Obľúbený herec Ján Mistrík dnes slávi okrúhle narodeniny

07 Ján Mistrík foto Petra Bošanská 220

Dlhoročný člen hereckého súboru Divadla Nová scéna - Ján Mistrík - dnes oslavuje okrúhle jubileum. 3. augusta 2022 sa dožíva 80 rokov. Okrem rodiny a priateľov sa k početným gratulantom pripája vedenie Divadla Nová scéna i jeho hereckí kolegovia.

Dlhoročný člen hereckého súboru Divadla Nová scéna Ján Mistrík si zamiloval divadlo už v detstve Na divadelných doskách sa ocitol už ako 6-ročný chlapec. Počas svojej hereckej kariéry stvárnil množstvo dramatických i komických postáv v divadle, televízii, filme, rozhlase i dabingu.

Ján Mistrík vo filme Ema a Smrtehlav
Ján Mistrík počas nakrúcania filmu Ema a Smrtihlav režisérky Ivety Grófovej. Film sa nakrúca podľa novely i scenára Petra Krištúfka. Zdroj: Zuzka Mistríková

Medzi gratulantmi je aj vedenie Divadla Nová scéna

Ku gratulantom sa pripája aj vedenie Divadla Nová scéna. Generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová:Leto je čas, keď aj múzy stíchnu a brány divadiel sa zatvárajú. Herci vystúpia zo svojich postáv, ale nie z míľnikov ich osobného života. V čase divadelných prázdnin jeden z našich dlhoročných kolegov, herecká legenda, oslavuje svoje životné jubileum. Vážený pán Mistrík, milý Puco, prajem Vám, aby Vás zdravie, vitalita a životný optimizmus naďalej sprevádzali životom a aby Vám divadelné postavy, do ktorých sa v Divadle Nová scéna už takmer 50 rokov “prezliekate”, prinášali radosť nielen z divadelného, ale aj osobného života. Živio.

06 Ján Mistrík, foto Petra Bošanská 205
Ján Mistrík. Foto: Petra Bošanská

"Tak živio, milý Puco!"

Prvýkrát som sa s Tebou stretol v roku 1962 na prijímacích skúškach na VŠMU. Ja ako adept herectva a ty už ako poslucháč 3. ročníka. Bol si „očumovať“, ako i tvoji spolužiaci, eventuálnych budúcich mladších kolegov. Vtedy som ešte netušil, že ma prijmú a už vôbec som nemyslel na to, že by sme raz mohli byť kolegovia. A dokonca v jednom divadle. Dnes som rád, že je tomu tak. Žiť a tvoriť popri persóne, ktorú si vážim nielen ako umelca, ale i ako človeka. Čo Ti  dnes zaželať? Hlavne zdravie, lebo to nie je v Tvojich rukách. Ale to ostatné, vďaka Tvojmu optimistickému postoju k životu a pokornej službe Thálii a divákom, už dávno máš. Tak živio, milý Puco….,“ pripája svoje blahoželanie umelecký riaditeľ Divadla Nová scéna Karol Čálik.

Ján Mistrík - životopis

Ján Mistrík sa narodil 3. augusta 1942 v Bratislave. Už ako dieťa spolu so starším bratom Ivanom vystupovali v SND. Po prvýkrát sa na divadelné dosky postavil ako 6-ročný v inscenácii Rok na dedine, 1948. Neskôr ako 10-ročný si zahral na Novej scéne Zajaca v rozprávke Červená Karkulka.

Rok na dedine / SND
Inscenácia Rok na dedine v SND (1948). Ján Mistrík je tretí zľava dole, za ním jeho brat Ivan, úplne vpravo Leopold Haverl.
Červená Karkulka / Nová scéna
Červená Karkulka v Divadle Nová scéna (1952). Ján Mistrík je tretí sprava.

Zo silnej hereckej generácie

mladý Ján Mistrík

Ako šestnásťročný mladík odišiel z 11ročenky po konflikte s triedou učiteľkou a pracoval v pivovare Stein, aj pri stavbe priehrady v Krušných horách. Následne mohol nastúpiť v roku 1958 do Dedinského divadla v Spišskej Novej Vsi.

O rok neskôr začal študovať herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u profesora Janka Borodáča. Jeho spolužiakmi boli napr. Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Jela Bučková, Elena Galanová, Viola Thiringová, Dušan Lenci či Dušan Skokan.

Pôsobil aj v divadlách vo Zvolene či v Martine

Po absolutóriu v roku 1963 nastúpil do zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Tu si zahral napr. v inscenáciách ako Drak je drak (Hlúpy Jano), Vytetovaná ruža (Jack Hunter) alebo Ženský zákon (Miško).

Po dvojročnom pôsobení vo Vojenskom umeleckom súbore odohral šesť sezón v Divadle SNP Martin. Tam stvárnil viaceré dramatické charaktery: Biff (Smrť obchodného cestujúceho, 1967), Aľoška (Na dne, 1967), Artúr (Tango, 1969), Christian (Cyrano z Bergeraku, 1972) či Vlas (Letní hostia, 1972). Zahral si ich pod vedením režisérov Miloša Pietora, Ivana Petrovického, Stana Párnického, Ľubomíra Vajdičku, či hosťujúceho Petra Scherhaufera.

Prelomový rok

Rok 1968 bol prelomový aj v jeho živote. Za rozhlasové vysielanie z tajných krytov civilnej ochrany počas okupácie Československa sa dostal do nemilosti komunistov. Nemohol sa tak naplno uplatniť vo svojom hereckom povolaní. Preto odišiel do Bratislavy, kde sa v roku 1973 dostal do Poetického súboru Novej scény. V ňom stvárnil mnohé významné postavy ako napr. Jesse Mahoney (Muž ako muž, 1975), Michal (Hájnikova žena, 1976), Trivelin (Lásky hra osudná, 1977), Aigistos (Elektra, 1978), Alain (Škola žien, 1981), Karol IV. (Jánošík podľa Vivaldiho, 1983).

Muž ako muž / Ján Mistrík
Ján Mistrík ako Jesse Mahoney v hre Muž ako muž.

Divadlu Nová scéna je Ján Mistrík verný dodnes

Od r. 1991 bol členom Činohry Novej scény a od roku 1999 doteraz je členom jej hudobno-dramatického súboru.

Mata Hari / DNS
Ivan Mistrík so Sisou Sklovskou v muzikáli Mata Hari. Foto: Ctibor Bachratý

Z jeho novších hereckých úloh spomeňme postavu Otca Zobara v muzikáli Cigáni idú do neba, Brasseta v komédii Charleyho teta, Pierra Bauchardona v muzikáli Mata Hari, Harryho Dangla  v komédii Sluha dvoch šéfov či Spritzera v muzikáli Hairspray.

Na doskách Divadla Nová scéna sa predstavil tiež ako Voltaire v muzikáli Madame de Pompadour.

Madame de Pompadour / DNS

Za postavu Voltaira v muzikáli Madame de Pompadour získal v roku 2016 na medzinárodnom muzikálovom festivale v Južnej Kórei cenu za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej postave.

Madame de Pompadour / DIMF Južná Kórea 2016

V súčasnosti ho diváci môžu vidieť v muzikáloch Jánošík (Dobšinský) a The Bodyguard (Ray Court). O novinke minulej sezóny, muzikáli The Bodyguard sa viac dočítate TU. Budúca divadelná sezóna (2022/2023) bude jeho 49. sezónou v Divadle Nová scéna.

Predstavil sa aj vo filme. Pôsobí v rozhlase i v dabingu

Ján Mistrík hral vo viacerých filmoch ako napr. Kto si bez viny (hlavná postava Vinca Šarközyho.), Letokruhy, Do zbrane, kuruci!, Kočka, Vrchárska balada či Cirkus v cirkuse. Účinkoval tiež v celom rade televíznych inscenácií ako napr. Dva životy, Divný Janko, Mário a kúzelník, Americká tragédia, Drotárskym chodníkom. Zahral si aj  v mnohých televíznych  seriáloch (Miesto v dome, 39 stupňov v tieni, Straty a nálezy). Ján Mistrík pôsobí dlhé roky v rozhlase, kde začal pracovať už počas štúdia na VŠMU. Do pamäti poslucháčov sa zapísal ako Michal Bielik z kultového rozhlasového seriálu Čo nového, Bielikovci?, ktorý sa vysielal od marca 1974 až do konca februára 1990. Jeho výrazný hlas je známy aj z dabingu. Venuje sa tiež prednesu poézie.

Udržiava sa vo fyzickej kondičke

Ján Mistrík má tri dcéry, 5 vnúčat a 1 pravnúča. Je mladším bratom tragicky zosnulého herca Ivana Mistríka. Na svet sa však napriek viacerým ťažkým obdobiam vo svojom živote pozerá optimisticky. Výbornú fyzickú kondíciu si udržiava športom, posledné štyri desaťročia pravidelným denným hraním tenisu. Vždy o pol ôsmej ráno (v lete i zime) zájde na kurt pri Zváračskom ústave a keď náhodou nemá parťáka, zahrá si sám o stenu, nakráča okolo kurtu štyri kilometre a tak sa začína jeho deň.

*** Z redakcie Art & History Magazine želáme pánovi Jánovi Mistríkovi všetko najlepšie k narodeninám! ***

PR článok

Zdroj: Divadlo Nová scéna

Foto: Ctibor Bachratý, Petra Bošanská, Zdenko Hanout

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »