Novinky

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Svätenie jari

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA.

Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – COPLAND – STRAVINSKIJ sa uskutoční vo štvrtok 1. decembra 2022 o 19:00 v košickom Dome umenia

Tri otázky pre Tomáša Braunera

Dirigent Tomáš Brauner patrí medzi najvýznamnejších českých dirigentov strednej generácie a aktuálne šéfuje Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK. V Štátnej filharmónii Košice ho čaká plne obsadené pódium i jeho obľúbení skladatelia.

Tomáš Brauner. Foto: Petra Hajská
Tomáš Brauner. Foto: Petra Hajská

Ktoré momenty koncertu BERNSTEIN – COPLAND – STRAVINSKIJ vás najviac oslovujú?

Pre mňa sú obaja skladatelia ako Leonard Bernstein a Aaron Copland vždy veľkou výzvou a vzhľadom k tomu, že sú mojimi veľkými obľúbencami, som vždy veľmi vďačný, že symfonické orchestre práve týchto skladateľov zaraďujú na svoje koncerty. Ich špecifiká vidím predovšetkým v inom zafarbení orchestra. Svojrázna a mnohokrát komplikovaná rytmizácia ovplyvnená americkou kultúrou, ktorá pre nás Europanov je svojím spôsobom príťažlivá, ale taktiež mnohoraz veľmi neľahká. Môžeme povedať, že sa v tomto prípade jedná ozaj o hudbu amerického kontinentu. Osobne som veľmi rád, že práve títo dvaja skladatelia na koncerte so ŠFK zaznejú, pretože ide o celkom mimoriadnych skladateľov 20. storočia.

Aký máte vzťah k Stravinského dielu Svätenie jari?

Svätenie jari Igora Stravinského je výnimočné dielo, ktoré po svojej premiére celkom zásadne ovplyvnilo ďalší hudobný vývoj v celom kultúrnom svete. Výrazne ovplyvnilo a naučilo mnoho i mňa. Priznám sa, že toto dielo je jedným z mojich najobľúbenejších vôbec. Tento balet som mal možnosť ako dirigovať, tak vidieť ako baletné predstavenie v divadle. Už ako malému chlapcovi mi hudba Igora Stavinského učarovala natoľko, že som si ešte ako študent konzervatória zohnal snáď kompletné Stravinského dielo na LP doskách a potom aj na CD. Svätenie jari nárokuje na hráčov vysokých kvalít a technickej virtuozity. Pre dirigentov je to tiež alfou a omegou dirigentskej techniky. Stravinského silná hudba nenechá nikoho na pochybách. Stravinsky hovorí zreteľne, nezmlúva,  a niekedy až brutálnou hudobnou rečou. Verím, že Svätení jari v nás nechá pocit výnimočného okamžiku a častých spomienok. 

V minulosti ste už spolupracovali s orchestrom ŠFK. Máte nejaké očakávania?

K Štátnej filharmónii Košice sa vždy veľmi rád vraciam. Hosťoval som tu dvakrát a vždy som sa veľmi milo potešil  profesionálnemu prístupu a priateľskou atmosférou. ŠFK má vysoký kredit a s nadšením sledujem jej dramaturgickú pestrosť, ktorú si môže dovoliť len orchester najvyšších kvalít. Krásne dôvody, ktoré vždy rýchle rozhodnú! 

Sólistom večera bude výnimočný klarinetista z Izraela

Na koncerte BERNSTEIN – COPLAND – STRAVINSKIJ sa ako sólista predstaví Jonathan Leibovitz. Výnimočný izraelský klarinetista zbiera jedno ocenenie za druhým. V roku 2022 bol ocenený medzinárodnými nadáciami Young Classical Artists Trust (YCAT) a Concert Artists Guild (New York). Získal prestížnu cenu Arthur Waser Foundation a Lucerne Symphony Orchestra Award a bol nominovaný na Rising Star Artist 2022 od Classic FM. Koncertuje komorne, na festivaloch i s prestížnymi orchestrami. V Košiciach uvedie Coplandov Koncert pre klarinet, sláčikový orchester, harfu a klavír. Skladateľ využíva vlastnú originálnu invenciu, ako aj populárnu juhoamerickú melodiku. V druhej časti môže poslucháč rozoznať jazzové prvky. Najväčšou inšpiráciou pre skladbu bol Coplandov pobyt v brazílskom Riu de Janeiro v roku 1947, kde vytvoril aj rámcové skice tohto vzrušujúceho diela.

Jonathan Leibovitz
Jonathan Leibovitz. Foto: Kaupo Kikkas

Symfonický koncert A cyklu BERNSTEIN – COPLAND – STRAVINSKIJ, ktorý je súčasťou festivalu ARS NOVA sa uskutoční vo štvrtok 1. decembra o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené 9/8/7 €, lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Cez portál www.navstevnik.sk sa dajú zakúpiť bez zliav.

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

One thought on “Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii”

Comments are closed.

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »