Novinky

Sirény nás opäť vábia na svoj koncert

Les Sirenes (Sirény) / Kam na koncert / Kam za kultúrou

Ženský komorný zbor z Bratislavy, nesúci krásne a neobyčajné francúzske meno Les Sirénes (Sirény), nás nenechal dlho čakať a po mesačnej koncertnej pauze nás opäť pozýva na ďalší zo svojich hudobných počinov.

Tentoraz prinášajú niečo iné, na čo sme boli zvyknutí v ich podaní počas predchádzajúcich vystúpení. Po úspešných a vypredaných koncertoch (Vianočný koncert v Klariskách a Novoročný koncert v Pisztoryho paláci) prichádzajú Sirény so zaujímavou a nie tak celkom tradičnou formou koncertu. Marcový koncert, ktorý sa uskutoční v Bratislavskej koncertnej Moyzesovej sieni, v nedeľu 19. marca o 19.00 hodine nám ponúkne návrat do baroka.  Vynikajúci výber hudobných titulov, ktoré na koncerte odznejú, je opäť len potvrdením vycibrených a hudobne zrelých dramaturgických zručností zbormajstra a dirigenta Lukáša Kunsta. Diváci budú môcť počuť Gloriu od Antonia Vivaldiho a Stabat Mater od Giovanniho Pergolesiho. Ale to nie je všetko!

Les Sirénes / Sirény

Zbor bude hudobne doprevádzaný Hilaris Chamber Orchestra, ktorý určite netreba predstavovať. Toto famózne hudobné teleso pod vedením Alana Vizváryho je v kruhoch milovníkov hudby dobre známe. Vysoko profesionálne obsadenie orchestra, ich cit pre hudobné témy a osobný interpretačný vklad každého jedného z nich je zárukou neobyčajného umeleckého zážitku, ktorý si rozhodne netreba nechať ujsť.

Hilaris Chamber Orchestra
Hilaris Chamber Orchestra

Ako sólistky sa nám predstavia Katarína Ďurdinová (soprán), ktorá je už publiku Les Sirénes známa z predošlých koncertov a Dominika Krčištová (mezzosoprán), ktorú so zborom budeme počuť v premiére.

Katarína Ďurdinová
Sopranistka zboru Les Sirénes Katarína Ďurdinová.

Čo je ale najdôležitejšie, pri tomto konkrétnom koncerte spomenúť je zaujímavý fakt, a to ten, že dirigent Lukáš Kunst priniesol myšlienku zinscenovať Stabat Mater. „Stabat mater dolorosa iuxta crucem lacrimosa dum pendebat Filius.“ Tento dvadsať slohový latinský text, pochádzajúci z 13. storočia a opisujúci srdcervúce utrpenie Matky Božej, inšpiroval zbormajstra Sirén k inscenačnému počinu.

Lukáš Kunst
Zbormajster Lukáš Kunst. Foto: Martin Bača

K režijnej spolupráci si prizval členku Sirén – herečku a pedagogičku Renátu Reu Ryníkovú. Tá sa publiku už predstavila nie len ako altová posila zboru, ale rovnako, aj ako recitátorka na koncertoch v diele Otvírání studánek od Bohuslava Martinů, či ako dvorná konferenciérka. So svojou dvadsaťdva ročnou nepretržitou hereckou praxou (mohli ste ju vidieť v Divadle Andreja Bagara v Nitre, V divadle Aréna, v divadle Ludus, a v mnohých iných, jej domovské divadlo je aktuálne divadlo La Komika) nás istotne jej režijná koncepcia nenechá chladných a spolu so všetkými členkami zboru nás dramaticky vtiahnu do útrob srdca Sedembolestnej Matky Božej.

“Nakoľko mám za sebou vo svojej divadelnej praxi už aj režijné skúsenosti, či už na pôde činoherného alebo poetického divadla, výzva zinscenovať hudobné dielo bola pre mňa veľmi zaujímavá. O to zaujímavejšia svojím obsahom, svojím posolstvom a emóciami, ktoré z tohto diela sršia. Slovom, je to pre mňa výzva po každej stránke a som za ňu vďačná. Verím, že spoločnými silami naše publikum príjemne prekvapíme a duchovne nakŕmime,” odpovedá Renáta Rea Ryníková na otázku, čo ju motivovalo prijať réžiu Stabat Mater. Toto baroko sa jednoducho oplatí!

— 

PR, Les Sirénes

Zdroj: TS / Les Sirénes / Lukáš Kunst

Foto: Les Sirénes

Redakciu informoval a fotografie poskytol Lukáš Kunst / Les Sirénes

*** Posledná aktualizácia: 2023-03-13 (adm) ***

One thought on “Sirény nás opäť vábia na svoj koncert”

Comments are closed.

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »