Novinky

Na divadlo pod holým nebom pozýva už od dnešného večera Letní Grébovka s Divadlom MA

Divadlo MA uvedie v auguste premiéru i ďalšie inscenácie na Letnom divadle v Grébovce

Dvadsiatka romantických večerov pod šírou letnou oblohou v pôvabnom prostredí evokujúcim taliansky Rím… Tieto a množstvo ďalších výnimočných zážitkov sľubuje v druhej polovici letných prázdnin podujatie s názvom Letní Grébovka s Divadlem MA. Obľúbený projekt komornej divadelnej scény sídliacim na adrese Žitná 41 v Prahe sa už štvrtým rokom chystá od dnes, 31. júla až do 25. augustom 2023 usadiť v prostredí novorenesančnej grotty v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech.

Slávny zvodca Don Giovanni, komediálne postavy Harlekýn či Kolombína, členovia jednej anglickej šľachtickej rodiny alebo taktiež reálne postavy z obdobia 2. svetovej vojny. Títo všetci budú v druhej polovici prázdnin protagonistami Letnej Grébovky s Divadlom MA. Open air projekt pražského komorného divadelného súboru sa pre veľký úspech z minulých rokov už štvrtý raz usadí v prekrásnom exteriéri novorenesančnej Grotty v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech, aby potešil i pobavil svoje publikum v termíne od 31. júla do 25. augusta 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Grotta / Divadlo MA / Buenos Aires / Letní Grébovka s Divadlem MA
Letní Grébovka s Divadlem MA v auguste pozýva na 20 divadelných večerov pod šírym nebom

Stálych i práve okoloidúcich divákov poteší Letní Grébovka s Divadlem MA známymi inscenáciami zo svojho repertoáru i jednou premiérou. Podujatie začína už dnes o 20:00 hod. večer. Milovníci letného divadla si tak toho roku užijú celkom novú činohru Don Giovanni: Génius či zločinec? Práve tento premiérový titul je horúcim želiezkom v ohni letného divadla. Tvorcovia ním pripomenú slávny príbeh prostopášneho zvodcu, a zároveň podnikne psychologickú sondu tejto postavy. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 31. kalendárny týždeň roka 2023
Kam za kultúrou? Tipy pre 31. kalendárny týždeň roka 2023

Na programe ďalej budú stále a divácky obľúbené inscenácie Divadla MA. Chýbať nebude ani minuloročná premiéra Lásky hry osudné bratov Čapkovcov v štýlu commedia dell’arte. Lákadlom sú aj predstavenia Adresát neznámý s bohatou festivalovou históriou, originálna absurdná komédia Polyfonie.Čechov.cz či divácky úspešná anglická psychologická detektívka Zakopaný pes. Svoje miesto v programe majú aj autorské hudobno-dramatické predstavenie Gramofon ocenené v zahraničí a populárna stálica v repertoáru, non-verbálna dráma Buenos Aires, vystupte!

Článok pokračuje pod reklamou

Letní Grébovka ponúkne aj očakávanú premiéru

Niet nič bohatšie, plnšie a rozmanitejšie než vzťah medzi mužom a ženou. Dokážete si predstaviť človeka, ktorý by položil život za silný a opravdivý milostný okamžik? Koľko takých ľudí existuje a aké úskalia prináša stretnutie s nimi? Kto je Don Giovanni? Génius, či zločinec? Tieto a mnohé ďalšie otázky sa pokúsi zodpovedať posledná hra Divadla MA, s názvom priam pozývajúcim k zamysleniu – Don Giovanni: Génius či zločinec? Pripomenie slávny príbeh prostopášneho zvodcu Dona Giovanniho či Dona Juana v iných krajinách. Ten historicky oplýva takou obľubou, že sa stal inšpiráciou veľkým majstrom svojho remesla, akými boli Moliér, Puškin či Mozart. V spracovaní Marianny Arzumanovej Don Giovanni nie je zlodej, ale nadaný človek, básnik.

Poslednú dobu ma viac a viac zaujíma podstata geniality na jednej strane a ľudskej závisti na strane druhej. Ako žije človek, ktorý chápe, že niekto iný má väčší talent či dar než on? Dokáže väčšina rozumieť jednotlivcovi? A ak je každý schopný oceniť dar iného človeka a zmieriť sa s tým, že nepatrí zrovna jemu? Sú úprimnosť, otvorenosť a emotívnosť darom, či prekliatím? Myslím si, že byť úprimným a otvoreným bude vždy veľmi nebezpečné. Čoho by sa to netýkalo: politiky, lásky či umenia. Ale paradoxne len tým, kto sú úprimní, patrí večnosť…,“ zamýšľa sa nad charakterom „svojho“ Dona Giovanniho Marianna Arzumanová. Je režisérkou a riaditeľkou Divadla MA, sídliaceho na Žitnej ulici 41. Tento jej poslední počin bude možné v Grottě navštíviť v týždni od 7. do 11. augusta.

Program štartuje už dnes

Letné divadlo otvorí vôbec prvá a stále obľúbená inscenácia Divadla MA, Buenos Aires, vystupte!, ktorá rýchle odštartovala úspech súboru. Hra je non-verbálna, a preto priateľská aj k zahraničným turistom. Aké to je opustiť rodnú zem a emigrovať? Na divákov čaká púť naprieč dejinami, kultúrami a národnosťami s hudbou v majstrovskom podaní Jevgenija Kissina či z pera Astora Piazzolu. Hrať sa bude dnes, 31. júla a 1. augusta.

Letní Grébovka aj o absurdite medziľudských vzťahov s prizmou Čechova

Je až k smiechu, absurdné, ako sa ľudia navzájom neposlúchajú. Od prvej chemickej reakcii medzi partnermi, cez prvú neveru, a dokonca ani po smrti si nerozumejú. Čechov je nemilosrdný a z takejto ľudskej polyfónie sa vysmieva. Je neprekonateľným psychológom a nadčasovým autorom. Polyfonie.Čechov.cz obsahuje známe Čechovove jednoaktovky a preložené menej známe poviedky. Letná Grébovka ich zažije 2. a 3. augusta 2023.

O vzťahoch i rasizme

Ďalším titulom na Letnej Grébovke je Gramofon, ktorý spája činohru, hudobné a nonverbálne divadlo a vypovedá o skutočnom príbehu vzťahu medzi židovskou väzenkyňou koncentračného tábora a nemeckým dozorcom. Rozprávka o kúzelných hebrejských písmenkách zo starého gramofónu a sile a múdrosti v nich obsiahnutých, stelesňuje myšlienku slobody ľudskej mysle v jej najvyššom prejave. Všetky piesne sa spievajú v jidiš a zaznejú v sprievode hudobného tria. Predstavenie sa uskutoční v anglickom znení, a to 4. augusta.

Tešiť sa môžete aj na úspešnú premiéru  minuloročného vydania letného divadla jednoaktová hra bratov Čapkovcov, Lásky hra osudná. Je ohňostrojom pohybu, spevu a pestrofarebných charakterov, príbehem s mnohými odbočkami, v ktorom sa súperí o lásku krásnej Isabelly. Čo sa ale skrýva za farebnými maskami? Jednoaktová hra bratov Čapkovcov, inšpirovaná commedií dell’arte, sa stáva v podaní súboru Divadla MA taktiež sebaironickou spoveďou umelcov. Svoj úspech si inscenácia iste zopakuje v priestranstve Grotty počas týždňa od 14. do 18. augusta 2023.

Detektívka z prostredia šľachty

Zakopaný pes je psychologická detektívka z prostredia anglickej šľachtickej spoločnosti. Všetky postavy sú členmi rodiny, a zároveň spoločníkmi v jednej firme. Na prvý pohľad to môže pôsobiť ako kruh milujúcich sa ľudí, ale počas 75 minút táto predstava pred zrakmi divákov mizne. Počas  neočakávaného, náhodného domáceho vyšetrovania sa zisťujú strašné detaily. Ako celá zápletka dopadne, sa diváci dozvedia na predstaveniach 21., 22. a 25. augusta 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Grace Kelly Pss of Monaco
Grace Kelly - kňažná ruží

Silný príbeh o priateľstve i o tom, aká mocná vie byť viera v pokrivenú ideológiu, to je Adresát neznámý. Inscenácia podľa novely vo forme listov medzi dvoma blízkymi priateľmi, americkým obchodníkom s umením a jeho niekdajším spoločníkom, ktorý sa z USA vracia do medzivojnového Nemecka, je pretkaná radou peripetií. Príbeh je nadčasovým varovaním pred rasizmom, nacionalizmom a neznášanlivosťou obecne, aktuálnymi aj v tejto dobe. Pozrieť si ho môžete 23. a 24. augusta 2023.

Vstupenky v rôznych cenových kategóriách si môžete zakúpiť v predpredajovej sieti GoOut alebo na mieste. Hrá sa vo všedné dni vždy od 20 hod. Umelecký patronát nad udalosťou drží celosvetovo uznávaný klavirista Jevgenij Kissin, rezident Prahy 2 a patrón Divadla MA. Projekt sa uskutoční s podporou Městské části Prahy 2 a Nadácie život umelca. Ďalšie informácie o programe a divadle nájdete na www.divadloma.cz alebo v udalosti na Facebooku.

PR článok, Divadlo MA

Zdroj: Divadlo MA

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Barbora Hajná, PR manažérka Divadla MA.

Správu sme redakčne upravili. (red) Posledná aktualizácia: 2023-08-11 (adm)

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »