Novinky

V prešovskom Divadla Alexandra Duchnoviča vsadili na osvedčenú rozprávku Soľ nad zlato

V prešovskom Divadla Alexandra Duchnoviča vsadili na osvedčenú rozprávku Soľ nad zlato

Prešovské Divadlo Alexandra Duchnoviča siahlo po približne dvoch rokoch po novom rozprávkovom titule. Tentoraz vsadili na osvedčenú rozprávku Soľ nad zlato, ktorej premiéru uviedlo v piatok 20. októbra 2023.

Je jediné profesionálne divadlo na Slovensku, ktoré svoje predstavenia hrá v rusínskom jazyku. Aktuálne píše 78. sezónu a v piatok 20. októbra 2023 uviedlo prvú premiéru divadelnej sezóny 2023/2024. Najnovším prírastkom a v poradí 395. premiérou tejto scény je práve osvedčená a veľmi populárna rozprávka Soľ nad zlato. Divadlo Alexandra Duchnoviča ho uvádza pod originálnym názvom Сіль над золото (autorom prekladu do rusínčiny je Valerij Kupka). Na jej realizáciu dostali prešovskí divadelníci aj dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR, od komisie pre rusínsku kultúru.

Soľ nad zlato / DAD

V prešovskom Divadla Alexandra Duchnoviča po približne dvoch rokoch vstupuje do repertoáru činoherného kolektívu opäť rozprávkový titul. Stalo sa tak už v piatok 20. októbra 2023, keď DAD na svojej hlavnej scéne uviedlo v premiére inscenáciu Soľ nad zlato.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Opera SND uvádza detskú operu Muflón Ancijáš podľa kníh Braňa Jobusa
Opera SND uvádza detskú operu Muflón Ancijáš podľa kníh Braňa Jobusa
V prešovskom Divadla Alexandra Duchnoviča vsadili na osvedčenú rozprávku Soľ nad zlato

Kamil Žiška má na svojom konte viac než 20 réžií rozprávok, a to či už s činohernými alebo bábkarskými kolektívami. V prípade prešovského predstavenia urobil syntézu. Svoju koncepciu mal vopred dobre premyslenú a držal sa svojho cieľa. Každá dejová postava má navyše svoju masku, čím je inscenácia vizuálne zaujímavejšia.

Soľ nad zlato / DAD

Daniela Libezňuk, jedna z päťčlenného kolektívu hercov zúčastneného na inscenácii a asistentka režiséra, k tomu poznamenala: Urobiť predstavenie pre deti – to je pre nás veľká výzva, pretože k detskému divákovi je potrebné pristupovať inak, jeho nezaujímajú napr. voľby.  Vladimír Roháč, ktorý o. i. stvárňuje postavu kráľa dodal, že išlo o zaujímavú skúsenosť – hrať na javisku aj s babkou. Podľa jeho kolegu Martina Oravca ide o dobre namiešaný mix. Herecký kolektív dopĺňajú Vladimíra Štefániková a Zuzana Kovalčíková.

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Autorom scény je hosťujúci Jaroslav Daubrava, inšpiráciou pre ktorého bola aréna v podobe soľnej jaskyne. Hudbu skomponoval sám režisér a pre neho inšpiráciou bola hudba z hracích skriniek.

TS, Divadlo Alexandra Duchnoviča, www.divadload.sk

Foto: Branislav Štefánik / archív DAD

Zdroj: Divadlo Alexandra Duchnoviča, SSN

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »