Novinky

Štvrtok v Redute s Erbenom a Dvořákom

Slovenská filharmónia

Štvrtok 18. mája 2023 večer sa v Redute ponesie na vlnách melódií cyklu štvorice symfonických básní Antonína Dvořáka, ktoré po svojom návrate z USA skomponoval na motívy balád Karla Jaromíra Erbena. Zaznejú v podaní orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou Martina Leginusa. Druhá časť programu patrí práve spomínaným Baladám v interpretácií výnimočnej hereckej legendy Božiadary Turzonovovej.

Slovenská filharmónia počas tohto týždňa pripravila trojitú dávku koncertných stretnutí. Už vo štvrtok sa na šiestom záverečnom koncerte Populárneho cyklu predstaví v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie pod taktovkou slovenského dirigenta a čerstvo menovaného riaditeľa Opery SND Martina Leginusa. V jeho naštudovaní zaznejú v Redute štyri symfonické básne Antonína Dvořáka – Zlatý kolovrat op. 109, Polednice op. 108, Holoubek op. 110 a Vodník op. 107. Diela, ktoré vznikli  na motívy balád Karla Jaromíra Erbena. Tie prednesie výnimočná slovenská herečka Božidara Turzonovová, členka Činohry Slovenského národného divadla. Koncert sa uskutoční vo štvrtok 18. mája o 19.00, ako sme avizovali v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou.

Koncert Solidarity SF / Leginus Martin / Slovenská filharmónia

Antonín Dvořák skomponoval symfonické básne rok po návrate zo Spojených štátov amerických v roku 1896. V tomto období skladateľ túžil spracovať vo svojej hudbe folklór svojej krajiny. Ako predlohu si vybral autorské dielo zberateľa českej ľudovej slovesnosti Karla Jaromíra Erbena, českého spisovateľa, básnika, prekladateľa, literárneho historika a najmä zberateľa českých ľudových piesní a rozprávok. Dvořáka inšpirovali texty zo zbierky Kytice, odvolávajúce sa na národné sujety. Jednotlivé symfonické básne sa uvádzajú samostatne a je výnimočné počuť ich všetky na programe jedného koncertu. Viac informácií o programe a vstupenkách nájdete TU.

 

— TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: archív RTVS, P.Brenkus/archív SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »