Štvrtok v Redute s Erbenom a Dvořákom

Slovenská filharmónia

Štvrtok 18. mája 2023 večer sa v Redute ponesie na vlnách melódií cyklu štvorice symfonických básní Antonína Dvořáka, ktoré po svojom návrate z USA skomponoval na motívy balád Karla Jaromíra Erbena. Zaznejú v podaní orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou Martina Leginusa. Druhá časť programu patrí práve spomínaným Baladám v interpretácií výnimočnej hereckej legendy Božiadary Turzonovovej.

Slovenská filharmónia počas tohto týždňa pripravila trojitú dávku koncertných stretnutí. Už vo štvrtok sa na šiestom záverečnom koncerte Populárneho cyklu predstaví v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie pod taktovkou slovenského dirigenta a čerstvo menovaného riaditeľa Opery SND Martina Leginusa. V jeho naštudovaní zaznejú v Redute štyri symfonické básne Antonína Dvořáka – Zlatý kolovrat op. 109, Polednice op. 108, Holoubek op. 110 a Vodník op. 107. Diela, ktoré vznikli  na motívy balád Karla Jaromíra Erbena. Tie prednesie výnimočná slovenská herečka Božidara Turzonovová, členka Činohry Slovenského národného divadla. Koncert sa uskutoční vo štvrtok 18. mája o 19.00, ako sme avizovali v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou.

Koncert Solidarity SF / Leginus Martin / Slovenská filharmónia

Antonín Dvořák skomponoval symfonické básne rok po návrate zo Spojených štátov amerických v roku 1896. V tomto období skladateľ túžil spracovať vo svojej hudbe folklór svojej krajiny. Ako predlohu si vybral autorské dielo zberateľa českej ľudovej slovesnosti Karla Jaromíra Erbena, českého spisovateľa, básnika, prekladateľa, literárneho historika a najmä zberateľa českých ľudových piesní a rozprávok. Dvořáka inšpirovali texty zo zbierky Kytice, odvolávajúce sa na národné sujety. Jednotlivé symfonické básne sa uvádzajú samostatne a je výnimočné počuť ich všetky na programe jedného koncertu. Viac informácií o programe a vstupenkách nájdete TU.

 

— TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: archív RTVS, P.Brenkus/archív SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »