Novinky

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Rukopisy majstrov

Titul Rukopisy majstrov už tretiu sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu. Aprílový blok troch predstavení - 17., 18. a 19.4.2024 bude poslednou možnosťou vidieť tento výnimočný večer na doskách Baletu SND.

Program Rukopisy majstrov priniesol exkluzívne na Slovensko štyri hypnotizujúce choreografie nesúce autorské rukopisy významných choreografov 20. a 21. storočia. William Forsythe, Edwaard Liang, Craig Davidson, Jerome Robbins, to sú mená, ktoré vo svete baletu patria k svetovej špičke. Ich choreografie mohli diváci na Slovensku vidieť len v rámci programu Rukopisy majstrov. Pohybová mnohotvárnosť neoklasického tanečného štýlu sa zrkadlí v dielach, ktoré nesú estetiku klasického baletu kombinovanú s dynamikou súčasnosti.

Balet SND sa týmto titulom zaradil na pomyselnú svetovú baletnú mapu a dokázal, že jeho súbor je vo výnimočnej forme. Všetci títo choreografi vyžadujú od súborov, ktorým svoje diela povolia uvádzať, veľmi vysokú kvalitu. To, že sme ich presvedčili a že naši tanečníci dokázali tieto diela zatancovať, samo o sebe vypovedá o úrovni Baletu SND, hovorí dramaturg Baletu SND Kristián Kohút. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Diváci aj počas aprílovej rozlúčky uvidia majstrovskú mozaiku programu od vzdušných impresií baletu Murmuration Edwaarda Lianga cez prenesený odkaz da Vinciho Vitruviánskeho muža. Dokonalosť ľudského tela nájdete aj v choreografii Entropy Craiga Davidsona. Zdanlivo nekonečný ohňostroj brilantnej tanečnej techniky prináša miniatúra The Vertiginous Thrill of Exactitude ikonického choreografa Williama Forsytha. A dramaturgický most uzavrie odľahčený a vtipný balet The Concert legendárneho Jeroma Robbinsa.

The Vertiginous Thrill of Exactitude

Choreografia Williama Forsytha, ktorej názov sa dá voľne preložiť ako “Závratné vzrušenie z presnosti” – je ohňostrojom tanečnej techniky. Špeciálne Forsythov balet bol pre súbor veľká výzva, pretože je neuveriteľne kondične náročný. Choreografia je v tomto prípade ako bublinky šampanského – len čo vás poškádlia na jazyku, sú preč. Je to naozaj jedna z najťažších choreografií na zatancovanie na svete vôbec, vysvetľuje Kohút. Kostýmy k Forsytheovej choreografii, ktoré sú rockovými verziami klasických baletných sukničiek, navrhol dvorný dizajnér skupiny The Rolling Stones, Stephen Galloway. Tancujú v nich aj sólisti Baletu SND. 

Murmuration

Druhým v poradí je éterické dielo Edwaarda Lianga, ktorý sa vo svojej choreografii inšpiroval murmuráciami, teda pohybmi a obrazcami, ktoré na oblohe vytvárajú kŕdle letiacich vtákov.  Pri tejto choreografii má človek pocit, že je súčasťou prírody. Je vyjadrením istej symbiózy medzi pohybom a vesmírom, človekom a zemou,približuje dielo Kristián Kohút. Je to veľmi poetické, no zároveň plné animálneho pohybu. Pre mňa je to nádherná pohybová báseň, dodáva.

Murmuration Ilinca ducin, Andrej Szabo (2) / Rukopisy majstrov

Entropy

Choreograf Craig Davidson je najmladší zo štvorice autorov, ktorých diela uvádza Balet SND v rámci programu Rukopisy majstrov a reprezentuje balet 21. storočia. Davidsona k vytvoreniu choreografie inšpirovali online hovory s kolegami z celého sveta počas lockdownu a časový posun v jeho rôznych podobách. Nadčasová a geometrická choreografia plynie cez sóla, duetá, triá a zborové sekvencie na pôvodnú hudbu Nicholasa Thayera.

 Princípom choreografie je istý časový posun, ktorý rovnakým pohybovým väzbám dáva iný význam. Je to elektrizujúce, nabité energiou, jemne dráždivé, opisuje choreografiu Kristián Kohút. Choreograf divákov pozýva na vzrušujúcu cestu  dimenziou abstraktného tanca s náročnou koordináciou a minimalistickým dizajnom. Je to veľmi svieže, dynamické a hypnotizujúce dielo. Pri ústrednom duete sólistov to pôsobí akoby zastal čas a vy ste sa ocitli v ich intímnom objatí, zhodnotil.

The Concert

Čerešničkou večera je záverečná choreografia s názvom The Concert.  Jej autorom je Jerome Robbins, svetoznámy choreograf legendárneho broadwayských muzikálov West Side Story alebo Fidlikant na streche, držiteľ dvoch Oscarov. Príbeh baletu sa odohráva na klavírnom koncerte, kde sa stretne rôznorodé publikum. Jerome Robbins si prostredníctvom archetypov ľudského správania uťahuje z toho, akí sme. 

The concert / Rukopisy majstrov

Som si istý, že každý divák v niektorej z postáv na javisku nájde seba alebo niekoho z ľudí, ktorých pozná,” dodáva dramaturg Kohút. Súčasťou choreografie je aj takzvaný Mistake Waltz, ktorý má na youtube milióny zhliadnutí. Autorkou nápaditých kostýmov do Robbinsovej choreografie je Irene Sharaff – americká kostýmová návrhárka, držiteľka piatich Oscarov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo
V Spišskom divadle vrcholia prípravy na udeľovanie divadelných ocenení Zlatá labuť

 

Štvorica výnimočných choreografií znie v sprievode hudby Schuberta, Chopina, Ezio Bossa a Nicholasa Thayera. Vstupenky na derniérový blok predstavení Rukopisov majstrov sa dajú zakúpiť online na webe snd.sk alebo v pokladnici SND.

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto: Juraj Žilinčár, archív SND

Zdroj: archív SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka SND

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »