Novinky

Dnes v Žďári nad Sázavou otvára brány KoresponDance 2023

Blíži sa festival KoresponDance 2023 / V utorok otvorí brány festivalu KoresponDance pražská časť / Tento týždeň štartuje hlavná časť festivalu KoresponDance / Kam za kultúrou

Už dnes začína hlavná časť festivalu KoresponDance v Žďári nad Sázavou. Nesie sa v znamení spojenia architektúry a tanečného umenia, ale aj osláv významných architektov, pestrého programu a atraktívnych zážitkov pre veľkých i malých. Spoločným menovateľom programu bude legendárny architekt Santini. A aké mená vystúpia? Zopakujme si spolu, čo všetko 11. ročník festivalu KoresponDance prinesie!

Polovica júla je každoročne časom, kedy sa do mesta Žďár nad Sázavou zbiehajú priaznivci súčasného tanečného, cirkusového a pohybového umenia, ale tak aj zahraniční a domáci umelci pôsobiaci v zmienených oboroch. Koná sa tu totiž festival KoresponDance. Jeho aktuálna, v poradí 11. edícia pozýva opäť na jedinečný program a bohatú plejádu site-specific a in-situ predstavení. Tentokrát ich zjednocuje téma Architektúra a krajina. Len čo s úspechom obsadil areál Pragerovej kostky, kde podľa očakávaní ešte 27. júna 2023 (o čom sme informovali v článku V utorok otvorí brány festivalu KoresponDance pražská časť  – pozn. red.) ponúkol street dance a nový cirkus, intervenuje KoresponDance so svojím hlavným programom do verejných priestranstiev mesta Žďár nad Sázavou na Vysočine. Obsadí miestny zámok, pútnické miesto na Zelenej horeDolný cintorín (Dolní hřbitov).

Vzrušujúci pohľad na známe miesta

Tanec a nový cirkus majú mnoho spoločného s architektúrou, pretože tieto rôzne umenia sa riadia rovnakými fyzikálnymi pravidlami. Sú spojené s gravitáciou a potrebou sa od nej oslobodiť: skoky, visy alebo veľkými otvormi v nosných múroch a riskantnými výškami. Symboly spojené s telom sa používajú i v architektúre: napríklad pôdorys kostola kopíruje ľudské telo v horizontálnej polohe atď. Prostredie alebo krajina sú dôležitým kontextom a menia vzťah návštevníka k budove či predstaveniu. KoresponDance sa o tieto témy vždy zajímal, a preto je to outdoorový festival, ktorý svoje predstavenia prispôsobuje miestam, kde sú odprezentované verejnosti. Znovu objavovanie miest v meste je vzrušujúce…, vysvetľuje jeho riaditeľka Marie Kinsky, ktorá zároveň vedie usporiadateľské Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
KoresponDance / Streets of Zdar
10. ročník festivalu KoresponDance oživil mesto Žďár nad Sázavou v znamení originality

KoresponDance vzdá poctu Santinimi

Tancom a súčasnými pohybovými žánrami tu, ako sme pred časom avizovali. vzdá v dňoch 13. až 16. júla 2023 poctu legende českej architektúry, Janovi Blažejovi Santinimu a oslávi 300. výročie jeho úmrtia. Malí aj veľkí návštevníci sa môžu tešiť na 4 dni nabité performanciámi, workshopy, filmovými projekciami, diskusiami, hudbou a množstvom zábavy. A tak neunikol ani aktuálnemu redakčnému prehľadu Kam za kultúrou.

Zelená hora
V Žďári nad Sázavou zanechal Jan Blažej Santini-Aichel nezmazateľnú stopu. A nielen tam.

Práve Santini zanechal v Žďári nezmazateľnú stopu a práve vďaka nemu a dych berúcej kaplnke na Zelenej hore, ktorú projektoval, sa mesto pýši miestom na zozname UNESCO. Tak ako Santini pracoval s vertikálnosťou, číslami, posvätnou geometriou a symbiotickým tancom architektúry a okolitej krajiny, stelesnia teraz jeho princípy pozvaní umelci a zoskupenia. K najvýraznejším i najzaujímavejším bez pochýb patrí predstavení Rezonance. Projekt prepája téma architektúry, hudby, tanca a histórie. Stane sa tomu tak práve v pútnickom kostole sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Compagnie Fêtes Galantes_c_Benoit Fanton_1
Compagnie Fêtes Galantes. Foto: Benoit Fanton

Tu sa v réžii poprednej osobnosti aktuálneho ročníka, špičkovej francúzskej choreografky Béatrice Massin predstaví skupina Fetes Galantes. Preslávila sa úchvatnými barokovými tanečnými choreografiami. Tieto si budú umelecky notovať so slávnym domácim telesom Collegium 1704. Spoločne vytvoria originálnu hru pohybu, svetla i zvuku v priestoru, ktorý k tomuto spojení doslova a do písmena pozýva. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Krumlov
Festival Krumlov: Ťahákom otváracieho koncertu sú aj originálne choreografie Jiřího Bubeníčka

Festival KorespoDance zodpovie aj otázku, či môže byť smrť hypnoticky krásna a plná energie? Santini i Béatrice Massin ukazujú vo svojich dielach, že áno. Jeho architektúra a jej choreografie sú dokonalé. Prekypujú farbami a silou či energiou, ktorá si podmaňuje svoje okolie i divákov. Dvanásť tanečníkov z Fetes Galantes, podmanivá hudba Mozartovho Rekviem a špičkové tanečné kreácie spoja prvky barokového a súčasného tanca. Najnovšie tanečné dielo renomovanej choreografky zažijú diváci po prvýkrát v Českej republike, a to na Santiniho Dolnom cintoríne v predstavení príznačne nazvanom Rekviem – Veselá smrť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou 28/2023
Kam za kultúrou v 28. týždeň roka 2023?

KoresponDance prinesie aj komunitný projekt

Tohto roku festival KoresponDance pripravil jeden veľký projekt s miestnymi obyvateľmi Ferst Dadler kráčí. Aj ten inšpirovali Santiniho architektonické princípy a príbehy miest či ľudí. Projekt prepojí do dialógu tvorcov umelcov a miestnu komunitu a premení ho v moment medzigeneračného stretnutia. Diváci si užijú performatívnu prechádzku po vertikálnej ose pútnickej cesty vedúcej od Dolného cintorína, cez zámok do kaplnky na Zelenej hore. Navyše, tento umelecký zážitok im sprostredkuje náhľad na Santiniho dielo aj z inej perspektívy.

Ferst Dadler kráči
Ferst Dadler kráčí. Foto: Alena Ceskova

Žonglovanie na Santiniho čísla pre  zmenu prinesie predstavenie Square Two akrobatov holandského pôvodu Tall Tales Company. Pôjde o vizuálnu hru s loptičkami, číslami a ich symbolikou, ktorá v sebe snúbi žonglérske umenie, výtvarne umenie i architektúru.

Publiku sprostredkuje oceňované predstavenie

Jedným z hlavných lákadiel bude dozaista vystúpenie Elišky Brtnickej, experimentujúcej performerky a akrobatky. Do Žďáru príde s predstavením Thin Skin, nedávno ovenčeným Cenou Českej tanečnej platformy. Inscenácia má k téme architektúry rozhodne blízko a je najnovšou záležitosťou v mojom repertoári. Používa netradičný tvar hrazdy. Tvoria ju tri metre dlhé kovové tyče zavesené lankom uprostred tyče, ktorá je na jednom lanku a vzniká tak akési kyvadlo. Tých tyčí tam máme zavesených viac a snažíme sa s nimi vytvoriť určitú krajinu, trojrozmerný svet akýchsi línií,popisuje umelkyňa predstavenie Thin Skin v rozhovore pre Informuji.cz.

Eliška Brtnická / KoresponDance
Eliška Brtnická v performance Thin Skin. Foto: Anna Benháková

Je to dosť abstraktná vec, ale divák v tom môže vidieť práve rôzne krajiny či architektúru. Na KoresponDance budeme úplne po prvý raz v inom priestoru než sme zvyknutí. To je však tiež jedným z kľúčových prvkov celej inscenácie. Som zvedavá, ako to dopadne,zároveň dodáva Eliška Brtnická.

Program so španielskou iskrou

Divákov pri srdci v prvý festivalový deň zohrejú mladí taneční z projektu BeInternational. Opäť sa chopia verejného priestoru a neskôr aj zámockých zákutí. Téma aktuálnej edície Architektúra a krajina, sa odtlačí aj do ich site-specific performancií na Námestí Republiky a na žďárskom zámku. Vystriedajú ich remeselníci meniaci sa na umelcov, Manolo Alcántara.

Cia Manolo Alcantra / KoresponDance
Manolo Alcantra. Foto: Jordi Calvet

MAÑA je performancia i inštalácia, ktorá využíva tak umeleckú, ako aj remeselnú optiku k tomu, aby sme sa stali svedkami konštrukcie obrovského oblúku z krabíc, s využitím technológií predkov. Predstavením je tu sama choreografia.

Kristián Mensa / KoresponDance

Program španielskych La Méandre vyvrcholí na Námestí Republiky s tanečno-hudobným predstavením Bien Parado. V ňom sa španielsky tanec Sevillana stretáva s elektronickou hudbou.

KoresponDance má aj novinku

Novinkou tohto ročníku je premiestnenie tanečnej súťaže KoresponDance Battle s charizmatickým breakdancerom Kristiánom Mensom z Prahy do Žďáru: Nepôjde len o súťaženie, ale o vyjadrenie emócií pohybom, neváhajte sa k nám pridať!, vyzýva k účasti protagonista projektu.

Preskúmajú vnútorný svet i stránky bytia

Holandsko-nórske umelecké duo Marta a Kim v jednoduchom metaforickom vystúpení preskúma náš vnútorný svet. Divákov povzbudí zmieriť sa s tým, čo nevieme vysvetliť, a tiež prijať mnoho stránok ľudského bytia. Prostredníctvom performatívnej precházky Šrámy/la débattue vyrozpráva performerka Stéphanie NDuhirahe svoj osobný príbeh. V ňom ide ku koreňom vlastnej rodiny. Pritom objavuje aj  históriu žďárského zámku.

O hypnotizujúce zážitky nebude na festivale KoresponDance 2023 núdza

Hypnotický zážitok z Prahy zopakujú novodobí derviši Compagnie Monad s vystúpením Yin Zéro. Svojim tancom a žonglovaním spoja architektúru s pohybovým umením, vertikálne i vodorovné línie typické pre Pragera s tými zakrivenými, ktorú sú však typické pre Santiniho barokovú gotiku. Nebude chýbať ani vystúpenie detí z Tvorivého tábora či projektu Škola tancuje, ktoré budú tiež spoločne tvoriť na festivalovú tému architektúry a urbanizmu.

Cie Monad / KoresponDance
Cie Monad. Foto: Christophe Raynaud de Lage

Pripravený je tiež bohatý sprievodný program v podobe diskusií a workshopov pre profesionálov pôsobiacich v tanečnom umení, ale aj pre širokú verejnosť, pre deti a dospelých. Rozšírenie programu o tanečné filmy sa v posledných festivalových ročníkoch ukázalo ako správna investícia a zožalo obrovský úspech. Z tohto dôvodu nechýbajú ani v aktuálnom ročníku. Festival ich prinesie v spolupráci s talianskymi filmovými festivalmi letné tanečné kino.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna
Začínajú Třeboňskí nocturna. 20. ročník privíta hviezdy klasickej hudby, opery i swingu

Na festival je možné zakúpiť si jednodenné alebo víkendové festivalové pasy pre jednotlivcov i rodiny v sieti GoOut.cz alebo na mieste. Viac informácií nájdete na www.korespondance.cz.

Hlavný program festivalu KoresponDance v Žďári nad Sázavou

Štvrtok, 13. 7. 2023

 • 14.30 – BeInternational
 • 15.30 – Manolo Alcántara: MAÑA
 • 16.30 – Collectif La Méandre: Bien Parado

Piatok, 14. 7. 2023

 • 17.00 – Predstavenie detí z Tvorivého tábora KoresponDance
 • 17.30 – BeInternational
 • 17.45 – Collectif La Méandre: Bien Parado
 • 19.00 – Marta a Kim: ENGEL (pop-up verzia)
 • 20.00 – Compagnie Fêtes galantes: Rekviem – Veselá smrť

Sobota, 15. 7. 2023

 • 15.00 – KoresponDance Battle 2023
 • 15.00 – Tall Tales Company: Square Two
 • 15.30 – Šrámy/la débattue
 • 16.00 – Ferst Dadler kráčí
 • 16.45 – Tall Tales Company: Square Two
 • 17.30 – Šrámy/la débattue
 • 18.30 – Eliška Brtnická: Thin Skin
 • 18.30 – Béatrice Massin a Collegium 1704: Rezonance
 • 19.30 – Béatrice Massin a Collegium 1704: Rezonance
 • 19.30 – Marta a Kim: ENGEL (pop-up verzia)
 • 20.30 – Compagnie Monad: Yin Zéro

Nedeľa, 16. 7. 2023

 • 14.00 – Škola*y tančí
 • 15.15 – KoresponDance Battle 2023
 • 15.15 – Tall Tales Company: Square Two
 • 16.00 – Šrámy/la débattue
 • 16.00 – Ferst Dadler kráčí
 • 17.00 – Tall Tales Company: Square Two
 • 17.00 – Eliška Brtnická: Thin Skin
 • 18.30 – Collectif La Méandre: Bien Parado
 • 18.30 – Šrámy/la débattue
 • 18.30 – Béatrice Massin a Collegium 1704: Rezonance
 • 19.30 – Béatrice Massin a Collegium 1704: Rezonance
 • 19.30 – Compagnie Monad: Yin Zéro

PR článok, festival KoresponDance, www.korespondance.cz

Foto: archív KoresponDance

Zdroj: Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Hajná, PR manažérka KoresponDance

*** Správu sme preložili do slovenčiny a redakčne upravili. (red) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »