Novinky

Týždeň slovenského filmu je online

Tyzden slovenskeho filmu

Na prelome novembra a decembra sa dostane k slovu slovenská filmová tvorba. Týždeň slovenského filmu ovláda Slovensko od 29. novembra do 7. decembra. Už po siedmy raz predstavuje domácu tvorbu uplynulého roka. Tentoraz si pozrieme slovenské filmy, ktoré mali premiéru v našich kinách v roku 2020. Aktuálne platné opatrenia sa dotkli aj tohoto obľúbeného podujatia. Nezúfajte, nepríchadzame oň.

Týždeň slovenského filmu nechýba ani tento rok. Koná sa v pôvodne plánovanom termíne, ale presunul sa  do online priestoru. Publikum môžeme byť všetci z pohodlia domova a jeho program si vychutnávať online.

Predstaví minuloročné kinohity

Už tradične na ňom spoznáme slovenskú filmovú tvorbu uplynulého roka. Je bázou pre odborné reflexie i multilaterálne dialógy medzi teoretikmi, tvorcami i divákmi. Uvedie deväť dlhometrážnych hraných filmov a jedenásť dlhometrážnych dokumentárnych filmov. Nebude chýbať ani pásmo piatich krátkometrážnych titulov s minuloročnou kinopremiérou. Ponúkne vlaňajšie kinohity ako Šarlatán (2020) Agnieszky Holland, Sviňa (2020) Marianny Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna či snímku Ivana Ostrochovského Služobníci (2020).

Z dokumentov to bude portrét nedávno zosnulej speváckej legendy Miroslava “Mekyho” Žbirku – Meky (2020). Pozrieť si môžete aj snímku V sieti (2020) z dielne tandemu Víta Klusáka a Barbory Chalupovej. Pozrieť si môžeme aj Raj na zemi  (2019) Jara Vojteka, FREM (2019) Viery Čákanyovej či Salto je kráľ (2020) Pavla Barabáša. Animáky zastúpi krátky film Sh_t Happens (2019), ktorý vlani uviedli na prestížnom festivale Sundane.

Chýbať nebudú ani slovenské (pred)premiéry

Podujatie v slovenskej premiére otvorí nový slovenský film Atlas vtákov (2021) režiséra Olma Omerza. V hlavnej úlohe sa predstaví populárny český herec Miroslav Donutil. Film preniká do sveta najmodernejších technológií. Divákov pozýva spoznať, ako sa vedia vďaka ním  skomplikovať medziľudské vzťahy i sťažiť podnikanie v rodinnej firme.

Druhou novinkou – predpremiérou je rodinný animovaný film Myši patria do neba dvojice Jan Bubeníček a Denisa Grimmová. Rozpráva o priateľstve medzi myškou a lišiakom. Nominovali ho aj na európskeho Oscara za animovaný film.

Presný program nájdete TU.

Bohatý sprievodný program bude tiež online

Sprievodný program kladie dôraz na rozmanitosť a vitalitu slovenskej audiovízie. Budú tam rôzne panely na tému hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, panel o slovenskej filmovej vede a nezabudne sa ani na filmologický časopis Kino-Ikon, ktorý práve tento rok oslavuje štvrťstoročnicu svojho založenia. Samozrejme chýbať nemôže ani diskusia Audiovizuálna tvorba, distribúcia a ich podpora v čase pandémie. Diskutovať budú tí najpovolanejší – producenti, distribútori, kinári i zástupcovia Audiovizuálneho fondu. Peter Píšťanej a jeho do filmovej a divadelnej podoby spracovaná tvorba sa stane témou interdisciplinárneho seminára. Súčasťou budú aj krsty DVD filmov z jeho tvorby či publikácií. Bude aj  percepcia kultového filmu režiséra Štefana Semjana Na krásnom modrom Dunaji (1994) vo filme o filme Juraja Johanidesa. Pripomenieme si tiež storočnicu slovenského filmu výstavou Jánošík – fragmenty vo farbe či Filmový kabinet deťom.

Bohatý sprievodný program bude tiež online. Na čo všetko sa môžete tešiť, sa dozviete TU.

Ocenili aj viacerých laureátov. Medzi cenami sú aj dve novinky.

Počas slávnostného otvorenia sa udeľovali tradičné i nové ceny. Za celoživotný prínos v oblasti filmovej vedy udelili Cenu Petra Mihálika. Počas Týždňa slovenského filmu sa udeľuje od roku 2017. Jej tohtoročnou držiteľkou sa stala filmová a literárna historička, vysokoškolská pedagogička a vedecká redaktorka Jelena Paštéková.

Ocenili mladého filmového kritika a publicistu

Na podujatí mali odovzdať aj dve nové ocenenia. V premiére sa udeľovala Cena Pavla Branka za sústavný a hodnotný prínos v oblasti filmovej kritiky a publicistiky. Dostal ju mladý autor do 35 rokov veku. Jej prvým laureátom sa stal redaktor Matej Sotník, spoluzakladateľ a kreatívny riaditeľ distribučnej spoločnosti Film Expanded.

Cenu si odniesol aj magazín Film.sk

Ako uznanie vydavateľovi alebo prevádzkovateľovi online portálu kontinuálne sa venujúcemu audiovizuálnej tvorbe patrí Cena Orbis Pictus. Tento raz ju získal mesačník o filmovom dianí Film.sk, ktorý od roku 2000 vydáva Slovenský filmový ústav s podporou Audiovizuálneho fondu. Práve tento mesačník napomáha formovať aj novú generáciu filmových kritikov a publicistov.

Ceny si prevezmú laureáti až neskôr

Tohtoroční laureáti Ceny Petra Mihálika, Ceny Pavla Branka a Ceny Orbis Pictus si mali ocenenia osobne prevziať na slávnostnom otvorení v Kine Lumière. Vzhľadom na aktuálne opatrenia si ich osobne prevezmú, až keď to pandemická situácia umožní.

Týždeň slovenského filmu prináša aj divácku anketu

Slovenský filmový ústav prinesie na online redukovanú prehliadku Týždňa slovenského filmu výber toho najlepšieho zo slovenského filmu z minulého roku.  Diváci dostanú po prvý raz možnosť udeliť Divácku cenu Týždňa slovenského filmu. Do hlasovania o najlepší film roku 2020 sa môže zapojiť každý. Hlasuje sa od 15. novembra 2021 do 5. decembra 2021 vyplnením formulára. Nájdete ho TU.

Víťaza vyžrebujú organizátori 6. decembra 2021. Ten získa Kartu Lumierka, nástenný filmový kalendár s fotografiami z filmov Martina Šulíka s jeho vlastnoručným autogramom a výber z edičných produktov SFÚ.

Filmové ceny Slnko v sieti odovzdajú až v apríli 2022

Posledné dva roky sa pre pandémiu točilo pomerne málo. A tak utrpela aj početnosť nových premiér. Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) sa rozhodlo pre pretrvávajúcu pandémiu udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti spojiť za posledné dva roky. Národné ceny ovenčia vavrínom aj nové kategórie.  Novinkou sú kategórie Najlepšie vizuálne efekty a Najlepší televízny film/miniséria/seriál. Filmári tak budú bojovať o zisk národných filmových cien celkom až v  19 kategóriách – počnúc kategóriou Najlepší hraný film až po Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Slovenskí producenti, televízni vysielatelia a poskytovatelia audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie mohli prihlásiť svoje diela od 8. do 30. novembra. Na Slnko v sieti za roky 2020 – 2021 sa tak dostali snímky, ktoré mali či musia mať domácu premiéru alebo prvé verejné uvedenie medzi 1. januárom 2020 a 31. decembrom 2021. Slávnostný ceremoniál slovenských oscarov sa uskutoční v priebehu apríla budúceho roka v Bratislave. Priamy prenos z udeľovania národných filmových cien Slnko v sieti odvysiela RTVS na Jednotke.

One thought on “Týždeň slovenského filmu je online”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »