Novinky

Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského už onedlho

Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského

Hudobné centrum v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, Divadlom Jána Palárika a ZUŠ Mikuláša Schneidera-Trnavského organizuje jubilejný 25. ročník Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského. Súťaž sa uskutoční 15. – 21. októbra 2023 v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Najvýznamnejšia slovenská spevácka súťaž nesie názov po Mikulášovi Schneiderovi-Trnavskom, ktorého meno rezonuje v odbornej i laickej verejnosti predovšetkým v polohe tvorcu umelej a duchovnej piesne, upravovateľa ľudovej piesne a autora sakrálnych vokálno-inštrumentálnych kompozícií. Schneider-Trnavský bol však i významným spolutvorcom hudobno-vzdelávacích inštitúcií profesionálnej hudobnej kultúry. Hlavným cieľom súťaže je podpora mladých spevákov, podnecovanie ich umeleckého rastu, propagácia vokálnej tvorby s akcentom na dielo Mikuláša Schneidera-Trnavského a výber účastníkov na ďalšie medzinárodné spevácke súťaže.

Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského

Zápolí 73 súťažiacich z dvanástich krajín

Medzi víťazmi minulých ročníkov súťaže sú dnes už osobnosti ako Peter Dvorský, Ľubica Orgonášová, Miroslav Dvorský, Gustáv Beláček, Magdaléna Kožená, Štefan Kocán, Terézia Babjaková, Slávka Zámečníková  a mnohí ďalší. 

Článok pokračuje pod reklamou

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 73 súťažiacich z dvanástich krajín – Slovenská republika, Česká republika, Chorvátsko, Ukrajina, Fínsko, Litva, Poľsko, Irán, Čína, Rusko, Nemecko a Gruzínsko. Súťaž uzatvorí slávnostné odovzdávanie cien a koncert víťazov. Okrem hlavných cien udeľovaných vo dvoch kategóriách sa udeľujú aj ďalšie mimoriadne ceny udeľované Hudobným centrom, Mestom Trnava, Trnavským samosprávnym krajom, Hudobným fondom a ďalšími partnermi, napríklad aj možnosť hosťovať v niektorom z partnerských divadiel na Slovensku a v Čechách.

Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského

Súťaž prebieha v dvoch kategóriách, ktoré sa odvíjajú na základe náročnosti predvedeného repertoáru. Predsedníčkou medzinárodnej poroty je popredná interpretka a pedagogička vokálneho umenia Eva Blahová (Slovensko). Ďalšími členmi poroty sú Jozef Kundlák (Slovensko), Peter Dvorský (Slovensko), Martina Zadro (Chorvátsko), Tadeusz Pszonka (Poľsko), Toril Carlsen (Nórsko), Gabriela Beňačková (Česká republika), Ariane Hollaender – Calix (Rakúsko) a Wiktor Bockman (Švajčiarsko). Klavírny sprievod zabezpečujú korepetítori Xénia Šuleř Maskalíková (Slovensko) a Róbert Pechanec (Slovensko).

Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského 2023
  • Program súťaže
  • Zrkadlová sála Divadla Jána Palárika, Trnava
  • Nedeľa 15. 10.202319:00 – registrácia a otvorenie súťaže
  • Pondelok 16.10.2023 od 10:00  – súťaž 1. kolo I. kategória
  • Utorok 17.10.2023 od 10:00  – súťaž 1. kolo II. kategória
  • Streda 18.10.2023 od 10:00 – súťaž 2. kolo I. kategória
  • Štvrtok 19.10.2023 od 10:00 – súťaž 2. kolo II. kategória
  • Piatok 20.10.2023 od 10:00 – súťaž 3. kolo I. a II. kategória
  • Sobota 21.10.2023 od 16:00 – koncert víťazov súťaže a odovzdávanie cien

Vstup na jednotlivé kolá súťaže aj večerné koncerty je voľný.

TS, Hudobné centrum, www.hc.sk

Foto: Anton Sladek

Zdroj: HC

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Meleková, manažér vzťahov s verejnosťou Hudobného centra

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »