Novinky

Výstavu Obrazy môjho domova sprístupnili vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach

Výstavu Obrazy môjho domova sprístupnili vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach

Vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach otvorili 31. októbra 2023 pri príležitosti 155. výročia narodenia Jozefa Fabiniho výstavu Obrazy môjho domova. Výstava predstavuje výber zo súkromných zbierok od 7 zberateľov a umelcovej vnučky.

Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a Club milovníkov umenia Košíc pozývajú na výstavu pripravenú k 155. výročiu narodenia Jozefa Fabiniho. Výstava Obrazy môjho domova prezentuje retrospektívny výber z tvorby významného východoslovenského maliara 2. polovice uplynulého storočia Jozefa Fabiniho (1908 – 1984), ktorý svoj ľudský aj výtvarný život spojil predovšetkým s Košicami. Vystavený súbor pripravený k umelcovmu jubileu sústreďuje a prezentuje umelcove diela zo súkromných zbierok a z majetku umelcovej rodiny.

Výstavu Obrazy môjho domova sprístupnili vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach

Jozef Fabini sa vo svojej tvorbe venoval krajinomaľbe. Jeho ústrednou témou boli zobrazenia majestátnej krajiny a panorámy Spiša a jej typické scenérie. Nemenej typickým sa stali Fabiniho veduty s motívmi architektúry a detailov interiéru spišských mestečiek a podobne aj architektonické motívy z košického prostredia.

Výstavu Obrazy môjho domova sprístupnili vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach

Výstava predstavuje výber z umelcovej tvorby od polovice 50. rokov po obdobie polovice 80. rokov 20. storočia. Prezentuje autorov záujem o dominujúcu techniku olejomaľby. Tiež približuje autorovu menej frekventovanú kresliarsku tvorbu, doloženú figurálnymi aj krajinárskymi motívmi kresbami ceruzkou a pastelom. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jubilejný Bratislava Mozart Festival odštartovalo Mozartovo Requiem. Bolo to pôsobivé, éterické a interpretačne strhujúce
Mozartovo Requiem odštartovalo jubilejný Bratislava Mozart Festival. Bolo pôsobivé, éterické a strhujúce

Umelcovu tvorbu okrem olejomaľby a olejovej tempery charakterizuje ojedinelý záujem o enkaustiku, ktorej sa sústredene venoval. Autorova tvorba sa menila. Prechádzala od pôvodne väčšej viazanosti na optickú formu a realistické videnie smerom k rukopisnej uvoľnenosti a maliarskemu oslobodzovaniu sa. V pozvoľne plynúcom prúde Fabiniho tvorby vzrastala umelcova záľuba o koloristické hodnoty maľby. Zárpveň sa zväčšovalo priznávanie dekoratívnych hodnôt obrazu a maliarstva samotného. Typickými sa stali veľké voľnejšie definované maliarske plochy, výraznejšia štylizácia tvaru zobrazenia a koloristické nasadenie.

Výstavu Obrazy môjho domova sprístupnili vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach

Výstavu Obrazy môjho domova nájdete v podkroví Historickej účelovej budovy VSM na Námestí Maratónu mieru 2 v Košiciach. Návštevníci si výstavu môžete pozrieť do 21. januára 2024.

TS, Východoslovenské múzeum v Košiciach

Foto/Zdroj: Východoslovenské múzeum v Košiciach

Redakciu informovala Katarína Ščerbanovská, múzejná pedagogička, propagačné oddelenie Východoslovenského múzea v Košiciach

*** Posledná aktualizácia: 2024-05-27 (red/mk) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »