Novinky

ODPORÚČAME: Výstava Pozri, Prešporok! v GMB

Pozri Prešporok / Galéria mesta Bratislavy / Kam za kultúrou

Pomaly sa blížia Bratislavské korunovačné dni, a tak dávame do pozornosti ešte jednu výnimočnú výstavu v Bratislave. Hoci, výstava Pozri, Prešporok! v Galérii mesta Bratislava pravidelne získava miesto v týždenných výberovkách TOP tipov Kam za kultúrou, teraz si výstavu predstavíme osobitne. Ako sa vyvíjalo hlavné mesto Slovenskej republiky v priebehu novoveku? Vydajte sa na vychádzku starou Bratislavou v priestoroch GMB.

Priaznivcov histórie i výtvarného umenia iste poteší inšpiratívna výstava Pozri, Prešporok! Nájdete ju v Galérii mesta Bratislave. Prináša pohľady na staré mesto, ktoré už odvial čas. Uvidíte, ako naša metropola vyzerala ako sa vyvíjala, a to už od čias prvej bratislavskej (prešporskej) korunovácie v roku 1563 až do vzniku Československa. 

Most SNP z Petržalskej strany
Ikonický Most SNP z Petržalskej strany s pohľadom na Bratislavský hrad a Katedrálu sv. Martina. Foto: Silvia Mária Petrovits

Na prechádzke históriou

Výstava Pozri, Prešporok! je ako prechádzka historickým mestom Prešporkom. Návštevníkom kurátorky Galérie mesta Bratislavy, Lucia Almášiová a Patrícia Ballx ukazuje starý Prešporok a jeho časti v rôznych pohľadoch, na rôznych médiách i úplne odlišných časových obdobiach. Vďaka tomu, ako Bratislavu zachytili staré veduty, kresby, akvarely, olejomaľby a fotografie spoznáte, ako sa mesto vyvíjalo v ranom novoveku až po vznik Československa.

Pozri, Prešporok / GMB

Galéria mesta Bratislavy predstavuje na tejto výstave rôzne spôsoby zobrazovania mesta Prešporka – dnešnej Bratislavy v dielach umelcov stredoeurópskeho okruhu. Jednotlivé diela sprevádzajú diváka od grafických vedút, kresieb, akvarelov a olejomalieb až po fotografiu. Návštevníci si netradičnú prechádzku históriou vychutnajú od prvých zobrazení mesta v roku 1563 až po rok 1918.

Prostredníctvom autorov, ako Matthäus Merian (1593 – 1650), Friedrich Bernhard Werner (1690 – 1778), Jozef Anton Lántz (činný okolo 1820), Johann Vincenz Reim (1796 – 1858) a iných, sa môžeme pozrieť na podoby Bratislavy v minulosti. Jeho vizuál nám sprítomnia aj fotografi pôsobiaci priamo v meste, zastúpení menami ako Eduard (Ede) Kozics (1829 – 1874), Károly (Carl) Körper (1845 – 1923) a Alois Krauss (Alojz Krausz, činný okolo 1904).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v posledný júlový týždeň roka 2023? TOTO sú TOP TIPY

Výstavu Pozri, Prešporok! podporili výpožičkou exponátov viaceré pamäťové inštitúcie

O zážitkové spoznávanie vývoja starej Bratislavy – Prešporka sa postarajú exponáty z bratislavských pamäťových inštitúcií. Najstarším obrázkovým prameňom prezentovaným na výstave sú zároveň najstaršie zachované pohľady na bratislavskú korunováciu kráľa Maximiliána v roku 1563. Výstava ďalej návštevníka prevedie vedutami 17., 18. a 19. storočia, kedy vznikli už aj prvé fotografie. Popri spomínaných vedutách a olejomaľbách si tu svoje miesto našli aj staré fotografie.

Pozri, Prešporok / Galéria mesta Bratislavy

Grafické listy máte možnosť porovnať s kresbou, akvarelom či olejomaľbami, a najmä fotografiami. Uvidíte na nich nielen panorámy mesta, ale aj čiastkové pohľady na námestia, ulice a významné stavby, ktoré zachytávajú charakter mesta a atmosféru v rôznych obdobiach.

Pozri, Prešporok! / GMB

Pomyselná prechádzka Prešporkom vás prevedie nielen mestom, ale aj súvisiacimi historickými udalosťami. „Zobrazenia nám približujú korunovácie, zasadnutia snemov, tragédie a iné udalosti v meste, spoznávame cez ne dobovú spoločnosť, výletné miesta či dopravné výdobytky, ako ich zachytili rôzni umelci. Viaceré pohľady ukazujú mnohé už neexistujúce miesta a stavby,” hovorí jedna z kurátoriek, pani Patrícia Ballx.

Pohľad na horiaci Bratislavský hrad. Aj ten prináša výstava Pozri, Prešporok!
Pohľad na horiaci Bratislavský hrad. Aj ten prináša výstava Pozri, Prešporok!

Prezentuje aj zreštaurované grafické diela zo zbierok GMB

Bohatý vizuálny zážitok sľubuje množstvo zreštaurovaných grafických diel zo zbierky starej kresby a grafiky Galérie mesta Bratislavy, ako aj málo známe fotografie z kolekcie Múzea mesta Bratislavy, SNM – Historického múzea, Slovenského národného archívu a Archívu výtvarného umenia SNG. „Na výstave nájdete viaceré fotografie starého Prešporka, ktoré ešte nikdy neboli vystavené. Sme vďační, že sme získali možnosť v origináli vystaviť najstaršiu známu fotografiu Prešporka, pohľad na Kapucínsku ulicu,” uvádza Lucia Almášiová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viktor Rumpelmayer / Na stope neznámym Devínčanom
Naši a svetoví Devínčania (6): Viktor Rumpelmayer bol v službách cára i miest

Úvodnú časť doplňuje výber knižných sprievodcov a historických máp. Tie pomáhali novým návštevníkom zorientovať sa v meste, rozprávali o jeho histórii a upozorňovali na miesta hodné návštevy. Ďalej diváka oslovia panorámy mesta a veduty Prešporka, teda celkové pohľady, či už „ideálne“, alebo aspoň čiastočne dokumentárne.

Pozri Prešporok / Galéria mesta Bratislavy / Kam za kultúrou

Odtiaľ pokračuje k čiastkovým pohľadom na námestia, ulice a vybrané stavby. Podľa jednotlivých lokalít sa predstavujú dejiny spojené s hradom, podhradím, Dómom sv. Martina, centrom mesta či jeho okolím. Zobrazenia nám približujú korunovácie, zasadnutia snemov, tragédie a iné udalosti v meste, spoznávame cez ne dobovú spoločnosť, výletné miesta či dopravné výdobytky, ako ich zachytili rôzni umelci. Viaceré pohľady ukazujú mnohé už neexistujúce miesta a stavby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska / Dom Albrechtovcov BA
Vďaka podpore bratislavskej verejnosti získava Dom Albrechtovcov špeciálny grant na svoju rekonštrukciu

Výstava vznikla v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy.
Výstavu a reštaurovanie diel z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

PR článok, Galéria mesta Bratislavy

Zdroj: Galéria mesta Bratislavy

(red)

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Príbeh mesta
Community Culture Koncerty News PR

Opera NDKE sa v piatok pripája k 100. maratónu open air koncertom Príbeh mesta

Opera Národného divadla Košice pripravuje k 100. maratónu open air koncert. Uskutoční sa už v posledný septembrový piatok.

Read More
Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Translate »