Novinky

DJGT vo Zvolene už dnes s premiérou. Uvádza satirickú hru Verná nevera

DJGT

Do repertoáru Divadla J. G. Tajovského pribudne už dnes piata novinka 75. sezóny. Bude to satirická hra s prvkami commedie dell´arte Verná nevera z pera Jozefa Mokoša. DJGT vo Zvolene ju uvedie v rámci jubilejného ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské.

Do repertoáru Divadla J. G. Tajovského pribudne piata novinka 75. sezóny v duchu motta LEGENDY. Je ňou satirická hra s prvkami commedie dell´arte Verná nevera z pera Jozefa Mokoša. Originálny básnik, dramatik, dramaturg, režisér a pedagóg je divadelnou legendou. Vo svojich hrách, a Vernú neveru nevynímajúc, výrazne uplatňuje princíp hravosti. Komická zápletka repertoárovej novinky DJGT vo Zvolene sa vytvára okolo príbehu atraktívnej miestodržiteľovej vdovy. O ňu sa uchádza rad nápadníkov. Jozef Mokoš v hre uplatnil princíp divadla v divadle. Medzi typické postavy komédie, ako sú Capitano, Pantalone alebo Arlecchino, dopísal aj príliš horlivého Strážneho anjela alebo prekvapivo filantropickú  Ľahkú ženu. Premiéra hry Verná nevera sa koná už dnes, v piatok 7. júna 2024 večer ako uvádzame aj v divadelných tipoch aktuálneho vydania výberovky Kam za kultúrou. Uskutoční sa, ako tradícia velí, na úvod festivalu Zámocké hry zvolenské.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií

Pocta tradičnému ľudovému divadlu

Aktuálna doba Vernej nevery je poctou tradičnému ľudovému a pouličnému divadlu. Čerstvú úpravu, scénografiu a réžiu Vernej nevery pripravil umelecký šéf Peter Palik, ktorý princípy hravosti a absurdity pretavil do ďalších zložiek inscenácie. Príprava a výroba scénických dekorácií vychádzala z princípov platformy DJGT Zelená scéna. Boli pri tom použité recyklovateľné materiály, akcent bol na udržateľnosti, upcyklovaní elementov predchádzajúcich scén a tiež na podpore lokálnych produktov (Prvý zvolenský pivovar Vŕšky).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské má 50 rokov. Začína sa už tento týždeň
Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské má 50 rokov. Začína sa už tento týždeň

Eva Farkašová v duchu konceptu navrhla štylizované kostýmy ako istú esenciu divadelnosti. Nácvik akrobatických a žonglérskych výstupov po prvýkrát v DJGT mal na starosti Filip Hajduk. Inscenačný tím ešte tvorí hudobník a pesničkár Martin Geišberg, ktorý tiež trefne podporil hravú atmosféru predstavenia.

Komické momenty aj pesničky naživo

Diváci sa môžu tešiť na komické momenty i slovné a situačné gagy. Okorenia ich pikantné pesničky, ktoré sú interpretované naživo. Komediálnu divadelnú skupinu, ktorá s patričným zmyslom pre improvizáciu predvedie divákom „prastarý príbeh, ktorý prežil všetky spoločnosti a určite prežije aj túto našu“ tvoria: Lucia Letková, Martina Chmelanová, Richard Sanitra, Ján Marcinek, Juraj Smutný, Ondrej Ferko, Róbert Sípos a. h., Dominika Výrostek Misárová, Marek Rozkoš a Svetlana Hank Sarvašová.

DJGT / Verná nevera

Posledná premiéra jubilejnej sezóny zvolenského Divadla J. G. Tajovského sa uskutoční dnes, v piatok 7. júna o 20:00 hod. v Sále DJGT. Zároveň bude úvodným titulom „zlatého“ ročníka Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské. Dnešnému programu o 17:00 hod. bude v Stĺpovej sieni SNG – Zámok Zvolen predchádzať vernisáž výstavy k 50. výročiu festivalu. O 18:30 hod. sa o vlastný štart a skvelú zábavu pred budovou Divadla Jozefa Gregora Tajovského postará atraktívna otváracia show v podaní skupiny Funny Felows.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zámocké hry zvolenské / 2019
50 rokov divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské pripomenie nová výstava

TS, Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene, www.djgt.sk

Foto: Vanda Mesiariková

Zdroj: DJGT

Redakciu informovala Gabriela Valentínyová, vedúca obchodno-marketingového odd. DJGT

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »