ODPORÚČAME: Jommelliho komorná opera Don Trastullo sa vracia do Záhrady Domu Albrechtovcov. Zaznie koncom augusta

Don Trastullo / Musica aeterna / Kam za kultúrou

V tomto roku slávi svoje 50. jubileum súbor pre starú hudbu - Musica aeterna. Neopomína ani priaznivcov opery a pokračuje v úspešnom projekte Opera aeterna i tentoraz. Už v posledný augustový piatok a v nedeľu - 25. a 27. augusta 2023 uvedie v Záhrade Domu Albrechtovcov reprízu komického intermezza talianskeho skladateľa N. Jommelliho La cantata e disfida di Don Trastullo Don Trastullo, ktorá sa vlani dočkala mimoriadneho úspechu nielen u poslucháčov, ale aj u hudobnej a divadelnej kritiky.

Po piatich úspešných ročníkoch projektu Opera aeterna, ocenených priazňou publika i odbornej verejnosti, Musica aeterna pripravila jeho pokračovanie aj tento rok. Tým je uvedenie reprízy komického intermezza La cantata e disfida di Don Trastullo z pera neapolského barokového skladateľa Niccola  Jommelliho, ktorý naštudoval a ktoré opäť zaznie pod taktovkou umeleckého vedúceho súboru Petra Zajíčka

Musica aeterna
Musica aeterna. Foto: Simona Babjaková

Uvedenie komornej opery je súčasťou 6. ročníka projektu Opera aeterna, za ktorým stojí tohtoročný jubilant – súbor Musica aeterna. K spolupráci si prizvali aj Albrecht Forum, o.z., BKIS a Hlavné mesto Bratislava. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner a Bratislavský samosprávny kraj.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Aeterna / Peter Zajíček / Kam za kultúrou
Musica aeterna jubiluje: o minulosti i plánoch v rozhovore s Petrom Zajíčkom

Práve v “legendárnom” Dome Albrechtovcov na Kapitulskej ulici 1 pred polstoročím, v roku 1973 súbor starej hudby Musica aeterna vznikol. Jeho zakladateľom bol významný slovenský hudobný teoretik, umelec a hudobný pedagóg prof. Ján “Hansi” Albrecht.  V tomto roku jubilujúca Musica aeterna bilancuje už 50 rokov svojej umeleckej činnosti, ktorej je okrem iného súčasťou aj umelecky vzácny a ojedinelý koncertný cyklus Opera aeterna.

Slovenskému publiku prinášajú vzácne a v Bratislave zriedkavo uvádzané opery

Koncerty projektu Opera aeterna majú ambíciu každoročne prispievať k oživeniu kultúrneho života Bratislavy a obohatiť poslucháčov o nevšedný hudobný zážitok výberom objavnej dramaturgie.  Súbor Musica aeterna pravidelne usporadúva komorné operné predstavenia v poučenej resp. autentickej interpretácii na dobových nástrojoch, alebo ich kópiách. Komorná opera ako žáner v historickej hudbe, ponúka mnoho zaujímavých titulov. Z nich viaceré pochádzajú z pera autorov v minulosti pôsobiacich, alebo hraných aj v Prešporku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo / Musica aeterna
Záhrada Domu Albrechtovcov opäť ožije operou. Musica aeterna uvedie Jommelliho dielo Don Trastullo

Don Trastullo zaznamenal divácke ohlasy. Do Záhrady Domu Albrechtovcov sa vracia už koncom augusta

Súbor Musica aeterna opäť siahol po humornom Jommeliho diele v dvoch dejstvách, ktoré práve v slovenskej novodobej premiére uviedli po prvý raz minulý rok v revitalizovanej záhrade Domu Albrechtovcov.

Don Trastullo
Atmosféru umocňuje aj do scény lichotivo zapracovaný priestor Domu Albrechtovcov. Foto: Simona Babjaková

V znamení lásky i milých intríg

Niccola Jommeli dielo skomponoval v roku 1749 pre rímske Teatro della Pace. Dej úsmevného intermezza Don Trastullo má jednoduchú zápletku, príznačnú pre vtedajšiu dobovú prax commedie dell´arte. Pojednáva o láske, komických nedorozumeniach a milo prefíkaných plánoch. Tým je vtipný podvod, ktorý proti starému chvastúňovi zosnuje vydajachtivá bystrá slúžka, zamilovaná do mladého šviháka.

Don Trastullo
Aj keď neprehovorí, všetci jej rozumieme - výborná a jasná kreácia slúžky Renátou Ptačin. Foto: Simona Babjaková

Podarí sa chudobnej, no prešibanej slúžke Arsenii, ženským šarmom prekabátiť zamilovaného šľachtica Trastulla a získať od neho peniaze na svoju svadbu, s milým Giambaronom? Zistí záletný Don Trastullo, že je len figúrkou v plánoch bystrej Arsenie? Dokáže žiarlivý Giambarone ďalej znášať fingovanú milostnú hru svojej milej s chvastúnskym šľachticom? 

Jommelliho intermezzo Don Trastullo je pozoruhodné aj bohatým jazykom. Vyjadrovanie postáv je vtipné, šťavnaté a plné humorných slovných hračiek. Jommelliho hudba je svieža, živá, a vždy schopná podporiť rytmus akcie svojou meniacou sa pulzáciou. Dielo zaznie v hudobnom naštudovaní a pod taktovkou umeleckého vedúceho súboru Petra Zajíčka a v réžii Mariany Luteránovej, presne tak, ako tomu bolo v minulom roku, kedy ho uviedli v novodobej slovenskej premiére.

Don Trastullo
Dona Trastulla stvárni opäť skvelý Martin Babjak.

V hlavných postavách sa taktiež opätovne predstavia sopranistka Lenka Máčiková, barytonista Martin Babjak a tenorista Matúš Šimko.

Don Trastullo
Šarmantná Lenka Máčiková ako Arsenia očarí nielen Dona Trastulla, ale aj šviháka Giambaroneho, ktorý mimoriadne svedčí Matúšovi Šimkovi. Foto: Simona Babjaková

Predstavenia sa uskutočnia 25. a 27. augusta 2023 o 20:00 hod. v Záhrade Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici 1 v Bratislave. V prípade nepriaznivého počasia sa dejiskom operných večerou stane Koncertná sieň Klarisky. Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal https://www.ticketportal.sk/event/Nicoll242-Jommeli-La-cantata-e-disfida-di-Don-Trastullo, alebo hodinu pred každým predstavením v mieste jeho konania (pokiaľ nebude vypredané).

Don Trastullo
Bude to opäť zážitok, ktorý si nesmiete nechať ujsť!

PR článok, Musica aeterna, o.z.

Foto: Simona Babjaková

Zdroj: Musica aeterna, o.z.

Redakciu informovala a fotografie poskytla Eva Slaninková, Musica aeterna, o.z.

*** Správu sme redakčne upravili. (smp) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »