Novinky

Kam s deťmi? Toto prináša decembrová BIBIANA

Bibiana

Kam s deťmi v Bratislave? Tým pravým miestom pre deti je BIBIANA, Medzinárodný dom umenia pre deti, ktorý nájdete v samom srdci Bratislavy. Pozrime sa spoločne na to, aký program prináša pre deti, rodiny s deťmi či školy počas decembra.

Mesačný program na december 2022 Medzinárodného domu umenia BIBIANA opäť sľubuje zaujímavé podujatia. Samozrejmosťou sú výstavy, tvorivé dielne i rozprávky. No a ako sa na december patrí, aj do BIBIANY zavíta Mikuláš.

Výstavy venované animáciám pokračujú

Aj počas decembra pokračuje v sídle BIBIANY trojica výstav, ktoré otvorili pri príležitosti Festivalu BAB ešte začiatkom októbra, ako sme vás vtedy informovali. Na dobrodružnú cesto po stopách reportérky Katy Strofovej sa deti vydajú na výstave TRESKY PLESKY. Že je vám to povedomé? Výstava vychádza zo známeho slovenského animovaného seriálu Tresky Plesky. S deťmi na výstave vstúpite do unikátneho fantazijného sveta prírodných javov a prežijete dobrodružstvá jednotlivých častí na vlastnej koži. Preskúmate prírodné javy ako sopka, blesk, tsunami a lavína, stretnete opice aj obrovskú veľrybu, alebo si zalyžujete  v centre Bratislavy.

Tresky plesky / BIBIANA

Aj nemecký animák nájdete na výstave

Ďalšiu dávku animácie okúsite na výstave ANIMANIMALS, ktorá vznikla v spolupráci s nemeckým štúdiom animovaného filmu FILM BILDER v Štuttgarte, podľa seriálu Animanimals. Výstava predstavuje niektoré zvieratká zo seriálu s ich problémami v trojrozmernej podobe. Deti si môžu zatrúbiť na chobote slona, budú chodiť na „podkovách“ ako koník, krokodíľou papuľou zbierať soletky, posedia si na dlhočiznej lavici v podobe jazvečíka, zažijú aj zebru s popletenými pruhmi, páva, ktorý miluje divadlo, zahrajú sa na chobotnicu, ktorá potrebuje pomoc pri pečení a na mravce, ktoré nosia listy do mraveniska.

Animanimals / BIBIANA

BIBIANA poteší aj milovníkov PC hier

Ak obľubujete počítačové hry, určite vás poteší výstava CREAKS – UMENIE V HRE, ktorú si môžete pozrieť už len do 29. 1. 2023. Táto moderná výstava je venovaná grafickému animačnému štúdiu Amanita Design (z ich dielne pochádzajú napr. hry Samorost, Rocketman, Machinárium či Botanicula) a ich novej adventúrovej hre Creaks.

Výstava umožní divákovi cez práce výtvarníkov a vývojárov hier Radima Jurdy a Jana Chlupa nahliadnuť na to, ako vznikala ručne kreslená a maľovaná videohra Creaks. Uvidíte na nej aj pôvodné skice zo začiatku vývoja, maľby a kresby, ktoré sa potom digitálne upravené objavujú v hre. Na výstave prezentujú tiež materiály, ktoré sa do hry nedostali. Môžete si tam videohru aj zahrať a porovnať tak vzhľad finálnej digitálnej verzie s ručne vytváranými originálmi.

Samozrejmosťou sú aj výstavy mimo priestorov BIBIANY

Článok pokračuje pod reklamou
Tučniaky / Divadlo Nová scéna

BIBIANA nie je len v Bratislave. Aj počas decembra ponúka výstavy mimo svojho sídla, a to dokonca aj v zahraničí. Dejiskom ďalšej výstavy z dielne BIBIANY je Mestský dom kultúry vo Wołomine, v Poľsku. Výstavu ILUSTRÁTORI OCENENÍ NA BIB 2021 tu nájdete len do 10. 12. 2022. BIBIANA je aj svetová! A tak nečudo, že jednu výstavu venovanú Bienále ilustrácii Bratislava nájdete aj v Japonsku. V japonskom Chiba City Museum of Art (Chiba Prefecture) môžete navštíviť výstavu BIB JAPAN 2022 2023 v termíne 12. 11. 22 – 26. 12.2023.

Na Spiši, Kysuciach i v Trnave

Ale späť domov na Slovensku. Počas decembra je jednou z výstav aj tá k 100. výročiu narodenia našej najprekladanejšej autorky pre deti a mládež, Kláry Jarunkovej, ktorej osobnosť si môžete pripomenúť v článku Storočnica Kláry Jarunkovej. Výstavu Naša a svetová Klára Jarunková nájdete v Spišskom kultúrnom centre a knižnici v Spišskej Novej Vsi a pozrieť si ju môžete až do 31. 12. 2022.

Vlastivedné múzeum Krásno nad Kysucou prináša tamojším deťom taktiež do 31.12.2022 výstavu Hravá hlava. Trnavská Knižnica Juraja Fándlyho do toho istého dátumu hostí výstavu TICHÉ PUTOVANIE. A napokon, za návštevu stojí aj Miestna knižnica Vrakuňa v bratislavskej Vrakuni. Tá taktiež až do konca roka 2022 hostí výstavu kníh a časopisov pre deti a mládež národnostných menšín v SR # SLOVO # JAZYK # KNIHA.

BIBIANA s bohatou decembrovou nádielkou programov

Kto si myslí, že toto je všetko, mýli sa. BIBIANA tradične prináša aj pestré podujatia pre deti. Nechýba tu Mikuláš, nedeľné aktivity pre rodiny s deťmi a mnoho ďalšieho.

Hravá chémia v BIBIANE

Štúdio BIBIANA prináša počas decembra 2022 viaceré programy na objednávku. Pre deti od 7 rokov je to napríklad novú tvorivú dielňu ZAHRAJ SA S CHÉMIOU. Deti zistia, že aj chémia môže byť zábavná. Budú robiť zaujímavé pokusy a dozvedia sa niečo nové z čarovného a dobrodružného sveta chémie. Kedy? Začínajú vždy o 10:00 a konajú sa v dňoch 1.12., 13. 12. a 14. 12. 2022.

Článok pokračuje pod reklamou
Advent s hudbou a poéziou ŠFK

Na svätého Mikuláša neučí sa, neskúša sa... ale ide sa do BIBIANY!

Každé dieťa vie, že  6. 12. chodí s darčekmi sv. Mikuláš. Na Mikuláša bude v BIBIANE opäť rušno. Zavíta aj do BIBIANY. Navyše, v čase 9.00 – 17.00 čaká na malých návštevníkov aj prekvapenie! Mikulášske dielničky budú ale aj tvorivé. Bude sa vystrihovať, maľovať a kresliť pod vedením skúsených lektorov.

Ako sa tvoria animované filmy?

Prvá decembrová nedeľa patrí, ako tradícia velí nedeľnému programu pre rodiny s deťmi. A tak tomu bude aj 4.12. od 16.00, a podobne aj v Štúdiu BIBIANA už v stredu 7.12.  o 10.00 hod. dopoludnia. V oba dni sa pod vedením študentov VŠMU, ateliéru animovanej tvorby konajú WORKSHOPY ANIMÁCIE. Deti budú tvoriť vlastné animované filmy. Pri animovaní chvíľu ešte zostávame.

Článok pokračuje pod reklamou
Darček / Anjel / Vianoce / Slovenská filharmónia

Dozviete sa aj o genéze PC hier

Konkrétne pri workshope NAVRHNI KOMIKSOVÚ POČÍTAČOVÚ HRU. Táto tvorivá dielňa ponúkne deťom možnosť dozvedieť sa viac o tvorbe počítačových hier. Spoznajú procesy od prvotnej idey až po príbeh vyrozprávaný počítačovou hrou. Deti si vytvoria na papieri príbeh vo vlastnom „hernom leveli“ a pomocou komiksových bublín ho vyrozprávajú. Pri jeho tvorbe môžu využiť poznatky takmer zo všetkých školských predmetov a možno aj z telocviku… Workshop bude prebiehať počas výstavy venovanej počítačovej hre “Creaks”. Deti sa tak môžu inšpirovať “pareidoliou”, psychologickým javom, ktorý bol podnetom pre vznik hry a ktorý spôsobuje, že niektorí ľudia vidia náhodné obrazy ako niečo iné a významné. Túto tvorivú dielnu zažijú deti už 15. 12. o 10.00 hod. a od 14:00 hod. v dňoch 15. 12., 20. 12 a 21. 12. 2022.

Nedele pre rodiny s deťmi chýbať nebudú

Ako sme už načrtli, ani v decembrovom programe nechýbajú podujatia z programu Nedele pre rodiny s deťmi. Prvým decembrovým podujatím je už v druhú adventnú nedeľu (4. 12). O 16:00 hod. začínajú WORKSHOPY ANIMÁCIE. Tretia adventná nedeľa (11.12.) o 16:00 hod. zodpovie na otázku KAM SA PODELI ŠKRIATKOVIA? Stane sa tak v programe na motívy knihy Libuše Friedovej Magdalénka a škriatkovia. Nezvyčajné stretnutia Magdalénky sú plné prekvapení. Diváci spolu s ňou postupne objavujú škriatkov, ktorí sú všade okolo, aby zabezpečili fungovanie vecí každodennej potreby.

Kam sa podeli škriatkovia? / BIBIANA

Posledná adventná nedeľa s rozprávkou

Popoludnie poslednej adventnej nedele (18.12.) patrí v BIBIANE od 16:00 hod. programu s názvom HOTDOG A ČAROVNÉ VIANOCE. Medovníčky, darčeky a dobré skutky. To je zaručený recept na čarovné Vianoce! Obyčajný bratislavský panelák a v ňom jedna neobyčajná rodina. Hanka, Hugo a večne štekajúci jazvečík Hotdog vás v tejto milej vianočnej rozprávke z pera K. Balúchovej presvedčia, že za zázrakmi netreba chodiť ďaleko. Urobiť dobrý skutok im pomôže aj medovník – zázračník. Pozná totiž jedno veľké tajomstvo: nikto nemusí byť na tomto svete sám.

BIBIANA s rozprávkou pre najmenších

Samozrejmosťou v decembrovom programe BIBIANY sú aj programy pre najmenších a programy pre školy. Program pre najmenších víta s otvorenou náručou deti od 18 mesiacov do 3 rokov v sprievode dospelého. Počet detí a dospelých v programe pre najmenších je však limitovaný na maximálne 20 osôb. Aký program prináša počas decembra 2022? Prinesie dvojicu rozprávkových podujatí.

Rozprávka o nezvyčajnom priateľstve a slobode

Tým prvým bude vo štvrtok 8. 12. od 10.00 hod. príbeh VTÁČIK A LEV. Reč v ňom je o levovi, ktorý našiel zraneného vtáčika. Spolu jedia, spolu čítajú, spolu pozerajú do kozuba. Po čase však prichádza jar a s ňou aj sťahovaví vtáci. Deti sa dozvedia aj to, že každý má právo slobodne odísť a tí ostatní by toto rozhodnutie prijať mali. No neznamená to, že puto, ktoré nás s tými druhými viaže, by sa stratilo. Krehký príbeh nezvyčajného priateľstva od kanadskej ilustrátorky Marianne Dubucovej deti spoznajú nielen čítaním a rozhovorom o knižke, ale aj cez spoločnú hru a tvorenie.

Krásny príbeh ocenený na BIB

Druhým podujatím na programe je RUKAVIČKA. Štvrtok 22. 12. od 10:00 hod. prináša dramatizované čítanie ukrajinskej národnej rozprávky z krásnej knižky z dielne ukrajinských autorov, ocenenej na BIB. Známy príbeh o stratenej rukavičke si deti vlastnoručne vyrobenými bábkami s pomocou svojich dospelých aj zahrajú. Je dobré si pripomínať a v hre aj zažívať, že „dobrých sa veľa zmestí“.

Tri prasiatka pre školákov

Kým programy pre najmenších objednávku nevyžadujú, tie školské už áno. V stredu 7.12.2022 sa môžu tešiť na Rozprávku o troch prasiatkach. ROZPRÁVKA O TROCH PRASIATKACH pozýva deti a školské kolektívy ponoriť sa do spomienok na troch odvážnych kamarátov. A to aj vďaka obrázkom z ich dobrodružného putovania, ktoré sa nám vynárajú v našej fantázii. Deti nájdu odpovede aj na nasledujúce otázky. Ako vyzerá krajina, ktorou sa vybrali? Nakreslia si mapu ich cesty. V čom sa prasiatka líšia? Aké majú mená? Čo mali so sebou?

Tri prasiatka / BIBIANA

PR článok

Spracovala: Silvia Mária Petrovitsová

Zdroj: BIBIANA

Redakciu informovala Natália Cehláriková, PR manažérka BIBIANY

One thought on “Kam s deťmi? Toto prináša decembrová BIBIANA”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »