Novinky

Pražské Divadlo MA poteší divákov v Grébovce

Divadlo MA uvedie v auguste premiéru i ďalšie inscenácie na Letnom divadle v Grébovce

Divadlo MA uvedie v auguste premiéru i ďalšie inscenácie na Letnom divadle v Grébovce. Stane sa tak už po tretí raz a je sa na čo tešiť!

Premiéru komédie priamo stvorenej pre letnú scénu, ale i ďalšie inscenácie uvedie počas augustových večeroch pražské Divadlo MA na Letnom divadle v Grébovce. Od 1. do 26. augusta už po tretí raz nájde svoje sezónne pôsobisko vo vonkajšom priestore Grotty a vďaka tomuto pôvabnému i pôsobivému miestu tak pre uvedie hry spontánne navodí atmosféru renesančnej Itálie, ktorá navyše dokonale ladí s letnými večermi.

Grotta / Divadlo MA / Buenos Aires / Letní Grébovka s Divadlem MA

Letná scéna Divadla MA v parku píše tretí rok

Marianna Arzumanova / Divadlo MA
Marianna Arzumanova

„Myšlienka založiť letnú scénu divadla sa zrodila počas nekonečných prechádzok v období pandémie v mojom najobľúbenejšom parku Grébovka. Keď som uvidela Grottu, okamžite som pochopila, že tento priestor je ako stvorený k tomu, aby tam vznikali umelecké diela. Vybavil sa mi exteriérový operný festival na čarovnom mieste Arena di Verona a pocítila som v tej neľahkej dobe novú inšpiráciu a možnosť pre divadelnú tvorbu počas koronavirusu. Prvý rok nám tu mestská časť povolila hrať a zaštítila ju a ešte väčšmi nás potešila v nasledujúcom roku, kedy akciu podporila grantom. Tento rok sa už pridala aj Nadácia Život umělce,“ popisuje riaditeľka a režisérka Divadla MA s domovskou scénou na Žitnej ulici, Marianna Arzumanová.

Bohatý program aj s premiérou

Program 3. ročníka láka na 11 predstavení najúspešnejších inscenácií súboru. Otvorí ho hudobno-dramatický Gramofon v českom i anglickom znení. „Tak, ako minulý rok ponúkneme premiéru nového predstavenia. Ďalší nový kus v repertoári divadla – Gramofon bude upravený pre  vonkajšie priestory Grotty. Pre divácky ohlas a záujem tu vlani bola rozšírená kapacita na 80 miest na sedenie. Pre tento rok by sme hľadisko prispôsobili až na 120 miest,“ približuje program Marianna Arzumanova. Naň naviaže premiéra komédie Lásky hra osudná. Nasleduje obľúbená prvotina divadla Buenos Aires, vystupte!. Druhá polovica mesiace bude patriť nadčasovej politickej satire Zabít draka či humornej i absurdnej Polyfonii.Čechov.cz. V samom záveru na vás čaká hudobná recitál Igora Šeba

O Divadle MA

Príbeh divadla MA začala písať režisérka a herečka Marianna Arzumanová na jeseň 2013 v divadle D21 s premiérou predstavení Buenos Aires, vystupte! Opakovane vo švíkoch praskajúce hľadisko sa rado nechávalo unášať osudmi Európanov v Argentíne 40. rokov, zatiaľ čo Marianna plánovala ďalšiu hru. Veľký obdiv a vernosť divákov umožnila divadlu žiť prvých päť rokov existencie výhradne z prostriedkov zo vstupného. Divadlo Marianny Arzumanovej vtedy hosťovalo okrem divadla D21 taktiež v divadle Na Prádle alebo na malej scéne Divadla na Vinohradech. Celorepublikový úspech na seba nenechal dlho čakať. Dnes má Divadlo Marianny Arzumanovej profesionálny punc. Tri sezóny hralo v Divadle v Celetné, kde uviedlo šesticu inscenácií. V septembri 2020 založilo vlastnú domácu rovnomennú scénu Divadlo MA v srdci Prahy 1, na Žitné 41. Patrónom divadla je klavírny virtuóz Jevgenij Kissin.

V repertoáru divadla je momentálne osem predstavení. Vlani po druhý raz usporiadalo Letné divadlo v Grébovce na Vinohradoch, pod záštitou a s čiastočnou finančnou podporou MČ Praha 2. Na jeseň 2021 ansámbel vystúpil v rámci festivalu Demokracie, usporadúvaným mimovládnou organizáciou Forum 2000, založenou Václavom Havlom. Uviedol tu politickú satiru Zabít draka, ktorú niekoľkokrát odohral pre Klub mladých diváků. S inscenáciou Adresát neznámý vystúpil na minuloročnom festivale Dny české a německé kultury a tento rok v júli aj na Medzinárodnom divadelnom festivale v Tel Avive

Divadlo v znamení autentických zážitkov

Výnimočné spracovania hier sa opierajú o metódu K. S. Stanislavského, ruského herca, režiséra, teoretika a divadelného pedagóga. Marianna metódu moderným spôsobom využíva i vo svojej hereckej škole. Väčšina hercov zo súboru navyše prešla jej výučbou. Hlavným nástrojom je tak autenticita. Zážitok začína práve vo chvíli, kedy divák vstupuje do divadla. Zo samotného predstavenia si následne odnáša vlastnú silnú emóciu. „Diváci, ktorí naše divadlo už poznajú, vedia, že je našou snahou vniesť do hier i hlbší, kontemplatívny rozmer a hľadať paralelu s aktuálnym dianím v spoločnosti. V podaní súboru sa tak Lásky hra osudná stáva zároveň sebaironickou spoveďou umelcov. Tí dávajú divákom nahliadnuť za oponu, aby si zblízka pozreli kulisy despotického sveta, v ktorom sme všetci len nahraditeľnou postavou,“ približuje Marianna Arzumanová.

Lásky hra osudná – Sebaironická spoveď umelcov. Komédie plná farebných masiek. Až keď ich strhneme, nastáva ten skutočný roj!

Ohňostrojom pohybu, spevu a pestrofarebných charakterov a zároveň príbehom s mnohými odbočkami, v ktorom sa súperí o lásku krásnej Isabelly. V krátkosti, o tom bude premiérová inscenácia Lásky hra osudná z pera bratov Čapkových. Tú sa rozhodla Marianna Arzumannová zinscenovať na mieru svojmu ansámblu.

Lasky hra / Divadlo MA

Jednoaktová hra z roku 1910 inšpirovaná žánrom commedia dell’arte pozýva do renesančnej Itálie 16. a 17. storočia. V tejto dobe sa žáner tešil najväčšej sláve a jeho vplyv trvá dodnes. Výraznou zložkou predstavení bola improvizácia. Jeho stabilným základom zase ustálené zloženie postáv ako harlekýn, dottore, kolombína a iné. Bratia Čapkovci si zvolili vo svojej dobe „zastaraný žáner“. Vytvorili grotesknú paródiu súdobého divadla i veľkolepej literatúry plnej silných osobností. Vykreslili ľudské vlastnosti pomocou až prehnane archetypálnych postáv súperiacich o jednu „dámu“. Originálna hra bola predzvesťou neskôr vznikajúceho avantgardného divadla.

O vnútornej sile človeka

Okrem spomenutej premiéry ale divadlo odohrá aj výber z ďalších svojich úspešných inscenácií. Program otvorí začiatkom augusta trojitým uvedením autorského, hudobno-dramatického predstavenia Gramofon v češtine i v angličtine. Do látky rozprávania je vpletená veselá detská rozprávka o hebrejských písmenkách a jazyku jidiš. Tú hlavná hrdinka neprestáva v duchu  rozprávať svojmu malému dieťaťu, ktoré musela opustiť.

V marci odpremiérované hudobno-dramatické predstavenie sa odohráva na pozadí udalostí 2. svetovej vojny. Je výpoveďou o vnútornej sile človeka. Reflektuje pritom aj súčasné dianie. V podaní huslí, klarinetu a piana zaznie v predstavení autorská hudba celosvetovo uznávaného klaviristu Jevgenije Kissina.

S hudbou kráľa argentínskeho tanga

Buenos Aires, vystupte! je vôbec prvou autorskou hrou Marianny Arzumanové, ktorá rýchlo odštartovala úspech súboru. Aké to je opustiť rodnú zemi, emigrovať? Hra ponúka príbehy silných a odvážnych ľudí, ktorí dokázali zo dňa na deň zmeniť nielen svoj život, ale aj všetko opustiť a podstúpiť dlhú cestu s nejasným koncom.

Na divákov čaká 60-minútovka naprieč dejinami, kultúrami a národnosťami s hudbou v majstrovskom podaní Jevgenije Kissina. Chýbať nebude aj hudba kráľa argentínskeho tanga Astora Piazzolla.

Každý má v sebe draka...

Nadčasová satira i filozofická rozprávka o totalite vo všetkých formách a obdobiach dejín poslúžila ako predloha inscenácii Zabít draka. Znova ožíva v réžii Marianny Arzumanovej. Tentoraz ale kladie dôraz na súčasné prostredie a aktuálne dianie v krajinách, v ktorých žijeme. Zabiť draka vyžaduje nadmerné úsilie, o nič menej zbaviť spoločnosť vnútorných pút a zabiť draka v každom z nás. To je ale úloha o mnoho zložitejšia. Od marca 2022 a začiatku vojny v Európe začala byť hra obzvlášť aktuálna. Propaganda v Rusku dosiahla svojho víťazstva.

Večer šansónov

Hudobník, herec a dramaturg Igor Šebo bude hlavným protagonistom večera s názvom Igor Šebo: Recitál. Prednesie na ňom piesne, najmä šansóny zo svojich speváckych a hereckých skúseností. Jeho prednosťou je ľahkosť, uvoľnenosť a patričný nadhľad, ktorý umožňuje prípadný pátos niektorých textov dávkovať s veľkou citlivosťou.

Je až k smiechu, absurdné, ako sa ľudia navzájom nepočúvajú. Od prvej chemickej reakcie medzi partnermi, cez prvú neveru, a dokonca ani po smrti si nerozumejú. Čechov je nemilosrdný a takejto ľudskej polyfónii sa vysmieva. Je neprekonateľným psychológom a nadčasovým autorom. Polyfonie.Čechov.cz obsahuje známe Čechovove jednoaktovky i menej známe poviedky.

PROGRAM Letního divadla MA v Grébovce

Divadlo MA / Letní divadlo v Grebovce 2022

Vstupenky zakúpite v predpredaji v sieti GoOut v cenovom rozptyle 250–500 Kč. Hrá sa v pondelky, stredy a piatky, vždy so začiatkom o 20 hodine. Predstavenia sú väčšinou vhodné aj pre cudzincov. Letná scéna sa nachádza blízko Grotty v Havlíčkových sadech v Prahe 2. Umelecký patronát nad podujatím prevzal celosvetovo uznávaný klavirista Jevgenij Kissin, rezident Prahy 2 a patrón Divadla MA. Viac informácií o programe a divadle nájdete na www.divadloma.cz. Pozrite sa aj na stránky udalosti na Facebooku.

PR článok

Zdroj foto: Divadlo MA, Barbora Dušková

Zdroj: TS Divadlo MA

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Dušková, PR Divadlo MA

One thought on “Pražské Divadlo MA poteší divákov v Grébovce”

Comments are closed.

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »