Novinky

Chlieb náš každodenný bude na MFF Cannes

Chlieb náš každodenný bude na MFF Canes

V programe prestížneho Medzinárodného filmového festivalu v Cannes bude v jeho jubilejnom 75. ročníku mať zastúpenie aj Slovensko. Reprezentovať ho bude študentský film Chlieb náš každodenný (2021) Alice Bednárikovej. Uvedú ho v sekcii La Cinef, ktorá sa zameriava na podporu mladej generácie filmových tvorcov.

MFF Cannes sa uskutoční v termíne od 17. do 28. mája 2022. Jeho program si môžete pozrieť TU. Súbežne s ním sa zrealizuje aj filmový trh Marché du Film, kde bude mať slovenská kinematografia bohaté zastúpenie. Slovenský krátkometrážny film Chlieb náš každodenný zaradil do svojej súťaže študentských filmov La Cinef renomovaný festival v Cannes. Festival ho premietne v medzinárodnej premiére pod anglickým názvom Liquid Bread.

Súťažná sekcia La Cinef je príležitosťou pre mladých tvorcov predstaviť svoje diela medzinárodnému publiku prestížneho festivalu. Mladá režisérka Alica Bednáriková ho obsadila skúsenými hereckými osobnosťami. V snímke si zahrali Milka Zimková, Karol Čálik či Ondrej Kovaľ. Spolu s nimi sa na plátne objavia aj začínajúce herečky Viktória Šuplatová a Patrícia Balajová – súčasné študentky Divadelnej fakulty VŠMU.

Chlieb náš každodenný zobrazuje život taký, aký je

Film Chlieb náš každodenný mladej režisérky Alice Bednárikovej zobrazuje tri generácie pod jednou strechou. Ich pokojné nažívanie rozbúri návšteva vnučky Zoje. V tichej spoločnosti Boha a alkoholu rodina z južného Slovenska rozpletá svoju tragicko-komickú minulosť a (takmer) zamlčané tajomstvá. “Chcela som vo filme zobraziť život, aký poznám, s nádejou, že ho možno tak poznajú aj diváci. Vyjadriť lásku k prostrediu, z ktorého pochádzam, no neopomínať aj surovosť a tragédiu, ktorá je jeho súčasťou,” hovorí o filme režisérka Alica Bednáriková, rodáčka zo Žiliny, ktorá má niekoľko festivalových úspechov na svojom konte aj vďaka predchádzajúcemu filmu Nuda.

Pocta mladým tvorcom

Chlieb náš každodenný je jedným z mála slovenských titulov, ktorým sa v histórii festivalu podarilo prebojovať do výberu sekcie študentských krátkych a stredometrážnych filmov La Cinef (predtým Cinéfondation). „Zúčastniť sa festivalu v Cannes je pre mňa a celý štáb veľká pocta,“ hovorí Alica Bednáriková, študentka Vysokej školy múzických umení. „Verím, že sa nám jej dostalo aj vďaka tomu, aký obrovský kus práce sa za filmom skrýva. Osobne tomu stále úplne neverím a asi si to uvedomím až na mieste. Zatiaľ sa len teším a dúfam v hladký priebeh premietania filmu.“ V minulosti bol v sekcii Cinéfondation za svoj film Pandy (2013) ocenený napríklad mladý slovenský režisér Matúš Vizár.

Na festivale v Cannes bude aj ďalšia dvojica filmov v slovenskej koprodukcii

Na festivale budú mať trhové projekcie dva ďalšie filmy. V oboch prípadoch ide o minoritné slovenské  koprodukcie. Účastníci festivalového trhu Marché du Film si budú môcť pozrieť hraný film Čiapka (2022) Slobodana Maksimovića o dvoch odlišných deťoch a ich dobrodružnej nočnej ceste za Santom. Na druhej trhovej projekcii uvedú film Ako som sa naučila lietať (2022), ktorý režíroval Radivoje Andrić. Snímka hovorí o zdanlivo nudnej dovolenke 12-ročnej dievčiny s dvoma starými dámami, ktorá jej obráti život úplne naruby.

Slovenské zastúpenie aj v programe Producers on the Move

Zo sprievodných podujatí festivalu sa veľkému záujmu teší program Producers on the Move. Aj v ňom má Slovensko tento rok opäť svoje zastúpenie. V tomto ročníku bude slovenským reprezentantom producent a výkonný riaditeľ Visegrad Film Forum, Jakub Viktorín. V programe sa opäť stretne 12 nádejných filmových producentov z rôznych európskych krajín. Náročný program bude prebiehať hybridnou formou, ako kombinácia online stretnutí pred festivalom a živých podujatí na ňom. „Účasť pre mňa znamená príležitosť nového vzdelania o pracovných metódach v medzinárodnom filmovom priemysle. Osobne chcem získať nové skúsenosti v odbore medzinárodných koprodukcií, vývoja filmových projektov, vzdelávania a fundraisingu. V neposlednom rade je to pre mňa príležitosť spoznať nových potenciálnych partnerov pre medzinárodné koprodukcie,“ reaguje na účasť v Cannes Viktorín.

MFF Cannes – miesto aj pre pripravované slovenské dokumenty

Organizátorom prezentácie slovenskej kinematografie na Marché du Film je Slovenský filmový ústav s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Slovenská filmová agentúra – organizačná zložka Audiovizuálneho fondu. Partnermi prezentácie sú Vinárske závody Château Topoľčianky. Na festivalovom trhu Marché du Film sa bude prezentovať aj slovenský dokumentárny projekt Becoming Ema. Vybrali ho na Cannes Docs v rámci prezentácie Docs-in-Progress exkluzívneho vzdelávacieho programu pre dokumentaristky CIRCLE Women Doc Accelerator. Celovečerný debut režisérky Particie Drati sa zaoberá materstvom. Koprodukuje ho Marcel Pázman zo slovenskej produkčnej spoločnosti Frame Film. Pripravovaný slovenský koprodukčný film Les režisérskej dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda a producenta Jakuba Viktorína sa zúčastní programu L’Atelier. Ten tento rok privíta 16 režisérov a umožní im prístup k medzinárodným kontaktom a potenciálnym koprodukčným partnerom. ScripTeast je celoročný tréningový program navrhnutý pre skúsených scenáristov zo strednej a východnej Európy. Zameriava sa na vývoj scenára aj celkovú prezentáciu filmového projektu a jeho autorov. V aktuálnom ročníku bude Slovensko reprezentovať Ján Koóš s pripravovaným projektom Prievozník.

Česko-slovenský prezentačný pavilón bude aj tento raz

Popri kinematografiách iných krajín má každoročne svoj prezentačný pavilón na filmovom trhu aj Slovensko, opäť spoločne s Českou republikou. Stánok je základným miestom pre získanie informácií o slovenskej i českej audiovízii. Zároveň je priestorom na pracovné stretnutia zástupcov nášho audiovizuálneho prostredia so zahraničnými producentmi, distribútormi, programovými pracovníkmi festivalov i ďalšími filmovými profesionálmi. Návštevníci pavilónu budú mať k dispozícii katalóg Slovak Films 2021, ďalej anglické číslo Film.sk a katalóg New & Upcoming Slovak Films 2022 – v oboch prípadoch ide o špeciálne vydania pri príležitosti prezentácie v Cannes. „Návrhy obálok katalógov tento rok pripravila animátorka a grafická dizajnérka Kristína Saganová. Koncept obálok reflektuje tému kreativity a jej vzťah k nevedomej mysli. Zároveň pomocou nových technológií a aplikácie AR aktívne zapája čitateľa do tvorivého procesu,“ hovorí Lea Pagáčová z Národného kinematografického centra SFÚ. SFÚ bude na MFF Cannes zastupovať riaditeľ NKC Rastislav Steranka, Kristína Aschenbrennerová a Veronika Krejčová.

Kino Lumière v Cannes udelí cenu Europa Cinemas Label

Na aktuálnom ročníku MFF Cannes bude mať zastúpenie aj Kino Lumière. Z kín združených v Europa Cinemas sa dostalo do výberu štyroch kandidátov, ktorí udelia ocenenie Europa Cinemas Label jednému spomedzi 12-ich európskych filmov vo výbere Directors’ Fortnight (Quinzaine des Réalisateurs). Tento rok tvoria porotu zástupcovia kín z Francúzska, Nórska, Srbska a Slovenska. Tie bude prostredníctvom Kina Lumière zastupovať Anita Póscová. Štvorčlenná porota vyhlási cenu Europa Cinemas Label vo štvrtok 26. mája 2022 na Director’s Fortnight Beach. Mimochodom, atmosféra MFF Cannes sa prenesie aj do Bratislavy. Bude ňou žiť Kino Lumière (viac píšeme o tom aj TU).

 Zdroj:  Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ

One thought on “Chlieb náš každodenný bude na MFF Cannes”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »