Novinky

V sobotu zažijete Noc múzeí a galérií 2024 aj na východnom Slovensku. Ktoré sú TOP podujatia?

V sobotu zažijete Noc múzeí a galérií 2024 aj na východnom Slovensku. Ktoré sú TOP podujatia?

Noc múzeí a galérií sa blíži. Aj v roku 2024 prináša v tretiu májovú sobotu po celom Slovensku skutočne pestrý program. Na to najzaujímavejšie z ponuky zapojených múzeí a galérií z regiónov západného a stredného Slovenska sme sa pozreli v predošlých častiach. To najzaujímavejšie z ponuky zapojených inštitúcií z regiónov východného Slovenska prinášame v tretej časti. Viete, ktoré podujatia sú TOP? Nechajte sa inšpirovať!

Aktivity múzeí a galérií sa aj počas tohto ročníka podujatia Noc múzeí a galérií orientujú na činnosti, ktoré bežne verejnosť nevidí. A práve v túto noc máte možnosť vniknúť do tajov týchto inštitúcií a získať nové poznatky. Umožnia vám to zábavné prehliadky, workshopy, premietania, ale aj živé vystúpenia.

Noc múzeí a galérií aj na východnom Slovensku. Toto sa určite oplatí vidieť!

V sobotu 18. mája 2024 sa múzeá a galérie na Slovensku opäť pripájajú k celoeurópskej iniciatíve La Nuit européenne des musées. Tohto roku sa aj u nás uskutoční už 20. ročník podujatia s názvom Noc múzeí a galérii 2024, ktoré od svojho začiatku v roku 2005, priťahuje každoročne do múzeí a galérií početné publikum.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc múzeí a galérií
Noc múzeí a galérií sa blíži. V roku 2024 ho okúsite už v sobotu 18. mája

Do neskorej noci môžete nezvyčajným a zábavným spôsobom objavovať bohatstvo zbierkotvorných inštitúcií rovnako, ako v približne tridsiatich európskych krajinách. Každý účastník podujatia si môže podľa programu zostaviť svoju vlastnú cestu za poznaním a zábavou či už sám, s rodinou alebo priateľmi. Pozrite si spolu s nami program Noci múzeí a galérií, ktoré si postupne predstavíme v troch častiach. Prvú z nich sme venovali výberovke aktivít zapojených inštitúcií, múzeí a galérií na západnom Slovensku. V druhej sme sa pozreli na ponuku stredoslovenských múzeí a galérií. Východné Slovensko mapuje v tretej časti. Viete, ktoré podujatia z bohatej ponuky sú tie TOP? Inšpirujte sa s nami!

Košická osemnástka

V Košiciach sa do podujatia Noc múzeí a galérií zapojilo 18 subjektov. Návštevníkom pod rúškom tajomnej noci predstavia históriu, kultúru, vedu a nebude chýbať ani umenie. Okrem toho na návštevníkov čaká špeciálne menu, pripravené ôsmimi vybranými reštauráciami. Vo Východoslovenskej galérii a Múzeu Vojtecha Löfflera hostia ochutnajú výberové drinky. Visit Košice Infopoint ponúkne virtuálnu videoprehliadku histórie a architektúry. Témou budú Sakrálne pamiatky Košíc. Jedinečné dielo, ktoré odkazuje na titul mesta UNESCO Creative City of Media Art. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc múzeí a galérií 2024 ovládne v sobotu aj západné Slovensko

Prehľad toho najzaujímavejšieho začíname vo Východoslovenskej galérii. Tam pripravujú zaujímavý program. Tešiť sa môžete na kreatívne workshopy a inštalácie, ale aj na aktuálne výstavy Zdeněk Smieško – Vidieť. Cítiť. Zaznamenať a Mucha – Drnek – Epopej / Originál z originálu. Návštevníkom poskytujú jedinečný pohľad na umenie a jeho evolúciu. Noc múzeí a galérií v košickej Východoslovenskej galérií bude charakterizovať aj  zábava a edukácia pre detských návštevníkov.Pre deti na nádvorí pripravili od 17,30 hod. bábkové predstavenie Koza odratá a jež. Východoslovenská galéria zaradila do svojho sprievodného programu v rámci podujatia Noc múzeí a galérií aj balet. Ten si môžete pozrieť v Sieni Q, kde vám o 21,00 predvedú svoje umenie členovia baletného súboru Národného divadla Košice. Program spestrí aj hudba a osviežujúce nápoje na nádvorí galérie.

Zážitkové umenie aj vo Východoslovenskom múzeu

Z košickej osemnástky nevynecháme ani Východoslovenské múzeum. V Historickej účelovej budove si môžete pozrieť expozície aj výstavy. Opäť pripomíname jedinečné expozície Zaži gotiku, Salón renesancie a Zaži barok, ktoré oživujú bohatú históriu a umenie prostredníctvom interaktívnych a senzorických prvkov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum / výstavy
Zaži gotiku: Východoslovenské múzeum v Košiciach oživilo atmosféru gotických katedrál

Čakajú vás tiež  komentované prehliadky výstav Miro Žbirka: Roky a dni či Krvavé historky z temnice v tajomnej Miklušovej väznici (exponáty mučiacich nástrojov i historický byt kata). Nezabudnite sa pozrieť aj na tú o Lajči Báčim, ktorú múzejníci pripravili pri príležitosti jeho 120. výročia.

Zahráte sa na špióna i archeológa

V Slovenskom technickom múzeu na návštevníkov pripravili odlievanie bronzového zvonu i prehliadku. výstavy Maľované mobilom – Rudolf Schuster. Popri jeho prehliadke si môžu vaše detváky aj zasúťažiť a zahrať sa na špióna či si pozrieť divadielko v Sieni elektrických výbojov. Súťažná pátracia hra pre rodiny s deťmi Špión v múzeu začne o 17:00 a potrvá až do polnoci.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!

Košická Noc múzeí a galérií ovládne aj Múzeum letectva. Návštevníkom pripomenie storočnú históriu československých aerolínií na výstave 100 rokov ČSA. Múzeum Vojtecha Löfflera ponúkne okrem umeleckých výstav aj hudobné a divadelné vyžitie. Dolná brána ako podzemný archeologický komplex chystá pre návštevníkov sériu zaujímavých workshopov.

Noc múzeí a galérií prichádza aj na iné miesta východného Slovenska

Hrad Ľubovňa patrí v každom čase k cieľom, ktoré treba navštíviť. V rámci Noci múzeí a galérií sa ukáže vo svetle noci. Na návštevníkov čaká nočná tematická prehliadka hradu s divadelným predstavením zoskupenia Ramagu na tému Ján Godawa – príbeh jedného správcu na začiatku 20. storočia. Program spestrí ohňová šou v podaní SHŠ Páni Spiša.

V sobotu zamierte aj do Múzea Špiša, kde vás v expozícii História Spiša čaká prezentácia Provinčného domu a pútavé informácie z jeho histórie i o živote v stredoveku. Navyše sa návštevníci stanú zákazníkmi fotoateliéru Matz, pomocou VR si vyskúšajú aj prácu archeológa si vyskúšajú pomocou virtuálnej reality. V novej expozícii Príroda Spiša objavia interaktívne prvky. Ďalšou zapojenou inštitúciou je aj Vihorlatské múzeum v Humennom. Návštevníkom ponúkne špeciálny tematický program Objav príbeh a spoznaj históriu. Tešiť sa v rámci neho môžete aj na koncert, dejiskom ktorého bude nádvorie kaštieľa. Pripravené sú taktiež tematické vstupy do Umelecko-historickej expozície s baterkami a lampášmi. Čaká vás v nej stretnutie s historickými postavami z dejín kaštieľa, sprístupnenie bežne nedostupných miest.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Aká bude Noc múzeí a galérií 2024 na strednom Slovensku?
Aká bude Noc múzeí a galérií 2024 na strednom Slovensku?

STM-Múzeum Solivar v Prešove ponúkne  výstup na Klopačku či vystúpenie skupiny 4×4 Band. Potešia aj deti a dospelých spoločnou aktivitou Pomôž múzejníkovi Jožkovi. Priestor dostane tiež prezentácia rôznych druhov dravých vtákov Sokoliarstva Kollár. VHÚ – Mo VHM vo Svidníku sľubuje prehliadku Centrálnej expozície a exponátov v Parku bojovej techniky. Pre návštevníkov si pripravili tiež dynamickú ukážku Hasičského a záchranného zboru vo Svidníku. Ďalšou z ukážok bude aj ukážka príslušníkov 65. prieskumného práporu

Návrat do praveku i cesta za pokladom

Svojou troškou do programu prispeje tiež Kaštieľ Hanušovce v Hanušovciach nad Topľou. Na malých aj veľkých objaviteľov čaká exkluzívna prehliadka krovu kaštieľa a nočný vstup do kaštieľskych pivníc. Vydajú sa hľadať poklad rytiera Rastislava a navštíviť môžu tiež  zážitkový archeopark.

Šarišské múzeum prichádza s programom v expozíciách v meste Bardejov a v Bardejovských Kúpeľoch. Pripravujú tam experimentálnu etnografickú ukážku vypaľovania čiernej keramiky v hrnčiarskej peci na drevo. Pozrieť si budete môcť aj prácu za hrnčiarskym kruhom.

Múzea v správe Slovenského národného múzea ponúknu tiež zaujímavé podujatia

SNM – Spišské múzeum otvorí brány Starého kláštora minoritov v Levoči. Pozrieť si tam môžete výstavu Dorota Sadovská: Otázky lásky. Sedem skutkov telesného milosrdenstva. Čakajú vás tiež komentované prehliadky tejto výstavy či animačný workshop pre všetky kategórie Kláštorné pečatenie. Program v Starom kláštore uzatvorí večerná komentovaná prehliadka kláštora a jeho tajuplných zákutí. Otvorená bude aj nedávno zrekonštruovaná historická radnica v Levoči. Za návštevu stojí expozícia O čom snívala Juliana. Návštevníkov čaká prehliadka s legendou o Levočskej bielej panej.

Navštíviť treba aj Spišský hrad, kde vás čakajú prehliadky obohatené o ochutnávky v hradnej kuchyni. Nevynechajte aj knieža medzi slovenskými kaštieľmi a zámkami – Múzeum Betliar. Tamojší múzejníci pripravujú špeciálne vstupy s odbornými pracovníkmi múzea po netradičnej, bežne nesprístupnenej trase na tému „120 rokov Františkinho múzea na hrade Krásna Hôrka – Čoho sa jej ruka dotkla, na čom spočinul jej pohľad“. Okrem prehliadky rovnomennej výstavy sľubujú návštevníkom výnimočné prekvapenie v knižnici kaštieľa.

Kaštieľ Betliar
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Našu výberovku uzatvoria dve múzeá národnostných menšín. SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry prispieva do programu národopisnou expozíciou v prírode. Jej program sa nesie v znamení témy: Športu zdar! Dozviete sa na nej, ako vyzeral voľný čas našich predkov. Odkryjete tajomstvá múzejných depozitárov v podobe výstavy športového náčinia a múzejníci majú pre vás nachystané aj aktivity v štýle našich predkov. SNM – Múzeum rusínskej kultúry ponúkne zase komentovanú prehliadku výstavy Čaro depozitu a stálych výstav, ale aj tanečný a výtvarný workshop, na ktorých sa predstavia Dominika Novotná a FS Polonyna. Vychutnáte si trojhlasný spev, stanete sa svedkami čepčenia a „latkania“ – svadobnej prekáračky.

Kde nájdete všetky podujatia?

My sme vybrali pre vás iba zlomok podujatí organizovaných v rámci projektu Noc múzeí a galérií 2024. Sprievodný program na Noc múzeí a galérií, ktorý tá-ktorá inštitúcia tentoraz pripravila, sa dozviete na jej webovej stránke. My sme z bohatého programu vybrali niekoľko tipov na najatraktívnejšie podujatia v rámci Noci múzeí a galérií z regiónov  západného, stredného a východného Slovenska. Tie vám prinášame v samostatných častiach. Veríme, že využijete možnosť spoznať múzeá a galérie aj v rámci tohto podujatia, kedy môžete navštíviť viacero výstav a sprievodných podujatí. Ostatne, všetky programy zapojených inštitúcií nájdete na celoslovenskom webe podujatia Noc múzeí a galérií, na webe podujatí v Bratislavskom kraji či na webe Visit Košice, a samozrejme na sociálnych sieťach podujatí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že ste sa inšpirovali a vyberiete si svojho favorita. Pre ďalšie informácie zo sveta kultúry, umenia a články z oblasti histórie, sledujte náš portál i sociálne siete.

— 

Zdroj: Múzeum.SK, Noc múzeí a galérií, Slovenské národné múzeum, Zväz múzeí na Slovensku

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »