Novinky

Sú tu divadelné tipy pre týždeň (6.-12.6.2022)

Sú tu divadelné tipy pre týždeň (6.-12.6.2022)

Pomaly ale iste sa približuje koniec aktuálnej divadelnej sezóny. Je to vidieť aj v nabitom programe slovenských profesionálnych i amatérskych súborov. Všetky sa snažia zaradiť tie najlepšie svoje inscenácie, skrátka divácke trháky. Vybrať len zopár z nich je ťažká úloha. Nasadené sú veľké ryby – pardón, tituly. Aké sú teda naše divadelné tipy pre týždeň 6.-12.6.2022?

Niektoré slovenské divadelné scény oznámili derniéry známych titulov, a tak s niektorými z nich sa rozlúčime už počas tohto týždňa. Do minulosti odchádzajú napríklad muzikály Boyband či Iago, Rómeo a Júlia či banskobystrická Tosca. Bude to však aj týždeň v znamení charity a krásy umenia popredných ukrajinských baletných umelcov či hviezdnej Rusalky v SND. A samozrejme, naše divadelné tipy pre týždeň (6.-12.6.2022) neobídu ani 48. ročník Zámockých hier zvolenských. Nuž, prajeme inšpiratívne čítanie!

Bratislava s nabitým divadelným programom

Redakčný výber divadelných podujatí týždňa začneme v Bratislave. V Divadle Nová scéna totiž majú svoje derniéry dve kultové muzikály. Vo všeobecnosti však milovníkov muzikálov čaká tento týždeň opäť nabitý program. Otvorí ho veľkolepo už v utorok 7.6. jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias BEDÁRI.

Lúči sa IAGO i BOYBAND

V júni sa Divadlo Nová scéna lúči s dvomi úspešnými muzikálmi, ktoré si našli svojich verných fanúšikov. Nenechajte si ujsť túto poslednú príležitosť! Prvou derniérou je pôvodný muzikál IAGO. piatok 10.6. naposledy prináša geniálnu klasickú milostnú drámu v atraktívnom modernom šate prenesenej do pálčivej súčasnosti. Láska a žiarlivosť v modernom spracovaní popovej legendy Janeka Ledeckého a amerického režiséra Roberta Johansona. Nadčasová a geniálna dráma Othello je vyrozprávaná z pohľadu Shakespearovho najslávnejšieho intrigána IAGA.

Svoju divadelnú derniéru bude mať aj kultový muzikál BOYBAND. Rozpráva o vzniku a živote chlapčenskej speváckej skupiny. Príďte a zažite javiskovú šou plnú efektov, špičkových choreografií, známych hitov, vtipu a prekvapení. Samozrejmosťou je množstvo humorných scén a tie najznámejšie hity najpopulárnejších chlapčenských skupín na svete: Backstreet Boys, Westlife či Take That.

A po nedeľnom predstavení (12.6.) bude autogramiáda! Úplne posledné predstavenie muzikálu bude v auguste na Bratislavskom hrade.

Činoherné tipy na Novej scéne

Zo súdka činoherného máme dva tipy z programu Divadla Nová scéna. Top podujatím tohto žánru je nedávno premiérovaná komorná hra o legendárnom pianistovi TISÍCDEVÄŤSTO. Pozriete si ju vo štvrtok 9. júna. Máte radšej komédiu? Našim tipom je situačná komédia s pesničkami AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI. Prináša vtipné prekáranie večne proti sebe stojacich svetov mužov, ktoré vás zabaví taktiež 9. júna.

Hviezdna Rusalka v SND

Už v minulom vydaní tipov kam za kultúrou sme avizovali Dvořákovu RUSALKUOpere Slovenského národného divadla s hviezdnym castom. Sprevádza ju aj debut popredného slovenského tenoristu Pavla Bršlíka v úlohe Princa. Kto si ju ešte nestihol pozrieť 4. júna, nemusí si zúfať. V rovnakom celebritnom obsadení zaznie aj v sobotu 11. júna 2022.

Charitatívny galakoncert s Ukrajinským národným baletom v SND

Vojnová situácia na Ukrajine prinútila ukrajinských baletných umelcov a umelkyne nevystupovať na doskách svojej prvej scény – v Národnom divadle Ukrajiny Tarasa Ševčenka. Preto uskutočňujú oficiálne turné po krajinách EÚ. Cieľom je zachovať kultúrne dedičstvo a sprostredkovať krásu a vznešenosť ukrajinského umenia svetu. Na Slovensku sa počas júna zastavia v SND, v Dome umenia Piešťany, v Štátnej opere či v Štátnom divadle Košice. Jednou z prvých zastávok je Sála opery a baletu SND. Stane sa tak už v stredu 8. júna večer.

Počas galavečera s benefičným rozmerom sa predstavia sólisti Baletu Národného divadla Ukrajiny spolu s ich umeleckou riaditeľkou Olenou Filipievovou. Galakoncert otvoria tanečným vystúpením deti z kyjevskej Akadémie tanca Sergea Lifara, Kyjevskej štátnej choreografickej strednej školy, Charkovskej choreografickej školy a Charkovskej choreografickej strednej školy. Na programe sú fragmenty inscenácií ukrajinského a svetového baletného repertoáru. Vyzbierané financie zo vstupného pôjdu na podporu Národného divadla Ukrajiny Tarasa Ševčenka.

Divadelné tipy v Martine i Kremnici

Na stredné Slovensko poslednýkrát mieri strhujúce tanečné divadlo v podaní štúdia Slovenského divadla tanca Jána ĎurovčíkaRÓMEO A JÚLIA! Rozlúčkové turné začalo 4.6. v Bratislave. Martin i Kremnica privíta jedno z najúspešnejších diel Slovenského Divadla Tanca. Do kremnického Kina Akropola príde v pondelok 6. júna, ale už v utorok ho bude hostiť martinský Dom odborov Strojár.

Divadelné tipy pre týždeň (6.-12.6.2022) máme aj pre Zvolen

Zvolen žije od 3. do 12. júna medzinárodným letným divadelným festivalom. Tento rok píše  najstarší slovenský divadelný festival Zámocké hry zvolenské už 48. ročník. Organizátorom je Divadlo J. G. Tajovského (DJGT) v spolupráci so Slovenskou národnou galériou – Zámok Zvolen, s  podporou Mesta Zvolen a finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Aj tento rok zaujíma príťažlivým programom. Jeho mottom je DOMOV, akýsi metaforický návrat ku koreňom. Privíta domácich i zahraničných hostí. Okrem divadelných predstavení v programe nájdete koncerty i zaujímavé sprievodné podujatia. Sú to rôzne prednášky, debaty či charitatívny beh.

Príde aj Dobrý voják Švejk

Kto by nepoznal osudy dobrého vojaka Švejka? Jeho postava priam zľudovela a filmové spracovanie Haškovho románu s nezabudnuteľným Rudolfom Hrušínskym v titulnej úlohe chytá za srdcia generácie.

Na festival príbehy slaboduchého, ale úprimného vojaka Jozefa Švejka prináša bratislavské Divadlo Aréna. Skvelý humoristický román „Osudy dobrého vojaka Švejka“ uvidíte 6.6.2022 po prvýkrát na slovenskej divadelnej scéne!

V ten istý deň rozpovedá hostiteľ  – Divadlo J. G. Tajovského veselé i vážne príhody barového muzikanta na materskej dovolenke. Príhody v interpretácii Ondřeja Daniša a réžii Petra Palika budú blízke každému, kto mal niekedy dočinenia s malými deťmi. Komické, ironické i smutné rozprávanie o živote otca a malého chlapca na vás čaká v hre Petra Šabacha – Petra Palika – Mira Mihálka POSTARAJ SA!

Na zvolenskom festivale uvedú aj hru rusínčine

Z festivalových hostí spomeňme aj dvojicu prešovských divadiel. Tým prvým je Divadlo J. Záborského, ktoré prináša hru Kamily Hladkej BANÍCKE VDOVY. Autentické príbehy baníckych vdov na pozadí historických zmien v Československu rozpovedia vo štvrtok 9.6.2022.

Na festivale vystúpi aj Divadlo A. Duchnoviča, ktoré hrá v rusínskom jazyku. Prichádza s rafinovanou karikatúrou sovietskeho zriadenia a ľudskej chamtivosti. Tieto karikatúry sa spájajú v príbehu Ipolita Vorobjaninova a veľkého kombinátora Ostapa Bendera 12 STOLIČIEK. Honba za pokladom ich privedie do rôznych nebezpečných a komických situácií. Neukojiteľná túžba po majetku a bohatstve ostáva aj v dnešnej dobe rovnaká a charaktery sa veľmi nemenia. Jej literárna predloha patrí medzi klenoty svetovej literatúry. Komediálna inscenácia ponúka humor, veľké obsadenie a skvelé herecké výkony, ktoré si vychutnáte 10.6.2022 na zámku Zvolenskom. 

Priestor dostanú aj amatérske súbory

Divadlo „A“ z Prievidze patrí k najúspešnejším amatérskym súborom v stredoslovenskom regióne. Počas svojej takmer 70-ročnej existencie naštudovalo desiatky inscenácií od domácich aj svetových autorov. Niekoľkokrát získalo ocenenie Tvorivý čin roka, na celoštátnej prehliadke amatérskych divadiel – Scénická žatva v Martine. Súbor sa prezentoval na viacerých festivaloch doma i v zahraničí. Dvakrát reprezentoval Slovensko na svetovom festivale amatérskeho divadla Mondial du Theátre v Monaku (2009, 2021). Naposledy s komédiou LAKOMEC, ktorá je najznámejšou Moliérovou hrou, a práve tú spoločne s Divadlom SHANTI, o. z. uvedú 10.6.2022 aj na festivale vo Zvolene. 

Banská Bystrica sa lúči s Pucciniho Toscou veľkolepo

Nielen Verdiho Otello opúšťa repertoár Štátnej opery v Banskej Bystrici, ale aj majstrovský kúsok Giacoma Pucciniho TOSCA. Jej derniéra prichádza na poradu dňa už tento týždeň v sobotu (11.6.2022). V Banskej Bystrici mala svoju premiéru ešte v roku 2016 ako v poradí 270. inscenácia tamojšieho operného domu. Hudobne ju naštudoval taliansky dirigent Fabio Mastrangelo a režíroval ju slovenský režisér, herec a pedagóg Martin Huba. Slávne Te Deum na konci prvého dejstva, Toscinu áriu Vissi d´arte, ale aj E lucevan le stelle či ľúbostné dueto v závere tak v Banskej Bystrici zaznie nateraz posledný raz.

V sobotu 11.6.2022 sa pod taktovkou popredného slovenského dirigenta Martina Leginusa predstavia v trojici hlavných úloh výlučne slovenskí vokálni interpreti. Floru Toscu stvárni Jolana Fogašová, maliara Maria Cavaradossiho tenorista Dušan Šimo a baróna Scarpiu Šimon Svitok.

Spišské divadlo s Gavranovými komédiami

Zamierime aj na Spiš. Tamojšie divadlo prináša dvojicu úspešných Gavranových komédií. Teraz odporúčame návštevu ďalšej Gavranovej komédie. Je ňou hrejivá komédia ZMRZLINA, ktorú na doskách Spišského divadla uvidíte v stredu 8.6.2022. Nadväzuje na úspešné inscenácie Všetko o mužoch a Všetko o ženách.

Zmrzlina / Spišské divadlo / Divadelné tipy
Miro Gavran: Zmrzlina. Zdroj: Spišské divadlo

Gavran v nej sleduje celoživotný príbeh dvoch žien – matky a dcéry od jej prvých nesmelých krôčikov do škôlky až po odchod do dôchodku. Zisťujeme, ako sa svet i my za dekády meníme. Rovnaké zostáva len jedno: puto matky a dcéry.

Muž mojej ženy / Spišské divadlo / Divadelné tipy
Muž mojej ženy. Zdroj: Spišské divadlo

Z pera chorvátskeho autora Mira Gavrana v najbližšiu sobotu (11.6.2022) uvedú aj inscenáciu MUŽ MOJEJ ŽENY s humorom v petržalskom a spišskom nárečí. 

Prešov so slávnym muzikálom

Redakčným tipom týždňa v Prešov je divadelná adaptácia muzikálu SUGAR. Svetoznámy americký muzikál na motívy filmu “Some Like It Hot” Billyho Wildera a I. A. L. Diamonda so živým orchestrom uvidíte priamo na javisku Divadlo Jonáša Záborského. Viete čo sa stane, keď sa v Chicagu zapletú dvaja hudobníci do mafiánskeho vybavovania účtov? Neostáva im nič iné len zmiznúť z mesta a prijať miesto v ženskej kapele. A ako inak v ženskom prevleku.

Popredná prešovská divadelná scéna ho tento týždeň uvádza dvakrát, a to v utorok 7.6. a v nedeľu 12. júna 2022.

Toto sú divadelné Košice!

Ak túžite zájsť do divadla, máme zaujímavé tipy v Štátnom divadle Košice. Na svoje si prídu deti aj dospelí – či už milujete balet, činohru alebo operu.  Začnime tipom týždňa pre deťúrence už v pondelok 6.6.2022 dopoludnia. Tentoraz je ním činoherná rozprávka pre celú rodinu Salman Rushdie: HARÚN A MORE PRÍBEHOV.

V krajine Alifbai, v meste tak smutnom, že zabudlo svoje meno, žije s manželkou Sorájou a synom Harúnom slávny rozprávač príbehov Rašid Kalifa. Ľudia jeho úžasné príbehy vďačne hltajú – až do dňa, kedy Sorája utečie so susedom a rozprávač Rašid stratí svoj výnimočný Dar výrečnosti. Jeho syn Harún sa rozhodne pomôcť mu získať túto schopnosť späť. No čaká ho dobrodružná misia…

Opera opier v Košiciach

Moji Pražania mi rozumejú…“ Viete, kto tento citát povedal? Práve opera, ktorú Pražanom venoval, je naším tipom číslo 2 v Štátnom divadle Košice.

Opera opier – DON GIOVANNI je výnimočným dielom Mozartovho zrelého génia. Jej samotný dej je pomerne jednoduchý príbeh smilníka, ktorého prenasledujú obete jeho vášne. No napriek tomu sa Mozartova opera zapísala zlatými písmenami! Hoci Mozart v ničom nevybočuje z klasicistického kompozičného štýlu, predsa len dáva dielu jasný punc originality. Jeho hudobný jazyk  je akoby mimo časopriestor. Fascinuje spätosťou hudby s mimohudobnými významami. Mozart dôsledne zrkadlí dej na plochu sujetu, kde všetko odôvodňuje, napĺňa a necháva „nasiaknuť” dramatickým významom.  Jej košická inscenácia režiséra Juraja Nvotu zaznie pod taktovkou hosťujúceho brazílskeho dirigenta Vinicia Kattahav utorok 7.6.2022 večer. V titulnej úlohe sa predstaví Marián Lukáč. Medzi účinkujúcimi sú mená ako Apostol Milenkov, Michal Onufer, Michaela Várady, Janette Zsigová či Martin Gyimesi a ďalší.

Svetoznámy muzikál so slávnou predlohou opäť v Košiciach

Poznáte slávny muzikál My Fair Lady sfilmovaný s nezabudnuteľnou Audrey Hepburn? Profesor fonetiky Higgins uzavrie stávku, že dieťa ulice – chudobnú predavačku kvetov Lízu,  pretvorí na skutočnú dámu. Na prvý pohľad nevinná hra mužského rozmaru sa však stáva nebezpečným hazardom so ženskou identitou a osobnosťou.

Nuž literárna predloha tohto muzikálu PYGMALION od Bernarda Shawa spestruje po čase opäť programovú ponuku Štátneho divadla Košice.

Najbližšie inscenáciu režiséra Martina Čičváka odohrajú už v piatok 10. júna 2022. V hlavných úlohách sa predstavia Marek Geišberg a Tatiana Poláková. 

Charitatívny galakoncert s Ukrajinským národným baletom aj v Košiciach

Z dôvodu vojnovej situácie v krajine nemajú ukrajinskí baletní umelci a umelkyne možnosť vystupovať na doskách svojej prvej scény – v Národnom divadle Ukrajiny Tarasa Ševčenka. Preto uskutočňujú oficiálne turné v krajinách Európskej únie. Cieľom je zachovať kultúrne dedičstvo a sprostredkovať krásu a vznešenosť ukrajinského umenia svetu.

Na Slovensku sa zastavia v SND, v Dome umenia Piešťany či v Štátnej opere. Jednou zo zastávok je aj Štátne divadlo Košice. Stane sa tak v nedeľu 12. júna. Počas večera s benefičným rozmerom sa predstavia sólisti Baletu Národného divadla Ukrajiny spolu s ich umeleckou riaditeľkou Olenou Filipievovou. Aktívne sa programu zúčastnia aj študenti slávnych tanečných škôl na Ukrajine. Na program sú fragmenty inscenácií ukrajinského a svetového baletného repertoáru. Viac o programe sa dozviete TU. Vyzbierané financie zo vstupného pôjdu na podporu Národného divadla Ukrajiny Tarasa Ševčenka.

Hľadáte ďalšie inšpirácie kam za kultúrou?

Snáď sme vás inšpirovali a nájdete si svojho divadelného favorita tohto týždňa!

Ak vás zaujímajú koncertné, máme pre vás aj tie. Nájdete ich TU. Priaznivcov histórie a umenia iste potešia naše tipy na výstavy, ktoré si môžete prečítať TU.

 

Zdroj: programové ponuky zmieňovaných slovenských divadiel

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »