Novinky

Matica slovenská oslávi 200. výročie narodenia významných štúrovcov

Matica slovenská oslávi 200. výročie narodenia významných štúrovcov

Matica slovenská pripravuje slávnosť pri príležitosti dvojstého výročia narodenia významných štúrovcov. Tí z nich, ktorí tento rok oslavujú okrúhle výročia narodenia, sa 7. júna 2022 stanú stredobodom pozornosti v Martine.

Pri príležitosti Roka odkazu štúrovcov 2022 si ich Matica slovenská uctí na slávnostnom kultúrnom podujatí. Uskutoční sa nielen v sídelnej budove ale aj na Národnom cintoríne. “Rok odkazu štúrovcov je významnou príležitosťou na to, aby sme opätovne zhodnotili a pripomenuli si mimoriadny význam legendárnej štúrovskej generácie pre súčasnú slovenskú spoločnosť, a to na pozadí 200. výročia narodenia viacerých jej aktívnych príslušníkov,” hovorí predseda MS Marián Gešper. Zdôraznil, že pre súčasnosť i naliehavú potrebu obrody politickej kultúry a občianskej statočnosti je žiaduce analyzovať kľúčové činy, odvahu a odkaz štúrovskej generácie. “Slovenskej mládeži je potrebné priblížiť život a dielo štúrovcov zaujímavou formou, aby ich nevnímala len ako maturitnú otázku,” myslí si Gešper. Prvou osobnosťou, ktorú si matičiari pripomenuli ešte vo februári 2022, bol Ján Rotarides. V 19. storočí bol známy svojimi národnobuditeľskými a revolučnými aktivitami v regióne Hont.

Pripomenú odkaz štúrovcov

„Odkaz slávnej štúrovskej generácie je v slovenskom národe stále živý, veď plody jej práce a celoživotného úsilia využívame dodnes. Či už hovoríme o spisovnej slovenčine, národnej svojbytnosti a štátnej suverenite alebo dokonca vojenských historických tradíciách. Štúrovci v 19. storočí reprezentovali Slovákov v čase národnostného útlaku a tvrdých perzekúcií, keď za slová o zlepšení národnej, sociálnej a vzdelanostnej úrovne končili mnohé naše osobnosti vo väzení. Venovaním aktuálneho roka 2022 odkazu štúrovcov im prejavujeme vďaku aj za to, že ako moderný a emancipovaný národ Európy sme dosiahli život v slobodnej, samostatnej a demokratickej Slovenskej republike,“ povedal predseda MS Marián Gešper. Zároveň zdôraznil, že je dôležité, aby boli štúrovci neustále prítomní v povedomí každej nastupujúcej generácie.

Matica slovenská oslávi 200. výročie narodenia významných štúrovcov / 7.6.2022

Deň otvorených dverí, nová výstava i pietny akt

Matičné kultúrne podujatie s názvom Štúrovci v súradniciach národných dejín sa začne o 11.00 h. na nádvorí druhej historickej budovy Matice slovenskej v Martine. Začiatok programu patrí deťom a mladej generácii. Návštevníci si môžu od 12.00 do 14.00 h. prezrieť v rámci otvorených dverí sídelnú budovu ustanovizne ako národnú kultúrnu pamiatku. Uvidíte tu originálne Stanovy Matice slovenskej z roku 1863, ktoré uchovávajú v zdobenom obale a  sú národnou kultúrnou pamiatkou. Organizátori pripravujú aj vernisáž výstavy Odkaz štúrovskej generácie o 14.00 h. Nasledovať bude hlavný bod programu – slávnostné odhalenie busty Štefana Marka Daxnera o 14.30 h. v aleji národných dejateľov na nádvorí. Následne sa zhromaždenie presunie v alegorickom sprievode mestom na Národný cintorín. Tu delegácie z obcí pôvodu štúrovcov položia vence na ich hroby pri príležitostí dvojstého výročia ich narodenia.

Zdroj: Matica slovenská

One thought on “Matica slovenská oslávi 200. výročie narodenia významných štúrovcov”

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »