Prehliadka Týždeň slovenského filmu už po ôsmykrát predstaví všetky premiéry uplynulého roka. Aktuálny ročník sa uskutoční v riadnom termíne od 4. do 10. apríla v Kine Lumière. Uvedie spolu viac ako štyridsať celovečerných a krátkometrážnych slovenských filmov. Pripravený je i zaujímavý sprievodný program. Navyše sa v termíne podujatia budú udeľovať aj národné filmové ceny Slnko v sieti.
Počas predchádzajúcich dvoch pandemických rokov sa konala v náhradnom jesennom termíne a online (písali sme o tom TU). Aktuálny ročník prehliadky sa vďaka rozvoľneniu opatrení uskutoční v riadnom termíne od 4. do 10. apríla v Kine Lumière. Týždeň slovenského filmu uvedie dovedna viac než 40 celovečerných a krátkometrážnych slovenských filmov. Súčasťou je aj zaujímavý sprievodný program. V termíne podujatia sa budú udeľovať národné filmové ceny Slnko v sieti. Nominované snímky na cenu Slnko v sieti si spoločne pripomenieme v samostatnom článku už v tento štvrtok.
Prinesie minuloročné snímky a balancuje rok
Týždeň slovenského filmu ponúkne všetky nové domáce filmy, ktoré sa vlani dostali do slovenských kín. „Pre slovenskú kinematografiu bol vlaňajšok úspešný rok. Slovenské filmy boli uvedené a aj ocenené na áčkových festivaloch,“ charakterizuje filmy uplynulého roka Miro Ulman, programový dramaturg prehliadky. Pri hodnotení výsledkov je ale skeptický. „Keď sa pozrieme na počet domácich premiér, zvýšil sa z 20 v roku 2020 na 30 v roku 2021. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že pandémia nevyvolala veľkú krízu audiovizuálneho priemyslu.“ Druhým dychom však dodáva, že nárast premiér nespôsobilo zvýšenie tvorby. Dôvodom bolo to, že takmer dvadsať domácich filmov svoju premiéru presunulo z predchádzajúceho roka. Kiná na Slovensku museli byť vlani zatvorené až 173 dní, čo malo dopad na rapídny pokles divákov. Do slovenských kín prišlo najmenej divákov od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
Nechýbajú ani najlepšie snímky roka
Prehliadka prináša celkom 47 celovečerných a krátkometrážnych slovenských filmov. V hlavnom programe uvedie 13 celovečerných hraných, 15 dokumentárnych a jeden animovaný film. Premietne sa napríklad najoceňovanejší film minulého roka Cenzorka Petra Kerekesa.
Neopomenú ani divácky najúspešnejší slovenský film Známi neznámi Zuzany Mariankovej či navštevovanú Správa Petra Bebjaka.
V programe figurujú aj zaujímavé minuloročné dokumenty mladej generácie ženských režisérok. Sú to Biela na bielej Viery Čákanyovej, Ako som sa stala partizánkou Very Lackovej či The Sailor Lucie Kašovej. Prehliadka prinesie aj Čiary Barbory Sliepkovej, Na značky! Márie Pinčíkovej či Neviditeľnú Maie Martiniak. Diváci uvidia aj celovečerný animovaný film Moja afganská rodina Michaely Pavlátovej. Získal nielen nomináciu na Zlatý glóbus, ale aj Cenu poroty na prestížnom MFF animovaných filmov v Annecy.
Prehliadku otvorí Atlas vtákov v slovenskej predpremiére
Prehliadku otvorí v exkluzívnej slovenskej predpremiére film Atlas vtákov (2021) režiséra Olma Omerzua v hlavnej úlohe s Miroslavom Donutilom. Obaja tvorcovia prídu film na otvorenie prehliadky do Kina Lumière uviesť osobne. Rodinná dráma Atlas vtákov ukazuje, ako sa prepletajú komplikované vzťahy v starej rodinnej firme so svetom moderných komunikačných technológií, ktoré dokážu využiť naše slabé miesta.
„Film je vystavaný na princípe postupného odhaľovania kostlivcov v rodinnej skrini,“ hovorí režisér filmu Olmo Omerzu. „Udalosti, ktoré na prvý pohľad nemajú spoločného menovateľa, postupne vstupujú do súvislostí. Celý rad malých rozhodnutí vyvolá náhody, ktoré vedú ku komplikovanejšej zápletke a nakoniec spôsobia kolaps sveta hlavného hrdinu.“ Podľa režiséra ide o drámu so silným prvkom komiky a skrytej irónie. Okrem Miroslava Donutila sa v nej predstavia aj známi českí herci Alena Mihulová, Martin Pechlát, Vojtěch Kotek či Eliška Křenková.
V programe vyjadria aj podporu Ukrajine
Dve minuloročné novinky vznikli v koprodukcii s Ukrajinou. Ide o drámu Predtuchy Viačeslava Kryštofovyča a film Cenzorka Petra Kerekesa. Tie organizátori v rámci Týždňa slovenského filmu aj uvedú. Symbolicky tým vyjadria podporu nášmu východnému susedovi. Prvý film uvedú na úvod prehliadky a druhý v jej závere. Pre ľudí z Ukrajiny so statusom dočasného útočiska alebo azylu bude vstup na prehliadku voľný. Po skončení prehliadky Týždeň slovenského filmu uvedie tri víťazné filmy ocenené na udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti. Bude to ocenenie v kategóriách najlepší hraný film, najlepší dokumentárny film a najlepší animovaný film s ukrajinskými titulkami.
Bude prehliadkou nominovaných filmov na národnú cenu Slnko v sieti
Súčasťou programu budú aj všetky nominované filmy na národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Tie sa budú udeľovať už v sobotu 9. apríla. Tento rok filmom za obdobie rokov 2020 – 2021 a ich tvorcom. Z premiér roku 2020 sa premietnu štyri tituly. Sú to Služobníci Ivana Ostrochovského, Raj na zemi Jara Vojteka. Patria k ním aj dva krátke animáky Cez palubu! Filipa Pošivača a Barbory Valeckej a On the Hill Lukáša Ďuricu a Juraja Mäsiara.
Týždeň slovenského filmu sprevádza pestrý sprievodný program
Okrem filmového programu iste divákov zaujme aj pestrý sprievodný program. Prvý deň prehliadky prináša so sebou dva zaujímavé semináre. Oba sa sústredia na prepojenie filmu s literatúrou. Jeden venujú filmovej a literárnej teoretičke Jelene Paštékovej. Druhý sa zameriava na tvorbu spisovateľa Petra Pišťanka. Organizátori ho spojili s krstom 3-DVD s filmami Rivers of Babylon (1988) Vlada Balca, Muzika (2007) a Rukojemník (2014) Juraja Nvotu. Tieto filmy vznikli podľa predlohy tohto výnimočného autora 90. rokov.
Popoludnie s debatami
V sprievodnom programe podujatia nechýbajú tradičné odborné panely hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Tie bude možné sledovať aj online na platforme kino-doma.sk. V podvečerných hodinách sa budú konať aj diskusie. Uskutoční sa aj diskusia o ankete Film.sk – slovenský film storočia. Jej výsledky vzišli z hlasovania filmových vedcov, kritikov, teoretikov a publicistov. Na pôde prehliadky sa pri tejto príležitosti premietne víťazný film ankety, ktorým sa stala dráma 322 (1969) režiséra Dušana Hanáka. Návštevníci sa môžu tešiť aj na diskusiu s režisérom Petrom Bebjakom. Ten patrí v súčasnosti k najproduktívnejším slovenským tvorcom. Stretnutie s ním venujú najmä žánrovej rôznorodosti jeho tvorby vrátane seriálovej produkcie. Uskutoční sa po filme Správa (2020), ktorý získal viacero nominácií na Slnko v sieti.
Myslia aj na deti
Pre najmenších divákov má Týždeň slovenského filmu pripravený hravý a zároveň poučný workshop Filmový kabinet deťom. Predstaví slovenské animované príbehy Miro Jilo/Moje srdce, Cez palubu!, časti Povodeň a Zemetrasenie zo seriálu Tresky plesky. Chýbať nebudú ani diely S empatiou a O senioroch zo seriálu Chochmesovci. Pre väčších divákov sa premietne dobrodružný film z prostredia detského skautského oddielu Martin a tajomstvo lesa (2021) Petra Oukropca. V cykle Inkluzívne kino pre deti to bude animovaný rodinný film Myši patria do neba (2021). Film Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka nedávno ocenili Českým levom.
Týždeň slovenského filmu bude oceňovať
Počas úvodného ceremoniálu prehliadky odovzdajú ceny za prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy, histórie, publicistiky či popularizácie slovenského filmu. Cenu Petra Mihálika si na otvorení prevezme filmová a literárna historička Jelena Paštéková. Filmový publicista Matej Sotník získa Cenu Pavla Branka. Zástupcovia vydavateľa mesačníka Film.sk o filmovom dianí (nielen) na Slovensku si prevezmú Cenu Orbis Pictus. Do sprievodného programu prehliadky zaradili filmy podľa výberu držiteľov cien. Výber Jeleny Paštékovej reprezentuje dokumentárny film Posledný autoportrét (2018) Mareka Kuboša. Matej Sotník si zvolil dvojicu filmov od talentovaných tvorcov, ktorí predčasne opustili svet. Prvým je Nora sa mi páči (2009) od Aramisova a druhým filmom Hotel Úsvit (2016) Márie Rumanovej.
A to aj s diváckou cenou
Týždeň slovenského filmu vyhlasuje od minulého roka Divácku cenu. Uchádzajú sa o ňu všetky slovenské celovečerné filmy, ktoré mali v uplynulom roku premiéru. A zároveň ich prehliadka uvádza v hlavnom programe. Víťazným sa stane film s najvyšším počtom diváckych hlasov. Rozhodnú o ňom návštevníci prehliadky, ale aj fanúšikovia slovenského filmu, ktorí sa prehliadky nemôžu zúčastniť osobne. Hlasovanie prebieha do 10. apríla aj prostredníctvom formulára – online na stránke podujatia www.tyzdenfilmu.sk. Hlasovať sa bude i v priestoroch Kina Lumière, kde sa prehliadka koná. Víťaza vyhlásia po skončení prehliadky 11. apríla.
Zdroj: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
One thought on “Týždeň slovenského filmu je tu aj s minuloročnými premiérami”
Comments are closed.