23. ročník festivalu Bábkarska Bystrica je tu

23. Bábkarska Bystrica

Medzinárodný festival súčasného bábkového divadla Bábkarská Bystrica je už tu! Po štyroch rokoch sa koná v Banskej Bystrici, a to v dňoch od 26. 9 do 2. 10. 2022. Jej 22. ročník sa v roku 2020 z dôvodu pandémie nekonal. Čo prináša aktuálny ročník?

Festival Bábkarská Bystrica – Divadlo na každý deň je jedným z 26 európskych laureátov ocenenia EFFE z roku 2017. Toto mimoriadne európske ocenenie kvality získala Bábkarská Bystrica vďaka koncepcii Bábkarskej Bystrice TOUR. Aktuálny ročník sa koná od pondelka do nedele. Na jednom mieste v jednom čase zažijete renomované bábkové súbory zo zahraničia i zo Slovenska. Ponuka predstavení s bábkami, s objektami, s maskami, s fyzickým divadlom, videomappingom, znakovou rečou atď. je pestrá. Z ponuky predstavení si tak vyberie každý. A to nie je všetko. Súčasťou je aj festivalová výstava či tvorivé stretnutia.

Bábkarská Bystrica je pre malých i veľkých

Opäť je určený pre všetkých vekové kategórie divákov nielen v banskobystrických divadlách, v Bábkovom divadle na Rázcestí, v Divadle Štúdio tanca. Tentoraz sa jeho dejiskami stanú tiež banskobystrické školy. Časť programu sa uskutoční v Základnej škole Slobodného slovenského vysielača, v Základnej škole na Ďumbierskej 17, na Gymnáziu Andreja Sládkoviča a na Akadémii umení. K zaujímavým miestam prehliadky patria Urban spot a Námestie SNP.

Uvedú 24 nových vytvorených európskymi divadelnými súbormi

Odohrajú  30 predstavení, 24 nových titulov pre deti, mladých ľudí a dospelých vytvorených divadelnými súbormi z 9 krajín Európy:  z Česka, z Francúzska, z Poľska, z Nemecka, z Nórska, zo Slovinska, zo Švajčiarska, z Ukrajiny a zo Slovenska. Na základe hlavnej témy – prienik kreatívneho vzdelávania do života kultúry a škôl – je prehliadka rozdelená do troch línií. Prvou je Festival pracujúci sa odohráva na školách od pondelka do piatku a každý deň je venovaný vždy inej vekovej kategórii. Festival exkluzívny, ktorý je druhou líniou, ponúka od pondelka do soboty výnimočné inscenácie pre dospelých. A do tretice, Festival rozmanitý je víkendová línia. Od soboty do nedele prináša rôznorodé bábkové produkcie pre celú rodinu. Počas festivalu sa na školách realizujú tri tvorivé pracovné stretnutia divadelných lektoriek z Česka a zo Slovenska. Cieľom stretnutí je zoznámiť sa s divadelnými metodikami a postupmi, ktoré tvorivo obohatia vyučovanie a podporujú kreativitu.

Súčasťou je medzinárodná diskusia Vzdelávanie divadlom

V stredu 28. septembra 2022 sa v priestoroch Bábkového divadla na Rázcestí uskutoční medzinárodná panelová diskusia Vzdelávanie divadlom. Bude sa konať pod gesciou Divadelného ústavu v Bratislave. Zúčastňujú sa na nej významní lektori/významné lektorky a diskutujúci hostia/ diskutujúce hostky z 5 krajín Európy: Ragnhild Tronstad z Nórska – hlavná poradkyňa pre divadelné umenie, Kulturtanken, Špela Šinigoj zo Slovinska – divadelná lektorka, dramaturgička Slovinského národného divadla, ktorá predstaví projekt Kultúrny bazár, Tintti Karppinen z Fínska – priekopníčka drama education, oceňovaná divadelná lektorka a pedagogička, Jana Nechvátalová z Česka – vedúca divadelného lektorátu, Divadlo DRAK, Hradec Králové, Silvester Lavrík zo Slovenska – dramatik, spisovateľ a riaditeľ ZUŠ Dezidera Kardoša. Zástupcovia prvých troch krajín by mali priblížiť dobré príklady a skúsenosti so vzdelávaním v školskom systéme daných krajín a zástupcovia Česka a Slovenska súčasný stav s neformálnym vzdelávaním a možnosťami spolupráce medzi školami a divadlami v našich krajinách. Dôležitou súčasťou stretnutia je diskusia.

Festival otvára témy kultúrnej a estetickej gramotnosti

Cieľom organizátorov je otvoriť témy kultúrnej a estetickej gramotnosti a umožniť, aby všetky deti dostali šance na rozvoj kultúrnej a divadelnej gramotnosti. Počas festivalu sa budú konať tvorivé pracovné stretnutia s divadelnými lektorkami z Česka, Slovenska pre pedagógov/pedagogičky a iných záujemcov/iné záujemkyne, na ktorých sa budú prezentovať divadelné techniky a metodiky aplikovateľné vo vyučovaní a upozorňujúce na potenciál divadla pri rozvoji emocionality a kritického myslenia. V Štátnej vedeckej knižnici Banská Bystrica je až do 21. októbra otvorená festivalová výstava Divadelné storočie – stopy a postoje realizovaná v spolupráci so SNM – Múzeom bábkarských kultúr a hračiek, s Divadelným ústavom v Bratislave a so ŠVK v Banskej Bystrici.

Po prvýkrát sa predstavia stálice európskeho zahraničného divadla

Po prvýkrát sa na festivale a na Slovensku predstavia stálice európskeho zahraničného divadla. Cirka Theater z Nórska s výnimočnou show Garáž, Ľubľanské bábkové divadlo s inscenáciou Niekde inde, ovenčenou cenami na bábkarských festivaloch. Výnimočné francúzske zoskupenie Traffic music s one man show pre deti Poďme, Kiki. Inscenácia získala najvyššie francúzske ocenenie za tvorbu pre deti a mladých ľudí Moliére. Prvýkrát sa predstaví ukrajinská produkcia so zmyslovo interaktívnym predstavením Kto je v parku?, a tiež švajčiarska škola bábkového, pohybového, fyzického divadla Academia Teatro Dimitri s inscenáciou Sini. Mimoriadnou atrakciou sú obrie bábky Kliniky lalek z poľskej Vroclavy v predstavení Cirkus Tarabumba.

Festival Bábkarská Bystrica v znamení objavovania i stretnutí

Festival Bábkarská Bystrica je tak neopakovateľnou príležitosťou objaviť témy kreatívneho vzdelávania. Je to tiež šanca stretnúť sa s osobnosťami bábkarskej Európy a diskutovať o ich tvorbe po predstavení. Príďte odhaliť Bábkarskú Bystricu do Banskej Bystrice!

Festival Bábkarská Bystrica sa koná pod záštitou predsedu BBSK, Ing. Jána Luntera. Realizáciu festivalu Bábkarská Bystrica 2022 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Koná sa s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.  V rámci projektu Teatrálie finančne podporené Mestom Banská Bystrica. Hlavným organizátorom prehliadky je Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici. Divadelný ústav v Bratislave  je hlavný spolupracovníkom festivalu. Hlavným mediálnym partnerom festivalu je RTVS. Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj.

PR článok

Zdroj: Divadelný ústav, Festival Bábkarská Bystrica

Redakciu informovala Jana Dugasová, PR manažérka Divadelného ústavu

One thought on “23. ročník festivalu Bábkarska Bystrica je tu”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »