Novinky

Diváci ocenili dokument Neviditeľná

Týždeň slovenského filmu

Prehliadka Týždňa slovenského filmu, ktorá sa konala od 4. do 10. 4. 2022, je už minulosťou. Po dvoch rokoch online formy bola opäť v bratislavskom Kine Lumiére. Uviedli 47 filmov a divákov privítali na 38 projekciách a ôsmich sprievodných podujatiach. Divácku cenu získal dokument Neviditeľná (2020) režisérky Maie Martiniak. Témou traumy z pôrodu vyvolal v čase premiéry veľkú spoločenskú diskusiu.

Diváci ovenčili svojou cenou na prehliadke Týždňa slovenského filmu dokument Neviditeľná. Film zachytáva príbehy troch žien, ktoré už zažili pôrod dieťaťa a majú svoj pohľad na život. Prostredníctvom nich otvára režisérka kontroverznú a spoločnosťou často odmietanú tému traumy z pôrodu. Ukazuje nevidenú realitu v spoločnosti a zviditeľňuje ženy, ktoré boli doteraz umlčiavané tlakom okolia alebo zdravotníckeho personálu.

Snímku Neviditeľná si za svoj najobľúbenejší film zvolili diváci spomedzi 29 snímok uplynulého roka hlasujúci online i naživo v kine.

Týždeň slovenského filmu uviedol minuloročné premiéry

V hlavnom programe prehliadky si mohli jej návštevníci  pozrieť slovenské a koprodukčné filmy, ktoré mali v minulom roku premiéru. “Napriek tomu, že filmy uvádzané počas Týždňa slovenského filmu sme už počas minulého roku v Kine Lumiére niekoľkokrát premietali, tak na tretine z nich bola návštevnosť vyššia, ako bola vlaňajšia priemerná návštevnosť v slovenských kinách,” hodnotí programový dramaturg prehliadky Miro Ulman.

Reklama
AllegrettoZilina2022

Myši patria do neba i Cenzorka zaujali divákov

Návštevníkov Týždňa slovenského filmu najviac zaujala animovaná snímka Myši patria do neba režisérskej dvojice Denisa Grimmová a Jan Bubeníček. Po nej nasledovali filmy Cenzorka Petra Kerekesa, Zátopek Davida Ondříčka a dokumenty The Sailor Lucie Kašovej a Čiary Barbory Sliepkovej.

Do Kina Lumiére aj na výstavu

Aj po skončení Týždňa slovenského filmu nájdete v Kine Lumiére výstavu Film.sk – slovenský film storočia. SFÚ ňou zavŕšil oslavu 100. výročia vzniku prvého slovenského dlhometrážneho hraného filmu Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa.

Zdroj: SFÚ

Hrad Červený Kameň
Community Culture Koncerty News Podujatia PR

Dožinky na hrade Červený Kameň

Víkend 30. 9. – 1. 10. bude v SNM-Múzeu Červený Kameň patriť „zberu kultúrnej úrody“ – novému podujatiu s názvom Dožinky. Prezradíme, na čo sa môžete tešiť…

Read More
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Pro musica nostra Nitriensis 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Už o pár dní štartuje jesenná Pro musica nostra po piatykrát v Nitrianskom kraji

Už 1. októbra štartuje jesenná edícia festivalov Pro musica nostra. Po piatykrát ovládne historické lokality aj v Nitrianskom kraji.

Read More
Translate »