Novinky

TOTO sú víťazi 25. ročníka speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského

TOTO sú víťazi 25. ročníka speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského

Hudobné centrum v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, Divadlom Jána Palárika a ZUŠ Mikuláša Schneidera-Trnavského organizovalo tohto roku jubilejný 25. ročník Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského. Súťaž sa uskutočnila v dňoch 15. – 21. októbra 2023 v Divadle Jána Palárika v Trnave. Z medzinárodne bohatej ponuky prihlásených mladých umelcov vyberala víťazov odborná porota v troch kolách. Víťazov už poznáme. A zastúpenie má medzi nimi aj tohto roku Slovensko.

Najvýznamnejšia slovenská spevácka súťaž nesie názov po Mikulášovi Schneiderovi-Trnavskom, ktorého meno rezonuje v odbornej i laickej verejnosti predovšetkým v polohe tvorcu umelej a duchovnej piesne, upravovateľa ľudovej piesne a autora sakrálnych vokálno-inštrumentálnych kompozícií. Schneider-Trnavský bol však i významným spolutvorcom hudobno-vzdelávacích inštitúcií profesionálnej hudobnej kultúry. Hlavným cieľom súťaže je podpora mladých spevákov, podnecovanie ich umeleckého rastu, propagácia vokálnej tvorby s akcentom na dielo Mikuláša Schneidera-Trnavského a výber účastníkov na ďalšie medzinárodné spevácke súťaže. Tak tomu bolo aj tohto roku. Počas troch kôl jubilejného ročníka o pomyselný vavrín víťazstva zápolilo 73 súťažiacich z dvanástich krajín. Víťazov sme spoznali až po treťom kole v sobotu 21. októbra 2023, kedy súťaž uzatvorilo slávnostné odovzdávanie cien a koncert víťazov.

Dve kategórie, tri kolá. Rozhodoval repertoár i porota

Súťaž aj tohto roku prebehla v dvoch kategóriách, ktoré sa odvíjajú na základe náročnosti predvedeného repertoáru. Mladí umelci z 12 krajín sveta vystúpili v klavírnom sprievode slovenských korepetítorov Xénie Šuleř Maskalíkovej Róberta Pechanca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského
Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského už onedlho

O postupujúcich i víťazoch hlasovala medzinárodná porota, ktorej predsedníčkou bola popredná interpretka a pedagogička vokálneho umenia Eva Blahová (Slovensko). Ďalšími členmi poroty sú Jozef Kundlák (Slovensko), Peter Dvorský (Slovensko), Martina Zadro (Chorvátsko), Tadeusz Pszonka (Poľsko), Toril Carlsen (Nórsko), Gabriela Beňačková (Česká republika), Ariane Hollaender – Calix (Rakúsko) a Wiktor Bockman (Švajčiarsko).

TOTO sú víťazi

O vavrín víťazstva zápolili mladí umelci počas tretieho finálového kola, ktoré sa uskutočnilo ešte v piatok 20. októbra 2023. Predstavili sa v ňom speváčky a speváci z Ukrajiny, Iránu, Chorvátska, Gruzínska, Číny, Poľska, Českej republiky a Slovenska. Víťazov jubilejného ročníka Medzinárodnej speváckej súťaže M. Schneidra-Trnavského verejnosť spoznala až v sobotu počas slávnostného odovzdávania cien a koncertu víťazov. Samozrejmosťou boli aj teraz hlavné ceny v oboch kategóriách. V kategórii I udelili tri tretie ceny. Získali ich Maryam Jalalikandy (Irán) a dvaja slovenskí speváci: Vanesa Čierna a Bence Szabó (Slovensko). Odovzdali dve druhé ceny, ktoré zostali doma na Slovensku. V ženskej kategórii si ju odniesla Alžbeta Reháková a v mužskej Matúš Čík. Prvú cenu v kategórii I. si podelili Slovenka Nina Krížová a Chorvát Tomislav Jukić.

TOTO sú víťazi 25. ročníka speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského
TOTO sú víťazi 25. ročníka speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského. Foto: Anton Sládek

Kategória II bola tohto roku sčasti o niečo skromnejšia, no i tu úspech zaznamenalo mladé slovenské vokálne umenie. V ženskej II. kategórii si tretie miesto podelili dve mladé vynikajúce sopranistky Mária Štúrová a Saskia Žihalová. Druhá cena putovala do Číny vďaka výbornej Wei Lu. Prvú cenu získala Chorvátka Patricia Žudetić. Mužská kategória bola chudobnejšia. Medzinárodná porota sa rozhodla 2. a 3. cenu neudeliť. Prvú cenu si však odniesol Zurab Nakeuri z Gruzínska.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

Okrem hlavných cien udelili aj mimoriadne ceny. Cenu primátora Mesta Trnava pre talent do 21 rokov si odniesla domáca Alžbeta Reháková. Zurab Nakeuri si pripísal aj dve mimoriadne ceny. Okrem Ceny predsedu Trnavského samosprávneho kraja si odniesol aj Cenu Spoločnosti Mikuláša Schneidera-Trnavského, ktorá sa udeľuje za najlepšiu interpretáciu piesne Mikuláša Schneidera-Trnavského. Cena Dr. Janka Blahu pre nádejného tenoristu putovala do Chorvátska. Odniesol si ju Tomislav Jukić. K nej si mladý chorvátsky tenorista aj festivalovú pozvánku garantujúcu účinkovanie na festivale Allegretto Žilina 2024, ktorú so sebou prináša Cena Hudobného centra. Festivalovú pozvánku účinkovať na festivale v roku 2024 prináša aj Cena umeleckého riaditeľa festivalu Jana Kiepuru. Získali ju Saskia Žihalová (Slovensko), Anna Koźlakiewicz (Poľsko), Tomislav Jukić (Chorvátsko) a Zurab Nakeuri (Gruzínsko).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislavská Dúbravka oslávila 300. výročie kostola koncertom v radostnej atmosfére / Tomáš Ondriáš
Bratislavská Dúbravka oslávila 300. výročie kostola koncertom v radostnej atmosfére

Súťažiaca z Poľska, Anna Koźlakiewicz, dostala Cenu prof. Evy Blahovej, ktorá sa udeľuje za najlepšiu interpretáciu Mozartovej árie. Cenu prof. Márie Kišonovej-Hubovej za najlepšiu interpretáciu piesne Ružičky si odniesla čerstvá laureátka 3. ceny Saskia Žihalová. Mimoriadnu cenu – Cenu Hudobného fondu si odniesol aj Slovák Matúš Čík.  K ďalším oceneným patrili aj traja mladí chorvátski umelci. Boli to Maja Sremec z Chorvátska (Cena Galérie MIRO), opäť Tomislav Jukić z Chorvátska (získal aj Cenu Slovenskej filharmónie) a Patricia Žudetić (Cena operného speváka a primátora mesta Nové Zámky Otokara Kleina).

Ocenili aj korepetítorov

Zurab Nakeuri si odniesol aj Ceny Petra Dvorského a Wiktora Bockmana, ktorému sľubujú ďalšie koncertné príležitosti v roku 2024. Cenu Sharon Resch spojená s pozvaním na súťaž do USA v roku 2024 získala Nina Krížová zo Slovenska. Ocenenie putovalo aj do rúk korepetítorov. Cenu Mesta Trnava za najlepšiu klavírnu spoluprácu si odniesli Xénia Šuleř-Maskalíková a  Róbert Pechanec. Čestné uznanie poroty za klavírny sprievod získal ďalší slovenský korepetítor – Marco Bukovský.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Nechýbali ani ceny divadiel

Ceny pre finalistov súťaže na základe výberu zástupcov divadiel alebo odporúčania poroty priniesli aj možnosť hosťovania alebo predspievania v danom divadle. Štátnu operu Banská Bystrica zaujal Zurab Nakeuri z Gruzínska. Moravskoslezské divadlo Ostrava si vybralo Chorvátku Patriciu Žudetić. Wei Lu z Číny uchvátila Moravské divadlo Olomouc Národné divadlo Košice vynikajúca slovenská interpretka Saskia Žihalová. Jihočeské divadlo České Budějovice siahlo po Anne Koźlakiewicz z Poľska. Národní divadlo Praha ocenilo Tomislava Jukića z Chorvátska a Zuraba Nakeuriho z Gruzínska. Chorvátka Maja Sremec získala priazeň Severočeského divadla v Ústí nad Labem. 

Všetkým oceneným SRDEČNE BLAHOŽELÁME!

Foto:  Anton Sládek

Zdroj: Hudobné centrum

Posledná aktualizácia – výmena titulky: 2023-12-31 (adm)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »