Novinky

Štátna opera uvedie svetoznámu Carmen. Sľubuje zážitky pre všetkých

Carmen / Kam za kultúrou

Štátna opera uvedie v ostatný februárový piatok a sobotu (23. a 24. februára 2024) ďalšiu novinku svojej divadelnej sezóny. Divákov pozýva na premiéru nového spracovania svetoznámej opery Carmen. Jednu z najslávnejších a najhranejších opier na celom svete uviedli na banskobystrických doskách už viac ráz, tentoraz ponúknu Carmen v úplne novom spracovaní a s medzinárodným obsadením. Tvorcovia ňou chcú osloviť všetkých - fajnšmekrov i neoperné publikum.

Carmen patrí k najpopulárnejším operám, akú v histórii tohto žánru vôbec kedy niekto napísal. Klenot opernej literatúry a stálica repertoárov operných domov – Bizetova opera Carmen sa po prestávke vracia už aj na dosky banskobystrickej Štátnej opery. Pre divákov je Carmen atraktívnym titulom, veď známu predohru, habaneru či áriu toreádora Escamilla poznajú mnohí – a to nielen operní nadšenci. Habanéra, árie toreadora Escamilla a Dona Josého sa stali nadčasovými hitmi, ktoré už dávno žijú nezávisle od opery ako samostatné hudobné čísla. 

Carmen / Štátna opera
Carmen v Štátnej opere. Zdroj: koláž / FB Štátna opera

Milostný príbeh, v ktorom sa neskrotná, zvodná ženská krása stretáva s mužskou túžbou a vášňou smerujúcou do záhuby, uchvacuje nové a nové generácie milovníkov opery. Legendárne dielo svetovej opery kraľuje operným javiskám už od roku 1875 v rôznych adaptáciách. V novom šate prichádza Bizetova Carmen už v týchto dňoch na scénu banskobystrickej Štátnej opery, ktorá sa k tomuto titulu vracia vo svojej histórii už po piaty raz. Sľubuje pritom výnimočné zážitky, hudobné i mimohudobné podnety a vynikajúce medzinárodné obsadenie.

Sugestívny príbeh vedno s nesmrteľnou hudbou kraľuje operným scénam už skoro 150 rokov

Už takmer 150 rokov reprezentuje Bizetova opera Carmen svoj žáner a priťahuje k opernému umeniu širokú verejnosť, a to spočiatku opera nezožala úspech. Zakladateľské dielo realistickej opery malo podľa pôvodného zadania vzniknúť v štýle opéra comique, čím by sa stalo protipólom okázalého typu grand opéra. Georges Bizet cieľ naplnil len čiastočne. Významne prekonal tradičnú formu žánra a priblížil ju k novému progresívnemu útvaru francúzskej opery 19. storočia, k realistickej opere.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)

Príbeh vychádza z literárnej predlohy rovnomennej novely od autora romantického realizmu Prospera Mériméeho. Okrem nesentimentálneho pohľadu na životy jej postáv novela obsahovala aj ďalšie prvky, ktoré fascinovali verejnosti, napríklad exotiku. Dej príbehu Mérimée zasadil do južného Španielska, pričom hlavnou postavou sa stala vášnivá žena rómskeho pôvodu. Georges Bizet spolu s libretistami Ludovicom Halévym a Henrim Meilhacom príbeh podstatne zredukovali. Niektoré postavy vyčiarkli a dopísali nežnú a romantickú rolu Micaely. Dej stratil veľa zo svojej surovosti, naturalizmu aj istej neosobnosti. Ústredným motívom sa stal ľúbostný príbeh.

Carmen / Kam za kultúrou
Nová banskobystrická Carmen bude príťažlivou lahôdkou. Foto: Katarína Baranyai

Legendárnemu dielu svetovej opery dominuje neskrotná mladá žena Carmen. Francúzsky skladateľ Georges Bizet vytvoril nesmrteľnú esenciu španielskeho hudobného koloritu, ktorý vytvára prostredie pre strhujúcu hudobnú drámu. V nej Carmen hýbe dejom tak, aby uspokojila svoju túžbu po láske a slobode. 

Dnes klenot, sprvoti prepadák

Georges_Bizet
Georges Bizet. Zdroj: Wikimedia Commons

Navzdory hudobnej príťažlivosti sa nevydarila premiéra v marci 1875 podľa skladateľových predstáv. Divákov dielo pohoršilo a odmietli ho. Bizeta neúspech zdeprimoval. Túto operu totiž považoval za to najlepšie, čo dokáže vytvoriť. Chladné prijatie jeho diela publikom a mieru pohoršenia spôsobil do veľkej miery práve výber hlavnej hrdinky. Pre vtedajšie publikum bola Carmen nemorálnou, pretože neskrývane prezentovala svoju sexualitu. A navyše, tŕňom oku súdobých divákov bol aj jej etnický pôvod či fakt, že pochádzala z nízkej spoločnosti. Okrem toho príbeh opery divákov konfrontoval s robotníčkami továrne na tabak, pobehlicami, dezertérmi a banditmi. Príbeh tak jednoducho publikum iritoval od začiatku až do konca. S pochopením publika sa nestretol ani len záver opery. Bol tragický a nie zmierlivý, kde by láska mladého páru zvíťazila nad ranami osudu! Skrátka, táto opera sa ocitla úplne mimo rámca tradičného sentimentálneho operného príbehu a pre súdobé publikum bola až príliš inovatívna.

Úspech sa predsa len časom dostavil

Carmen sa však svojho úspechu dočkala. Mala totiž obrovský potenciál spočívajúci v podobe pestrosti melódií, rytmov a bohatej inštrumentácie bol obrovský.

Po smrti skladateľa partitúru menili aj kvôli pripravovanej viedenskej premiére. Najvýznamnejšími zásahmi bolo zrušenie hovorených dialógov, ktoré síce konvenovali tradícii opéra comique, no pre viedenské publikum sa javili ako nerealizovateľné. Bizetov priateľ, skladateľ Ernest Guiraud (*1837 – †1892), namiesto nich dielu prikomponoval spievané recitatívy i hudbu k baletným výstupom. Dielo posunul smerom k štýlu grand opéra. Carmen bola v tejto podobe uvedená vo viedenskej Štátnej opere 23. októbra 1875 a zaznamenala veľký úspech. Dobila vtedajšie najvýznamnejšie scény mimo Francúzska. Na svoje ďalšie uvedenie v Paríži napokon čakala až do roku 1883.

Článok pokračuje pod reklamou

Dnes sa názory odborníkov, či by bol Bizet s týmito zásahmi spokojný a či to opere pomohlo, rôznia. Faktom však ostáva, že práve táto verzia je v súčasnosti (spolu so škrtmi rôzneho rozsahu v recitatívoch) najhranejšia. Veď „Carmen je majstrovským dielom v každom zmysle slova, je to jeden z tých vzácnych výtvorov, ktoré vyjadrujú úsilie o celú hudobnú epochu…,” ako sa svojho času vyjadril P. I. Čajkovskij.

Carmen sa vracia do Banskej Bystrici. Návrat sľubuje zážitky pre všetkých

Legendárne dielo svetovej opery slávi na banskobystrických doskách už niekoľkoraký návrat. V piatej produkcii Bizetovej opery Carmen prináša Štátna opera úplne nové spracovanie plné nielen hudobných či príbehových podnetov. Tešiť sa možno aj na inšpiratívny výber skvelého medzinárodného obsadenia. Okrem sólistov a orchestra v predstavení účinkuje spevácky zbor, hosťujúci detský spevácky zbor, baletný súbor, flamencová tanečnica i činoherní herci. 

Štvordejstvovú operu vo francúzskom jazyku uvedie Štátna opera so slovenskými titulkami. Príbeh nespútanej a vášnivej femme fatale francúzskeho skladateľa Georgesa Bizeta hudobne naštudoval šéfdirigent Štátnej opery Igor Bulla. Réžie a choreografie sa zhostila umelecká riaditeľka Baletu Dana Dinková. 

Carmen / Štátna opera Banská Bystrica

V hlavnej úlohe Carmen sa predstavia dve výnimočné slovenské operné hviezdy. Alternujú ju vynikajúca domáca sólistka Michaela Šebestová a Monika Fabianová zo Slovenského národného divadla, ktorá si túto rolu v Banskej Bystrici zopakuje po dvadsiatich rokoch. Postavu Dona Josého stvárnia Jakub Pustina z Českej republiky a tenorista Diego Godoy z Čile. V úlohe Escamilla, ktorý spieva slávnu áriu toreadora, účinkujú Roman Krško (pedagogicky pôsobiaci na najstaršom slovenskom konzervatóriu) a obľúbený slovenský herec Filip Tůma, ktorý v tejto postave hviezdi v Opere SND.

Carmen / Banská Bystrica

Príbeh nespútanej a vášnivej femme fatale francúzskeho skladateľa Georgesa Bizeta je v jeho najnovšom spracovaní na slovenskej scéne naozajstnou lahôdkou nielen pre uši, ale aj oči, a zaiste nadchne aj tzv. neoperné publikum. Na návštevníkov čaká inscenácia, ktorá oplýva filmovou vizualitou či podmanivými lookom. Diváci sa môžu tešiť na elegantné,  pestré i sofistikované kostýmy Ľudmily Várossovej. Impozantnú scénu v podobe obrovského kubistického býka vytvorila scénografka Lucia Šedivá. Premiéru Carmen v banskobystrickej Štátnej opere môžete vidieť už 23. a 24. februára.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Okuliare Eltona Johna
Spišské divadlo prináša bláznivú grotesku Okuliare Eltona Johna

TS, Štátna opera Banská Bystrica, www.stateopera.sk

Foto: Katarína Baranyai, archív Štátnej opery, Wikimedia Commons

Zdroj: Bulletin Štátnej opery k predstaveniu Carmen, TS ŠO BB

Redakciu informovala Katarína Vollmannová, vedúca propagácie Štátnej opery

Článok z podkladov spracovala Silvia Mária Petrovits

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »