Novinky

Október so ŠKO Žilina

ŠKO Žilina v októbri

Jediný slovenský orchester mozartovského typu – Štátny komorný orchester Žilina (ŠKO Žilina) prináša v októbri zaujímavý program. Prinesie ukrajinské inšpirácie, krásu židovskej hudby a oslávi Mesiac slovensko-českej vzájomnosti i životné jubileum maestra Václava Hudečka a pripomenie blížiacu sa Pamiatku zosnulých.

Ale pekne po poriadku. Október v žilinskom Dome odborov so ŠKO Žilina začína 6. októbra prvým koncertom mesiaca. Nasledovať ho budú ďalšie dva koncerty so zaujímavými hosťami i programom. Tešiť sa môžete aj na premiéry. Októbrové koncerty ŠKO Žilina spája inšpiratívny a oslavný charakter, výborná dramaturgia či špičkoví interpreti.

ŠKO Žilina predstavuje novú sezónu a spúšťa predaj abonentiek

Klasiku Mozarta i Haydna doplní inšpirácia z Ukrajiny

O ukrajinské hudobné inšpirácie nebude núdza. Práve prvý októbrový koncert nazvali organizátori veľmi jednoznačne  UKRAJINSKÉ INŠPIRÁCIE.  ŠKO si na tento program pozval trojicu skvelých ukrajinských umelcov. V ich podaní zaznie okrem klasických diel W. A. Mozarta a J. Haydna aj slovenská premiéra skladby ukrajinského autora Yevhena Stankovycha, ktorý získal mnoho medzinárodných skladateľských ocenení. Sólistom Stankovychovej Komornej symfónie č. 3 pre flautu a sláčiky bude ukrajinský flautista Michailo Sosnovsky. Klavírne sólo v Mozartovom Klavírnom koncerte č. 24 c mol KV 491 zahrá Anhelina Kydora. Taktovky sa ujme americko-ukrajinský dirigent Theodore Kuchar.

ŠKO Žilina aj s premiérou symfónie

Koncertný bude aj ďalší októbrový štvrtok. Už 13. októbra sa koná koncert v rámci projektu „PRELAĎME NA NOVÚ VLNU – OBNOVA DOMU UMENIA FATRA“ z fondov EHP. Počas neho sa môžete tešiť na sľúbenú slovenskú premiéru a krásnu židovskú hudbu, ktorá zaznie pod taktovkou výborného izraelského dirigenta Baraka Tala. 

Barak Tal / ŠKO Žilina

Izraelský dirigent Barak Tal prináša do Domu umenia Fatra ďalšiu slovenskú premiéru židovskej hudby Chamber Symphony skladateľa Uri Brenera. Sólistom večera bude mimoriadne talentovaný, len 17-ročný nórsky klarinetista Leonard Puente Tellefsen, ktorý na Slovensko zavíta po prvý raz. Je držiteľom ceny „Grand Prix“ z viacerých medzinárodných súťaží. Leo Tellefsen zahrá  jeden z najkrajších klarinetových koncertov v histórii – Koncert č. 1 f mol op. 73 pre klarinet a orchester od Carla Mariu von Webera.

ŠKO Žilina oslávi jubileum a pripomenie blízkych

Trojicu októbrových koncertov uzatvorí dvojica koncertných večerov na záver Mesiaca slovensko-českej vzájomnosti. Posledný októbrový štvrtok a piatok (27. a 28. októbra 2022) patrí príťažlivému koncertu so slovensko-českým umeleckým obsadením. Bude v znamení symbolickej oslavy okrúhleho životného jubilea obľúbeného sólistu, virtuóza Václava Hudečka. Ten symbolicky oslávi aj v Žiline svoje tohtoročné okrúhle životné jubileum. Predstaví sa ako sólista v  Koncerte G dur pre husle a sláčiky Jana Bendu.

Václav Hudeček

V podaní ŠKO Žilina pod taktovkou dirigenta Adriana Kokoša zaznie aj Koncert a mol BWV 1041 Johanna Sebastiana Bacha. Posolstvom dvojice koncertných večerov na záver októbra bude aj pripomienka pamiatky všetkých našich blízkych, ktorí nás opustili. Na ich počesť zaznie najslávnejšia zádušná omša v hudobnej histórii – Requiem od W. A. Mozarta. Po boku Štátneho komorného orchestra Žilina sa predstaví Miešaný spevácky zbor Ad una corda (Marián Šipoš, zbormajster).

Ad Una Corda
Miešaný chrámový zbor AD UNA CORDA. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Sólové party zaznejú v podaní domácich, slovenských sólistov – Eva Hornyáková (soprán), Terézia Kružliaková (mezzosoprán), Jozef Gráf (tenor) a Roman Krško (barytón).

PREDAJ VSTUPENIEK je v pokladnici ŠKO Žilina, Dolný val 47 (tel. 041/245 1111) v pracovných dňoch od 8.00 – 18.00 hod., v deň koncertu do 18.50 hod. Online predaj vstupeniek na www.navstevnik.sk, podrobné informácie na webovej stránke www.skozilina.sk.
Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.

PR článok

Foto: Barak Tal, MHF Český Krumlov, ŠfK

Zdroj: ŠKO Žilina

Redakciu informovala Petra Kovačovská, PR manažérka ŠKO Žilina

 

*** aktualizácia: 2022-10-13  (mk) ***

One thought on “Október so ŠKO Žilina”

Comments are closed.

Hrad Červený Kameň
Community Culture Koncerty News Podujatia PR

Dožinky na hrade Červený Kameň

Víkend 30. 9. – 1. 10. bude v SNM-Múzeu Červený Kameň patriť „zberu kultúrnej úrody“ – novému podujatiu s názvom Dožinky. Prezradíme, na čo sa môžete tešiť…

Read More
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Pro musica nostra Nitriensis 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Už o pár dní štartuje jesenná Pro musica nostra po piatykrát v Nitrianskom kraji

Už 1. októbra štartuje jesenná edícia festivalov Pro musica nostra. Po piatykrát ovládne historické lokality aj v Nitrianskom kraji.

Read More
Translate »