Novinky

Diváci ocenili dokument Neviditeľná

Týždeň slovenského filmu

Prehliadka Týždňa slovenského filmu, ktorá sa konala od 4. do 10. 4. 2022, je už minulosťou. Po dvoch rokoch online formy bola opäť v bratislavskom Kine Lumiére. Uviedli 47 filmov a divákov privítali na 38 projekciách a ôsmich sprievodných podujatiach. Divácku cenu získal dokument Neviditeľná (2020) režisérky Maie Martiniak. Témou traumy z pôrodu vyvolal v čase premiéry veľkú spoločenskú diskusiu.

Diváci ovenčili svojou cenou na prehliadke Týždňa slovenského filmu dokument Neviditeľná. Film zachytáva príbehy troch žien, ktoré už zažili pôrod dieťaťa a majú svoj pohľad na život. Prostredníctvom nich otvára režisérka kontroverznú a spoločnosťou často odmietanú tému traumy z pôrodu. Ukazuje nevidenú realitu v spoločnosti a zviditeľňuje ženy, ktoré boli doteraz umlčiavané tlakom okolia alebo zdravotníckeho personálu.

Snímku Neviditeľná si za svoj najobľúbenejší film zvolili diváci spomedzi 29 snímok uplynulého roka hlasujúci online i naživo v kine.

Týždeň slovenského filmu uviedol minuloročné premiéry

V hlavnom programe prehliadky si mohli jej návštevníci  pozrieť slovenské a koprodukčné filmy, ktoré mali v minulom roku premiéru. “Napriek tomu, že filmy uvádzané počas Týždňa slovenského filmu sme už počas minulého roku v Kine Lumiére niekoľkokrát premietali, tak na tretine z nich bola návštevnosť vyššia, ako bola vlaňajšia priemerná návštevnosť v slovenských kinách,” hodnotí programový dramaturg prehliadky Miro Ulman.

Reklama
AllegrettoZilina2022

Myši patria do neba i Cenzorka zaujali divákov

Návštevníkov Týždňa slovenského filmu najviac zaujala animovaná snímka Myši patria do neba režisérskej dvojice Denisa Grimmová a Jan Bubeníček. Po nej nasledovali filmy Cenzorka Petra Kerekesa, Zátopek Davida Ondříčka a dokumenty The Sailor Lucie Kašovej a Čiary Barbory Sliepkovej.

Do Kina Lumiére aj na výstavu

Aj po skončení Týždňa slovenského filmu nájdete v Kine Lumiére výstavu Film.sk – slovenský film storočia. SFÚ ňou zavŕšil oslavu 100. výročia vzniku prvého slovenského dlhometrážneho hraného filmu Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa.

Zdroj: SFÚ

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »