Pražské Divadlo MA chystá pestrý predvianočný program. Začína už dnes

Pražské Divadlo MA chystá pestrý predvianočný program pre dospelých i deti

Len čo uviedlo premiéru humornej rozprávky „Zimné kouzlo“, chystá pražské Divadlo MA až do Vianoc ďalší pestrý program. Neopomína závažné témy. V atraktívnom predvianočnom programe nemyslí len na dospelých, ale aj na deti. Prvé adventné predstavenie sa koná už v utorok 29. novembra 2022.

Divadlo MA je komorná divadelná scéna, ktorú nájdete v Prahe na adrese Žitná 41 (Praha 1). V nadchádzajúcom adventnom čase zaradilo na program zábavné hry a aj tie, ktoré sa dotýkajú závažnejších tém. Pritom myslí taktiež aj na deti, a to nielen v hľadisku. Diváci si tak budú môcť v predvianočnom období užiť v pražskom Divadle MA večere s inscenáciami „Polyfonie.Čechov.cz“ či „Adresát neznámý“, večer príbehov „Každý šlápne vedle“, komédiu „Lásky hra osudná“, improvizačnú „IMPRA: Řešení krize“, rozprávku pre malých i veľkých „Zimní kouzlo“ a čisto detskú hru „Zvířátka a poklad“.

Psychologický utorok s Čechovom

Prvé predstavenie sa koná už v utorok 29.11.2022. Na programe je inscenáciaPolyfonie.Čechov.cz, ktorá obsahuje známe Čechovove jednoaktovky a prináša menej známe poviedky. Je až k smiechu, absurdné, ako sa ľudia navzájom nepočúvajú. Od prvej chemickej reakcie medzi partnermi, cez prvú neveru, a dokonca ani po smrti si nerozumejú. Čechov je nemilosrdný a takejto ľudskej polyfónii sa vysmieva. Je neprekonateľným psychológom a nadčasovým autorom.

Koncertný tip v predvianočnej Bratislave / Článok pokračuje pod reklamou
22 Musica Bratislavensis

Druhý adventný víkend patrí deťom

Druhý adventný víkend patrí deťom. V sobotu a v nedeľu (3. a 4.12.2022) vždy v dvoch časoch – od 10 a 14 hod. Divadlo MA uvedie detskú hru Zvířátka a poklad. Hra vychádza z motívov známej rozprávky bratov Grimmovcov „Brémski muzikanti“ a českej verzie „Zvířátka a Petrovští“, ktorú napísal Václav Říha. Naštudoval ju súbor ukrajinských detí, pre ktoré bola branou k zoznámeniu sa s češtinou a českou kultúrou v priebehu prímestského tábora s názvom „Vráťme ukrajinským deťom radosť“. Hrajú deti deťom v češtine, s ukrajinským prekladom.

Divadlo MA uvedie príbehy pre hercov a divákov s dávkou humoru a prekvapení

Každý šlápne vedle je večer príbehov pre hercov a divákov, ktorí majú radi vtip a nečakané prekvapenia o tom, že nikto nie je dokonalý. Dokonalá bude len hra najlepšieho českého harmonikára Michala Mihoka. Ani literárni klasici netušili, ako budú bezmála po 100 rokoch aktuálni. Inscenácia totiž voľne spracúva krátke prózy D. Kosztolányiho, J. Jesenského, L. Nádaši-Jégého, S. Grabińského, K. Čapka a E. Basse v dramatizácii Igora Šeba. Divadlo MA pozýva na predvianočné predstavenie, ktoré sa uskutoční v nedeľu 4. decembra.

Každý šlápne vedle / Divadlo MA
Záber z inscenácie Každý šlápne vedle. Foto: Archív Divadla MA

Svetový bestseller s aktuálnym posolstvom

Adresát neznámý, táto inscenácia patrí k „výkladným skriniam“ Divadla MA, a tak nečudo, že si našla miesto aj v atraktívnom predvianočnom programe. Divadlo MA ju uvedie v pondelok 5. decembra 2022. Inscenácie podľa novely vo forme listov medzi dvojicou blízkych priateľov – americkým obchodníkom s umením a jeho niekdajším spoločníkom, ktorý sa z USA vracia do medzivojnového Nemecka. Príbeh o najbližšom priateľstve s nepredvídateľným koncom sa v roku 1939 stal literárnou senzáciou v USA. V tom istom roku sa dostal na zoznam zakázaných kníh nemeckým ríšskym komisárom a doposiaľ je svetovým bestsellerom. A na aktuálnosti netratí. Príbeh o tom, čo sa môže stať ľuďom poblázneným pokrivenou ideológiou je stále aktuálnym. Varuje pred rasizmom, nacionalizmom, xenofóbiou a neznášanlivosťou vo všeobecnej rovine.

Adresát neznámy
Záber z inscenácie Adresát neznámy. Foto: Martin Šimral. Zdroj Archív Divadla MA

Spisovateľku Kathrine Kressmann Taylor najväčšmi desilo, že v Amerike si nikto v roku 1938 neuvedomoval, čo sa v Nemecku deje, a ani to nikoho nezaujímalo. „V ľahostajnosti vidím obrovské nebezpečenstvo, preto som cítila potrebu vytvoriť toto predstavenie v dnešnej dobe,“ hovorí režisérka a riaditeľka Divadla MA, Marianna Arzumanová.

Vianočných 12 mesiačikov prináša aj pražské Divadlo MA

Vo štvrtok 8. a v utorok 13. decembra 2022 bude patriť miesto v kalendári podujatí Divadla MA repríze nedávno premiérovanej rozprávky Zimní kouzlo(ako sme avizovali – pozn. red.). 

Tú tvorcovia humorne zinscenovali podľa predlohy najstaršej zapísanej rozprávky v českých dejinách „O dvanástich mesiačikoch“.

Vianočne ladená hra pobaví tak deti, ako aj dospelých. Ďalší uvedenia naplánovali až na január, a to na 9., 10., 12. a 13. januára 2023.

pražské Divadlo MA / Zimné kúzlo / O dvanástich mesiačikoch
Rozprávka Zimné kúzlo. Foto: Dimitri Goreloff. Zdroj: Archív Divadla MA

O lásku krásnej Isabelly

Divadlo MA siahlo v predvianočnom období aj po komédii. Uvedie inscenáciu Lásky hra osudná podľa bratov Čapkových. Túto hru v premiére uviedli v auguste na „Letní Grébovce s Divadlem MA“, a neskôr aj na scéne Divadla MA (o čom sme vás informovali – pozn. red.). Zakaždým zožala veľký ohlas publika.

Lásky hra osudná / Divadlo MA
Záber z hry Lásky hra osudná. Foto: Dimitri Goreloff. Zdroj: Archív Divadla MA

„Lásky hra osudná“ je ohňostrojom pohybu, spevu a pestrofarebných charakterov. A zároveň je aj príbehom s mnohými odbočkami, v ktorom sa súperí o lásku krásnej Isabelly. Domovská scéna sa uvedenia hry dočká už 11. decembra.

Hľadá sa riešenie kríz

Predvianočné Divadlo MA v Prahe prináša aj improvizačné predstavenie „IMPRA: Řešení krize“. Večer sa nesie v znamení improvizácie a prináša predstavenie bez dopredu daného scenára. Stane sa tak už v pondelok 12. decembra. Divadlo publiku sľubuje ideálnu príležitosť zmysluplne využiť čas. Spoločne sa aj s divákmi budú snažiť o nájdenie riešení krízy medzi účinkujúcimi hercami Hannym Firlou a Ondřejom Králom na jednej strane a taktiež divákmi na strane druhej. A to všetko s hudobným sprievodom Nèra Scartche (MYDY). Jedná sa o hosťujúci projekt protagonistov večera, ktorí sú členmi ansámblu Divadla MA.

Reklama
Iveta Škripková Feministické divadlo a jeho slovenská cesta.

Vstupenky na predstavenia zakúpite v sieti GoOut alebo online na webe Divadla MA na adrese www.divadloma.cz. Tu nájdete tiež bližšie informácie o jednotlivých inscenáciách. Vstup na detské predstavenie „Zvířátka a poklad“ je voľný, je však nutná rezervácia miesta.

Foto: Dimitri Goreloff, Martin Šimral / Archív Divadla MA

Zdroj: TS Divadla MA

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Dušková, PR manažérka Divadla MA

Preklad: Silvia Mária Petrovits

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Letná noc na koncerte Viedenských filharmonikov
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Viedenskí filharmonici hrajú už vo štvrtok pod nebeskou klenbou na zámku Schönbrunn

Viedenskí filharmonici aj tento rok pozývajú na svoj tradičný letný koncert. Konať sa bude vo štvrtok 8. júna 2023 vo večerných hodinách pod hviezdnym nebom v záhradách letnej rezidencie rakúskych cisárov, na zámku Schönbrunn. Tohtoročné vydanie však prináša aj novinku. Po prvý raz sa koncert uskutoční pod taktovkou kanadského dirigenta Yannicka Nézet-Séguina. Ako sólistka vystúpi […]

Read More
Pro musica nostra 2023
Culture Eventy Festivaly História Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Jún 2023 patrí festivalom Pro musica nostra

Tradícia festivalov Pro musica nostra pokračuje aj tohto roku. V júni 2023 sa uskutoční v troch slovenských regiónoch, kde na návštevníkov čaká mnoho inšpiratívnych zážitkov. Nadviaže tým na novú tradíciu v Trnavskom kraji, no po piaty raz sa vracia do Žilinského i Prešovského kraja. Hudbu prinavráti na miesta s historickým geniom loci, kde kedysi znela. […]

Read More
Translate »