Novinky

MHF Třeboňská nocturna 2022 bol v znamení úspechu, atraktívny je i zimný cyklus

Třeboňská nocturna

Už 19 rokov patrí medzi stálice kalendára vážnej hudby. Kvalitná hudba v podaní známych interpretov z radov domácich i zahraničných telies a umelcov – to je MHF Třeboňská nocturna. Tohtoročný, v poradí 19. ročník, sa uskutočnil v dňoch 12. – 16. júla 2022. Bol úspešný, s excelentnými výkonmi i mladými talentami. Skrátka festival, ktorý sa oplatí navštíviť. Spoločne si ho teraz pripomenieme a pozrieme sa aj na jeho zimnú časť.

MHF Třeboňská nocturna má už dlhšiu tradíciu. Každoročne sa koná v Třeboni začiatkom letných prázdnin. Do tohto neveľkého mesta na pozvanie organizátorov pravidelne zavítajú najlepší umelci nielen z Českej republiky, ale aj zo zahraničia. Cieľom organizátorov je poskytnúť festivalovým návštevníkom hudbu, ktorá bežne znie na najvýznamnejších českých a svetových pódiách. Návštevníci tak môžu v historických priestoroch v komornej atmosfére třeboňského zámku či nádvoria Tereziánskych kasární stráviť príjemné večery plné nezabudnuteľných zážitkov a krásnej hudby. A to všetko v kvalitnom podaní známych interpretov. Tak tomu bolo aj tento rok.

Jeho 19. ročník MHF TŘEBOŇSKÁ NOCTURNA sa uskutočnil v spolupráci Spolku Třeboňská nocturna a Mesta Třeboň. Záštitu festivalu poskytli Podpredseda vlády ČR pre digitalizáciu a minister pre miestny rozvoj, pán Ivan Bartoš, vtedajší Veľvyslanec Slovenskej republiky v ČR a súčasný minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, J. E. pán Rastislav Káčer, hajtman Juhočeského kraje, pán Martin Kuba a starosta mesta Třeboň, pán Ján Váňa.

MHF Třeboňská nocturna – festival s géniom loci, ktorý sa oplatí navštíviť

V poradí 19. ročník MHF Třeboňská nocturna bol nielen podľa organizátorov, ale aj návštevníkov mimoriadne úspešný. Skoro všetky koncerty sa na radosť organizátorov vypredali do posledného miesta. Nemalú zásluhu na tom majú účinkujúci umelci, ktorých mená, profesionalita a excelentné výkony majú vo svete hudby veľký cveng. Nemenej dôležité boli aj ich úžasné festivalové výkony či genius loci Třebone. Tento rok sa dejiskom večerov plných klasickej hudby, crossoveru a šansónu stali viaceré miesta Třebone. Od zámockej koniarni, Divadla J. K. Tyla, Tunel music baru až po nádvorie mestského úradu. Festival priniesol nielen špičkových umelcov, ale po pandemickej pauze vytvoril priestor aj pre mladé umelecké nádeje.

Návrat Pódia mladých

Všetko sa začalo už v máji. Po pandemickej prestávke sa vrátilo aj festivalové Pódium mladých, ktoré festival Třeboňská nocturna usporadúva v spolupráci so ZUŠ Třeboň už od roku 2007. Práve toto bolo festivalovým „predskokanom“. Na koncerte 19. mája v priestoroch Divadla J. K. Tyla vystúpili mladé hudobné nádeje. Konkrétne akordeonisti Andrea Šulcová, Martin Šulc, Václav Bastl a Vojtěch Pumpr, hráč na tenorovu krídlovku Tadeáš Tobolka, hráč na barytónovu krídlovku Václav Doněk, klaviristky Magda Bočková a Barbora Budínová či flautistka Emma Vopelková. Zastúpenie mal aj tanečný odbor či vokálne umenie v osobách Sáry Hejlovej a Karolíny Sedláčkovej. Večer moderovali tiež žiačky – tentoraz dramatického oboru třeboňskej ZUŠ Edita Dušáková a Eva Adamová. V podaní mladých hudobných nádejí zazneli diela svetových autorov.

19. ročník MHF Třeboňská nocturna aj s víťazmi Pražského jara či so slovenskou sopranistkou

Pätica festivalových dní 19. ročníka priniesla vystúpenie domácich a zahraničných umelcov, Filharmónie Hradec Králové i komorných zoskupení svetových mien. Medzi účinkujúcimi boli kórejsky Arete String Quartet, trio huslistky Martiny Bačovej, hráčky na lesný roh Hany Šukovej a klaviristu Karla Košárka. Na festivale vystúpili aj Vilém Veverka s Kateřinou Englichovou, šansoniérka Chantal Poullain so sprievodom saxofonistu Štěpána Markoviča a pianistu Martina Krča. Nechýbal ani špeciálny projekt Ellaboration v podaní Epoque Quartetu a speváčky Dashy. Svoje zastúpenie malo aj Slovensko, a to v osobe sopranistky Evy Hornyákovej.

Otvárací koncert v znamení hviezdnej dvojice

Už otvárací koncert (12. 7. 2022) v podaní renomovanej dvojice – harfistky Kateřiny Englichovej a hobojistu Viléma Veverku bol excelentným festivalovým štartom. Obaja, do posledného miesta zaplnenú Koniareň zámku, absolútne ovládli a prítomných nadchli.

Kateřina Englichová a Vilém Veverka

V skvelo „našľapnutom“ programe pokračoval festival aj ďalej. I ďalší festivalový komorný koncert (14.7. 2022), tentoraz v podaní znamenitého tria – huslistky Martiny Bačovej, hornistky Hany Šukovej a klaviristu Karla Košárka, poslucháči prijali s nadšením.

Šansónová noc bola novinkou

Štvrtková noc 14.7. v Třeboni bola mimoriadna. Vedenie festivalu po prvý raz zaradilo do programu aj nočný koncert. Vďaka tomu nebola Třeboň len v znamení vážnej hudby, ale aj so šansónom. Tunel music bar sa stal dejiskom vystúpenia šansonierky Chantal Poullain,  ktorá do Třebone priniesla eleganciu francúzskych šansónov. Pritom ju sprevádzali saxofonista Štěpán Markovič a Martin Krč za klávesmi.

Chantal Poullain
Chantal Poullain

Nechýbal žánrový presah. Tentoraz s hitmi kráľovnej jazzu

Třeboňská nocturna sú aj o žánrovom presahu. Vždy na piatkový večer zaraďujú koncert z iného žánru. Tak tomu bolo i tento rok. Nádvorie mestského úradu ožilo 15.7.2022 legendárnymi hitmi jazzu v podaní fenomenálnej Dashy a Epoque Quartet. Vystúpenie Ellaboration s excelentným programom z piesní kráľovnej jazzu Elly Fitzgerald i ďalších skvelých dám svetového jazzu, oplývalo bohatými výrazovými prostriedkami.  

Ellaboration & Dasha

Víťaza Pražského jara odmenili standing ovations

Jedným z top koncertov bolo iste vystúpenie víťazov minuloročnej súťaže Pražského jara Arete String Quartet z Kórejskej republiky. Jednotlivé skladby predniesli s udivujúcou technikou a prekvapujúcim citom. Večer v znamení absolútnej eufórie – to bolo ich koncert v Divadle J. K. Tyla, ktorý publikum odmenilo dlhým aplauzom i uznanlivým standing ovations.  Bol to veľký zážitok!

Slovenská bodka za MHF Třeboňska nocturna 2022

Nie inač tomu bolo pri sobotňajšom záverečnom koncerte, ktoré organizátori venovali pocte českej opernej dive svetového formátu Eme Destinnovej. Práve na ňom malo aj slovenské umenie svoje zastúpenie. Ako sme avizovali TU, po boku  Filharmonie Hradec Králové a pod taktovkou Miriam Němcovej sa sólisticky predstavila popredná slovenská sopranistka Eva Hornyáková. „Ema Destinnová. Z môjho pohľadu médium veľkých rozmerov. Žena mnohých výjimočných darov, ktorých si bola vedomá a pracovala s nimi. Spojením toho všetkého sa stala absolútnym fenoménom javiska, kde bola evidentne napojena na “vyšší zdroj”. Mojou inšpiráciou sú tiež Maria Callas, Mirella Freni, Gabriela Beňačková… Každá svojou jedinečnosťou napĺňala svet krásou spevu a výnimočnou osobnosťou,“ hovorí Eva Hornyaková.

Sopranistka Eva Hornyáková.
Sopranistka Eva Hornyáková. Foto: Navstevnik.sk - SND

Večer potvrdil skvelú povesť Filharmónie Hradec Králové i sólistky večera, ktorú charakterizoval technicky i výrazovo skvelý festivalový výkon. A tak nečudo, že aj záverečný koncert bol pre prítomných veľkým zážitkom.

Poznáme termín jubilejného ročníka MHF Třeboňská nocturna

Organizátori MHF Třeboňská nocturna zverejnili termín konania budúceho, 20. ročníka. Uskutoční sa v dňoch 11. – 15. júla 2023.

Festival má aj zimnú verziu

Okrem letnej verzie majú Třeboňská nocturna už 26 rokov aj svoju zimnú verziu. Tou je zimný cyklus Abonentných koncertov, ktorý tvorí séria šiestich komorných večerov konajúcich sa v třeboňskom Divadle J. K. Tyla. Tohtoročné zimné koncerty sa uskutočnia v dňoch 20. 10. 2022, 24. 11. 2022, 15. 12. 2022, 26. 1. 2023, 23. 2. 2023 a 23. 3. 2023. Priestor dostane aj virtuozita Wolfganga Amadea Mozarta, francúzska hudba, vrcholné diela literatúry pre sláčikové kvartetá či komorné stretnutia vynikajúcich hudobníkov.  

Toto je program zimného cyklu!

20. 10. 2022 | 19:00 | 1. ABONENTNÝ KONCERT:

„Hudba sladkého Francúzska“

 • Účinkujú: Sylvie Schelingerová (flauta) a Amelie Tokarská (harfa)
 • Program: Claude Debussy, Maurice Ravel, Gabriel Fauré, Camille Saint-Saëns
 • Viac o koncerte nájdete TU

24. 11. 2022 | 19:00 | 2. ABONENTNÝ KONCERT:

„Virtuózne diela W. A. Mozarta“

 • Účinkujú: Eva Benett (koloratúrny soprán), Milan Al-Ashab (husle) a Lukáš Klánský (klavír)
 • Program: virtuózne skladby pre koloratúrny soprán, husle a klavír Wolfganga Amadea Mozarta
 • Viac o koncerte sa dozviete TU

15. 12. 2022 | 19:00 | 3. ABONENTNÝ KONCERT:

„Vrcholné diela literatúry pre sláčikové kvartetá“

 • Účinkuje SEDLÁČKOVO KVARTETO v zostave Michal Sedláček (1. husle), Jan Maceček (2. husle),
  Tomáš Krejbich (viola) a Matěj Štěpánek (violončelo)
 • Viac o koncerte nájdete TU.

26. 1. 2023 | 19:00 | 4. ABONENTNÝ KONCERT

“Progresívne klavírne trio”

 • Účinkuje TRIO EUTERPÉ v zložení Olga Šroubková (husle), Štěpán Filípek (violončelo) a Ondřej Olos (klavír)
 • Program: komorné stretnutie trojice vynikajúcich muzikantov
 • Viac o koncerte sa dozviete TU

23. 2. 2023 | 19:00 | 5. ABONENTNÝ KONCERT

“Večerné stretnutie “

 • Účinkujú Martina Kociánová a Václav Cílek
 • Viac o koncerte sa dočítate TU

23. 3. 2023 | 19:00 | 6. ABONENTNÝ KONCERT

„Madrigal včera a dnes“

 • Účinkuje ENSEMBLE BAROQUE QUINTET v zložení Markéta Böhmová (soprán), Tereza Válková (soprán / umelecká vedúca), Martin Ptáček (alt), Jakub Kubín (tenor) a Jiří M. Procházka (bas)
 • Viac o koncerte sa dozviete TU

Zdroj: Třeboňská nocturna, podklady poskytla riaditeľka festivalu Irma Mrázková

Spracovala  Mária Kleinová

2 thoughts on “MHF Třeboňská nocturna 2022 bol v znamení úspechu, atraktívny je i zimný cyklus

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »