Priaznivci opery a majstrovského operného skladateľského génia Giuseppe Verdiho sa môžu tešiť na prírastok v repertoári Štátnej opery. Banskobystrická opera po prvý raz vo svojich dejinách naštudovala pod vedením renomovaného dirigenta Olivera Dohnányiho Verdiho majestatnú opera Aida, ktorým kedysi mali slávnostne otvoriť Suezsky prieplav. Operu uvedú v oboch premiérach už v piatok a sobotu (24. a 25. mája 2024).
Velikán talianskej opery Giuseppe Verdi operou Aida prekonal všetko, čo dovtedy vytvoril. V roku 1871 v Káhire uzrelo svetlo sveta dielo, ktoré aj dnes patrí k najznámejším a najhranejším operám, aké boli kedy napísané. Objednávka na túto exkluzívnu operu prišla z Egypta od vládcu Isma´ila Pašu. Verdi dostal neľahkú úlohu: mal vytvoriť operu pre „vzdialenú zem“ a pre neznáme obecenstvo. Dielo malo byť prezentované pri slávnostnom spustení Suezského prieplavu a pri tej príležitosti aj otvorení Kráľovskej opery v Káhire. Tento zámer sa síce nepodaril, no opera splnila predstavy objednávateľov. Verdiho hudba dýcha odkazom tradičnej hudby tejto starobylej krajiny, ponúka však monumentalitu aj slávnostný tón.
Atraktívne dielo vykresľuje príbeh lásky dvoch žien k jednému mužovi, ktorá sa odohráva na pozadí urputného boja Etiópčanov a Egypťanov. Opera obsahuje veľkolepé a výpravné zborové scény, ktoré rámcujú baletné výstupy kontrastujúce k rozjímavým a intímnym scénam o bezhraničnej láske. Aida je považovaná za exotickú operu, no pre neeurópske publikum je veľmi európska, až západná. “Exotiku starého Egypta, ktorému vládli faraóni a ktorého rozkvet sa prisudzoval mnohým bohom, Verdi vykreslil obdivuhodne, až filmovo. Stále je to však opera z pera talianskeho skladateľa a dejové situácie i libreto odpovedajú európskym konvenciám,” hovorí režisér banskobystrickej produkcie Dominik Beneš.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
„Verdiho vrcholné operné dielo priťahuje našu pozornosť svojou okázalosťou, exotickým nádychom a majstrovsky vykreslenými emociami trojice hlavných postáv milostného trojuholníku. Jadrom však zostáva najzraniteľnejší osud etiópskej kráľovskej dcéry Aidy, ktorá prežíva vnútorný konflikt medzi zodpovednosťou voči svojej milovanej vlasti a najrýdzejším citom, ktorý môže človek k človeku cítiť – láske. Vďaka skúsenostiam z aktuálnych svetových udalostí však vnímanie pôvodnej drámy na pozadí vojny národov Egypta a Etiópie zosilňuje. Práve tu na nás prehovára operné dielo veľmi aktuálne, pretože príbeh totožného násilia, iba v iných súvislostiach a kulisách, sa odohráva neďaleko za našimi hranicami,“ hovorí český režisér Dominik Beneš.
Ostatná premiéra 65. sezóny - Verdiho Aida netratí na aktuálnosti
Aida je operou, ktorá disponuje podmanivou hudbou zrelého Verdiho. Nie je to však len hudba, ktorá inscenácii kraľuje. Je ňou aj príbeh, ktorý otvára priestor na interpretáciu vážnych etických otázok – rámcuje ho jednak ľúbostný trojuholník, jednak vážny politický a vojnový konflikt. “Aktuálnosť príbehu etiópskej princeznej Aidy zajatej v egyptskom otroctve je až zarážajúca. V súvislostiach dnešných vojen medzi národmi z etnických, náboženských alebo územných dôvodov a kvôli bohatstvu, sa romantika príbehu Aidy rozptyľuje. Uvedomujeme si, že prinášame obraz deštrukcie toho najrýdzejšieho, čo môže človek na svete mať. Seba samého a jeden druhého. Zostáva len túžba prežiť. Aida vďaka neuveriteľnej vnútornej sile túto hrozbu prekoná,” vysvetľuje ďalej Dominik Beneš.
Pre banskobystrickú operu bude opera Aida posledná premiéra v aktuálnej jubilejnej divadelnej sezóne, kedy oslavuje 65. výročie svojho vzniku. Kvalitný sólistický tím spevákov z vlastných radov divadlo bohato dopĺňa medzinárodným obsadením z Poľska, Talianska či Holandska. Predstavia sa aj začínajúce talenty, ktorými Štátna opera len nedávno posilnila svoj umelecký súbor. Scénu a kostýmy navrhla výtvarníčka Zuzana Přidalová. S uvedením veľkolepého diela rozmerov svetových javísk na banskobystrickej scéne sa bravúrne popasoval český režisér Dominik Beneš.
V štýle art deco
Aida v Štátnej opere Banská Bystrica je veľkým dielom na malom javisku, a to vo viacerých významoch. “Veľkosť javiska je veľmi relatívnou a v repertoári Štátnej opery sa veľkooperné diela úspešne objavujú pravidelne. Pokiaľ neinscenujeme Verdiho Aidu v amfiteátri pre tisíce divákov, a to je naše šťastie, môžeme sa sústrediť na konflikt medzi hlavnými hrdinami a vyhnúť sa takzvanej monumentálnosti masových scén s povozmi a zvieratami. Veľkoleposť a vznešenosť, ktorú skladateľ dielu vnukol, však zostáva dôležitým aspektom i pre našu inscenáciu. Je o poslaní a životnom naplnení na úkor slávy a bohatstva,” vysvetľuje svoju inscenačnú víziu Dominik Beneš.
Inscenátori banskobystrickej produkcie ho neinscenujú v kašírovaných kulisách pyramíd alebo sfíng. “Opierame sa o európsky výtvarný štýl počiatku 20. storočia art deco, odkazujúci na dekoratívnosť a monumentálnosť prostredia egyptských chrámov a palácov. Veľmi elegantne prepája prvky európske s exotickými,” približuje režisér banskobystrickej produkcie Dominik Beneš. Premiéru Verdiho mimoriadne úspešnej opery Aida môžete vidieť už 24 a 25. mája v Banskej Bystrici.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Štátna opera, www.stateopera.sk
Foto: Zdenko Hanout
Zdroj: Štátna opera
Redakciu informovala a fotografie poskytla Katarína Vollmannová, vedúca propagácie Štátnej opery Banská Bystrica