Divadlo Nová scéna mieri s muzikálom Turandot na festival

Divadlo Nová scéna s muzikálom Turandot mieri na festival do Južnej Kórei

Divadlo Nová scéna otvorí 24. júna 2022 predstavením pôvodného kórejského muzikálu TURANDOT Medzinárodný muzikálový festival DIMF v Daegu, Južná Kórea. V priebehu piatich dní zahrá sedem predstavení v 1500 miestnom Opera House. V hlavných úlohách princeznej Turandot sa kórejskému publiku predstavia v alternácii Miroslava Drínová a Lenka Fecková. Princa Calafa alternujú Peter Makranský a Patrik Vyskočil.

Unikátna spolupráca slovenských a juhokórejských muzikálových divadelníkov pokračuje slávnostným uvedením muzikálu Turandot v 1500-miestnom Opera House v Daegu. Umelci Divadla Nová scéna odohrajú v termíne od 24. do 28. júna 2022 sedem predstavení tohto muzikálu, ktorý pôvodne vyšiel z dielne juhokórejských hitmejkorov Lee Haeje a Jang Soyoung a ktorý mal v Divadle Nová scéna európsku premiéru 6. a 7. marca 2020. Juhokórejskí organizátori festivalu dokonca vyrobia novú scénu podľa pôvodných návrhov, aby sa pomerne náročná dekorácia nemusela plaviť viac ako mesiac v kontajneroch loďou.

DNS / Turandot / Južná Kórea / stavba scény

Južná Kórea, krajina so srdcom pre kultúru

Južná Kórea patrí medzi najvýznamnejších ázijských muzikálových producentov, štát mimoriadne podporuje kultúru ako aj mladých talentovaných umelcov. Festival v Daegu patrí k najväčším muzikálovým festivalom na svete. Organizujú ho od roku 2006. Ponúka tituly najprestížnejších svetových ale i domácich muzikálových divadiel. Veľký úspech tam pred časom zaznamenal napr. muzikál Janeka Ledeckého Hamlet, ktorý uvádzali niekoľko rokov.

Do Južnej Kórei cestujú v utorok nielen herci, režisér a vedenie divadla

Umelci i technické zázemie Divadla Nová scéna odcestujú v utorok 21. júna 2022 do Južnej Kórei. Cestuje tam spolu 41 ľudí, 24 hercov a tanečníkov, 12 technických pracovníkov (stavba, zvuk, svetlo, garderóba, masky), režisér a vedenie divadla. Menšia časť technického personálu s produkčnou vycestovala už v piatok 17. júna, aby pripravili scénu.

Divadlo Nová scéna na festivale DIMF, Daegu pravidelne zbiera úspechy

Ide už o štvrtú účasť Divadla Nová scéna na tomto významnom svetovom festivale. Divadlo už v minulosti na ňom vystúpilo s muzikálmi Mata Hari, Madame de Pomapdour a odnieslo si z neho viacero ocenení.  Prvýkrát v roku 2015 s muzikálom Mata Hari, za ktorý dostalo hlavnú cenu za najlepší muzikál (réžia Martin Kákoš) a Sisa Sklovska, ako predstaviteľka titulnej role hlavnú cenu za najlepší ženský herecký výkon.

Madame de Pompadour DIMF 2016. I.Fašiangová, J.Mistrík, S.Sklovska, K.Čálik
Divadlo Nová scéna s muzikálom Madame de Pompadour na juhokórejskom DIMF v roku 2016 (I.Fašiangová, J.Mistrík, S.Sklovska, K.Čálik)

Rovnaký úspech sa o rok neskôr zopakoval aj pri uvedení muzikálu Madame de Pompadour (cena za najlepší muzikál pre M. Kákoša a za titulnú ženskú postavu pre S.Sklovsku). Tu okrem týchto ocenení získal aj cenu za najlepší herecký výkon vo vedľajšej postave Ján Mistrík.

Do tretice sa na DIMF zúčastnila v roku 2019 Miroslava Drínová, ktorá na galavečere spolu s kórejským muzikálovým hercom Dongha Jungom zaspievala titulnú pieseň z muzikálu Turandot. V tom čase už totiž bola podpísaná zmluva a licencia na prvé európske uvedenie muzikálu Turandot v Divadle Nová scéna. A práve ten na festivale uvedú tento rok.

Divadlo Nová scéna sa predstaví s pôvodným kórejským muzikálom Turandot

Pôvodne perzská legenda, neskôr čínska hra, vytvorená na motívy rozprávok z Tisíc a jednej noci talianskym dramatikom Carlom Gozzim. O dve storočia neskôr geniálne spracovaná do nesmrteľnej opery Giacoma Pucciniho s rovnomenným názvom. Časom sa mu dostalo aj muzikálového šatu. 

Miroslava Drínová , Dong Hjung, Ingrid Fašiangová DIMF Daegu 2019
Divadlo Nová scéna - Miroslava Drínová, Dong Hjung, Ingrid Fašiangová na DIMF Daegu v roku 2019.

Pôvodný kórejský muzikál TURANDOT premiérovo uviedli práve na festivale DIMF v Daegu v roku 2010. Odvtedy ho videli na turné desaťtisíce divákov vo viacerých mestách Číny, Južnej Kórei. Dodnes sa uvádza s obrovským úspechom v Soule. Autorom scenára je Lee Haeje a libreto napísali Lee Haeje a Jang Soyoung. Autormi hudby sú Jang Soyoung a Hwang Gyudong.

Súčasný pohľad na silný príbeh s krásnou hudbou

S myšlienkou priniesť muzikál Turandot do Európy, prišla generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová: „Mala som možnosť vidieť tento muzikál priamo na festivale DIMF v Daegu ešte v roku 2016, keď sme tam vystupovali s muzikálom Madame de Pompadour a okamžite ma upútal svojou nádhernou veľkolepou hudbou európskeho typu, navyše jeho téma – príbeh princeznej Turandot, je nášmu divákovi blízka najmä vďaka skvelému opernému spracovaniu. Pôvodná kórejská inscenácia sa svojou výpravnosťou blížila k opere, v našom divadle sme ale chceli ponúknuť divákom modernú podobu tohto muzikálu, Preto sme oslovili k spolupráci renomovaného maďarského režiséra Róberta Alföldiho, ktorého divadelný jazyk pracuje s modernými inscenačnými prístupmi a prostriedkami. Verím, že kórejský divák ocení európsky, súčasný pohľad na silný príbeh s krásnou, romantickou hudbou.

Splnený sen Miroslavy Drínovej alias Turandot

Miroslava Drínová, predstaviteľka titulnej postavy Turandot: „O muzikáli Turandot rada rozprávam ako o splnenom sne, o ktorom som ani nevedela, že ho mám. Jeho piesne ma očarili na prvé počutie. Sú prekrásne. A potom stretnutie s pánom režisérom Róbertom Alföldim, pretože práca s ním bola jedinečná. Je to charizmatický, výnimočný, láskavý človek. Páči sa mi, že vie emóciu z herca dostať veľmi milým a pokojným spôsobom a pritom chce od herca maximum a neuspokojí sa s povrchnosťou. Práca s ním mi po každej stránke dala veľmi veľa. Ako aj samotná postava Turandot. ktorá si prejde na javisku prerodom. Začínam ako krvilačná ľadová kráľovná a končím ako nežná žena, ktorá pochopila, aká je láska v živote dôležitá.“

Herečka cíti rešpekt pred juhokórejským publikom

A ako sa cíti pred uvedením muzikálu v krajine pôvodu Južnej Kórei? „Priznám sa, že mám rešpekt pred tým, ako nás publikum v Južnej Kórei prijme. Predsa len, je to ich muzikál, Turandot tam hrajú 12 rokov a naše spracovanie je modernejšie. Ale oni sú takí milí, úctiví a srdeční…takže verím, že sa im naša Turandot bude páčiť,“ dodáva Miroslava Drínová.

O Turandot:

Divadlo Nová scéna prináša pútavý a dojímavý muzikálový príbeh o láske, kráse a krutosti. Divákov vtiahne do romantického príbehu lásky Kalafa a princeznej Turandot. Do príbehu, v ktorom princezná  nemilosrdne odmieta lásku a necháva stínať hlavy všetkým svojim pytačom, ak neuhádnu tri hádanky. Princ Kalaf však  všetky hádanky uhádne a premôže jej nenávisť skutočnou láskou. Napriek tomu v nás stále znie otázka: Čo sa skrývalo za krutosťou, neprístupnou maskou a chladnou tyraniou Turandot? Aké tiene minulosti a tajomstvá rodov ovplyvňujú našu prítomnosť?

Zdroj foto: Divadlo Nová scéna

Redakciu informovala Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

One thought on “Divadlo Nová scéna mieri s muzikálom Turandot na festival”

Comments are closed.

Peter a Lucia
Divadlo News Odporúčame

Operné štúdio SND uvádza operu Peter a Lucia

Koniec 102. sezóny prináša v prvý júlový víkend poslednú premiéru aktuálnej divadelnej sezóny SND. V piatok 1. a v nedeľu 3. júla uvedie Operné štúdio SND jedinú operu slovenského skladateľa Mira Bázlika, Peter a Lucia. Operné štúdio SND svojim novým projektom pokračuje v tradícii uvádzania diel slovenských skladateľov. Iniciátorom projektu bol Marek Mokoš. Vybral si […]

Read More
Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu - DOBRO. Hry Laca Keratu
Divadlo Literatúra News

Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu – DOBRO. Hry Laca Keratu

Pondelok 27. júna 2022 patril v Divadelnom ústave slávnostnému uvedeniu novej knihy. Tentoraz do života uviedli zborník s jedenástkou hier známeho slovenského režiséra, dramaturga, herca i autora, Ladislava Keratu. Okrem autora, ktorý v tento deň oslavoval meniny, svoj sviatok mali aj všetci milovníci dramatického žánru i humoru. Divadelný ústav len nedávno vydal zbierku „politických hier“ […]

Read More
DNS Turandot / Banner / Medzinárodný muzikálový festival DIMF v Daegu, v Južnej Kórei.
Divadlo News Nezaradené

Divadlo Nová scéna s veľkým úspechom vystupuje na festivale v Južnej Kórei

Divadlo Nová scéna s veľkým úspechom u divákov aj odbornej kritiky vystupuje s muzikálom Turandot na Medzinárodnom muzikálovom festivale DIMF v Daegu, v Južnej Kórei. Otváracie predstavenie v piatok 24. júna si okrem domácich divákov a predstaviteľov DIMF, producentov z Broadway a West End prišli pozrieť aj slovenskí diplomati Branislav Hradský chargé d´ affaires a.i. […]

Read More
Translate »