Novinky

Matica slovenská oslávi 200. výročie narodenia významných štúrovcov

Matica slovenská oslávi 200. výročie narodenia významných štúrovcov

Matica slovenská pripravuje slávnosť pri príležitosti dvojstého výročia narodenia významných štúrovcov. Tí z nich, ktorí tento rok oslavujú okrúhle výročia narodenia, sa 7. júna 2022 stanú stredobodom pozornosti v Martine.

Pri príležitosti Roka odkazu štúrovcov 2022 si ich Matica slovenská uctí na slávnostnom kultúrnom podujatí. Uskutoční sa nielen v sídelnej budove ale aj na Národnom cintoríne. “Rok odkazu štúrovcov je významnou príležitosťou na to, aby sme opätovne zhodnotili a pripomenuli si mimoriadny význam legendárnej štúrovskej generácie pre súčasnú slovenskú spoločnosť, a to na pozadí 200. výročia narodenia viacerých jej aktívnych príslušníkov,” hovorí predseda MS Marián Gešper. Zdôraznil, že pre súčasnosť i naliehavú potrebu obrody politickej kultúry a občianskej statočnosti je žiaduce analyzovať kľúčové činy, odvahu a odkaz štúrovskej generácie. “Slovenskej mládeži je potrebné priblížiť život a dielo štúrovcov zaujímavou formou, aby ich nevnímala len ako maturitnú otázku,” myslí si Gešper. Prvou osobnosťou, ktorú si matičiari pripomenuli ešte vo februári 2022, bol Ján Rotarides. V 19. storočí bol známy svojimi národnobuditeľskými a revolučnými aktivitami v regióne Hont.

Pripomenú odkaz štúrovcov

„Odkaz slávnej štúrovskej generácie je v slovenskom národe stále živý, veď plody jej práce a celoživotného úsilia využívame dodnes. Či už hovoríme o spisovnej slovenčine, národnej svojbytnosti a štátnej suverenite alebo dokonca vojenských historických tradíciách. Štúrovci v 19. storočí reprezentovali Slovákov v čase národnostného útlaku a tvrdých perzekúcií, keď za slová o zlepšení národnej, sociálnej a vzdelanostnej úrovne končili mnohé naše osobnosti vo väzení. Venovaním aktuálneho roka 2022 odkazu štúrovcov im prejavujeme vďaku aj za to, že ako moderný a emancipovaný národ Európy sme dosiahli život v slobodnej, samostatnej a demokratickej Slovenskej republike,“ povedal predseda MS Marián Gešper. Zároveň zdôraznil, že je dôležité, aby boli štúrovci neustále prítomní v povedomí každej nastupujúcej generácie.

Matica slovenská oslávi 200. výročie narodenia významných štúrovcov / 7.6.2022

Deň otvorených dverí, nová výstava i pietny akt

Matičné kultúrne podujatie s názvom Štúrovci v súradniciach národných dejín sa začne o 11.00 h. na nádvorí druhej historickej budovy Matice slovenskej v Martine. Začiatok programu patrí deťom a mladej generácii. Návštevníci si môžu od 12.00 do 14.00 h. prezrieť v rámci otvorených dverí sídelnú budovu ustanovizne ako národnú kultúrnu pamiatku. Uvidíte tu originálne Stanovy Matice slovenskej z roku 1863, ktoré uchovávajú v zdobenom obale a  sú národnou kultúrnou pamiatkou. Organizátori pripravujú aj vernisáž výstavy Odkaz štúrovskej generácie o 14.00 h. Nasledovať bude hlavný bod programu – slávnostné odhalenie busty Štefana Marka Daxnera o 14.30 h. v aleji národných dejateľov na nádvorí. Následne sa zhromaždenie presunie v alegorickom sprievode mestom na Národný cintorín. Tu delegácie z obcí pôvodu štúrovcov položia vence na ich hroby pri príležitostí dvojstého výročia ich narodenia.

Zdroj: Matica slovenská

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »