Novinky

Divadlo Nová scéna mieri s muzikálom Turandot na festival

Divadlo Nová scéna s muzikálom Turandot mieri na festival do Južnej Kórei

Divadlo Nová scéna otvorí 24. júna 2022 predstavením pôvodného kórejského muzikálu TURANDOT Medzinárodný muzikálový festival DIMF v Daegu, Južná Kórea. V priebehu piatich dní zahrá sedem predstavení v 1500 miestnom Opera House. V hlavných úlohách princeznej Turandot sa kórejskému publiku predstavia v alternácii Miroslava Drínová a Lenka Fecková. Princa Calafa alternujú Peter Makranský a Patrik Vyskočil.

Unikátna spolupráca slovenských a juhokórejských muzikálových divadelníkov pokračuje slávnostným uvedením muzikálu Turandot v 1500-miestnom Opera House v Daegu. Umelci Divadla Nová scéna odohrajú v termíne od 24. do 28. júna 2022 sedem predstavení tohto muzikálu, ktorý pôvodne vyšiel z dielne juhokórejských hitmejkorov Lee Haeje a Jang Soyoung a ktorý mal v Divadle Nová scéna európsku premiéru 6. a 7. marca 2020. Juhokórejskí organizátori festivalu dokonca vyrobia novú scénu podľa pôvodných návrhov, aby sa pomerne náročná dekorácia nemusela plaviť viac ako mesiac v kontajneroch loďou.

DNS / Turandot / Južná Kórea / stavba scény

Južná Kórea, krajina so srdcom pre kultúru

Južná Kórea patrí medzi najvýznamnejších ázijských muzikálových producentov, štát mimoriadne podporuje kultúru ako aj mladých talentovaných umelcov. Festival v Daegu patrí k najväčším muzikálovým festivalom na svete. Organizujú ho od roku 2006. Ponúka tituly najprestížnejších svetových ale i domácich muzikálových divadiel. Veľký úspech tam pred časom zaznamenal napr. muzikál Janeka Ledeckého Hamlet, ktorý uvádzali niekoľko rokov.

Do Južnej Kórei cestujú v utorok nielen herci, režisér a vedenie divadla

Umelci i technické zázemie Divadla Nová scéna odcestujú v utorok 21. júna 2022 do Južnej Kórei. Cestuje tam spolu 41 ľudí, 24 hercov a tanečníkov, 12 technických pracovníkov (stavba, zvuk, svetlo, garderóba, masky), režisér a vedenie divadla. Menšia časť technického personálu s produkčnou vycestovala už v piatok 17. júna, aby pripravili scénu.

Divadlo Nová scéna na festivale DIMF, Daegu pravidelne zbiera úspechy

Ide už o štvrtú účasť Divadla Nová scéna na tomto významnom svetovom festivale. Divadlo už v minulosti na ňom vystúpilo s muzikálmi Mata Hari, Madame de Pomapdour a odnieslo si z neho viacero ocenení.  Prvýkrát v roku 2015 s muzikálom Mata Hari, za ktorý dostalo hlavnú cenu za najlepší muzikál (réžia Martin Kákoš) a Sisa Sklovska, ako predstaviteľka titulnej role hlavnú cenu za najlepší ženský herecký výkon.

Madame de Pompadour DIMF 2016. I.Fašiangová, J.Mistrík, S.Sklovska, K.Čálik
Divadlo Nová scéna s muzikálom Madame de Pompadour na juhokórejskom DIMF v roku 2016 (I.Fašiangová, J.Mistrík, S.Sklovska, K.Čálik)

Rovnaký úspech sa o rok neskôr zopakoval aj pri uvedení muzikálu Madame de Pompadour (cena za najlepší muzikál pre M. Kákoša a za titulnú ženskú postavu pre S.Sklovsku). Tu okrem týchto ocenení získal aj cenu za najlepší herecký výkon vo vedľajšej postave Ján Mistrík.

Do tretice sa na DIMF zúčastnila v roku 2019 Miroslava Drínová, ktorá na galavečere spolu s kórejským muzikálovým hercom Dongha Jungom zaspievala titulnú pieseň z muzikálu Turandot. V tom čase už totiž bola podpísaná zmluva a licencia na prvé európske uvedenie muzikálu Turandot v Divadle Nová scéna. A práve ten na festivale uvedú tento rok.

Divadlo Nová scéna sa predstaví s pôvodným kórejským muzikálom Turandot

Pôvodne perzská legenda, neskôr čínska hra, vytvorená na motívy rozprávok z Tisíc a jednej noci talianskym dramatikom Carlom Gozzim. O dve storočia neskôr geniálne spracovaná do nesmrteľnej opery Giacoma Pucciniho s rovnomenným názvom. Časom sa mu dostalo aj muzikálového šatu. 

Miroslava Drínová , Dong Hjung, Ingrid Fašiangová DIMF Daegu 2019
Divadlo Nová scéna - Miroslava Drínová, Dong Hjung, Ingrid Fašiangová na DIMF Daegu v roku 2019.

Pôvodný kórejský muzikál TURANDOT premiérovo uviedli práve na festivale DIMF v Daegu v roku 2010. Odvtedy ho videli na turné desaťtisíce divákov vo viacerých mestách Číny, Južnej Kórei. Dodnes sa uvádza s obrovským úspechom v Soule. Autorom scenára je Lee Haeje a libreto napísali Lee Haeje a Jang Soyoung. Autormi hudby sú Jang Soyoung a Hwang Gyudong.

Súčasný pohľad na silný príbeh s krásnou hudbou

S myšlienkou priniesť muzikál Turandot do Európy, prišla generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová: „Mala som možnosť vidieť tento muzikál priamo na festivale DIMF v Daegu ešte v roku 2016, keď sme tam vystupovali s muzikálom Madame de Pompadour a okamžite ma upútal svojou nádhernou veľkolepou hudbou európskeho typu, navyše jeho téma – príbeh princeznej Turandot, je nášmu divákovi blízka najmä vďaka skvelému opernému spracovaniu. Pôvodná kórejská inscenácia sa svojou výpravnosťou blížila k opere, v našom divadle sme ale chceli ponúknuť divákom modernú podobu tohto muzikálu, Preto sme oslovili k spolupráci renomovaného maďarského režiséra Róberta Alföldiho, ktorého divadelný jazyk pracuje s modernými inscenačnými prístupmi a prostriedkami. Verím, že kórejský divák ocení európsky, súčasný pohľad na silný príbeh s krásnou, romantickou hudbou.

Splnený sen Miroslavy Drínovej alias Turandot

Miroslava Drínová, predstaviteľka titulnej postavy Turandot: „O muzikáli Turandot rada rozprávam ako o splnenom sne, o ktorom som ani nevedela, že ho mám. Jeho piesne ma očarili na prvé počutie. Sú prekrásne. A potom stretnutie s pánom režisérom Róbertom Alföldim, pretože práca s ním bola jedinečná. Je to charizmatický, výnimočný, láskavý človek. Páči sa mi, že vie emóciu z herca dostať veľmi milým a pokojným spôsobom a pritom chce od herca maximum a neuspokojí sa s povrchnosťou. Práca s ním mi po každej stránke dala veľmi veľa. Ako aj samotná postava Turandot. ktorá si prejde na javisku prerodom. Začínam ako krvilačná ľadová kráľovná a končím ako nežná žena, ktorá pochopila, aká je láska v živote dôležitá.“

Herečka cíti rešpekt pred juhokórejským publikom

A ako sa cíti pred uvedením muzikálu v krajine pôvodu Južnej Kórei? „Priznám sa, že mám rešpekt pred tým, ako nás publikum v Južnej Kórei prijme. Predsa len, je to ich muzikál, Turandot tam hrajú 12 rokov a naše spracovanie je modernejšie. Ale oni sú takí milí, úctiví a srdeční…takže verím, že sa im naša Turandot bude páčiť,“ dodáva Miroslava Drínová.

O Turandot:

Divadlo Nová scéna prináša pútavý a dojímavý muzikálový príbeh o láske, kráse a krutosti. Divákov vtiahne do romantického príbehu lásky Kalafa a princeznej Turandot. Do príbehu, v ktorom princezná  nemilosrdne odmieta lásku a necháva stínať hlavy všetkým svojim pytačom, ak neuhádnu tri hádanky. Princ Kalaf však  všetky hádanky uhádne a premôže jej nenávisť skutočnou láskou. Napriek tomu v nás stále znie otázka: Čo sa skrývalo za krutosťou, neprístupnou maskou a chladnou tyraniou Turandot? Aké tiene minulosti a tajomstvá rodov ovplyvňujú našu prítomnosť?

Zdroj foto: Divadlo Nová scéna

Redakciu informovala Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

One thought on “Divadlo Nová scéna mieri s muzikálom Turandot na festival”

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
NDKE / Kam za kultúrou
Culture Divadlo News Podujatia PR

Opera Národného divadla Košice oslávi Rok českej hudby koncertným Daliborom

Opera NDKE oslávi Rok českej hudby koncertným uvedením opery Dalibor Bedřicha Smetany. Viac o chystanom predstavení sa dozviete v článku…

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Translate »