Novinky

Nová dráma 2024 v sobotu finišuje. Prináša trojboj a galavečer

Divadelný ústav / Nová dráma / Dušan Poliščák, Dária Fojtíková Fehérová, Zuzana Kronerová a Vladislava Fekete

Jubilejný ročník divadelného festivalu Nová dráma / New Drama finišuje. Čakajú vás ostatné dve súťažné predstavenia hlavného programu, finálový trojboj i záverečný galavečer. Organizátori však oznámili kozmetické zmeny v mieste konania programu. Pozrite sa, aké festivalové zážitky vás ešte čakajú!

Jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma / New Drama 2024 je v plnom prúde. Od pondelka 13. mája do piatka 17. mája ponúka v hlavnom súťažnom programe 10 zaujímavých inscenácií zo slovenských divadiel. Okrem hlavného programu nechýba ani sekcia fokus, v ktorej predstavilo turecké divadlo. Návštevníkom prichystali aj zaujímavý sprievodný program, ktoré pretkával program jednotlivých dní počas pracovného týždňa a vyvrcholí v sobotu. Okrem zaujímavej medzinárodnej konferencie na tému Filantropie v performatívnom umení to bol už aj masterclass patróna festivalu, nigérijského dramatika a laureáta Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinku. V piatok festivalový program vyvrcholí súťažnou dvojicou. Sobota bude patriť trojboju a slávnostnému galavečeru.

Divadelný program plný zážitkov

Návštevníkov čaká ešte počas piatka finálna dvojica zo súťažnej desiatky v hlavnom programe i sprievodný program. Na ten sa môžete tešiť nielen v piatok, ale tiež v priebehu festivalovej soboty, kedy festival vyvrcholí. Divadelný ústav však oznámil z priestorových dôvodov drobnú zmenu dejiska piatkovej konferencie z ponuky sprievodného programu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!

Druhý deň medzinárodnej konferencie a podujatie Nová dráma – nové impulzy sa zo Štúdia 12 presúvajú do Operného salónika v SND. Od 9:30 hod. v novej budove SND pokračuje druhý deň medzinárodnej konferencie s témou Filantropie v performatívnom umení. Vzápätí po jej skončení na ňu taktiež v Opernom salóniku SND nadväzuje podujatie Nová dráma – nové impulzy. Dá priestor prezentácií zahraničných festivalov a inšpiratívnym stretnutiam, ktoré núkajú nielen nové impulzy, ale aj možnosť kultúrneho obohatenia. Na tomto podujatí napríklad člen medzinárodnej poroty Artur Ghukasyan predstaví arménsky festival HIGH FEST International Performing Arts Festival, ktorého je prezidentom. K slovu sa dostane tiež ďalší úspešný festival, gruzínsky Tbilisi International Festival of Theatre. Prítomným ho priblíži manažérka medzinárodných projektov festivalu Nutsa Burjanadze.

Hlavný program festivalu Nová dráma 2024 priblíži pohľad mužov na nežnejšie pohlavie

Avizované zmeny sa však nedotknú hlavného programu, ktorý vyvrcholí v piatok dvojicou z desiatky súťažných inscenácií o cenu Grand Prix. Piatkový večer ponúkne záverečnú dvojicu predstavení zo súťažnej desiatky. O 17:00 hod. sa v ad: kreatívnom centre FAD STU predstaví Divadlo NUDE s autorskou hrou Michala Beleja Emily. Autor a režisér v ňom nielenže prezentuje životný príbeh americkej sufražetky Emily Davisonovej, ktorá sa v boji za ženské práva vrhla pod kopytá dostihových koní a na následky zranení zomrela. Nastoľuje otázku, kam sme sa ako spoločnosť odvtedy posunuli. 

Emily / Kam za kultúrou / Nová dráma
Emily z dielne Divadla NUDE.

Bez silenej aktualizácie vypovedá o súčasnom potláčaní ľudských práv, diskriminácii a predovšetkým rodovej stereotypizácii. Skúma nerovný boj jednotlivca s nespravodlivosťou, tak veľmi vpitou do fungovania našej spoločnosti. Text prepája biografické momenty aj výroky Davisonovej s osobnými výpoveďami tvorivého tímu, ale napríklad aj citátmi súčasných ženských popových ikon. Inscenácia Emily vizuálne pôsobivo prepája chlad a ošarpanosť priestoru kotolne so žiarivými svetlami, tanečnými piesňami a dômyselnými choreografiami.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024
Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024

Súťažnú desiatku o Grand Prix v piatok 17. mája po 19:30 hod. uzavrie Mestské divadlo Žilina. Stage A4 – Priestoru súčasnej kultúry sa stane dejiskom predstavenia Miklósa Forgácsa – Lilith v réžii Eduarda Kudláča. Dramatik Miklós Forgács spracoval mýtus o Lilith, prvej žene, ktorá sa mužovi odmietla podriadiť a opustila ho skôr, ako mohlo dôjsť k ich spojeniu, a tak sa démonom – zvodkyňou mužov a zlodejkou detí. Autor ho poňal ako východiskovú tému pre svoju rovnomennú divadelnú hru a režisér Eduard Kudláč ju spracoval do video-divadelného projektu. Dvaja mužskí tvorcovia v ňom skúmajú podstatu ženy prostredníctvom troch hercov a troch herečiek. 

Lilith / Kam za kultúrou / Nová dráma / Dotyky a spojenia

V samotnej postave Lilith sa s archetypmi ženy a matky stretáva aj umelkyňa, tvorkyňa vlastnej predstavy o živote (aj divadle), zvedavý a slobodomyseľný tvor. Jej nespútaná existencia sa konfrontuje s realitou dennej prevádzky, čo je zdrojom filozoficko-anekdotických situácií tlmočených cyklickým, repetitívnym básnickým jazykom autora. Inscenácia Lilith je vedecko-fantastický, informačno-poetický a mysticko-realistický diskurz o žene, jej hneve, jedinečnosti aj sebauvedomení.

Sobota patrí trojboju i galavčeru

Hoci organizátori zrušili plánovanú sobotňajšiu diskusiu s dramaturgickou radou, ktorá sa mala konať v Štúdiu 12, nech sa vaša pozornosť sústreďuje na to najzaujímavejšie z programu festivalového záverečného dňa. Zažijete to v priestoroch SND. Práve tam vás v sobotu 18. mája sprievodný program prevedie finálovými textami na podujatí Trojboj i slávnostným ukončením spojeným s odovzdávaním cien. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za kultúrou: 20. týždeň v divadle nielen s Novou drámou
Za kultúrou: 20. týždeň v divadle nielen s Novou drámou

Dejiskom sobotného programu bude SND

Sobotný program tak po novom začne o 15:00 hod. v Modrom salóne Slovenského národného divadla. Stane sa dejiskom Trojboja – inscenovaného čítania trojice finálových textov súťaže Dráma 2023. Do 24. ročníka súťaže DRÁMA bolo prijatých 40 textov, z toho 16 v českom a 24 v slovenskom jazyku. Porota súťaže ocenila a do finále súťaže posunula tri z nich. V abecednom poradí sú to Jana Borsuková s textom Nahá, ďalej Vilém Dubnička s textom České moře aneb Královec na prvním místě a Barbora Rokytová s textom Nějak tě nestíhám. Poradie porotou ocenených textov spoznáme 18. mája 2024 na záverečnom ceremoniáli blížiaceho sa festivalu Nová dráma/New Drama 2024

Galavečer patrí nielen oslave divadla, ale aj festivalovým spomienkam

Festivalový program vyvrcholí, taktiež na pôde Slovenského národného divadla po 19:00 hod., kedy sa dozvieme aj mená laureátov jubilejného ročníka. Slávnostný galavečer bude podľa organizátorov aj oslavou i spomienkou na dve desaťročia tejto súťažnej prehliadky najlepších inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy.

SND
Nová budova SND. Foto: SND

Slávnostné ukončenie festivalu bude sprevádzať nielen odovzdávanie festivalových cien. Dozvieme sa nielen to, kto získa cenu Grand Prix, ktorú udeľuje medzinárodná odborná porota. Rozdajú tiež Ceny študentskej poroty, o ktorej rozhoduje porota zložená z poslucháčov vysokých škôl umenovedných odborov a Ceny bratislavského diváka, o ktorej hlasovaním rozhodujú návštevníci predstavení. Zároveň spoznáme aj poradie víťazných textov súťaže o najlepší dramatický text v českom alebo slovenskom jazyku. Navyše, galavečer, ktorým bude sprevádzať herecká dvojica Lucia Hurajová a Richard Stanke, dotvorí aj talentovaný hudobník Stroon. Program prítomných v Štúdiu Činohry SND prevedie aj spomienkami na 20 rokov s Novou drámou. Tešiť sa môžete aj na slávnostnú prezentáciu novej publikácie Festival Nová dráma/New Drama. Metafora sveta. Dvadsať rokov, ktorá mapuje históriu festivalu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc múzeí a galérií
Noc múzeí a galérií sa blíži. V roku 2024 ho okúsite už v sobotu 18. mája

Foto: Nová dráma, archív Divadla NUDE, Mestského divadla Žilina, SND, titulná foto – Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Lenka Leláková, PR manažérka Divadelného ústavu

*** Posledná aktualizácia: 2024-05-18 (smp) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »