Novinky

Umenie má silu pomáhať. SND pozýva na galavečer Umenie pre život aj tento rok.

Umenie pre život

Balet SND uvádza 13. a 14. októbra galavečer Umenie pre život.Je pokračovaním dlhodobej tradície, ktorá vznikla z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave. Pripomína, že umenie má silu liečiť. Prestížne gala sľubuje jedinečnú príležitosť vidieť to najlepšie z európskeho baletu. Na svojej scéne privíta svetové baletné hviezdy aj domácich umelcov.

Galavečer Umenie pre život vznikol z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave. Hlavnou myšlienkou podujatia je osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam. Zároveň je ale aj prejavom poďakovania lekárom a zdravotníkom za ich obetavú starostlivosť. „Exkluzívne podujatie Umenie pre život, ktoré vnímam nielen ako prehliadku tanečného majstrovstva, ale najmä ako poďakovanie lekárom, sestrám a ostatnému zdravotníckemu personálu, bezpochyby patrí v divadelnom kalendári k vrcholom sezóny. V rámci tohto výnimočného projektu už na scéne Slovenského národného divadla vystúpili desiatky prvotriednych umelcov, ktorí predviedli množstvo choreografií špičkových tvorcov,“ hovorí riaditeľ ka Baletu SND, Nina Poláková.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Aj vďaka nenahraditeľným kontaktom Niny Polákovej, ktorá bola dlhoročnou primabalerínou Viedenského štátneho baletu a je uznávanou profesionálkou vo svete baletného umenia, sa Baletu SND darí každý rok do Bratislavy priviesť nové a nové európske hviezdy. „Mojím želaním je pokračovať v nastavenej línii, pretože úprimne verím, že baletné umenie vo svojej neuchopiteľnej a zároveň dynamickej kráse skutočne dokáže liečiť,“ dodáva Poláková.

Umenie pre život inšpiruje aj svetové baletné hviezdy

Lucia Lacarra a Matthew Golding / Umenie pre život
Lucia Lacarra a Matthew Golding. Archív L. Lacarra

Svetové baletné superstars sa na jednom javisku v Sále opery a baletu SND predstavia i tohto roku. Najväčšou superstar spomedzi všetkých baletných hviezd, ktoré vystúpia na galavečere Umenie pre život, je nepochybne španielska primabalerína Lucia Lacarra. Kým profesionálna kariéra väčšiny baletných tanečníkov sa skončí skôr, ako dovŕšia štyridsiatku, ona je vo veku 48 rokov ešte stále v top forme a ako tanečnica je ustavične žiadaná na javiskách po celom svete. „Som nesmierne rád, že pozvanie na tohtoročný galakoncert prijala španielska tanečnica Lucia Lacarra, ktorú osobne považujem za unikát. Je obdarená telom s dokonalými líniami a dispozíciami, ktoré ju priam predurčili stať sa primabalerínou. Pri vnímaní jej interpretačného umenia mám občas pocit, že jej telo odmieta starnúť. Jej tanečné majstrovstvo, ktoré predvádza, dokáže vyvolať dojem, že nič neváži, že sa vznáša tesne nad zemou. Poeticky povedané, jej tanec je ako vánok,hovorí šéfdramaturg Baletu SND Kristián Kohút.

Priestor dostanú aj domáci umelci

V galaprograme sa tiež predstavia európske baletné hviezdy z Brna, Viedne, Berlína, Madridu, Londýna, ale aj tanečníci domáceho súboru Baletu SND a Národného divadla Košice. „Program baletného gala je zostavený s veľkým dôrazom na choreografickú a interpretačnú kvalitu, ale aj na žánrovú pestrosť. Kým napríklad Lucia Lacarra so svojím partnerom Matthewom Goldingom predvedú éterické duetá, v ktorých sa pohyb stane emóciou a emócia pohybom, primabalerína Liudmila Konovalova s partnerom Davidom Datom predvedú technicky náročné a divácky mimoriadne obľúbené pas de deux z baletu Don Quijote. Prehliadkou tanečnej virtuozity je Grand pas classique, ktoré je doslova technickou exhibíciou. To zatancujú Ksenia Ovsyanick z Berlínskeho štátneho baletu a Alejandro Virelles, ktorého tanec akoby popieral zákony fyziky,“ dodáva Kohút.

Galavečer Umenie pre život bude v Slovenskom národnom divadle v piatok 13. a v sobotu 14. októbra. Vstupenky sa dajú zakúpiť online alebo v pokladnici SND.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Zdroj: SND

Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka SND

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Divadlo Nová scéna
Culture Divadlo News Osobnosti PR

Svetoznáma spisovateľka Janne Teller opäť v Divadle Nová scéna

20. júna si celý svet pripomína Svetový deň utečencov. Už v pondelok 17. júna uvedie Nová scéna hru Domov, kde je ten tvoj? , ktorá sa venuje práve tejto téme. Na predstavení sa zúčastní aj autorka knižnej predlohy svetoznáma spisovateľka Janne Teller….

Read More
Translate »