Novinky

Začínajú Třeboňská nocturná. 20. ročník privíta hviezdy klasickej hudby, opery i swingu

Třeboňská nocturna

Medzinárodný hudobný festival Třeboňská nocturna otvára brány svojho jubilejného 20. ročníka už dnes, v utorok 11. júla 2023 koncertom Talichovho kvarteta s francúzskym klarinetistom Lilianom Lefebrvom. Počas piatich dní sa na niekoľkých pódiách v historickom centre juhočeskej Třebone predstavia hviezdy opery, klasickej hudby, swingu i crossoveru.

Třeboňská nocturna tradične rozohrajú priestory empírového Divadla J. K. Tyla, koniareň a nádvorie Štátneho zámku Třeboň, Tunel Music Club, a taktiež aj nádvorie barokových tereziánskych kasáreň, dnes mestského úradu. I keď je väčšina predstavení naplánovaná pod šírym nebom, festival má v prípade nepriaznivého počasia pripravený aj mokrú variantu. Počas piatich dní sľubuje pre svojich návštevníkov výnimočných interpretov a atraktívny program, ktorý si svoje miesto našli aj v našom aktuálnom prehľade Kam za kultúrou. Aj tento rok sa môžete tešiť na hviezdy klasiky, opery či swingu. Navyše organizátori majú v talóne aj festivalovú novinku.

Divadlo J. K. Tyla / Zimný cyklus abonentných koncertov Třeboňská nocturna
Divadlo J. K. Tyla býva dejiskom MHF Třeboňska nocturna i zimného cyklu.

Za dvadsať rokov si festival prešiel celým radom zmien. Privítal stovky umelcov a desiatky tisíc návštevníkov. Podporil niekoľko charitatívnych projektov. Teší nás, že záujem stále rastie. Dva tohtoročné koncerty sú už úplne vypredané, ostatné predstavenia k svojmu vypredaniu smerujú. Sme hrdí, že sme celých dvadsať rokov stavali náš festivalový program i na mladých umelcoch na počiatku kariéry, ktorých dnes môžeme obdivovať na domácich a zahraničných pódiách. Či už je to Adam Plachetka, Olga Šroubková alebo Ivo Kahánek. Sme vďační za veľkú podporu mesta Třebone, ktoré za festivalom od počiatku stojí i ďalšie dlhodobé partnerstvá so spoločnosťou Renomia, Jihočeským krajom či Slatinnými kúpeľmi Třeboň, spomína na uplynulé ročníky riaditeľka festivalu, pani Irma Mrázková.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna
MHF Třeboňská nocturna 2022 bol v znamení úspechu. Atraktívne bude aj zimný cyklus

V programe vystúpia tiež sopranistka Eliška Weissová, slovenský barytonista Daniel Čapkovič, Filharmonie Hradec Králové, PhilHarmonia Octet, mladý talentovaný huslista Daniel Matejča, klavirista Jan Schulmeister, klarinetista Karel Dohnal, Jan Smigmator & Tonya Graves v sprievode Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma a Jiří Stivín.

Třeboská nocturna prinášajú novinku

Diváci sa môžu tešiť na festivalovú novinku, ktorou je popoludňajšie predstavenie v sobotu 15. júla 2023. Dlho sme uvažovali o rozšírení ponuky o popoludňajší program pre najmladších divákov. V predstavení Harlekýn klarinetistu Karla Dohnala, laureáta celého zástupu významných medzinárodných súťaží a člena PhilHarmonia Octet, sme našli dokonalé spojenie hneď niekoľkých umeleckých disciplín. Zaručujeme, že sa budú baviť nielen deti, ale i dospelí, dodáva Mrázková. Viac o programe sa dozviete na stránkach festivalu, jeho sociálnych sieťach, ale aj v našom článku z konca júna Už o necelý mesiac štartuje festival Třeboňská nocturna 2023.

Třeboňská nocturna 2023

PR článok, MHF Třeboňska nocturna, www.trebonskanocturna.cz

Foto/zdroj: MHF Třeboňska nocturna

Redakciu informovala Anna Mašátová, PR manažérka MHF Třeboňska nocturna

*** Správu sme preložili a redakčne upravili (red). Posledná aktualizácia: 2023-07-12 (adm) ***

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »