čítačky kníh v réžii Kristíny Tormovej. Sú dôležitou skupinou našich návštevníkov a my veríme, že aj ony odídu tento rok z Atmosféry spokojné a naplnené,” želá si Pavlovová.

Na čo sa najviac teší Gretka Pavlovová?

Hovorí, že vybrať menovite pár interpretov je náročné, no určite si nenechá ujsť vystúpenie Himalayan Dalai Lama a ich inštrumentálnu elektronickú až ambientnú hudbu. Teší sa aj na nový album českej kapely Zrní naživo, na projekt Postalgia: Symphonic, ako aj na spoločné vystúpenie Martina Geišberga s Richardom Autnerom. Taktiež i na pripravované tancovačky, o ktorých bude festival informovať ďalej na svojich sociálnych sieťach.

Návštevníci si budú môcť na Atmosfére vybrať z množstva hudobného, aj nehudobného programu. Čo si z toho sprievodného nenechá ujsť Gretka Pavlovová? Teším sa na diskusiu s Milou Haugovou a obľúbenou babičkou Blue Grandma o kráse života a staršieho veku. Opäť si pozriem inscenáciu Roľa divadla Nude. Mimoriadne sa teším na program v Duši – na prespávací koncert Dream Scenes a na unplugged koncert Martina Geišberga, ako aj na vystúpenie tanečníčky Simony Machovičovej s názvom Pulps, ktoré je pohybovou reflexiou na medziľudské vzťahy.”

Prečo sa oplatí prísť?

A prečo by si návštevníci mali tento rok kúpiť vstupenku na Atmosféru? Dôvod je poetický. Každý rok sa návštevníkom na lúke snažíme vytvoriť mikrosvet, prostredie, kde môžu zažiť šťastie. Atmosféra nie je len o hudobnom programe, je kombináciou mnohých faktorov. A je na každom človeku, do akej miery využije to, čo sme preňho pripravili. Preto je asi len jeden dôvod: na Atmosfére zažijú vždy zážitky nad rámec všednosti,” uzatvára Gretka Pavlovová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

Manifest 11. ročníka

Zdá sa, že svet dnes nie je pre mnohých najšťastnejším miestom. Pravda je však taká, že svet je vždy takým, akým si ho spravíme. Už viac ako 10 rokov robíme v lete festival, kde je svet aspoň na pár dní trochu iným miestom. Keďže je náš festivalový areál ukrytý v lone prírody, viac ako inde tu platí, že to, čo si so sebou neprinesieme, to tu nenájdeme. A preto sa dnes obraciame na teba, človeče. Keby sme ti mali povedať len jednu jedinú vec, bolo by to: Buď láska.

Buď najlepšou verziou samého seba, buď tým, čo si chceš so sebou odniesť. Jedine tak dokážeme všetci spolu lúke priniesť to, čo si z nej radi vezmeme späť. Nové a staré priateľstvá, veselé spomienky, skvelé hudobné a kultúrne zážitky a veľkú porciu lásky, z ktorej budeme žiť po celý rok. My všetci tvoríme Atmosféru. Vďaka vám za to. Buď láska.

Ak stále váhate, čo robiť prvý augustový víkend, je tu jedna správna odpoveď. Stačí zobrať rodinu alebo kamarátov a vyraziť na stredné Slovensko. Na malebnej lúke v objatí vinohradov neďaleko Hontianskych Nemiec sa  od 4. do 6. augusta 2023 bude konať festival Atmosféra. Vstupenky sú v dispozícii prostredníctvom siete TooToot.

PR článok, Festival Atmosféra

Zdroj: Festival Atmosféra

Redakciu informoval a fotografie poskytol Marek Kučera, PR manažér Festival Atmosféra

*** Posledná aktualizácia – oprava poškodeného titulného obrázka a weblinkov: 2023-08-14 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »