Diváci ocenili dokument Neviditeľná

Týždeň slovenského filmu

Prehliadka Týždňa slovenského filmu, ktorá sa konala od 4. do 10. 4. 2022, je už minulosťou. Po dvoch rokoch online formy bola opäť v bratislavskom Kine Lumiére. Uviedli 47 filmov a divákov privítali na 38 projekciách a ôsmich sprievodných podujatiach. Divácku cenu získal dokument Neviditeľná (2020) režisérky Maie Martiniak. Témou traumy z pôrodu vyvolal v čase premiéry veľkú spoločenskú diskusiu.

Diváci ovenčili svojou cenou na prehliadke Týždňa slovenského filmu dokument Neviditeľná. Film zachytáva príbehy troch žien, ktoré už zažili pôrod dieťaťa a majú svoj pohľad na život. Prostredníctvom nich otvára režisérka kontroverznú a spoločnosťou často odmietanú tému traumy z pôrodu. Ukazuje nevidenú realitu v spoločnosti a zviditeľňuje ženy, ktoré boli doteraz umlčiavané tlakom okolia alebo zdravotníckeho personálu.

Snímku Neviditeľná si za svoj najobľúbenejší film zvolili diváci spomedzi 29 snímok uplynulého roka hlasujúci online i naživo v kine.

Týždeň slovenského filmu uviedol minuloročné premiéry

V hlavnom programe prehliadky si mohli jej návštevníci  pozrieť slovenské a koprodukčné filmy, ktoré mali v minulom roku premiéru. “Napriek tomu, že filmy uvádzané počas Týždňa slovenského filmu sme už počas minulého roku v Kine Lumiére niekoľkokrát premietali, tak na tretine z nich bola návštevnosť vyššia, ako bola vlaňajšia priemerná návštevnosť v slovenských kinách,” hodnotí programový dramaturg prehliadky Miro Ulman.

Reklama
AllegrettoZilina2022

Myši patria do neba i Cenzorka zaujali divákov

Návštevníkov Týždňa slovenského filmu najviac zaujala animovaná snímka Myši patria do neba režisérskej dvojice Denisa Grimmová a Jan Bubeníček. Po nej nasledovali filmy Cenzorka Petra Kerekesa, Zátopek Davida Ondříčka a dokumenty The Sailor Lucie Kašovej a Čiary Barbory Sliepkovej.

Do Kina Lumiére aj na výstavu

Aj po skončení Týždňa slovenského filmu nájdete v Kine Lumiére výstavu Film.sk – slovenský film storočia. SFÚ ňou zavŕšil oslavu 100. výročia vzniku prvého slovenského dlhometrážneho hraného filmu Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa.

Zdroj: SFÚ

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »