Novinky

Pražské Divadlo MA chystá pestrý predvianočný program. Začína už dnes

Pražské Divadlo MA chystá pestrý predvianočný program pre dospelých i deti

Len čo uviedlo premiéru humornej rozprávky „Zimné kouzlo“, chystá pražské Divadlo MA až do Vianoc ďalší pestrý program. Neopomína závažné témy. V atraktívnom predvianočnom programe nemyslí len na dospelých, ale aj na deti. Prvé adventné predstavenie sa koná už v utorok 29. novembra 2022.

Divadlo MA je komorná divadelná scéna, ktorú nájdete v Prahe na adrese Žitná 41 (Praha 1). V nadchádzajúcom adventnom čase zaradilo na program zábavné hry a aj tie, ktoré sa dotýkajú závažnejších tém. Pritom myslí taktiež aj na deti, a to nielen v hľadisku. Diváci si tak budú môcť v predvianočnom období užiť v pražskom Divadle MA večere s inscenáciami „Polyfonie.Čechov.cz“ či „Adresát neznámý“, večer príbehov „Každý šlápne vedle“, komédiu „Lásky hra osudná“, improvizačnú „IMPRA: Řešení krize“, rozprávku pre malých i veľkých „Zimní kouzlo“ a čisto detskú hru „Zvířátka a poklad“.

Psychologický utorok s Čechovom

Prvé predstavenie sa koná už v utorok 29.11.2022. Na programe je inscenáciaPolyfonie.Čechov.cz, ktorá obsahuje známe Čechovove jednoaktovky a prináša menej známe poviedky. Je až k smiechu, absurdné, ako sa ľudia navzájom nepočúvajú. Od prvej chemickej reakcie medzi partnermi, cez prvú neveru, a dokonca ani po smrti si nerozumejú. Čechov je nemilosrdný a takejto ľudskej polyfónii sa vysmieva. Je neprekonateľným psychológom a nadčasovým autorom.

Koncertný tip v predvianočnej Bratislave / Článok pokračuje pod reklamou
22 Musica Bratislavensis

Druhý adventný víkend patrí deťom

Druhý adventný víkend patrí deťom. V sobotu a v nedeľu (3. a 4.12.2022) vždy v dvoch časoch – od 10 a 14 hod. Divadlo MA uvedie detskú hru Zvířátka a poklad. Hra vychádza z motívov známej rozprávky bratov Grimmovcov „Brémski muzikanti“ a českej verzie „Zvířátka a Petrovští“, ktorú napísal Václav Říha. Naštudoval ju súbor ukrajinských detí, pre ktoré bola branou k zoznámeniu sa s češtinou a českou kultúrou v priebehu prímestského tábora s názvom „Vráťme ukrajinským deťom radosť“. Hrajú deti deťom v češtine, s ukrajinským prekladom.

Divadlo MA uvedie príbehy pre hercov a divákov s dávkou humoru a prekvapení

Každý šlápne vedle je večer príbehov pre hercov a divákov, ktorí majú radi vtip a nečakané prekvapenia o tom, že nikto nie je dokonalý. Dokonalá bude len hra najlepšieho českého harmonikára Michala Mihoka. Ani literárni klasici netušili, ako budú bezmála po 100 rokoch aktuálni. Inscenácia totiž voľne spracúva krátke prózy D. Kosztolányiho, J. Jesenského, L. Nádaši-Jégého, S. Grabińského, K. Čapka a E. Basse v dramatizácii Igora Šeba. Divadlo MA pozýva na predvianočné predstavenie, ktoré sa uskutoční v nedeľu 4. decembra.

Každý šlápne vedle / Divadlo MA
Záber z inscenácie Každý šlápne vedle. Foto: Archív Divadla MA

Svetový bestseller s aktuálnym posolstvom

Adresát neznámý, táto inscenácia patrí k „výkladným skriniam“ Divadla MA, a tak nečudo, že si našla miesto aj v atraktívnom predvianočnom programe. Divadlo MA ju uvedie v pondelok 5. decembra 2022. Inscenácie podľa novely vo forme listov medzi dvojicou blízkych priateľov – americkým obchodníkom s umením a jeho niekdajším spoločníkom, ktorý sa z USA vracia do medzivojnového Nemecka. Príbeh o najbližšom priateľstve s nepredvídateľným koncom sa v roku 1939 stal literárnou senzáciou v USA. V tom istom roku sa dostal na zoznam zakázaných kníh nemeckým ríšskym komisárom a doposiaľ je svetovým bestsellerom. A na aktuálnosti netratí. Príbeh o tom, čo sa môže stať ľuďom poblázneným pokrivenou ideológiou je stále aktuálnym. Varuje pred rasizmom, nacionalizmom, xenofóbiou a neznášanlivosťou vo všeobecnej rovine.

Adresát neznámy
Záber z inscenácie Adresát neznámy. Foto: Martin Šimral. Zdroj Archív Divadla MA

Spisovateľku Kathrine Kressmann Taylor najväčšmi desilo, že v Amerike si nikto v roku 1938 neuvedomoval, čo sa v Nemecku deje, a ani to nikoho nezaujímalo. „V ľahostajnosti vidím obrovské nebezpečenstvo, preto som cítila potrebu vytvoriť toto predstavenie v dnešnej dobe,“ hovorí režisérka a riaditeľka Divadla MA, Marianna Arzumanová.

Vianočných 12 mesiačikov prináša aj pražské Divadlo MA

Vo štvrtok 8. a v utorok 13. decembra 2022 bude patriť miesto v kalendári podujatí Divadla MA repríze nedávno premiérovanej rozprávky Zimní kouzlo(ako sme avizovali – pozn. red.). 

Tú tvorcovia humorne zinscenovali podľa predlohy najstaršej zapísanej rozprávky v českých dejinách „O dvanástich mesiačikoch“.

Vianočne ladená hra pobaví tak deti, ako aj dospelých. Ďalší uvedenia naplánovali až na január, a to na 9., 10., 12. a 13. januára 2023.

pražské Divadlo MA / Zimné kúzlo / O dvanástich mesiačikoch
Rozprávka Zimné kúzlo. Foto: Dimitri Goreloff. Zdroj: Archív Divadla MA

O lásku krásnej Isabelly

Divadlo MA siahlo v predvianočnom období aj po komédii. Uvedie inscenáciu Lásky hra osudná podľa bratov Čapkových. Túto hru v premiére uviedli v auguste na „Letní Grébovce s Divadlem MA“, a neskôr aj na scéne Divadla MA (o čom sme vás informovali – pozn. red.). Zakaždým zožala veľký ohlas publika.

Lásky hra osudná / Divadlo MA / Letní Grébovka s Divadlem MA
Záber z hry Lásky hra osudná. Foto: Dimitri Goreloff. Zdroj: Archív Divadla MA

„Lásky hra osudná“ je ohňostrojom pohybu, spevu a pestrofarebných charakterov. A zároveň je aj príbehom s mnohými odbočkami, v ktorom sa súperí o lásku krásnej Isabelly. Domovská scéna sa uvedenia hry dočká už 11. decembra.

Hľadá sa riešenie kríz

Predvianočné Divadlo MA v Prahe prináša aj improvizačné predstavenie „IMPRA: Řešení krize“. Večer sa nesie v znamení improvizácie a prináša predstavenie bez dopredu daného scenára. Stane sa tak už v pondelok 12. decembra. Divadlo publiku sľubuje ideálnu príležitosť zmysluplne využiť čas. Spoločne sa aj s divákmi budú snažiť o nájdenie riešení krízy medzi účinkujúcimi hercami Hannym Firlou a Ondřejom Králom na jednej strane a taktiež divákmi na strane druhej. A to všetko s hudobným sprievodom Nèra Scartche (MYDY). Jedná sa o hosťujúci projekt protagonistov večera, ktorí sú členmi ansámblu Divadla MA.

Reklama
Iveta Škripková Feministické divadlo a jeho slovenská cesta.

Vstupenky na predstavenia zakúpite v sieti GoOut alebo online na webe Divadla MA na adrese www.divadloma.cz. Tu nájdete tiež bližšie informácie o jednotlivých inscenáciách. Vstup na detské predstavenie „Zvířátka a poklad“ je voľný, je však nutná rezervácia miesta.

Foto: Dimitri Goreloff, Martin Šimral / Archív Divadla MA

Zdroj: TS Divadla MA

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Dušková, PR manažérka Divadla MA

Koláž a preklad do slovenčiny: Silvia Mária Petrovits

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam na koncerty sa oplatí ísť

V rubrike Kam za kultúrou pokračujeme aj cez prázdniny. Tentoraz vám prinášame TOP tipy na kultúrne podujatia 29. týždňa roka 2024…

Read More
Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko / Katedrálny organový festival Bratislava / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko

Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Medzinárodné organové festivaly prídu aj do regiónov západného Slovenska. Prinášame detaily o programe a účinkujúcich.

Read More
Translate »