Diváci ocenili dokument Neviditeľná

Týždeň slovenského filmu

Prehliadka Týždňa slovenského filmu, ktorá sa konala od 4. do 10. 4. 2022, je už minulosťou. Po dvoch rokoch online formy bola opäť v bratislavskom Kine Lumiére. Uviedli 47 filmov a divákov privítali na 38 projekciách a ôsmich sprievodných podujatiach. Divácku cenu získal dokument Neviditeľná (2020) režisérky Maie Martiniak. Témou traumy z pôrodu vyvolal v čase premiéry veľkú spoločenskú diskusiu.

Diváci ovenčili svojou cenou na prehliadke Týždňa slovenského filmu dokument Neviditeľná. Film zachytáva príbehy troch žien, ktoré už zažili pôrod dieťaťa a majú svoj pohľad na život. Prostredníctvom nich otvára režisérka kontroverznú a spoločnosťou často odmietanú tému traumy z pôrodu. Ukazuje nevidenú realitu v spoločnosti a zviditeľňuje ženy, ktoré boli doteraz umlčiavané tlakom okolia alebo zdravotníckeho personálu.

Snímku Neviditeľná si za svoj najobľúbenejší film zvolili diváci spomedzi 29 snímok uplynulého roka hlasujúci online i naživo v kine.

Týždeň slovenského filmu uviedol minuloročné premiéry

V hlavnom programe prehliadky si mohli jej návštevníci  pozrieť slovenské a koprodukčné filmy, ktoré mali v minulom roku premiéru. “Napriek tomu, že filmy uvádzané počas Týždňa slovenského filmu sme už počas minulého roku v Kine Lumiére niekoľkokrát premietali, tak na tretine z nich bola návštevnosť vyššia, ako bola vlaňajšia priemerná návštevnosť v slovenských kinách,” hodnotí programový dramaturg prehliadky Miro Ulman.

Reklama
AllegrettoZilina2022

Myši patria do neba i Cenzorka zaujali divákov

Návštevníkov Týždňa slovenského filmu najviac zaujala animovaná snímka Myši patria do neba režisérskej dvojice Denisa Grimmová a Jan Bubeníček. Po nej nasledovali filmy Cenzorka Petra Kerekesa, Zátopek Davida Ondříčka a dokumenty The Sailor Lucie Kašovej a Čiary Barbory Sliepkovej.

Do Kina Lumiére aj na výstavu

Aj po skončení Týždňa slovenského filmu nájdete v Kine Lumiére výstavu Film.sk – slovenský film storočia. SFÚ ňou zavŕšil oslavu 100. výročia vzniku prvého slovenského dlhometrážneho hraného filmu Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa.

Zdroj: SFÚ

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »