Novinky

Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského už onedlho

Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského

Hudobné centrum v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, Divadlom Jána Palárika a ZUŠ Mikuláša Schneidera-Trnavského organizuje jubilejný 25. ročník Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského. Súťaž sa uskutoční 15. – 21. októbra 2023 v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Najvýznamnejšia slovenská spevácka súťaž nesie názov po Mikulášovi Schneiderovi-Trnavskom, ktorého meno rezonuje v odbornej i laickej verejnosti predovšetkým v polohe tvorcu umelej a duchovnej piesne, upravovateľa ľudovej piesne a autora sakrálnych vokálno-inštrumentálnych kompozícií. Schneider-Trnavský bol však i významným spolutvorcom hudobno-vzdelávacích inštitúcií profesionálnej hudobnej kultúry. Hlavným cieľom súťaže je podpora mladých spevákov, podnecovanie ich umeleckého rastu, propagácia vokálnej tvorby s akcentom na dielo Mikuláša Schneidera-Trnavského a výber účastníkov na ďalšie medzinárodné spevácke súťaže.

Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského

Zápolí 73 súťažiacich z dvanástich krajín

Medzi víťazmi minulých ročníkov súťaže sú dnes už osobnosti ako Peter Dvorský, Ľubica Orgonášová, Miroslav Dvorský, Gustáv Beláček, Magdaléna Kožená, Štefan Kocán, Terézia Babjaková, Slávka Zámečníková  a mnohí ďalší. 

Článok pokračuje pod reklamou

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 73 súťažiacich z dvanástich krajín – Slovenská republika, Česká republika, Chorvátsko, Ukrajina, Fínsko, Litva, Poľsko, Irán, Čína, Rusko, Nemecko a Gruzínsko. Súťaž uzatvorí slávnostné odovzdávanie cien a koncert víťazov. Okrem hlavných cien udeľovaných vo dvoch kategóriách sa udeľujú aj ďalšie mimoriadne ceny udeľované Hudobným centrom, Mestom Trnava, Trnavským samosprávnym krajom, Hudobným fondom a ďalšími partnermi, napríklad aj možnosť hosťovať v niektorom z partnerských divadiel na Slovensku a v Čechách.

Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského

Súťaž prebieha v dvoch kategóriách, ktoré sa odvíjajú na základe náročnosti predvedeného repertoáru. Predsedníčkou medzinárodnej poroty je popredná interpretka a pedagogička vokálneho umenia Eva Blahová (Slovensko). Ďalšími členmi poroty sú Jozef Kundlák (Slovensko), Peter Dvorský (Slovensko), Martina Zadro (Chorvátsko), Tadeusz Pszonka (Poľsko), Toril Carlsen (Nórsko), Gabriela Beňačková (Česká republika), Ariane Hollaender – Calix (Rakúsko) a Wiktor Bockman (Švajčiarsko). Klavírny sprievod zabezpečujú korepetítori Xénia Šuleř Maskalíková (Slovensko) a Róbert Pechanec (Slovensko).

Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského 2023
  • Program súťaže
  • Zrkadlová sála Divadla Jána Palárika, Trnava
  • Nedeľa 15. 10.202319:00 – registrácia a otvorenie súťaže
  • Pondelok 16.10.2023 od 10:00  – súťaž 1. kolo I. kategória
  • Utorok 17.10.2023 od 10:00  – súťaž 1. kolo II. kategória
  • Streda 18.10.2023 od 10:00 – súťaž 2. kolo I. kategória
  • Štvrtok 19.10.2023 od 10:00 – súťaž 2. kolo II. kategória
  • Piatok 20.10.2023 od 10:00 – súťaž 3. kolo I. a II. kategória
  • Sobota 21.10.2023 od 16:00 – koncert víťazov súťaže a odovzdávanie cien

Vstup na jednotlivé kolá súťaže aj večerné koncerty je voľný.

TS, Hudobné centrum, www.hc.sk

Foto: Anton Sladek

Zdroj: HC

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Meleková, manažér vzťahov s verejnosťou Hudobného centra

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Divadlo Nová scéna
Culture Divadlo News Osobnosti PR

Svetoznáma spisovateľka Janne Teller opäť v Divadle Nová scéna

20. júna si celý svet pripomína Svetový deň utečencov. Už v pondelok 17. júna uvedie Nová scéna hru Domov, kde je ten tvoj? , ktorá sa venuje práve tejto téme. Na predstavení sa zúčastní aj autorka knižnej predlohy svetoznáma spisovateľka Janne Teller….

Read More
Translate »