Obľúbený klavirista košického publika – Ivo Kahánek – opäť na pôde Filky

SFK/Ivo Kahánek / Koncertné tipy

Obľúbený klavirista košického publika, Ivo Kahánek sa vracia do Košíc, aby vystúpil opäť na pôde košickej Filky. Štátna filharmónia Košice pozýva na symfonický koncert DVOŘÁK – BRAHMS. Pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru a v sprievode orchestra ŠFK sa opäť predstaví obľúbený klavirista Ivo Kahánek.

Návštevníci si vychutnajú raritne uvádzaný Koncert pre klavír a orchester g mol Antonína Dvořáka. A práve Ivo Kahánek je na dané dielo špecialistom, o čom svedčí aj jeho nedávna nahrávka s Českou filharmóniou. V druhej časti koncertného večera v košickej Filke odznie romantická, emotívna a hĺbavá Symfónia č. 1 c mol od Johannesa Brahmsa. Ide o skladateľove reprezentatívne dielo a poslucháč môže medzi oboma skladbami objaviť viaceré paralely. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 24. novembra o 19:00 v Dome umenia.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
SS. Caecilia 22 BA
Ivo Kahánek
Ivo Kahánek

Koncertný umelec výnimočných kvalít i pedagóg - Ivo Kahánek

Jeden z najpôsobivejších umelcov svojej generácie – Ivo Kahánek – vie behom krátkej chvíľky nadviazať citovú väzbu s publikom. Náležite to dokáže náležite v skladbách od baroka po modernu. Oceňovaný klavirista je okrem iného absolútnym víťazom medzinárodnej hudobnej súťaže Pražské jaro (2004). Zlomové v jeho kariére bolo pozvanie od Symfonického orchestra BBC na vystúpenie na festivale BBC Proms v londýnskej Royal Albert Hall pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Televíziou i rozhlasom naživo prenášaný koncert bol kritikou pozitívne prijatý, čo Kahánkovi otvorilo ďalšie dvere. Napríklad, ponuku na koncertovanie s Berlínskou filharmóniou pod vedením Sira Simona Rattlea. Ivo Kahánek nahráva exkluzívne pre vydavateľstvo Supraphon Music a jeho albumy získavajú prestížne ocenenia (BBC Music Magazine Award, Cena Anděl, medzinárodná cena ICMA a i.). 

Na klaviristovi je pozoruhodná aj jeho pedagogická činnosť. Svoj čas a vedomosti veľmi pútavo odovzdáva mladšej generácii.

Svoj part na košickom koncerte Ivo Kahánek približuje nasledovne: „Dvořákov Klavírny koncert je jediným toho žánru v skladateľovom diele a zároveň prvým z jeho troch veľkých inštrumentálnych koncertov. Je to výrazovo nesmierne ambiciózne dielo, ktoré sa dá svojim rozmachom prirovnať napr. k Brahmsovým klavírnym koncertom. Jeho nie tak časté uvádzanie ide zrejme na vrub značnej pianistickej obťažnosti, ktorá však nie je pri počúvaní tak zjavná ako napríklad u Rachmaninova alebo Liszta, a taktiež miestami pomerne sťažené schopnosti subtílne písaného klavírneho partu presadiť sa zvukovo voči veľkému orchestru. Na druhú stranu je to práve táto kombinacia vrúcne romantického výrazu a zároveň vnútornej krehkosti, ktorú mám na tejto skladbe veľmi rád…“

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Od Dvořáka k Brahmsovi

Jediný klavírny koncert Antonína Dvořáka prináša nóvum. Skladateľ v štylizácii sólového partu zámerne popiera dobovo ustálený kánon vyjadrovacích prostriedkov s dôrazom na oslňujúcu technickú náročnosť efektných, virtuóznych úsekov. Aj vzájomný vzťah sólového nástroja a orchestra sa vymyká zavedeným konvenciám. Klavírny part sa rovnocenne s orchestrom podieľa na rozvíjaní tematického materiálu. Dvořákovo dielo týmto poňatím pripomína klavírne koncerty Johannesa Brahmsa, pričom Brahmsov prvý Klavírny koncert d mol sa niekedy uvádza ako možná Dvořákova inšpirácia.

Robert Jindra
Dirigent Robert Jindra. Foto: Jaroslav Ľaš

Vo svojej Symfónii č. 1 c mol prevzal Johannes Brahms jasnosť a koncentrovanosť Beethovenových diel, pevnú logiku konštrukcie a dokonalosť v spracovaní každého detailu, monumentálny podklad i hlbokú emocionalitu a zároveň v nej naplno využil prvky hudobného romantizmu. Symfónia prekvapuje dramatickým napätím a vášnivosťou a je považovaná za jedno z najreprezentatívnejších diel moderného symfonizmu.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
Škrupinka

Symfonický koncert A cyklu DVOŘÁK – BRAHMS sa uskutoční vo štvrtok 24. novembra o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené 9/8/7 €, lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Cez portál www.navstevnik.sk sa dajú zakúpiť bez zliav.

Foto: Ivo Kahánek, archív; Miriama Fencíková a Jaroslav Ľaš, Štátna filharmónia Košice

Zdroj: ŠfK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

One thought on “Obľúbený klavirista košického publika – Ivo Kahánek – opäť na pôde Filky”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »