Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Svätenie jari

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA.

Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – COPLAND – STRAVINSKIJ sa uskutoční vo štvrtok 1. decembra 2022 o 19:00 v košickom Dome umenia

Tri otázky pre Tomáša Braunera

Dirigent Tomáš Brauner patrí medzi najvýznamnejších českých dirigentov strednej generácie a aktuálne šéfuje Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK. V Štátnej filharmónii Košice ho čaká plne obsadené pódium i jeho obľúbení skladatelia.

Tomáš Brauner. Foto: Petra Hajská
Tomáš Brauner. Foto: Petra Hajská

Ktoré momenty koncertu BERNSTEIN – COPLAND – STRAVINSKIJ vás najviac oslovujú?

Pre mňa sú obaja skladatelia ako Leonard Bernstein a Aaron Copland vždy veľkou výzvou a vzhľadom k tomu, že sú mojimi veľkými obľúbencami, som vždy veľmi vďačný, že symfonické orchestre práve týchto skladateľov zaraďujú na svoje koncerty. Ich špecifiká vidím predovšetkým v inom zafarbení orchestra. Svojrázna a mnohokrát komplikovaná rytmizácia ovplyvnená americkou kultúrou, ktorá pre nás Europanov je svojím spôsobom príťažlivá, ale taktiež mnohoraz veľmi neľahká. Môžeme povedať, že sa v tomto prípade jedná ozaj o hudbu amerického kontinentu. Osobne som veľmi rád, že práve títo dvaja skladatelia na koncerte so ŠFK zaznejú, pretože ide o celkom mimoriadnych skladateľov 20. storočia.

Aký máte vzťah k Stravinského dielu Svätenie jari?

Svätenie jari Igora Stravinského je výnimočné dielo, ktoré po svojej premiére celkom zásadne ovplyvnilo ďalší hudobný vývoj v celom kultúrnom svete. Výrazne ovplyvnilo a naučilo mnoho i mňa. Priznám sa, že toto dielo je jedným z mojich najobľúbenejších vôbec. Tento balet som mal možnosť ako dirigovať, tak vidieť ako baletné predstavenie v divadle. Už ako malému chlapcovi mi hudba Igora Stavinského učarovala natoľko, že som si ešte ako študent konzervatória zohnal snáď kompletné Stravinského dielo na LP doskách a potom aj na CD. Svätenie jari nárokuje na hráčov vysokých kvalít a technickej virtuozity. Pre dirigentov je to tiež alfou a omegou dirigentskej techniky. Stravinského silná hudba nenechá nikoho na pochybách. Stravinsky hovorí zreteľne, nezmlúva,  a niekedy až brutálnou hudobnou rečou. Verím, že Svätení jari v nás nechá pocit výnimočného okamžiku a častých spomienok. 

V minulosti ste už spolupracovali s orchestrom ŠFK. Máte nejaké očakávania?

K Štátnej filharmónii Košice sa vždy veľmi rád vraciam. Hosťoval som tu dvakrát a vždy som sa veľmi milo potešil  profesionálnemu prístupu a priateľskou atmosférou. ŠFK má vysoký kredit a s nadšením sledujem jej dramaturgickú pestrosť, ktorú si môže dovoliť len orchester najvyšších kvalít. Krásne dôvody, ktoré vždy rýchle rozhodnú! 

Sólistom večera bude výnimočný klarinetista z Izraela

Na koncerte BERNSTEIN – COPLAND – STRAVINSKIJ sa ako sólista predstaví Jonathan Leibovitz. Výnimočný izraelský klarinetista zbiera jedno ocenenie za druhým. V roku 2022 bol ocenený medzinárodnými nadáciami Young Classical Artists Trust (YCAT) a Concert Artists Guild (New York). Získal prestížnu cenu Arthur Waser Foundation a Lucerne Symphony Orchestra Award a bol nominovaný na Rising Star Artist 2022 od Classic FM. Koncertuje komorne, na festivaloch i s prestížnymi orchestrami. V Košiciach uvedie Coplandov Koncert pre klarinet, sláčikový orchester, harfu a klavír. Skladateľ využíva vlastnú originálnu invenciu, ako aj populárnu juhoamerickú melodiku. V druhej časti môže poslucháč rozoznať jazzové prvky. Najväčšou inšpiráciou pre skladbu bol Coplandov pobyt v brazílskom Riu de Janeiro v roku 1947, kde vytvoril aj rámcové skice tohto vzrušujúceho diela.

Jonathan Leibovitz
Jonathan Leibovitz. Foto: Kaupo Kikkas

Symfonický koncert A cyklu BERNSTEIN – COPLAND – STRAVINSKIJ, ktorý je súčasťou festivalu ARS NOVA sa uskutoční vo štvrtok 1. decembra o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené 9/8/7 €, lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Cez portál www.navstevnik.sk sa dajú zakúpiť bez zliav.

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

One thought on “Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii”

Comments are closed.

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »