Noc divadiel v banskobystrickej Štátnej opere

Štátna opera

Tretia novembrová sobota patrí už tradične kultúrnemu podujatiu európskeho významu. Tým je Noc divadiel. Jeho úlohou je prezentovať divadlá netradičným spôsobom, predstaviť ich divákom v novom svetle či poodhaliť kúsok zákulisia. Tento rok sa na celom Slovensku uskutoční 18. novembra.

Štátna opera prežíva sezónu 2023/2024 v duchu osláv 65. výročia svojho založenia. Pre Noc divadiel tentokrát pripravila spomienkový večer venovaný významnej banskobystrickej sólistke Dagmar Rohovej Boksovej.

Rohová / Noc divadiel / Štátna opera

Pocta dive

Dagmar Rohová patrí k zakladateľskej generácii banskobystrickej opernej scény, ktorej ostala verná po zvyšok jej speváckej kariéry. Počas svojho pôsobenia tu stvárnila približne 80 rôznych postáv. Bola opernou divou s neprehliadnuteľným šarmom, javiskovou charizmou a nezlomnou profesionalitou. Prežila neľahké začiatky rozvoja operného umenia v Banskej Bystrici, jeho výšiny aj pády. V divákoch zanechala svojím účinkovaním trvalú stopu. Pri príležitosti jej nedožitých 90. narodenín sa uskutoční komorné podujatie, v ktorom na ňu zaspomínajú jej kolegovia, žiaci a priatelia, ktorí sa v kruhu priaznivcov opery poohliadnu za spoločnými zážitkami. V programe zaspievajú sólistky tunajšej opernej scény árie z jej repertoára. Medzi hudobnými hosťami sú Božena Fresserová, Mária Tomanová, Ján Zemko, Oľga Hromadová, Terézia Kružliaková, Patrícia Malovec, Katarína Procházková a Martin Popovič. Piesne zaznejú v klavírnom sprievode Martiny Svitkovej a za sprievodného slova Šimona Svitoka. Zaznejú tiež archívne nahrávky a budú prezentované fotografie z jej viac ako 30-ročného pôsobenia. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc divadiel 2023 / Kam za kultúrou
Noc divadiel 2023 už v sobotu 18. novembra: prinášame veľký prehľad

TS, Štátna opera, www.stateopera.sk

Zdroj: Štátna opera 

Posledná aktualizácia: 2023-11-16 (adm)

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »