Dlhoročný člen hereckého súboru Divadla Nová scéna - Ján Mistrík - dnes oslavuje okrúhle jubileum. 3. augusta 2022 sa dožíva 80 rokov. Okrem rodiny a priateľov sa k početným gratulantom pripája vedenie Divadla Nová scéna i jeho hereckí kolegovia.
Dlhoročný člen hereckého súboru Divadla Nová scéna – Ján Mistrík si zamiloval divadlo už v detstve Na divadelných doskách sa ocitol už ako 6-ročný chlapec. Počas svojej hereckej kariéry stvárnil množstvo dramatických i komických postáv v divadle, televízii, filme, rozhlase i dabingu.
Medzi gratulantmi je aj vedenie Divadla Nová scéna
Ku gratulantom sa pripája aj vedenie Divadla Nová scéna. Generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová: „Leto je čas, keď aj múzy stíchnu a brány divadiel sa zatvárajú. Herci vystúpia zo svojich postáv, ale nie z míľnikov ich osobného života. V čase divadelných prázdnin jeden z našich dlhoročných kolegov, herecká legenda, oslavuje svoje životné jubileum. Vážený pán Mistrík, milý Puco, prajem Vám, aby Vás zdravie, vitalita a životný optimizmus naďalej sprevádzali životom a aby Vám divadelné postavy, do ktorých sa v Divadle Nová scéna už takmer 50 rokov “prezliekate”, prinášali radosť nielen z divadelného, ale aj osobného života. Živio.“
"Tak živio, milý Puco!"
„Prvýkrát som sa s Tebou stretol v roku 1962 na prijímacích skúškach na VŠMU. Ja ako adept herectva a ty už ako poslucháč 3. ročníka. Bol si „očumovať“, ako i tvoji spolužiaci, eventuálnych budúcich mladších kolegov. Vtedy som ešte netušil, že ma prijmú a už vôbec som nemyslel na to, že by sme raz mohli byť kolegovia. A dokonca v jednom divadle. Dnes som rád, že je tomu tak. Žiť a tvoriť popri persóne, ktorú si vážim nielen ako umelca, ale i ako človeka. Čo Ti dnes zaželať? Hlavne zdravie, lebo to nie je v Tvojich rukách. Ale to ostatné, vďaka Tvojmu optimistickému postoju k životu a pokornej službe Thálii a divákom, už dávno máš. Tak živio, milý Puco….,“ pripája svoje blahoželanie umelecký riaditeľ Divadla Nová scéna Karol Čálik.
Ján Mistrík - životopis
Ján Mistrík sa narodil 3. augusta 1942 v Bratislave. Už ako dieťa spolu so starším bratom Ivanom vystupovali v SND. Po prvýkrát sa na divadelné dosky postavil ako 6-ročný v inscenácii Rok na dedine, 1948. Neskôr ako 10-ročný si zahral na Novej scéne Zajaca v rozprávke Červená Karkulka.
Zo silnej hereckej generácie
Ako šestnásťročný mladík odišiel z 11ročenky po konflikte s triedou učiteľkou a pracoval v pivovare Stein, aj pri stavbe priehrady v Krušných horách. Následne mohol nastúpiť v roku 1958 do Dedinského divadla v Spišskej Novej Vsi.
O rok neskôr začal študovať herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u profesora Janka Borodáča. Jeho spolužiakmi boli napr. Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Jela Bučková, Elena Galanová, Viola Thiringová, Dušan Lenci či Dušan Skokan.
Pôsobil aj v divadlách vo Zvolene či v Martine
Po absolutóriu v roku 1963 nastúpil do zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Tu si zahral napr. v inscenáciách ako Drak je drak (Hlúpy Jano), Vytetovaná ruža (Jack Hunter) alebo Ženský zákon (Miško).
Po dvojročnom pôsobení vo Vojenskom umeleckom súbore odohral šesť sezón v Divadle SNP Martin. Tam stvárnil viaceré dramatické charaktery: Biff (Smrť obchodného cestujúceho, 1967), Aľoška (Na dne, 1967), Artúr (Tango, 1969), Christian (Cyrano z Bergeraku, 1972) či Vlas (Letní hostia, 1972). Zahral si ich pod vedením režisérov Miloša Pietora, Ivana Petrovického, Stana Párnického, Ľubomíra Vajdičku, či hosťujúceho Petra Scherhaufera.
Prelomový rok
Rok 1968 bol prelomový aj v jeho živote. Za rozhlasové vysielanie z tajných krytov civilnej ochrany počas okupácie Československa sa dostal do nemilosti komunistov. Nemohol sa tak naplno uplatniť vo svojom hereckom povolaní. Preto odišiel do Bratislavy, kde sa v roku 1973 dostal do Poetického súboru Novej scény. V ňom stvárnil mnohé významné postavy ako napr. Jesse Mahoney (Muž ako muž, 1975), Michal (Hájnikova žena, 1976), Trivelin (Lásky hra osudná, 1977), Aigistos (Elektra, 1978), Alain (Škola žien, 1981), Karol IV. (Jánošík podľa Vivaldiho, 1983).
Divadlu Nová scéna je Ján Mistrík verný dodnes
Od r. 1991 bol členom Činohry Novej scény a od roku 1999 doteraz je členom jej hudobno-dramatického súboru.
Z jeho novších hereckých úloh spomeňme postavu Otca Zobara v muzikáli Cigáni idú do neba, Brasseta v komédii Charleyho teta, Pierra Bauchardona v muzikáli Mata Hari, Harryho Dangla v komédii Sluha dvoch šéfov či Spritzera v muzikáli Hairspray.
Na doskách Divadla Nová scéna sa predstavil tiež ako Voltaire v muzikáli Madame de Pompadour.
Za postavu Voltaira v muzikáli Madame de Pompadour získal v roku 2016 na medzinárodnom muzikálovom festivale v Južnej Kórei cenu za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej postave.
V súčasnosti ho diváci môžu vidieť v muzikáloch Jánošík (Dobšinský) a The Bodyguard (Ray Court). O novinke minulej sezóny, muzikáli The Bodyguard sa viac dočítate TU. Budúca divadelná sezóna (2022/2023) bude jeho 49. sezónou v Divadle Nová scéna.
Predstavil sa aj vo filme. Pôsobí v rozhlase i v dabingu
Ján Mistrík hral vo viacerých filmoch ako napr. Kto si bez viny (hlavná postava Vinca Šarközyho.), Letokruhy, Do zbrane, kuruci!, Kočka, Vrchárska balada či Cirkus v cirkuse. Účinkoval tiež v celom rade televíznych inscenácií ako napr. Dva životy, Divný Janko, Mário a kúzelník, Americká tragédia, Drotárskym chodníkom. Zahral si aj v mnohých televíznych seriáloch (Miesto v dome, 39 stupňov v tieni, Straty a nálezy). Ján Mistrík pôsobí dlhé roky v rozhlase, kde začal pracovať už počas štúdia na VŠMU. Do pamäti poslucháčov sa zapísal ako Michal Bielik z kultového rozhlasového seriálu Čo nového, Bielikovci?, ktorý sa vysielal od marca 1974 až do konca februára 1990. Jeho výrazný hlas je známy aj z dabingu. Venuje sa tiež prednesu poézie.
Udržiava sa vo fyzickej kondičke
Ján Mistrík má tri dcéry, 5 vnúčat a 1 pravnúča. Je mladším bratom tragicky zosnulého herca Ivana Mistríka. Na svet sa však napriek viacerým ťažkým obdobiam vo svojom živote pozerá optimisticky. Výbornú fyzickú kondíciu si udržiava športom, posledné štyri desaťročia pravidelným denným hraním tenisu. Vždy o pol ôsmej ráno (v lete i zime) zájde na kurt pri Zváračskom ústave a keď náhodou nemá parťáka, zahrá si sám o stenu, nakráča okolo kurtu štyri kilometre a tak sa začína jeho deň.
*** Z redakcie Art & History Magazine želáme pánovi Jánovi Mistríkovi všetko najlepšie k narodeninám! ***
PR článok
Zdroj: Divadlo Nová scéna
Foto: Ctibor Bachratý, Petra Bošanská, Zdenko Hanout
Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS