Festival Nová dráma / New Drama 2024 si v stredu spraví krátky výlet aj do Trnavy. V Divadle Jána Palárika sa predstaví zvolenské DJGT s titulom Sme Krajina: Príbeh ľudí, priehrady a času, ktoré tiež zápolí o festivalovú Grand Prix.
Jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma / New Drama 2024 prinesie bohaté divadelné zážitky nielen návštevníkom tohto týždňových festivalových podujatí v Bratislave. V stredu 15. mája 2024 zavíta aj do Trnavy. Vo veľkej sále Divadla Jána Palárika v Trnave sa predstaví jeden z desiatich titulov súťažiacich v hlavnom festivalovom programe o cenu Grand Prix. Titul Sme Krajina : Príbeh ľudí, priehrady a času festivalovému publiku prináša Divadlo Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena. Hru na domovských doskách Zvolenčania uviedli počas 74. divadelnej sezóny 2022/2023, ktorej témou bol DOMOV. Zámer divadelníkov bolo sústrediť sa na témy v blízkom okolí, ktoré majú zároveň celospoločenskú platnosť.
O cenu Grand Prix bojuje ojedinelý projekt
V dramaturgii slovenských divadiel je predstavenie ojedinelým projektom zameraným na ekologické témy. Sme krajina: Príbeh ľudí, priehrady a času rekonštruuje udalosti, ktoré mali viesť k výstavbe priehrady Slatinka. Pripomína jej možné dopady na miestnych obyvateľov a životné prostredie. Diváci sa stávajú svedkami zasadnutí miestneho zastupiteľstva, kde sa striedajú vyjadrenia odborníkov aj esejistické zamyslenia nad zmenami, ktoré spôsobuje človek okolitej krajine v snahe prispôsobiť ju svojim predstavám. Režisérka Petra Tejnorová vytvára aj cez dialóg s odborníkmi pútavú dokumentárnu esej, v ktorej sa tvorcovia zamýšľajú nad premenami krajiny a ľudí, ktorí o nej neraz rozhodujú.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Inscenácia SME KRAJINA: Príbeh ľudí, priehrady a času získala dňa 13. novembra 2023 prestížne ocenenie DOSKY za Mimoriadny počin v činohernom divadle. Dokumentárna inscenácia všestrannej českej režisérky, autorky a performerky Petry Tejnorovej vychádza z vedeckých, dobových materiálov, záznamov diskusií, spomienok pamätníkov i hercov a prináša divákom javiskovú esej o krajine, ktorej sme všetci súčasťou… Unikátna inscenácia skúma a reflektuje environmentálnu problematiku za použitia inovatívnych tvorivých metód vyvíjaného (devised) autorského a kolektívneho divadla.
Sme krajina je dokumentárnym príbehom o pláne postaviť vodné dielo Slatinka
V 50. rokoch minulého storočia štát zverejnil zámer postaviť vodné dielo Slatinka. Priehrade mala ustúpiť dedina s niekoľkými stovkami obyvateľov. Stavba priehrady by však mala mať nielen sociálne, ale aj environmentálne dôsledky. Štvorica hercov a herečiek (Mária Knoppová, Jana Pilzová, Richard Sanitra a Juraj Smutný) vtiahne divákov a diváčky rovno do roku 1995, kedy sa v kultúrnom dome vo Zvolenskej Slatine verejne prejednával investorský zámer stavby a jej dopad na obyvateľov. Inscenácia je hlbokou reflexiou našich vzťahov s prírodou a spoločnosťou. Jej posolstvo nás nabáda k zodpovednosti voči našej krajine a jej budúcnosti.
Krajina je záznam času a čas zaznamenáva aj divadlo. Predstavme si ju ako kalendár – späť ju nevrátime, ale je v nej zapísané všetko, čo sme kedy urobili a aj všetko, čo sa na zemi stalo dávno pred tým, ako sa na nej objavil človek. Môžeme sa zamyslieť, či túto krajinu dokázali tvorcovia preniesť do divadla? Podarilo sa tvorcom na divadelné dosky preniesť aj časy, keď sa hýbali tektonické dosky a formoval svet vrátane sopečnou činnosťou vyformovanej zvolenskej oblasti? Odpovie aj na otázku, akým do krajiny vstupuje človek a ako ju chce ovládnuť a skrotiť?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
To všetko je možné pozorovať na osude Slatinky: vodného diela, dedinky i riečky. Slatinka je ekologický, ale hlavne spoločensko-politický odraz toho, ako žijeme. Je to sedem desiatok rokov hľadania, nachádzania a strácania, je to dráma občianskej zodpovednosti individuálnych osudov, dráma rieky a jej údolia.
Pri súčasných deklarovaných úvahách o obnove plánov na výstavbu Slatinky nadobúda táto téma ešte aktuálnejší rámec. Cesta k pochopeniu sa navzájom a ekosystému, ktorý nás obklopuje, vedie cez neustále diskusie. Tie však neraz evokujú geologický a ekologický reliéf krajiny, ale veľa hovoria aj o charaktere ľudí, ktorí v nej žijú.
—
Foto: Vanda Mesiariková / archív DJP Trnava a DJGT Zvolen, Nová dráma
Zdroj: Divadelný ústav, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, festival Nová dráma / New Drama 2024