Novinky

Divadlo Nová scéna pripravuje verejnú rozlúčkovú poctu Dušanovi Kaprálikovi

Dušan Kaprálik

Divadelnú sezónu 2023/2024 začne Divadlo Nová scéna Poctou Dušanovi Kaprálikovi. Stane sa tak v pondelok 11.9.2023. Na nedávno zosnulého herca a pedagóga Dušana Kaprálika, "Starého Kapra", budú spomínať obe jeho rodiny. Pokrvná aj umelecká. Verejná rozlúčka začína o 11:00 hod. a uskutoční sa vo veľkej sále Divadla Nová scéna. Vstup na rozlúčku s Dušanom Kaprálikom je voľný a bude z Kollárovho nám.1, Bratislava.

Divadlo Nová scéna ešte pred časom avizovalo, že začiatkom divadelnej sezóny usporiada verejnú rozlúčku so svojim dlhoročným kolegom, výnimočným hercom, pedagógom a človekom, pánom Dušanom Kaprálikom. Herecká legenda a obľúbený pedagóg skonal ešte 8. augusta 2023 po krátkej ťažkej chorobe. Avizovaná verejná rozlúčka, ktorú nazvali Pocta Dušanovi Kaprálikovi sa uskutoční v pondelok, 11. septembra 2023 od 11.00 hod. vo veľkej sále Divadla Nová scéna. Spomínať si budú nielen na jeho rodinný, ale i profesijný život členovia jeho pokrvnej i umeleckej rodiny. Budú to Martin Kaprálik, Martinka Kapráliková, Dávid Hartl, Patrik Vyskočil, Soňa Norisová, Mirka Gális Partlová, Marcel Ochránek, Karol Čálik, Lucia Vráblicová a ďalší. 

Dušan Kaprálik

Náš prázdninový umelecký ferman dnes zaplnila mimoriadne smutná správa. Ráno 8.8. 2023 dosky Divadla Nová scéna navždy opustil dlhoročný bard, Dušan Kaprálik. Ako sám hovoril, divadlo mu 50 sezón prinášalo slobodu, v ktorej nemusel bojovať s realitou… Umelec, ktorý bol denno-denným prínosom nielen pre divadlo, film, televíziu, rozhlas, ale bol aj skvelým pedagógom s vysokou dávkou profesionality a „človečiny“, žiaľ, navždy odišiel. Veríme však, že ako divadelný otec mnohých hercov, ale aj mladých režisérov bude z umeleckého neba naďalej dohliadať na kroky, ktoré na začiatku robili spoločne a tie úplne prvé ich naučil práve on.
Milý Kapor, bolo mi cťou poznať Vás!

Ingrid Fašiangová, generálna riaditeľka Divadla Nová scéna

Divadlo Nová scéna mu polstoročia bolo domovskou scénou

Dušan Kaprálik sa narodil 21. februára 1948 v Martine, po maturite na Strednej všeobecnovzdelávacej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a svoj výnimočný herecký talent po štúdiu uplatnil  dve sezóny v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Členom Novej scény v Bratislave sa stal v roku 1973, spočiatku pôsobil v jej Poetickom súbore. Za päť desaťročí divadelných sezón stvárnil Dušan Kaprálik v Divadle Nová scéna množstvo dramatických, tragikomických aj komediálnych postáv v činoherných  i muzikálových predstaveniach.

Dušan Kaprálik / Divadlo Nová scéna
Dušan Kaprálik s Karolom Čálikom v inscenácii Sluha dvoch šéfov.
“Odišiel skvelý umelec, verný otrok Thálie. Slúžil jej nielen ako herec, ale aj ako režisér či pedagóg. Musím vyzdvihnúť i jeho ľudské a morálne kvality. Bol to čestný človek, dobroprajný a žičlivý kolega, dobrý kamarát, na ktorého sa dá spomínať iba v dobrom. Česť jeho pamiatke!”
Karol Čálik, umelecký riaditeľ DNS

Na divadelných doskách začínal vážnymi postavami, postupne však do stvárňovania typov a charakterov vnášal komické črty a  karikatúru. Jeho kreácie sa vyznačovali výraznými tragikomickými polohami ako napr. postava Lučajlanga v inscenácii Pavilón nad riekou, či postava ľudového filozofa Sosiása v hre Amfitrion. Zahral si množstvo postáv dramatického ale i tragikomického a komického charakteru, ako napr. Miki (Meridián, SND 1974), Pedro Capacho (Divadlo zázrakov a iné medzihry, 1974), Jaraiah Jip (Muž ako muž, 1975), Ľovuška (Rozprávky starého Arbatu, 1975), Gilles (Lásky hry osudná, 1977), Jeroným (Tanec nad plačom, 1978), Sosiás (Amfitryon, 1980), Pantalona (Prefíkaná vdova, 1982), Kuligin (Ostrovského Búrka, 1983).

Dušan Kaprálik / Sluha dvoch šéfov
V predstavení Sluha dvoch šéfov.

Z novších inscenácií spomeňme komédie Sluha dvoch šéfov (Lloyd Boateng), Pi čaj, miláčik! (Nanard) či muzikály Obchod na korze (trafikant Gejza) či Mata Hari (Georges Ladoux). Aj keď v roku 2021 uzavrel svoje interné pôsobenie v DNS, pomáhal mladým kolegom pri tvorbe muzikálu The Bodyguard ako odborný konzultant hereckej prípravy a 24.2.2022 mala premiéru inscenácia Elektrický anjel, v ktorej stvárňoval postavu recepčného. Z posledných inscenácií, v ktorých externe účinkoval, treba spomenúť muzikál Mamma Mia! (Farár) a rodinnú rozprávku Kozliatka a vlk (Rozprávač). Ako herec hosťoval  aj v Činohre SND, v bratislavskom Divadle a.ha., v Trnavskom i Martinskom divadle.

Elektrický anjel / Divadlo Nová scéna
Zahral si aj s mladými v hre Elektrický anjel. Foto: Dalibor Krupka

Režisér i pedagóg

Okrem herectva sa Dušan Kaprálik intenzívne venoval aj réžii. Spolupracoval s viacerými ochotníckymi  súbormi Ex Lex, Divadlo OKO v Poprade, Divadlo pre vás v Bratislave,  mládežníckymi súbormi aj s Tovarišstvom starých bojových umení či s kaskadérskym súborom Borseus, na konte má aj réžiu inscenácie Ako zbaliť babu s mladými členmi súboru Novej scény. Ako asistent réžie spolupracoval na inscenáciách režisérov Jozefa Bednárika, Milana Lasicu, Jána Ďurovčíka, Karola Spišáka, pričom nešlo iba o organizačnú prácu, ale aj o prácu s hercami. Dôležitá je aj jeho pedagogická práca, ako pedagóg na bratislavskom Konzervatóriu pôsobil dvadsať rokov a k jeho žiakom patrili napr. Robo Roth, Lucia Vráblicová, Soňa Norisová,  Rebeca Poláková, Miroslava Drínová, viedol vo svojich projektoch Dávida Hartla, Patrika Vyskočila, Vladislava Plevčíka.

Cigáni idú do neba
Vidieť sme ho mohli aj v titule Cigáni idú do neba.

Dušan Kaprálik sa dlhé roky venoval tiež rozhlasovej, televíznej a filmovej tvorbe. Hlas Dušana Kaprálika bol známy z rozhlasu. Nahovoril množstvo rozprávok, rozhlasových hier, seriál Bielikovci.  Venoval sa aj dabingu, nezabudnuteľné sú jeho interpretácie Macka PU, Mátera v Autíčkach či Forresta v seriáli Adams Family. Literárny fond ocenil herectvo Dušana Kaprálika za výkon v inscenácii Veľké ucho a v roku 2010 mu udelil cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla a rozhlasu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vašo Patejdl
Smutná správa: v sobotu nás opustila hudobná legenda Vašo Patejdl

TS, Divadlo Nová scéna, www.novascena.sk

Foto/Zdroj: Divadlo Nová scéna 

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »