Novinky

Noc divadiel v banskobystrickej Štátnej opere

Štátna opera

Tretia novembrová sobota patrí už tradične kultúrnemu podujatiu európskeho významu. Tým je Noc divadiel. Jeho úlohou je prezentovať divadlá netradičným spôsobom, predstaviť ich divákom v novom svetle či poodhaliť kúsok zákulisia. Tento rok sa na celom Slovensku uskutoční 18. novembra.

Štátna opera prežíva sezónu 2023/2024 v duchu osláv 65. výročia svojho založenia. Pre Noc divadiel tentokrát pripravila spomienkový večer venovaný významnej banskobystrickej sólistke Dagmar Rohovej Boksovej.

Rohová / Noc divadiel / Štátna opera

Pocta dive

Dagmar Rohová patrí k zakladateľskej generácii banskobystrickej opernej scény, ktorej ostala verná po zvyšok jej speváckej kariéry. Počas svojho pôsobenia tu stvárnila približne 80 rôznych postáv. Bola opernou divou s neprehliadnuteľným šarmom, javiskovou charizmou a nezlomnou profesionalitou. Prežila neľahké začiatky rozvoja operného umenia v Banskej Bystrici, jeho výšiny aj pády. V divákoch zanechala svojím účinkovaním trvalú stopu. Pri príležitosti jej nedožitých 90. narodenín sa uskutoční komorné podujatie, v ktorom na ňu zaspomínajú jej kolegovia, žiaci a priatelia, ktorí sa v kruhu priaznivcov opery poohliadnu za spoločnými zážitkami. V programe zaspievajú sólistky tunajšej opernej scény árie z jej repertoára. Medzi hudobnými hosťami sú Božena Fresserová, Mária Tomanová, Ján Zemko, Oľga Hromadová, Terézia Kružliaková, Patrícia Malovec, Katarína Procházková a Martin Popovič. Piesne zaznejú v klavírnom sprievode Martiny Svitkovej a za sprievodného slova Šimona Svitoka. Zaznejú tiež archívne nahrávky a budú prezentované fotografie z jej viac ako 30-ročného pôsobenia. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc divadiel 2023 / Kam za kultúrou
Noc divadiel 2023 už v sobotu 18. novembra: prinášame veľký prehľad

TS, Štátna opera, www.stateopera.sk

Zdroj: Štátna opera 

Posledná aktualizácia: 2023-11-16 (adm)

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Divadlo

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Read More
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Translate »