Novinky

Obľúbený klavirista košického publika – Ivo Kahánek – opäť na pôde Filky

SFK/Ivo Kahánek / Koncertné tipy

Obľúbený klavirista košického publika, Ivo Kahánek sa vracia do Košíc, aby vystúpil opäť na pôde košickej Filky. Štátna filharmónia Košice pozýva na symfonický koncert DVOŘÁK – BRAHMS. Pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru a v sprievode orchestra ŠFK sa opäť predstaví obľúbený klavirista Ivo Kahánek.

Návštevníci si vychutnajú raritne uvádzaný Koncert pre klavír a orchester g mol Antonína Dvořáka. A práve Ivo Kahánek je na dané dielo špecialistom, o čom svedčí aj jeho nedávna nahrávka s Českou filharmóniou. V druhej časti koncertného večera v košickej Filke odznie romantická, emotívna a hĺbavá Symfónia č. 1 c mol od Johannesa Brahmsa. Ide o skladateľove reprezentatívne dielo a poslucháč môže medzi oboma skladbami objaviť viaceré paralely. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 24. novembra o 19:00 v Dome umenia.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
SS. Caecilia 22 BA
Ivo Kahánek
Ivo Kahánek

Koncertný umelec výnimočných kvalít i pedagóg - Ivo Kahánek

Jeden z najpôsobivejších umelcov svojej generácie – Ivo Kahánek – vie behom krátkej chvíľky nadviazať citovú väzbu s publikom. Náležite to dokáže náležite v skladbách od baroka po modernu. Oceňovaný klavirista je okrem iného absolútnym víťazom medzinárodnej hudobnej súťaže Pražské jaro (2004). Zlomové v jeho kariére bolo pozvanie od Symfonického orchestra BBC na vystúpenie na festivale BBC Proms v londýnskej Royal Albert Hall pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Televíziou i rozhlasom naživo prenášaný koncert bol kritikou pozitívne prijatý, čo Kahánkovi otvorilo ďalšie dvere. Napríklad, ponuku na koncertovanie s Berlínskou filharmóniou pod vedením Sira Simona Rattlea. Ivo Kahánek nahráva exkluzívne pre vydavateľstvo Supraphon Music a jeho albumy získavajú prestížne ocenenia (BBC Music Magazine Award, Cena Anděl, medzinárodná cena ICMA a i.). 

Na klaviristovi je pozoruhodná aj jeho pedagogická činnosť. Svoj čas a vedomosti veľmi pútavo odovzdáva mladšej generácii.

Svoj part na košickom koncerte Ivo Kahánek približuje nasledovne: „Dvořákov Klavírny koncert je jediným toho žánru v skladateľovom diele a zároveň prvým z jeho troch veľkých inštrumentálnych koncertov. Je to výrazovo nesmierne ambiciózne dielo, ktoré sa dá svojim rozmachom prirovnať napr. k Brahmsovým klavírnym koncertom. Jeho nie tak časté uvádzanie ide zrejme na vrub značnej pianistickej obťažnosti, ktorá však nie je pri počúvaní tak zjavná ako napríklad u Rachmaninova alebo Liszta, a taktiež miestami pomerne sťažené schopnosti subtílne písaného klavírneho partu presadiť sa zvukovo voči veľkému orchestru. Na druhú stranu je to práve táto kombinacia vrúcne romantického výrazu a zároveň vnútornej krehkosti, ktorú mám na tejto skladbe veľmi rád…“

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Od Dvořáka k Brahmsovi

Jediný klavírny koncert Antonína Dvořáka prináša nóvum. Skladateľ v štylizácii sólového partu zámerne popiera dobovo ustálený kánon vyjadrovacích prostriedkov s dôrazom na oslňujúcu technickú náročnosť efektných, virtuóznych úsekov. Aj vzájomný vzťah sólového nástroja a orchestra sa vymyká zavedeným konvenciám. Klavírny part sa rovnocenne s orchestrom podieľa na rozvíjaní tematického materiálu. Dvořákovo dielo týmto poňatím pripomína klavírne koncerty Johannesa Brahmsa, pričom Brahmsov prvý Klavírny koncert d mol sa niekedy uvádza ako možná Dvořákova inšpirácia.

Robert Jindra
Dirigent Robert Jindra. Foto: Jaroslav Ľaš

Vo svojej Symfónii č. 1 c mol prevzal Johannes Brahms jasnosť a koncentrovanosť Beethovenových diel, pevnú logiku konštrukcie a dokonalosť v spracovaní každého detailu, monumentálny podklad i hlbokú emocionalitu a zároveň v nej naplno využil prvky hudobného romantizmu. Symfónia prekvapuje dramatickým napätím a vášnivosťou a je považovaná za jedno z najreprezentatívnejších diel moderného symfonizmu.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
Škrupinka

Symfonický koncert A cyklu DVOŘÁK – BRAHMS sa uskutoční vo štvrtok 24. novembra o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené 9/8/7 €, lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Cez portál www.navstevnik.sk sa dajú zakúpiť bez zliav.

Foto: Ivo Kahánek, archív; Miriama Fencíková a Jaroslav Ľaš, Štátna filharmónia Košice

Zdroj: ŠfK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

One thought on “Obľúbený klavirista košického publika – Ivo Kahánek – opäť na pôde Filky”

Comments are closed.

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »