Novinky

Diváci ocenili dokument Neviditeľná

Týždeň slovenského filmu

Prehliadka Týždňa slovenského filmu, ktorá sa konala od 4. do 10. 4. 2022, je už minulosťou. Po dvoch rokoch online formy bola opäť v bratislavskom Kine Lumiére. Uviedli 47 filmov a divákov privítali na 38 projekciách a ôsmich sprievodných podujatiach. Divácku cenu získal dokument Neviditeľná (2020) režisérky Maie Martiniak. Témou traumy z pôrodu vyvolal v čase premiéry veľkú spoločenskú diskusiu.

Diváci ovenčili svojou cenou na prehliadke Týždňa slovenského filmu dokument Neviditeľná. Film zachytáva príbehy troch žien, ktoré už zažili pôrod dieťaťa a majú svoj pohľad na život. Prostredníctvom nich otvára režisérka kontroverznú a spoločnosťou často odmietanú tému traumy z pôrodu. Ukazuje nevidenú realitu v spoločnosti a zviditeľňuje ženy, ktoré boli doteraz umlčiavané tlakom okolia alebo zdravotníckeho personálu.

Snímku Neviditeľná si za svoj najobľúbenejší film zvolili diváci spomedzi 29 snímok uplynulého roka hlasujúci online i naživo v kine.

Týždeň slovenského filmu uviedol minuloročné premiéry

V hlavnom programe prehliadky si mohli jej návštevníci  pozrieť slovenské a koprodukčné filmy, ktoré mali v minulom roku premiéru. “Napriek tomu, že filmy uvádzané počas Týždňa slovenského filmu sme už počas minulého roku v Kine Lumiére niekoľkokrát premietali, tak na tretine z nich bola návštevnosť vyššia, ako bola vlaňajšia priemerná návštevnosť v slovenských kinách,” hodnotí programový dramaturg prehliadky Miro Ulman.

Reklama
AllegrettoZilina2022

Myši patria do neba i Cenzorka zaujali divákov

Návštevníkov Týždňa slovenského filmu najviac zaujala animovaná snímka Myši patria do neba režisérskej dvojice Denisa Grimmová a Jan Bubeníček. Po nej nasledovali filmy Cenzorka Petra Kerekesa, Zátopek Davida Ondříčka a dokumenty The Sailor Lucie Kašovej a Čiary Barbory Sliepkovej.

Do Kina Lumiére aj na výstavu

Aj po skončení Týždňa slovenského filmu nájdete v Kine Lumiére výstavu Film.sk – slovenský film storočia. SFÚ ňou zavŕšil oslavu 100. výročia vzniku prvého slovenského dlhometrážneho hraného filmu Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa.

Zdroj: SFÚ

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »