Novinky

Apríl v Redute ukončí NW3 TRIO s komornými dielami Petra Breinera

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia

Apríl v Slovenskej filharmónii vyvrcholí komorným koncertom. NW3 Trio sa publiku v Malej sále SF predstaví s komornými dielami Petra Breinera.

Tohto mesačnú programovú ponuku v bratislavskej Redute zavŕši ďalší koncert cyklu Komorná hudba. Ten sa uskutoční v utorok 30. apríla 2024 19.00 hod. v Malej sále SF. Hosťom na pôde Slovenskej filharmónie bude tentoraz komorné zoskupenie NW3 TRIO. Na programe zaznejú Dvořákove  Dumky a komorné diela Petra Breinera, v ktorých sa ku klavírnemu triu pripojí mladá slovenská hobojistka Kristína Pláňavská. Tá je členkou Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Reduta pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program / Tomáš Šelc
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program

Jedinečný skladateľ a klavirista

Prvá časť utorkového programu patrí komornému dielu Petra Breinera. Skladateľ a klavirista Peter Breiner je autor s otvorenou mysľou, bystrým umom a naozaj muzikantským srdcom. Konkrétne z jeho tvorby zaznejú štyri komorné diela Petra BreineraSonata Ostinata, The Magic Garden of Casual Delights, To Dear Mr. Bach on His Birthday a Quiet Hommage to my Great-great Grandfather. Sonata ostinata, podobne ako suita Milému pánovi Bachovi k narodeninám boli v roku 2003 revidované pre obsadenie klavírneho tria a sú súčasťou skladateľovho tvorivého obdobia 2. polovice 80. rokov.

Peter Breiner
Peter Breiner. Zdroj: archív SF

V roku svojho vzniku odzneli v premiérach na popredných domácich koncertných pódiách a obe boli  v roku 2005 nahrané. Aj titul jeho šarmantnej zdravice „pánu Bachovi“ vystihuje povahu tohto autora. Sonata ostinata sa opiera o formový pôdorys klasicistickej sonáty, no jej témy a spôsob rozvíjania ideí vyrastá i z tradície džezového klavírneho tria.

Rok českej hudby pripomenie aj NW3 Trio

V miniatúrach The Magic Garden of Casual Delights a Quiet Hommage to my Great-great Grandfather sa ku klavírnemu triu pridá aj slovenská hobojistka Kristína Pláňavská. Breinerove autorské skladby dopĺňa pri príležitosti roku českej hudby aj klavírne trio Antonína Dvořáka s podtitulom Dumky. Skladateľ ho komponoval hneď po dokončení Rekviem na jeseň 1890. „Bude to veselé a smutné. Někde to bude jako zádumčivá píseň, tu zase jakoby veselý tanec, avšak ve slohu lehčím, abych tak řekl, populárnějším, zkrátka aby to bylo pro vyšší i nižší.“ Práve „ľahkosť slohu“ vysvetľuje, prečo je toto dielo populárnejšie než vrcholne prepracované Klavírne trio f mol

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou? TOP tipy pre 18. týždeň roka 2024

V NW3 Trio sa po boku Petra Breinera predstavia Richard Harwood, prvý violončelista Royal Philharmonic Orchestra a kórejsko-škótska huslistka Esther Kim, ktorá je tiež členkou kráľovského orchestra. 

Vstupenky zakúpite v Pokladnici SF a aj online.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus (titulka), archív Slovenská filharmónia

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »