Novinky

Blíži sa festival KoresponDance 2023

Blíži sa festival KoresponDance 2023 / V utorok otvorí brány festivalu KoresponDance pražská časť / Tento týždeň štartuje hlavná časť festivalu KoresponDance / Kam za kultúrou

Súčasný tanec, nový cirkus, street dance či pohybové divadlo prinesie už čoskoro festival KoresponDance. Organizátori pripravili atraktívny program so zaujímavými účinkujúcimi. Mimochodom, pozrite sa s nami! Dozaista vás program zaujme. Zároveň organizátori zahájili predpredaj vstupeniek na aktuálny ročník festivalu.

Že má tanečné a cirkusové umenie blízko k architektúre, ukáže 11. ročník Medzinárodného festivalu súčasného tanca, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Medzinárodný site-specific i in-situ festival, ktorý sa každoročne koná začiatkom leta v Prahe a v polovici júla v Žďári nad Sázavou, tentokrát vsadil na tému „Architektúra a krajina“. Prostredníctvom tanca a pohybu si spomenie na významných architektov Karla Pragera a Jana Blažeja Santiniho, pričom vzdá hold ich významným výročiam. Pražský program vábi 27. júna na nový cirkus a street dance do Pragerovej kostky v Emauzskom areálu, sídla CAMP – Centra architektury a městského plánování.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Krumlov
Festival Krumlov: Ťahákom otváracieho koncertu sú aj originálne choreografie Jiřího Bubeníčka

Hlavný program v Žďári sa bude konať v termíne 13. až 16. júla ako protipól výpravou po stopách Santiniho v prostredí tamojšieho zámku, v uliciach mesta, ale i pamiatok bezprostredne spätých s jeho rukopisom. Vstup na pražský festival je voľný. Vstupenky na podujatia hlavného programu si už môžete zakúpiť v predpredaji prostredníctvom siete GoOut. Festival usporadúva Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

KoresponDance: Najväčší site-specific festival súčasného tanca v České republike

Medzinárodný festival súčasného tanca, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance je nielen najväčší site-specific festival súčasného tanca v České republike. Zároveň je vôbec prvým outdoorovým festivalom tance u našich západných susedov a od roku 2017 aj hrdým nositeľom značky EFFE. Rok čo rok sa začiatkom júla otvoria festivalové brány KoresponDance na zámku Žďár nad Sázavou. KoresponDance tak prináša unikátne spojenie genia loci barokového zámku so súčasným umením. Vďaka koncentrácii celého programu do jedného areálu vytvára skutočnú festivalovú atmosféru.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Nielenže zastrešuje sériu predstavení, ale celkom zotiera deliacu líniu medzi umelcami a publikom. Títo všetci sa stretávajú na centrálnom prvom nádvorí. V neposlednom rade festival uvádza neopakovateľná site-specific diela, ktoré pozvané skupiny na zámku pripravujú i tri týždne pred zahájením festivalu.

Netradičné spojenia architektúry, tanca a krajiny

Nezisková organizácia Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA. finišuje s prípravami jeho 11. ročníka, ktorý zjednotili pod témou „Architektúra a krajina“.

Zároveň nebude chýbať ani myšlienka pôct či osláv výročí. KoresponDance oslávi tento rok 300. výročie od úmrtia geniálneho architekta, ktorý zanechal mnoho stavieb v Žďári, Santiniho. Pre región je emblematickou osobnosťou a naši občania sú na neho právom hrdí. V Prahe festival oslávi 100. výročie narodenia architekta Pragera, ktorého úspechy sú opakom Santiniho. Stavby komponujúce krajinu a hľadajúce harmóniu kontrastov tak budú konfrontované s radikálnou architektúrou sochára, krivkami proti pravému uhlu, kameňom proti oceli a sklu…, popisuje hlavnú myšlienku 11. ročníku festivalu jeho zakladateľka a riaditeľka Marie Kinsky. 

Výnimočný program aj po jedenásty raz

KoresponDance je výnimočný aj svojim programom. Ten každoročne veľmi starostlivo skladá jeho zakladateľka Marie Kinsky so svojim tímom. Žďár nad Sázavou už privítal hviezdy, ako sú Dominique Boivin, Paco Decina, Béatrice Massin, Jordi Galí, Joseph Nadj, skupiny Barely Methodical Troupe či Foco alAire producciones. Zapísal sa do pamäti predstaveniami Nežný bager, Contigo, La Cosa  a mnohými ďalšími. V programe patrí miesto desiatkam umelcov a tisíckam návštevníkov. Všetkým sprostredkuje fantastický zážitok so súčasným umením na tej najvyššej svetovej úrovni. 

Tešiť sa môžete už na 11. ročník, ktorý opäť privíta početných umelcov z mnohých krajín. Pozvané predstavenia spochybňujú základné myšlienky týchto architektov a transformujú ich. Krásny dialóg medzi fluidnými špirálami nového cirkusu Yin Zéro zoskupenia Compagnie Mond a harmonickou vitalitou tanca The Requiem Beatrice Massin, hra horizontálne-vertikálnych variácií stien a dverí v Exite, antigravitačná budova s Eliškou Brtnickou, ktorá sníva o lete a čistote, hru číselných symbolov, ktorú vypovedia žongléri z Tall Tales, nám odhaľuje z architektúry Santiniho, nadšená energia našich mimoriadnych street dance tanečníkov Rubena Chi a Kristiána Mensy…,približuje program riaditeľka festivalu Marie Kinsky. 

Kristián Mensa / KoresponDance
Kristián Mensa. Zdroj: archív KoresponDance

KoresponDance 2023 prinesie 17 rôznych predstavení

Na návštevníkov tohto roku čaká 17 rôznych predstavení z celej Európy či komunitný projekt so zapojením rôznych sociálnych skupín. Naplánovali aj celý rad  workshopov, diskusií po predstaveniach, výber najúspešnejších svetových tanečných filmov poslednej doby, hudobnú show ale aj program pre deti.

Začína koncom júna v Prahe

Scénu pražského CAMPU rozpohybuje svetovo uznávaný tanečník Kristián Mensa alias Mr. Kriss. Ten je s pražským KoresponDance už neodmysliteľne spätý. Tentokrát pozýva na svoj workshop v štýle street dance. Ďalší raz sa objaví po boku svetového pohybového umelca Ruben Chi. Spolu v kulisách centra architektúry vyzvú k návšteve open stage a k spoločnému tancu. Špičková free style performance Ruben Chi s názvom Qi bude zase jeho autobiografickou výpoveďou. Kombinuje hip hop, vážnou hudbu a čínskou filozofiou. Ruben si na scénu prizve aj ďalšiu štvoricu hiphopových tanečníkov.

Štvorica cirkusových umelcov Circumstances s fyzickým cirkusovým i akrobatickým vystúpením EXIT zaistí tu pravú show vďaka veľkej pôsobivej inštalácii s otočnou stenou a plávajúcimi dverami. Akrobati sa budú pohybovať v priestore a skrze neho. Budú prichádzať a zase miznúť…

Exit / Circumstances / KoresponDance
Záber z predstavenia EXIT. Zdroj: archív KoresponDance

Vrcholom pražského programu bude vystúpenie Yin Zéro tanečníkov a žonglérov Compagnie Monad, ktorých tanec bude ukážkou spojenia architektúry s pohybovým umením. Predstavenie bude hypnotickým tanečným zážitkom plným protikladov, ktorý sa spojí do zmysluplného celku, ale taktiež aj virtuóznym žonglovaním.

Hlavný program zavíta opäť na Vysočinu

V Žďári nad Sázavou sa odohrá väčšina predstavení 11. ročníka KoresponDance. Stane sa tiež pomyselnou púťou na miesta, kde slávny Santini zanechal svoju stopu. Program ponúkne prvotriedne predstavenia naprieč žánrami. Medzi hlavnými hviezdami uvedie francúzsku tanečníčku, choreografku a performerku Beatrice Massin s ansámblom Cie Fetes Galantes.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou 

Vedľa projektu Requiem – Veselá smrť, ktorý zavíta na Santiniho Dolný cintorín, bude patrný jeho autorský rukopis v kľúčovom projekte aktuálneho ročníka festivalu s názvom Rezonance. Spojenie tanečnej skupiny a populárneho hudobného telesa Collegium 1704 dá vzniknúť neopakovateľnému hudobnému i spektakulárnemu zážitku v prostredí pútnického miesta sv. Jana Nepomuckého na Zelenej hore. 

Zelená hora
Dejiskom festivalu bude aj pútnické miesto na Zelenej hore.

Nechýba ani veľké prekvapenie či komunitný projekt

Nemenej lákavo vyzerá predstavenie Thin Skin oceňovanej experimentujúcej performerky a akrobatky Elišky Brtnickej. Zohrajú v ňom prím architektonické objekty. S príchuťou street dance a flamenca poteší publikum francúzsky Collectif La Méandre a španielska formácia Manolo Alcantara. Tá vykúzli i cirkusovú performance. Organizátori sľubujú aj veľké prekvapenie tohto ročníka. Bude ním premiestenie tanečnej súťaže KoresponDance Battle s charizmatickým Kristiánom Mensom z Prahy do Žďáru.

Cia Manolo Alcantra / KoresponDance
Manolo Alcantra. Foto: Jordi Calvet

KoresponDance sa od svojich počiatkov sústredí na zapojenie rôznych sociálnych skupín do pohybového umenia. A tak tomu bude i tohto roku. Ferst Dadler kráčí je špeciálny komunitný projekt inšpirovaný Santiniho architektonickými princípmi či príbehom miest a ľudí, ktorý vznikol na mieru festivalu. V autorskom dialógu prepája umelcov a niekoľko miestnych komunít.

Ferst Dadler kráči

Program z Prahy na open stage aj pred žďárskym publikum zopakujú tanečník a choreograf Ruben Chi, či žonglérska a tanečná spoločnosť Compagnie Monad. Marta & Kim je holandsko-nórske umelecké duo, ktoré predstaví citlivosť i hĺbku svojej partnerskej práce v tanci s cirkusovými prvkami. Rovnako ako pred rokom, tak aj teraz festival v uliciach mesta otvorí medzinárodná skupina talianskych a českých tanečníkov BeInternational s krátkymi umeleckými skečmi. Hlavný program doplnia tiež tradičné detské predstavenia projektov Škola tančí a Tvořivý tábor pre deti a dospelých.

Cie Monad / KoresponDance
Cie Monad. Foto: Christophe Raynaud de Lage

Bližšie informácie o programe a festivalových pasov nájdete TU. Viac informácii aj na webe festivalu www.korespondance.cz a na sociálnych sieťach festivalu.

— 

PR článok, KoresponDance, www.korespondance.cz

Foto: archív KoresponDance

Zdroj: KoresponDance / Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Hajná, PR manager KoresponDance

*** Článok preložila Silvia Mária Petrovits. Správu sme redakčne upravili (red). Posledná aktualizácia: 2023-07-10 (admin) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »