Novinky

V utorok otvorí brány festivalu KoresponDance pražská časť

Blíži sa festival KoresponDance 2023 / V utorok otvorí brány festivalu KoresponDance pražská časť / Tento týždeň štartuje hlavná časť festivalu KoresponDance / Kam za kultúrou

Už tento týždeň, v utorok, 27. júna 2023 štartuje festival KoresponDance. Pražský deň prinesie street dance a nový cirkus. Hlavná časť nasleduje v Ždári nad Sázavou už v polovici júla. Aký program zažijete v Prahe?

Street dance a nový cirkus budú dominovať pražskému festivalu KoresponDance, ktorý v utorok 27. júna 2023 otvorí svoj 11. ročník. Medzinárodný festival súčasného tanca, pohybového divadla a nového cirkusu usporadúva Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA. opäť v dvoch častiach. Tá pražská štartuje na priestranstve Pragerovej kostky, v sídle CAMP – Centra architektury a městského plánování. Spomenie si na princípy a vízie významného českého architekta 20. storočia Karla Pragera, od narodenia ktorého tohto roku uplynie presne 100 rokov. Predstavenia tohtoročného KoresponDance sa totiž ponesú v duchu témy Architektúra a krajina. Prepoja sa s pohybovým umením, aby dali vzniknúť novým umeleckým formám.

Pozvanie festivalu prijali svetovo uznávaní street dance tanečníci Kristián Mensa a Ruben Chi. K účinkujúcim patrí tiež cirkusové zoskupenie Circumstances a taneční či žonglérske duo Compagnie Monad. Pražské publikum sa tak môže tešiť na trojicu predstavení sľubujúcich show i prekvapenie, freestyle tanečné stretnutia či workshop. Nebude chýbať ani letné rozptýlenie pod holým nebom či kulinárske zážitky. Program začne o 14.00 hod. a potrvá do večerných hodín. Vstup na podujatia pražskej časti festivalu KoresponDance je voľný. Hlavná časť festivalu KoresponDance sa následne v dňoch 13.–16. júla 2023 presunie do Žďáru nad Sázavou.

Workshop s Kristínom Mensom odštartuje pražskú časť festivalu KoresponDance

Kristián Mensa / KoresponDance
Kristián Mensa. Zdroj: archív KoresponDance

Pražský deň otvorí jeho ikonická tvár – streetdancový tanečník obľúbený hlavne u mladšej generácie Kristián Mensa alias Mr. Kriss. Publikum zoznámi s umením tance prostredníctvom svojho workshopu. „Pripojte sa k nám a znovu objavte univerzálny jazyk tanca, ktorému všetci od prírody rozumieme. V tomto transformatívnom zážitku budeme skúmať umenie tanca bez vedomého premýšľania, prijímať čistú radosť z pohybu a zdieľať tento slobodný moment s ostatnými účastníkmi. Objavíme tanec v skupine, budeme sa dotýkať zeme a spoločne zabudneme, kde máme ruky a kde nohy,pozýva na svoj workshop Kristián Mensa.

Potom sa pozornosť návštevníkov uprie na „Open stage“, kde nemenej vynikajúci pohybový umelec a choreograf Ruben Chi ukáže, ako dokáže spolu na javisku fungovať architektúra a street dance. Pozváaní sú všetci milovníci tanca naprieč generáciami! Nasledovať bude jeho špičková free style performance s názvom Qi. Je to akási autobiografická spoveď umelca, ktorá kombinuje hip hop, vážnou hudbu a čínskou filozofiou. Ruben si na scénu prizve ďalších štyroch hiphopových tanečníkov a klasické sláčikové kvarteto. V tanci prerozpráva vlastný príbeh zrkadliaci dvojitú kultúrnu identitu: čínsku a holandskú.

Exit / Circumstances / KoresponDance
Záber z predstavenia EXIT. Zdroj: archív KoresponDance

Belgickí Circumstances privezú fyzické cirkusové i akrobatické vystúpenie EXIT. Vo veľkej pôsobivej inštalácii s otočnou stenou a plávajúcimi dverami sa budú akrobati pohybovať v priestore a skrze neho. Táto cirkusová show je flirt s rizikom, ktorý bude pre publikum povznášajúcim zážitkom, ale môže i vyviesť z rovnováhy.

Prepojí línie Pragera i Santiniho

Veľkým hitom pražského festivalu bude vystúpenie Yin Zéro tanečníkov a žonglérov Compagnie Monad, ktorých tanec prepojí architektúru s pohybovým umením. Snúbia sa v ňom vertikálne i vodorovné línie typické pre Pragera s tými zakrivenými, ktoré sú typické zase pre Santiniho barokovú gotiku. Yin Zéro je duet, v ktorom sú ale traja. Dvaja tanečníci – žongléri a žonglovanie ako také samotné, ktoré je úplne v súlade s pohybom tiel. Pôsobivosť Yin Zéro spočíva i v inšpirácii v tanci dervišov, kedy sa rotujúci tanečníci a spoločne s nimi i publikum dostávajú do akéhosi tranzu. 

Cie Monad / KoresponDance
Cie Monad. Foto: Christophe Raynaud de Lage

Yin Zéro je pozvánkou k posunu vnímania, k zmene časopriestoru, k prekročeniu hranice medzi svetmi. V tejto tanečnej a žonglérskej show diváci zažijú pocit rotácie zo svojich kresiel. Od vznášajúcej sa atmosféry po virtuózne žonglovanie budú tanečníkmi privádzaní do moderného tranzu. Choreografie bude udávať rytmus hypnózy, popisujú svoje predstavenie Compagnie Monad.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna
O necelý mesiac začína MHF Třeboňská nocturna 2023

Nenechajte si ujsť ani hlavnú časť programu

KoresponDance pozýva svojich priaznivcov aj na svoj hlavný program do Žďáru nad Sázavou. Ten sa uskutoční zanedlho po pražskej časti festivalu. Stane sa tomu tak v dňoch 13.–16. júla 2023. Tu oslávi legendu českej architektúry Jana Blažeja Santiniho. Špičkové predstavenia naprieč žánrami sa odohrajú na zámku, v meste, na Zelenej hore a na Dolnom cintoríne. Vstupenky na žďárský festival je možné zakúpiť v predpredaji prostredníctvom siete GoOut. Podrobnosti o programu nájdete TU. Viacej informácií sa dočítate na www.korespondance.cz a sledujte festival aj na jeho sociálnych sieťach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Viva Musica! 2023
Viva Musica! 2023: Výnimočné ženy s výnimočnými hlasmi

Podrobný program pražskej časti festivalu KoresponDance

Utorok, 27. 6. 2023, CAMP – Centrum architektury a městského plánování

  • 14.00 – Workshop | Street dance s Kristiánem Mensou
  • 17.00 – Ruben Chi: Open Stage
  • 18.00 – Ruben Chi: Qi
  • 19.00 – Circumstances: EXIT
  • 20.30 – Compagnie Monad: Yin Zéro

PR článok, KoresponDance, www.korespondance.cz

Foto: archív KoresponDance

Zdroj: KoresponDance / Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Hajná, PR manager KoresponDance

*** Článok preložila Silvia Mária Petrovits. Správu sme redakčne upravili (red). Posledná aktualizácia: 2023-07-10 (admin) ***

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »