Sirény nás opäť vábia na svoj koncert

Les Sirenes (Sirény) / Kam na koncert / Kam za kultúrou

Ženský komorný zbor z Bratislavy, nesúci krásne a neobyčajné francúzske meno Les Sirénes (Sirény), nás nenechal dlho čakať a po mesačnej koncertnej pauze nás opäť pozýva na ďalší zo svojich hudobných počinov.

Tentoraz prinášajú niečo iné, na čo sme boli zvyknutí v ich podaní počas predchádzajúcich vystúpení. Po úspešných a vypredaných koncertoch (Vianočný koncert v Klariskách a Novoročný koncert v Pisztoryho paláci) prichádzajú Sirény so zaujímavou a nie tak celkom tradičnou formou koncertu. Marcový koncert, ktorý sa uskutoční v Bratislavskej koncertnej Moyzesovej sieni, v nedeľu 19. marca o 19.00 hodine nám ponúkne návrat do baroka.  Vynikajúci výber hudobných titulov, ktoré na koncerte odznejú, je opäť len potvrdením vycibrených a hudobne zrelých dramaturgických zručností zbormajstra a dirigenta Lukáša Kunsta. Diváci budú môcť počuť Gloriu od Antonia Vivaldiho a Stabat Mater od Giovanniho Pergolesiho. Ale to nie je všetko!

Les Sirénes / Sirény

Zbor bude hudobne doprevádzaný Hilaris Chamber Orchestra, ktorý určite netreba predstavovať. Toto famózne hudobné teleso pod vedením Alana Vizváryho je v kruhoch milovníkov hudby dobre známe. Vysoko profesionálne obsadenie orchestra, ich cit pre hudobné témy a osobný interpretačný vklad každého jedného z nich je zárukou neobyčajného umeleckého zážitku, ktorý si rozhodne netreba nechať ujsť.

Hilaris Chamber Orchestra

Ako sólistky sa nám predstavia Katarína Ďurdinová (soprán), ktorá je už publiku Les Sirénes známa z predošlých koncertov a Dominika Krčištová (mezzosoprán), ktorú so zborom budeme počuť v premiére.

Katarína Ďurdinová
Sopranistka zboru Les Sirénes Katarína Ďurdinová.

Čo je ale najdôležitejšie, pri tomto konkrétnom koncerte spomenúť je zaujímavý fakt, a to ten, že dirigent Lukáš Kunst priniesol myšlienku zinscenovať Stabat Mater. „Stabat mater dolorosa iuxta crucem lacrimosa dum pendebat Filius.“ Tento dvadsať slohový latinský text, pochádzajúci z 13. storočia a opisujúci srdcervúce utrpenie Matky Božej, inšpiroval zbormajstra Sirén k inscenačnému počinu.

Lukáš Kunst
Zbormajster Lukáš Kunst. Foto: Martin Bača

K režijnej spolupráci si prizval členku Sirén – herečku a pedagogičku Renátu Reu Ryníkovú. Tá sa publiku už predstavila nie len ako altová posila zboru, ale rovnako, aj ako recitátorka na koncertoch v diele Otvírání studánek od Bohuslava Martinů, či ako dvorná konferenciérka. So svojou dvadsaťdva ročnou nepretržitou hereckou praxou (mohli ste ju vidieť v Divadle Andreja Bagara v Nitre, V divadle Aréna, v divadle Ludus, a v mnohých iných, jej domovské divadlo je aktuálne divadlo La Komika) nás istotne jej režijná koncepcia nenechá chladných a spolu so všetkými členkami zboru nás dramaticky vtiahnu do útrob srdca Sedembolestnej Matky Božej.

“Nakoľko mám za sebou vo svojej divadelnej praxi už aj režijné skúsenosti, či už na pôde činoherného alebo poetického divadla, výzva zinscenovať hudobné dielo bola pre mňa veľmi zaujímavá. O to zaujímavejšia svojím obsahom, svojím posolstvom a emóciami, ktoré z tohto diela sršia. Slovom, je to pre mňa výzva po každej stránke a som za ňu vďačná. Verím, že spoločnými silami naše publikum príjemne prekvapíme a duchovne nakŕmime,” odpovedá Renáta Rea Ryníková na otázku, čo ju motivovalo prijať réžiu Stabat Mater. Toto baroko sa jednoducho oplatí!

— 

PR, Les Sirénes

Zdroj: TS / Les Sirénes / Lukáš Kunst

Foto: Les Sirénes

Redakciu informoval a fotografie poskytol Lukáš Kunst / Les Sirénes

*** Posledná aktualizácia: 2023-03-13 (adm) ***

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »