Novinky

23. ročník festivalu Bábkarska Bystrica je tu

23. Bábkarska Bystrica

Medzinárodný festival súčasného bábkového divadla Bábkarská Bystrica je už tu! Po štyroch rokoch sa koná v Banskej Bystrici, a to v dňoch od 26. 9 do 2. 10. 2022. Jej 22. ročník sa v roku 2020 z dôvodu pandémie nekonal. Čo prináša aktuálny ročník?

Festival Bábkarská Bystrica – Divadlo na každý deň je jedným z 26 európskych laureátov ocenenia EFFE z roku 2017. Toto mimoriadne európske ocenenie kvality získala Bábkarská Bystrica vďaka koncepcii Bábkarskej Bystrice TOUR. Aktuálny ročník sa koná od pondelka do nedele. Na jednom mieste v jednom čase zažijete renomované bábkové súbory zo zahraničia i zo Slovenska. Ponuka predstavení s bábkami, s objektami, s maskami, s fyzickým divadlom, videomappingom, znakovou rečou atď. je pestrá. Z ponuky predstavení si tak vyberie každý. A to nie je všetko. Súčasťou je aj festivalová výstava či tvorivé stretnutia.

Bábkarská Bystrica je pre malých i veľkých

Opäť je určený pre všetkých vekové kategórie divákov nielen v banskobystrických divadlách, v Bábkovom divadle na Rázcestí, v Divadle Štúdio tanca. Tentoraz sa jeho dejiskami stanú tiež banskobystrické školy. Časť programu sa uskutoční v Základnej škole Slobodného slovenského vysielača, v Základnej škole na Ďumbierskej 17, na Gymnáziu Andreja Sládkoviča a na Akadémii umení. K zaujímavým miestam prehliadky patria Urban spot a Námestie SNP.

Uvedú 24 nových vytvorených európskymi divadelnými súbormi

Odohrajú  30 predstavení, 24 nových titulov pre deti, mladých ľudí a dospelých vytvorených divadelnými súbormi z 9 krajín Európy:  z Česka, z Francúzska, z Poľska, z Nemecka, z Nórska, zo Slovinska, zo Švajčiarska, z Ukrajiny a zo Slovenska. Na základe hlavnej témy – prienik kreatívneho vzdelávania do života kultúry a škôl – je prehliadka rozdelená do troch línií. Prvou je Festival pracujúci sa odohráva na školách od pondelka do piatku a každý deň je venovaný vždy inej vekovej kategórii. Festival exkluzívny, ktorý je druhou líniou, ponúka od pondelka do soboty výnimočné inscenácie pre dospelých. A do tretice, Festival rozmanitý je víkendová línia. Od soboty do nedele prináša rôznorodé bábkové produkcie pre celú rodinu. Počas festivalu sa na školách realizujú tri tvorivé pracovné stretnutia divadelných lektoriek z Česka a zo Slovenska. Cieľom stretnutí je zoznámiť sa s divadelnými metodikami a postupmi, ktoré tvorivo obohatia vyučovanie a podporujú kreativitu.

Súčasťou je medzinárodná diskusia Vzdelávanie divadlom

V stredu 28. septembra 2022 sa v priestoroch Bábkového divadla na Rázcestí uskutoční medzinárodná panelová diskusia Vzdelávanie divadlom. Bude sa konať pod gesciou Divadelného ústavu v Bratislave. Zúčastňujú sa na nej významní lektori/významné lektorky a diskutujúci hostia/ diskutujúce hostky z 5 krajín Európy: Ragnhild Tronstad z Nórska – hlavná poradkyňa pre divadelné umenie, Kulturtanken, Špela Šinigoj zo Slovinska – divadelná lektorka, dramaturgička Slovinského národného divadla, ktorá predstaví projekt Kultúrny bazár, Tintti Karppinen z Fínska – priekopníčka drama education, oceňovaná divadelná lektorka a pedagogička, Jana Nechvátalová z Česka – vedúca divadelného lektorátu, Divadlo DRAK, Hradec Králové, Silvester Lavrík zo Slovenska – dramatik, spisovateľ a riaditeľ ZUŠ Dezidera Kardoša. Zástupcovia prvých troch krajín by mali priblížiť dobré príklady a skúsenosti so vzdelávaním v školskom systéme daných krajín a zástupcovia Česka a Slovenska súčasný stav s neformálnym vzdelávaním a možnosťami spolupráce medzi školami a divadlami v našich krajinách. Dôležitou súčasťou stretnutia je diskusia.

Festival otvára témy kultúrnej a estetickej gramotnosti

Cieľom organizátorov je otvoriť témy kultúrnej a estetickej gramotnosti a umožniť, aby všetky deti dostali šance na rozvoj kultúrnej a divadelnej gramotnosti. Počas festivalu sa budú konať tvorivé pracovné stretnutia s divadelnými lektorkami z Česka, Slovenska pre pedagógov/pedagogičky a iných záujemcov/iné záujemkyne, na ktorých sa budú prezentovať divadelné techniky a metodiky aplikovateľné vo vyučovaní a upozorňujúce na potenciál divadla pri rozvoji emocionality a kritického myslenia. V Štátnej vedeckej knižnici Banská Bystrica je až do 21. októbra otvorená festivalová výstava Divadelné storočie – stopy a postoje realizovaná v spolupráci so SNM – Múzeom bábkarských kultúr a hračiek, s Divadelným ústavom v Bratislave a so ŠVK v Banskej Bystrici.

Po prvýkrát sa predstavia stálice európskeho zahraničného divadla

Po prvýkrát sa na festivale a na Slovensku predstavia stálice európskeho zahraničného divadla. Cirka Theater z Nórska s výnimočnou show Garáž, Ľubľanské bábkové divadlo s inscenáciou Niekde inde, ovenčenou cenami na bábkarských festivaloch. Výnimočné francúzske zoskupenie Traffic music s one man show pre deti Poďme, Kiki. Inscenácia získala najvyššie francúzske ocenenie za tvorbu pre deti a mladých ľudí Moliére. Prvýkrát sa predstaví ukrajinská produkcia so zmyslovo interaktívnym predstavením Kto je v parku?, a tiež švajčiarska škola bábkového, pohybového, fyzického divadla Academia Teatro Dimitri s inscenáciou Sini. Mimoriadnou atrakciou sú obrie bábky Kliniky lalek z poľskej Vroclavy v predstavení Cirkus Tarabumba.

Festival Bábkarská Bystrica v znamení objavovania i stretnutí

Festival Bábkarská Bystrica je tak neopakovateľnou príležitosťou objaviť témy kreatívneho vzdelávania. Je to tiež šanca stretnúť sa s osobnosťami bábkarskej Európy a diskutovať o ich tvorbe po predstavení. Príďte odhaliť Bábkarskú Bystricu do Banskej Bystrice!

Festival Bábkarská Bystrica sa koná pod záštitou predsedu BBSK, Ing. Jána Luntera. Realizáciu festivalu Bábkarská Bystrica 2022 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Koná sa s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.  V rámci projektu Teatrálie finančne podporené Mestom Banská Bystrica. Hlavným organizátorom prehliadky je Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici. Divadelný ústav v Bratislave  je hlavný spolupracovníkom festivalu. Hlavným mediálnym partnerom festivalu je RTVS. Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj.

PR článok

Zdroj: Divadelný ústav, Festival Bábkarská Bystrica

Redakciu informovala Jana Dugasová, PR manažérka Divadelného ústavu

One thought on “23. ročník festivalu Bábkarska Bystrica je tu”

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »